Tα νέα της αγοράς

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 92 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times

Αν μη τι άλλο ενδιαφέρον. Σιγουρα πολύ όμορφη και μαζεμενη και βασικα οτι ακριβως χρειαζεται ενα steam machine για να γινει οντως αναβαθμισιμο με τον ελαχιστο κόπο. Οχι τις παπατζες που παρουσιασανε για νεες ιδεες.
    Την απορίπτω γιατι ειναι πολυ βαρετο να βιδωσω ΠιΣι ετσι αλλα βλεπω την ιδεα αρκετά ζόρικη.
    Τωρα το ονομα ειναι … τι διαολο … οποτε βλεπω το ονομα αυτο ζωγραφιζω μια plymouth fury στο μυαλό μου. Μπορεί να μην ειμαι και ο μονος :silly:

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    JonIrenicus13 wrote:

Discuss.

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειμαι 100% σιγουρος πως θα ειναι τοσο overpriced ωστε να μην αξιζει καν τον κοπο μας.

Σαν ιδεα, καλη. Για αυτους που δεν ασχολουνται με το αθλημα και νομιζουν οτι με το να περνουν κουτακια με specific limited hardware, φτιαχνουν δικο τους PC.

Μακαρι οι τιμες να ειναι σε λογικα πλαισια ωστε να βολευτουμε και μεις που βαριομαστε να ψαχνουμε hardware σε καθε γωνια της Αθηνας μπας και γλυτωσουμε κανα € :P

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4553
    Been thanked: 379 times

Θα βοηθάει και στο role-playing “ήρωας σε ταινία sci-fi”, γαμώ.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3995
    Been thanked: 343 times
    ZombieCow wrote:
    Μακαρι οι τιμες να ειναι σε λογικα πλαισια

Για Razer μιλάμε, φυσικά και δε θα είναι λογικές οι τιμές.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7040
    Been thanked: 181 times

Ως συνήθως, οι αρχικές τιμές θα είναι απλησίαστες. Αν καταφέρει και καθιερωθεί, θα αρχίσει να αντιγράφεται και από άλλες εταιρίες με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να δούμε κανονικές τιμές. Φαντάζομαι όμως πως αργεί ακόμα κάτι τέτοιο να γίνει. Ωστόσο, είναι πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Καλημέρα παιδιά.
    Μια ματια ριχνω τριγυρω σημαρα να δω τιμες εντος ελλάδας και πέφτω πανω σε διαφορα εδώ και εκεί.
    Τες πα.
    Το eshop εχει στα μεταχειρισμενα ενα Enermax modu87+ 700W στα 125 €, που ειναι καλη τιμη για το μηχανημα αλλα πιθανολογω καλυτερα να το δεις κιολα. Εχω παρει 2-3 φορες πραγματα απο εκει και ηταν εντελως αμεταχειριστα, αλλα τους λειπανε τα κουτια και τετοια.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Ενδιαφέρουσα πρόταση στα ~53 γιούργια.
    Corsair CX 430M (semi modular)
    O λόγος για την πρόταση είναι το semi modular, για καλύτερη διαχείρηση καλωδίων, αλλιώς η πρόταση αλλάζει, και σας λέω και εγώ με την σειρά μου “Ο Νίτρος έχει δίκιο που προτείνει το XFX 550“. Σε αυτά τα λεφτά, απλά ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο. Must buy.

Motherboard που θα πρότεινα εγώ, με 101 γιούργια είναι η ASUS M5A97 EVO, με 6+2 φάσεις, heatsinks, και την ανυπέρβλητη ποιότητα της ASUS.
    Aλλιώς υπάρχει και η κάπως πιο φτηνή GA-990XA-UD3 με 8+2 φάσεις και heatsinks, και δεν τίθεται θέμα ποιότητας.
    Για κάποιον που δεν σκοπεύει να υπερχρονίσει, νομίζω πως η ASUS M5A97 R2.0 αποτελεί τη καλύτερη επιλογή, στα 80 γιούργια. Ναί, και μια μητρική χωρίς heatsinks θα κάνει την δουλίτσα της, αλλά ειδικά το καλοκαίρι θα φανεί η διαφορά. Αυτά πρός το παρόν.

Ας αφιερώσω και λίγο χρόνο για να εξηγήσω το σκεπτικό μου. Αυτά που δεν αλλάζουν εύκολα σε ένα σύστημα είναι motherboard, PSU, monitor, SSD/HDD. Καλύτερα να πάρετε ποιοτικές προτάσεις κατευθείαν, παρά να τα στάξετε ξανά μετά λόγω κακής επιλογής.

42, the answer to everything

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Και στα περιφερειακά πρόσθεσε Οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι.
    Ναι, δεν δίνουν παραπάνω FPS, αλλά ούτε κόβουν κιόλας μετά από χρόνια. Οπότε επιμένω για ποιοτικές λύσεις και εκεί.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Συμφωνούμε, αλλά πιο συχνά αλλάζεις RAM, GPU, CPU, παρά οτιδήποτε άλλο.

Off topic
    Πως βάζεις το monitor (aka οθόνη) μέσα στο κουτί; Εξπλέιν, πλήζ… :trollface:
    Εnd off topic

P.S. Αν και σε κατάσταση αμόκ λόγω RQ, δεν είναι και δύσκολο.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time
    Grmadness wrote:
    αλλιώς η πρόταση αλλάζει, και σας λέω και εγώ με την σειρά μου “Ο Νίτρος έχει δίκιο που προτείνει το XFX 550“. Σε αυτά τα λεφτά, απλά ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο. Must buy.

Motherboard που θα πρότεινα εγώ, με 101 γιούργια είναι η ASUS M5A97 EVO, με 6+2 φάσεις, heatsinks, και την ανυπέρβλητη ποιότητα της ASUS.

2014_01_30_14_34_13.jpg

Η φώτο είναι από το γραφείο μου (η διπλή φραπεδούμπα αφιερωμένη :D ). Επειδή τα συγκεκριμένα κομμάτια τα έχω προτείνει ξανά και ξανά, απλά θέλω να δείξω ότι αποτελούν και επιλογές για το δικό μου σύστημα (αν και η evo δεν υποστηρίζει SLi και το crossfire είναι κουτσουρεμένο-ίσως η 990XA-UD3 να είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση στα χρήματα αυτά).

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Καλημέρες.
    Έπεσε πάλι η τιμή του, οπότε σας το δίνω εδώ. Πολύ δυνατό PSU, αξίζει κάθε σέντ που θα δώσετε. Ακριβό, ναί, το ξέρω. Σε αυτά τα χρήματα, νομίζω πως είναι εξαιρετική επιλογή.
    Antec EA 650 Platinum. Review

Για όσους έχουν HTPC και ζητάνε το κάτι παραπάνω στο gaming, ιδού. Δυστυχώς, σε αυτά τα προιόντα πληρώνετε και ένα premium λόγω του form factor. Πάρτε και ένα review

Βρήκα και ένα ωραίο RAM kit

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ave.

Για σήμερα σας διάλεξα ένα ωραιότατο cooler που θα κρατήσει δροσάτο τον επεξεργαστάκο σας, ειδικά αν βάλετε και ένα δεύτερο fan (σε push/pull διάταξη).

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ερώτηση, εγώ που δεν κάνω “ταρζανιές” :P , αν το αφήσω με έναν ανεμιστήρα, θα είναι πιο αποτελεσματικό από την “μανίσια” της Intel;

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Καλησπέρες.

Αγορίνα, ακόμα και με 10-15 γιούργια παίρνεις στάνταρ κάτι καλύτερο από το εργοστασιακό. Αμαρτία να σκάσεις 40 μόνο για αυτό τον λόγο.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Βάλε και ότι θέλω η CPU να είναι στους 60°C με 40°C θερμοκρασία χώρου, υπό φόρτο.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 92 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close