Star Wars Episode VIΙ:The Force Awakens

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 703 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 414
    Been thanked: 0 times

Νταξ' καλή είναι  :starwars:

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times

Ξέρετε πού θα μπορούσα να βρω την αφίσα της ταινίας?

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 646
    Been thanked: 2 times

Δεν ξερω αν φταιει οτι μολις την ειδα, παντως μου φανηκε γαματη, στα επιπεδα του επεισοδιου 5 και ισως παραπανω, που ειναι το καλυτερο για μενα μεχρι τωρα. Στους φαν δεν υπαρχει περιπτωση να μην αρεσει.
    Mav, ο τσαμπε τροπος, και ο λιγοτερο σιγουρος, ειναι να πας στο σινεμα οταν σταματησουν να παιζουν την ταινια. Συνηθως τις πετανε, οποτε αν προλαβεις, θα τσιμπησεις αφισαρα τσαμπε, το προβλημα ειναι οτι δε φτανουν για ολους.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 43

Την είδα νωρίς νωρις και αφού χαλαρωσα και κοπασε το δέος, μπορω να πω τα εξής: Πολύ παράξενο συναίσθημα. Τα στοιχεία που με κάνουν να τη χαρακτηρίσω “επική” είναι τα ίδια ακριβώς με αυτά που με κάνουν να απογοητέυομαι λίγο.
    Μιας και τα 1,2,3 ηταν prequel, η ταινία αναλαμβάνει να ξαναφέρει στο φως χαρακτήρες και γεγονότα σχετικά με την original τριλογία. Αυτό το πετυχαίνει πάρα πολύ καλά και ήταν σχεδόν αναγκαστικό να παίξει σαν “σιγουράκι”. Με χάλασε μόνο το ότι σεναριακά μοιάζει με remake του 4.  Από κει και πέρα, για να την κρίνω πρέπει να δω τη συνέχεια. Η  διαφαινόμενη εφηβική ιδιοσυγκρασία του Ρεν, θέλω να δω αν είναι σχεδιασμένη για να δούμε εξέλιξη του χαρακτήρα ή αν είναι ξεπέτα κατά τη γραφή.
    Οι μάχες είχαν φοβερή ατμόσφαιρα και η δράση χτιζόταν πολύ ωραία. Η αναφορά στο παραλθόν ήταν ανατριχιαστική και ο τρόπος που επαναφέρει το μύθο της δύναμης φανταστικός.
    Συνοψίζοντας,αν τα επόμενα 2 ακολουθήσουν τα ίδια βήματα και αποδειχθούν “λίγο από όλα για να παίξουμε στα σίγουρα”, θα απογοητευτώ. Αν όμως ακολουθήσουν τη δική τους πορεία, νομίζω θα μιλάω μιλάω με διθυραμβικά σχόλια.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 43

Δεν ξερω αν φταιει οτι μολις την ειδα, παντως μου φανηκε γαματη, στα επιπεδα του επεισοδιου 5 και ισως παραπανω, που ειναι το καλυτερο για μενα μεχρι τωρα. Στους φαν δεν υπαρχει περιπτωση να μην αρεσει.

Η πρώτη μου αντίδραση ήταν αυτή και ακόμα και τώρα θέλω να τα γράψω έτσι. Αλλά το παίζω πολυ συγκρατημένος και τα γράφω όπως θα δεις παρακάτω/παραπάνω.

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348

Ειδα και εγω το επος χθες… Ανατριχιασα, βουρκωσα
    στην επικη σκηνη που μπαινουν Han και Chewie στο Millenium Falcon  :'(
    και εφυγα απο το σινεμα απολυτα ευχαριστημενος.

– Mandatory κωλοδαχτυλα στο logo της Feelgood απο ολο το cinema  :worshippy:
    – Μαεστρικη αντιμετωπιση των spoilers απο την Disney. Οτι πιστευα πως καταλαβα για την ταινια απο τα trailer, τελικα ηταν λαθος  :P
    – Οι νεοι χαρακτηρες ωραιοι αν και θα ηθελα να μαθω λιγα περισσοτερα για το παρελθον τους.
    – Ο BB-8 αξιολατρευτος.

Ποιος περιμενει 2 χρονια τωρα για το επομενο;  :throw:

Γιατι να φας τον Han Solo ρε φουστη Kylo Ren; You monster  :'(

elricelric
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 863
    Been thanked: 124 times

Ποιος περιμενει 2 χρονια τωρα για το επομενο;  :throw:

Τι να πούμε και μεις που περιμένουμε να δούμε όλη τη τριλογία μαζεμένη;  😆

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times

Mav, ο τσαμπε τροπος, και ο λιγοτερο σιγουρος, ειναι να πας στο σινεμα οταν σταματησουν να παιζουν την ταινια. Συνηθως τις πετανε, οποτε αν προλαβεις, θα τσιμπησεις αφισαρα τσαμπε, το προβλημα ειναι οτι δε φτανουν για ολους.

Δυστυχώς, στο μαγαζάκι με memorabilia του village που έχει στο μέτρο μολλ, μου είπαν πως τις γυρνάνε πίσω στη Χάσμπρο. Και δεν τις πουλάγανε καν. WTF?!

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13530
    Been thanked: 640 times

Για posters εδώ.

Μπορεί να μην είναι τζάμπα, αλλά μπορείς να στολίσεις τον τοίχο σου με όλες τις ταινίες.

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8390
    Been thanked: 1355 times

Μου έφερε κι εμένα μια κόπια της ταινίας ο θείος του Σρέντερ αισίως.

Μπορώ να πω πως είναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ βασικά. Πέτυχε τα σημεία που ελπίζαμε πως θα πετύχει, είχε nudges προς το παρελθόν χωρίς να είναι ένα ατελείωτο στεγνό fan service, οι νέοι χαρακτήρες είναι ανέλπιστα καλοί και συμπαθείς, το χιούμορ επιτέλους είναι ΕΞΥΠΝΟ και όχι slapstick όπως στα prequels, η Δύναμη αντιμετωπίζεται ξανά ως “μαγεία” χωρίς midichlorians και μαλακίες, οι μάχες με τα Lightsabers είναι ΤΕΛΕΙΕΣ (απλές και ωμές, χωρίς φρου-φρου και τούμπες και χορογραφίες)…

Μόνο 2 πράγματα με “χάλασαν”: Πρώτον το το ότι ο “χάρτης που οδηγεί στον Luke Skywalker” είναι αρκετά ασαφές πράγμα σαν plot device, και δημιουργεί πολλές απορίες (ποιος τον σχεδίασε τον χάρτη? Γιατί υπάρχει μέσα στον R2?) που ίσως και να απαντηθούν στο 8 βέβαια, και δεύτερον το ότι η ύπαρξη του Starkiller base παραείναι αντιγραφή από το Death Star. Υπερόπλο που καταστρέφει πλανήτες και που πρέπει να στείλουμε X-Wings για να το καταστρέψουν, γιουπι…Υπάρχουν βέβαια και μερικά twists στο 2ο ευτυχώς.

Γενικά, δεν βλέπω πώς θα μπορούσε να γίνει καλύτερη η ταινία (δεδομένων των συνθηκών, πάντα). Ίσως να είναι πρόβλημα το ότι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλή σαν sequel βασικά, υπό την έννοια πως το επεισόδιο 8 όταν θα βγει μπορεί να μην καταφέρει να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Μακάρι να μας διαψεύσει βέβαια.

Και επίσης μπορώ να λέω πλέον πως τα prequels δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να τα δει κάποιος, ειδικά αν δεν έχει δει star wars μέχρι τώρα. Όσοι ξεκινάνε να τα βλέπουν, ας δουν τα 4-5-6 και μετά κατευθείαν στο 7, τα prequels δεν χρειάζονται.

Α, και μια απορία για όσους είδαν την ταινία:

όταν “πυροβολάει” για πρώτη φορά το Starkiller base, ένας από τους πλανήτες που καταστρέφονται είναι όντως ο CORUSCANT? Πόσο τεράστια κίνηση θα ήταν αυτή!

Ειδα και εγω το επος χθες… Ανατριχιασα, βουρκωσα
    στην επικη σκηνη που μπαινουν Han και Chewie στο Millenium Falcon  :'(

Από τις σπουδαιότερες σκηνές της ταινίας. Και είχε πολλές.

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167

την ειδα και εγω σημερα χωρις να ειμαι φαν της σειρας γενικα( εχω δει μονο τα 1,3,6).

ενταξει γενικα περασε ευχαριστα η ωρα αλλα μεχρι εκει.δεν με εκανε να αγαπησω το Star Wars.

κραξιμο απο fan της σειρας σε 3,2,1…  :trollface:

Oolated SquiggOolated Squigg
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1692
    Been thanked: 75 times

Μπα γιατί το λες αυτό, ευκαιρία κιόλας να δούμε πως δουλεύει και το Report to moderator.

@Hellion

Τσουκ, η Wikia μιλάει για Hosnian Prime και άλλους 4 πλανήτες του Hosnian System

http://starwars.wikia.com/wiki/Hosnian_Prime

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2518
    Been thanked: 180 times

Και επίσης μπορώ να λέω πλέον πως τα prequels δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να τα δει κάποιος, ειδικά αν δεν έχει δει star wars μέχρι τώρα. Όσοι ξεκινάνε να τα βλέπουν, ας δουν τα 4-5-6 και μετά κατευθείαν στο 7, τα prequels δεν χρειάζονται.

θα συμφωνήσω αλλά πέρα από την ολίγον υπερβολικές μάχες η τρίτη ήταν καλή. καμιά σχέση με τις 2 πρώτες που τότε ναι τις είχα δει ειμουν και μικρός αλλά τώρα που τις ξαναείδα αυτές τις μέρες ειμουν φάση πότε θα τελειώσεις γαμω? άσε που τον ξεπεσμό του annakin τον εξηγεί καλύτερα στα clone wars  παρά στις ταινίες

Look behind the mirror, i'm lost in the twilight hall

pc specs: regular potato (amd ryzen 2600 - rx 570 - 16gb ram)

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8390
    Been thanked: 1355 times

άσε που τον ξεπεσμό του annakin τον εξηγεί καλύτερα στα clone wars  παρά στις ταινίες

Συμφωνώ 100%. Το όλο plot παρουσιάζεται με τελείως ερασιτεχνικό τρόπο στις ταινίες, και αυτό υποθέτω οφείλεται και στην συγγραφική ανικανότητα του Lucas αλλά και στο ότι ο Hayden ήταν επιεικώς ατάλαντος σαν ηθοποιός στα 2 και 3.

Ως προς το 3, αν και έχει κάποιες καλές ιδέες, υποφέρει και αυτό από την ασθένεια των prequels: υπερβολικά πολλά CGI, υπερβολικά πολλές και ανούσιες lightsaber μάχες (αποκορύφωμα ο General Grievous που κρατάει 4 και τα χρησιμοποιεί σαν χλωοκοπτικό ξέρω'γω, αν είναι δυνατόν), υπερβολικά αδύναμη σκηνοθεσία (οι περισσότερες σκηνές της ταινίας είναι 2-3 χαρακτήρες να περπατάνε αργά-αργά σε έναν διάδρομο, ή να κάθονται σε έναν καναπέ και να συνομιλούν με την κάμερα να τους δείχνει χιαστί, επειδή ο Lucas βαριόταν τη ζωή του και σκηνοθετούσε με 2 κάμερες καθισμένος σε μια πολυθρόνα).

Και συν τις άλλοις… όλοι ξέραμε λίγο-πολύ το πως θα τελειώσει η ιστορία του Darth Vader στα prequels, οπότε δεν υπήρχε ο ίδιος ενθουσιασμός. Και εφόσον το τελικό αποτέλεσμα ήταν επιεικώς μέτριο (“I HAVE THE HIGH GROUND!“) ταμπελιάζει και την ταινία.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 667

Την ειδα μολις χθες και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα…. Ακολουθούν οι λόγοι:

1)Πάλι Death Star? Eίστε σοβαροί? Και μετά το κλασικο πίου πίου να μπουμε μεσα να το ανατινάξουμε? Ειναι η 3η ΡΗΜΑΔΑ φορα που το κάνετε αυτό, δηλαδή έλεος…
              2) Καμία πρωτοτυπία. Μα καμία. Το μονο μου σκέφτηκαν ειναι το φωτόσπαθο του φλώρου του κακού. Ήταν απλά άλλο ένα Star Wars. Θα μου πεις, κακό είναι αυτό? Ναι ειναι. Αμα μετά απο 6 ταινίες δε μπορείς να σκεφτείς τροπους να αλλάξεις λιγο την ατμοσφαιρα (η οποια κακα τα ψεματα ειναι παρωχημενη) και το ολο setting, ε τί να πω…
              3)Ήμουν και άτυχος. Πετυχα αίθουσα που η λάμπα του προβολεα θελει αλλαγμα – η ταινια ηταν καπως σκοτεινη. (νταξει αυτο δεν εχει σχεση με την ιδια την ταινια :P)
        EDIT: 4) Θυμηθηκα και ενα 4ο! O Leader Snok να μοιαζει σχεδον καρμπόν με το Βολντερμορτ? Ουτε σ'αυτό δε μπορεσατε να πρωτοτυπήσετε ρε? Ήμαρτον :D  Aσε δηλαδη το ονομα του… Snok! Το ακους και τρεμεις πραγματικα….  :facepalm:

Bασικά οσο περναει η ωρα μου ρχονται και αλλα στο μυαλο τα οποια πολυ ομορφα συνοψιζονται εδώ http://www.deathandtaxesmag.com/274463/episode-vii-sucks/

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 703 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close