LATEST NEWS

Ετοιμαστείτε για νέο πόλεμο βορείων και νοτίων με το… North vs South 2!

Φίλτατοι συν-gamers της παλιάς σχολής, εσείς που είχατε τη χαρά και την τιμή να ακουμπήσετε μία Amiga και να παίξετε ένα από τα πιο διασκεδαστικά games όλων των εποχών, δακρύστε ελεύθερα μαζί μας!

Δεν υπάρχει περίπτωση ο τίτλος “North and South” να μη σας λέει τίποτα. Ασφαλώς θα θυμάστε ότι πρόκειται για ένα από τα πιο επικά turn-based strategy games που έχουμε παίξει ever και δίχως αμφιβολία το πιο χιουμοριστικό εξ’ αυτών.

Αυτό που μπορεί να έχει διαφύγει της προσοχής σας είναι ότι το 2012 κυκλοφόρησε από τη Microids και την Anuman Interactive ένα remake του παιχνιδιού στα PCs, το οποίο ομολογουμένως δεν έλαβε της προβολής που του άξιζε, αν και κάθε άλλο παρά κακό ήταν.

Οι Γάλλοι όμως δε το έβαλαν κάτω και από το πουθενά ανακοινώνουν ότι επανέρχονται με τη συνέχεια εκείνου, το North vs South 2, στο οποίο πλέον θα μπορούν και οι Ινδιάνοι να έχουν ενεργό ρόλο στην εξέλιξη της μάχης. Ταυτόχρονα υπόσχονται την ύπαρξη περισσότερων προκλήσεων στη solo campaign, για να διατηρήσουν το ενδιαφέρον των παικτών ψηλά.

Γεγονός είναι ότι τα remakes και οι συνέχειες δοξασμένων τίτλων του παρελθόντος, όπως τα North vs South, Cannon Fodder 3 και Prehistorik, σνομπάρονται ή κρίνονται ιδιαιτέρως αυστηρά από τη συντριπτική πλειοψηφία του τύπου. Εμάς εδώ στο Ragequit επιτρέψτε μας να εξακολουθούμε να χαιρόμαστε αφάνταστα με τέτοιες ειδήσεις!

Και τώρα που έγραψα το παραπάνω κείμενο, αφήστε με να συνέλθω, καθώς μόλις συνειδητοποίησα, μετά από 25 ολόκληρα χρόνια, ότι όχι μόνο έχω παίξει strategy game στη ζωή μου, αλλά το έχω ευχαριστηθεί κιόλας με την ψυχή μου!!! (Μάνος)

Μάνος Καρκαλέμης

Ο Μάνος δε μπορεί παρά να νιώθει ευτυχής που ασχολήθηκε ενεργά με την gaming αρθρογραφία στα χρόνια 2009-2017, οπότε και του δόθηκε η ευκαιρία να γράψει reviews για κάποια adventure games-διαμάντια, όπως "The Whispered World", "Monkey Island 2-LeChuck's Revenge" (Remastered Edition), "The Book of Unwritten Tales 1&2", "Grim Fandango" (Remastered Edition), "Gabriel Knight-Sins of the Fathers" (25th Anniversary Edition), "Night of the Rabbit", "Memento Mori 2", "Day of the Tentacle" (Remastered Edition).

5 Comments

  1. Χαχαχα, είδες Μάνο? Όλα μια ιδέα είναι! 🙂
    Θυμάμαι όταν ήμουν δημοτικό να μου το δείχνει ένας αρκετά μεγαλύτερος ξάδερφος μου στην Amiga του. Δεν μπορώ να πω ότι είχα ενθουσιαστεί. Μπροστά μου έβλεπα μόνο Shadow of the Beast, Barbarian, R-type και Gods! 🙂

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Back to top button
elEL