Table-top games (Board gaming thread etc.)

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • Author
    NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13532
    Been thanked: 640 times

Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα.

Microscope (2-4 players)
    Δεν θέλει καθόλου προετοιμασία, χρειάζεσαι μόνο index cards, επί της ουσίας fractal world-building game με ανεξάντλητα περιθώρια. Είχαμε πει σε κάποια στιγμή να αρχίσουμε διαδικτυακά με kara, G0O και grotenfrod αλλά καταραμένη ζωή. Για φωτογραφίες κτλ., μπορείς να δεις στο RPG geek. ΜΗΝ δεις το review που είναι στο forum του παιχνιδιού, ο τύπος που το κάνει είναι απλώς εκτός τόπου και χρόνου. ΜΗ συμβατικό RPG πάντως, αλλά χωρίς ανάγκη προετοιμασίας που είναι το ζητούμενο στην ηλικία που είμαστε. Νομίζω είναι κοντά στα 25€ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών (το στέλνει από US, διαφορετικά μπορείς να αγοράσεις μόνο το PDF).

Fiasco (3-5 players)
    Πάλι χωρίς GM, σκέψου να παίζεις την ταινία Fargo σε RPG. Μόνο D6, το κακό είναι ότι χρειάζεται 3ο παίκτη, αλλά ανταποδίδει στην αφηγηματική του και στο πραγματικό role-playing που μπορείς να έχεις. Έχουν βγει κάμποσες επεκτάσεις (φτηνές) με εναλλακτικά σενάρια. Το core rulebook πρέπει να είναι στα 20€ max. Υπολόγισε 1.5 ώρα το session.

Numenera (όχι που δεν θα το έλεγα)
    Το παιχνίδι για το οποίο θα γραφτούν αρκετά στην κεντρική σελίδα το νέο έτος (hep hep). Καμμία σχέση με το D&D αφού δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην αφήγηση παρά στις μάχες. Έχει ένα από τα απλούστερα συστήματα δημιουργίας χαρακτήρας που είναι πρακτικά “Είμαι ένας *επιθετικός προσδιορισμός* *κλάση*, που μπορεί να κάνει *ιδιότητα*”. Όλα τα rolls τα κάνει ο παίκτης, εσύ μπορείς να κάνεις τα λεγόμενα GM intrusions, και φυσικά όσο προχωράει και εξοικειώνεται προσθέτεις περισσότερα στοιχεία από τα cyphers (μαγικά artifacts) κτλ. ΠΟΛΥ ζουμί, αφού μπορείς να μπλέξεις ότι είδος αφήγησης θέλεις (sci-fi, high fantasy κ.ό.κ.)

Strange (ίδιο με το Numenera – βασίζεται στο Cypher System – διαφορετικό setting, σκέψου The Longest Journey σε RPG)

Θα σου έλεγα να μην αμελήσεις και την 5η έκδοση D&D. Τσιμπάς μόνο το Player's Handbook και το Curse of Strahd, και δεν χρειάζεσαι περισσότερα. ;)

Πάμε και στα λιγότερο RPG, περισσότερο επιτραπέζια (με λίγη δόση ρόλων).

Το φαινόμενο του 2016: Scythe (1-5 players)
    Δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται πέραν αυτών που αναγράφει στο κουτί, αλλά όσους έχω ρωτήσει είναι ενθουσιασμένοι. Οι τιμές που γράφει στο boardgamegeek είναι πολύ ακριβές πιστεύω ότι το βρίσκεις κάτω από 80.

Eldritch Horror (2013) και Mansions of Madness: Second Edition (2016) Ακριβά επιτραπέζια, αλλά έτσι και δεις ότι γουστάρει Lovecraft Mythos μπορείς να χωθείς για το Call of Cthulhu 7th edition το οποίο παίζει να είναι η καλύτερη έκδοση που έχει βγει στο παιχνίδι (θα έχω άποψη όταν το διαβάσω προς το παρόν κάθεται στη βιβλιοθήκη).

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times

Eυχαριστώ για τις προτάσεις, το Numenera πιθανώς θα το τιμήσω και αυτό σύντομα. Βρήκα το Dungeon Saga στα 60 έουρα (shipping included) οπότε το τσίμπησα, ελπίζω πως θα έρθει (και πως θα είναι και σε καλή κατάσταση). Ακόμα και στα 60 είναι αρκετά ακριβό για “ένα επιτραπέζιο” αλλά δε μαμιέται, τόσα έχω δώσει σε digital content που τελικά δεν έπαιξα ποτέ…

Το κακό είναι πως θα ξαναχτυπήσει ο ιός του miniature painting μόλις παραλάβω και με βλέπω να μπαίνω και σε άλλα έξοδα :P

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times

+1 για Numenera/Strange. Πολύ ωραίο παιχνίδι. (Το Strange είναι πιο ευέλικτο κατά την γνώμη μου και μου αρέσει το meta-conspiracy)

Αν δεν έχεις παίξει ποτέ DnD, δεν θα άρχιζα από το Strahd. Το σταρτερ σετ είναι καλό ξεκίνημα, όμως.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Γενικώς αν και ως φοιτητής είχα καταστραφεί με D&D, σε αυτή τη φάση δεν θα το προτιμήσω. Είπαμε, ο σκοπός είναι να ψηθεί και ο ΠΕ να ασχοληθεί: το D&D έχει υπερβολικά πολλούς κανόνες, χρειάζεται υπερβολικά πολύ χρόνο και – εκτός αν έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με maps κλπ. – δεν έχει παρέχει κάποιο “οπτικό ερέθισμα”.

Διάβασα ήδη το quick start guide του D.S. και μπορώ να πω πως πραγματικά είναι απίστευτα straight forward και εύκολο στο να εξηγήσεις τους κανόνες μέσα σε 15λεπτάκια, ενώ παίζεις τα tutorial missions.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Update: Παρέλαβα πριν λίγες ημέρες το Dungeon Saga. Παίζει να έχει το πιο ωραίο κουτί που έχω δει ποτέ μου σε επιτραπέζιο οποιουδήποτε τύπου. Πραγματικά καταπληκτικό.

Έχουμε και λέμε:
    – Συσκευασία εντυπωσιακή, από ανθεκτικό όπως φαίνεται υλικό.
    – Μινιατούρες με απίστευτη λεπτομέρεια. Μία-δύο είναι ελαφρώς bent, κάτι το οποίο είναι αναμενόμενο με τη μεταφορά, η ίδια η εταιρεία έχει στο guide book τρόπο για να τις “ισιώσεις” με ασφάλεια. Νο problem λοιπόν.
    – Τα dungeon tiles έχουν πολύ ωραίο artwork και είναι κατασκευασμένα από ιδιαίτερα χοντρό υλικό. Γενικώς έχω διαβάσει τα καλύτερα.
    – Quick start guide και Rule Book πολύ καλά δομημένα, δεν αφήνουν ασάφειες και απορίες στον παίκτη.

Το μόνο μου παράπονο είναι πως μάλλον έχουν αντικαταστήσει κάποια bone pile “miniatures” που είχα δει σε how to paint videos με bone pile tokens από χαρτόνι. Μάλλον κανείς δεν έμπαινε στον κόπο να τα βάψει. Τι να πω :P

Σήμερα θα λάβει χώρα το πρώτο “training” session, να δούμε τους κανόνες στην πράξη.

Η “normal” τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη (80ευρώ στα περισσότερα καταστήματα). Προσωπικά το τσίμπησα στα 60 από ebay, μαζί με έξοδα αποστολής οπότε είμαι σχετικά ικανοποιημένος (χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου και πάει λέγοντας). Κάποια στιγμή θα βγάλω και photo όλες τις πλευρές του κουτιού.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Update: Το Training Session ήταν άκρως διασκεδαστικό, πάρα το γεγονός ότι παίξαμε μόνο τα δύο πρώτα tutorial quests. Για την ακρίβεια, δεν πήραμε χαμπάρι το πότε πέρασε το διωράκι.

Οι heroes της υπόθεσης είχαν σαφές πλεονέκτημα, άλλωστε ο σκοπός ήταν να μάθουν τα mechanics, καταστρέφοντας skeletons :P

Απλό και straight forward σύστημα μάχης με τη στρατηγική και το “στήσιμο” των μινιατούρων να παίζουν μεγαλύτερο ρόλο από ότι η τύχη στα rolls.

Σύντομα θα μπούμε στα main quests του campaign και θα δούμε πως πάει. Προς το παρόν, οι εντυπώσεις είναι άκρως θετικές.

J.LynxJ.Lynx
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2691
    Been thanked: 285 times

Ας κάνω ένα resurection με αυτό, που το θέλω απεγνωσμένα.

https://www.kickstarter.com/projects/phalanxgames/uboot-the-board-game?ref=66hvod

Έχει κυκλοφορήσει κανονικότατα και το έμαθα από έναν φίλο μου που το έχει παίξει. Είναι από 1-4 παίκτες , με τον κάθε ένα να αναλαμβάνει τον ρόλο ενός αξιωματικού (Captain, the First Officer, the Navigator, and the Chief Engineer) σε ένα VIIC U-boat.  Αν και το βασικό ταμπλό του παιχνιδιού είναι φαντασμαγορικό, μιας και πρόκειται για ένα 3d μοντέλο υποβρυχίου 90 εκατοστών, αυτό που κάνει την διαφορά είναι η εφαρμογή που χρειάζεται για να παίξεις το παιχνίδι, είτε στο κινητό είτε σε tablet, δίνοντας στους παίκτες οπτικοακουστικό υλικό για το τι συμβαίνει σε πραγματικό χρόνο.

Παράδειγμα gameplay. Όταν πρόκειται να γίνει επίθεση σε κάποιο πλοίο ( χωρίς να θυμάμαι ακριβώς ποιος κάνει τι) ο καπετάνιος δίνει εντολές για το πως να κινηθεί το uboat, και ο First Officer που έχει την εφαρμογή βάζει τις εντολές στην εφαρμογή, όπως και στην πραγματικότητα που δίνουν εντολή στους μηχανικούς. Μετά κάποιος υπολογίζει το solution για την τορπίλη ανάλογα την πορεία του πλοίου και του υποβρυχίου. Όταν φύγουν οι τορπίλες, η εφαρμογή δείχνει την πορεία τους και τον χρόνο που χρειάζονται για να χτυπήσουν το πλοίο. Δεδομένου πάντα ότι το χτυπήσουν και ότι  δεν είναι ζούφιες… Στην περίπτωση που όλα πάνε κατα διαόλου και δεν υπάρχει χρόνος για να ξαναγεμίσουν τους τορπιλοσωλήνες, ο καπετάνιος μπορεί να αποφασίσει να βγάλει το σκάφος στην επιφάνεια ώστε να προσπαθήσουν να βυθίσουν το πλοίο με την βοήθεια του deckgun. Μια ριψοκίνδυνη ενέργεια γιατί καιροφυλακτούν αεροπλάνα που μπορούν να κάνουν σουρωτήρι το σκάφος….

Γενικότερα το immersion του παιχνιδιού είναι τεράστιο, μιας και εκτός από την εφαρμογή, πολλά πράγματα πρέπει να τα κάνουν οι παίκτες στο χέρι. Πχ ο πλοηγός χαράζει την πορεία στο χάρτη και με ειδικούς χάρακες λέει πόσες ώρες θα χρειαστεί για να φτάσουν στον προορισμό τους καθώς και τι πορεία πρέπει να ακολουθήσει το uboat από το σημείο που βρίσκονται. Στην περίπτωση όπου υπάρξει τρύπα στο σκάφος, ο μηχανικός την επιδιορθώνει λύνοντας ένα Puzzle από χαρτιά που ουσιαστικά είναι το  blueprint του uboat. Και όπως είπαμε όλα αυτά σε πραγματικό χρόνο. Αν ο μηχανικός δεν το λύσει στην ώρα του το σκάφος βυθίζεται.

Το site του kickstarter έχει περιγραφή για τον κάθε ρόλο που μπορούν να αναλάβουν οι παίκτες καθώς και gameplay. Το βασικό του μειονέκτημα είναι ότι η εφαρμογή δεν έχει Save και έτσι και γίνει οποιαδήποτε στραβή, μπορούν να χαθούν πολλές ώρες παιχνιδιού. Άσε δε που έτσι αναγκάζεσαι να παίξεις μέχρι τέλους την αποστολή, κάνοντας το δύστροπο παιχνίδι για όποιον δεν έχει άπειρες ώρες στην διάθεσή του.

2 users thanked author for this post.
Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close