The walking dead season 1

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • Author
    chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1199
    Been thanked: 114 times

Χθές μόλις το τέλειωσα το game και μπορώ να πω ότι ήταν μια ανεπανάλυπτη εμπειρία ιδίως στα συναισθήματα που σου δημιουργεί και έχω χρόνια να θυμηθώ κάτι άναλογο και να μπω τόσο πολύ στο story του παιχνιδιού και να δεθώ με την μοίρα των χαρακτήρων.
    Ιδίως αυτές οι σεναριακές ανατροπές ήταν απίστευτες. Ζούσες κάθε στιγμή της αγωνίας των πρωταγωνιστών για επιβίωση και ιδίως της clementine που στην κυριολεξία ήταν λες και την είχα υοθετήση.
    Εχώ μερικές ενστάσεις ιδίως με το τέλος του για κάποια σεναριακά κενά που όμως δεν αφαιρούν τίποτα από την εμπειρία του παιχνιδιού.
    μερικά από αυτά είναι

-Και εμένα με παραξένεψε ο ρόλος του τύπου που είχε απαγάγει την clementine. Λίγο δύσκολο να πιστέψεις ότι επειδή του κλέψανε της
    προμήθευες να τους ακολούθησε για εκδίκηση. Αν και αυτό μπορείς κάπως να το δικαιολογήσεις γιατί ο τύπος ήταν τελείως παράφρονας
    -Στο τέλος άφησαν τον lee στην κατάσταση που ήταν να πάει να βρει την clementine ενώ με τους άλλους έδωσες ραντεβού να συναντηθείς μετά.
    -Ο kenny θυσιάζετε χωρίς λόγο για μένα μια και θα μπορούσε απλά να ρίξει μια σφαίρα στο κεφάλι του άτυχου Ben αν και από τι είδα αυτό γίνετε μόνο αν έχεις σώσει τον Ben. Υπάρχει και άλλο ένα σενάριο που χάνετε κατά την εισβολή των ζομπι στο σπίτι.
    -ακατανόητη η πράξη των καρκινοπαθών να δείρουν τον Kenny για να του πάρουν την βάρκα αν και μπορεί να το δικαιολογήσεις ότι το κάνανε πάνω στον πανικό τους για επιβίωση μια και η κατάσταση γινόταν εφιαλτική στην πόλη

Συγκλονιστική η τελευταία σκηνή με
    το τέλος του πρωταγωνιστή και την ουσιαστικά ενηλικίωση της clementine στο να προσπαθεί να επιβιώσει χωρίς την βοήθεια του.
    Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βρέθηκε μόνη της έξω από την πόλη χωρίς να είναι εκεί η Christa και ο Omid

το μόνο κακό για μένα είναι ότι πλέον δύσκολα να επαναλαβουν μια τόσο καλή δημιουργία και να μας δώσουν τέτοιου επιπέδου game. Η εμπεριά έχει δείξει ότι πάντα η συνέχειες ιδίως σε άψογους τίτλους είναι κατωτερες.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3448
    Been thanked: 219 times

Μόνο καλά λόγια ακούω για αυτό το παιχνίδι, πρέπει να είναι κορυφή.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Admiral το ξεκίνησα χθες το βράδυ και δεν έχω ξεκολλήσει καθόλου.Είναι απλά υπέρτατο.Δε περίμενα πως θα μου αρέσει καθώς όπου βλέπω adventure θέλω να κάνω 3 εμετούς απανωτά.

Το δέσιμο με τους χαρακτήρες είναι απίστευτα ρεαλιστικό.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1426
    Been thanked: 0 times

Εγω σημερα ξεκινησα και το episode 1 εφυγε μονοκοπανια…..μεχρι στιγμης το πανε παρα πολυ καλα οι τυποι της telltale.Κανω κρατει ομως γιατι αν δεν εκανα θα καθομουν συνεχομενο 12ωρο να το τελειωσω :P

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5696
    Been thanked: 70 times

Εμένα που είδα μόνο κάποια playthrough στο youtube, γιατί δε μου άρεσε;

• Οργανωμένος Νεολαίος

γιατι δε δεθηκες με το χαρακτηρα σου,δε χρειαστηκε να παρεις δυσκολες αποφασεις,δεν ενιωσες οτι διαμορφωνεις τη μοιρα μιας ολοκληρης ομαδας με τις κινησεις σου….Ειδες καποιον αλλο να το κανει ;)

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Γενικά δε μου άρεσαν οι μηχανισμοί. Ίσως να μην είναι του στυλ μου τέτοια παιχνίδια. Μπορεί φυσικά αν το παίξω κάποια στιγμή να αλλάξω γνώμη.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Τσοκ με το που είδα ένα walkthrough στο συσωλήν απ’τη ξενέρα που έφαγα ήθελα να πέσω απ’τη ταράτσα μου και εφόσον ήταν δυνατό να σκάσω πάνω στο τζάμι του αμαξιού με το κεφάλι.

Τελικά όμως έκανα τραγικό λάθος.Αν δε το παίξεις δε μπορείς να το καταλάβεις και να μπεις στη φιλοσοφία του.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1452
    Been thanked: 97 times
    Tsok wrote:
    Εμένα που είδα μόνο κάποια playthrough στο youtube, γιατί δε μου άρεσε;

Γενικά,γνώμη μου είναι,ότι αυτός είναι ίσως ο χειρότερος τρόπος να κρίνεις ένα παιχνίδι.Χειρότερος κι από review του IGN. :P

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 69

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας ,είναι δυνατόν να κάνετε κριτική σε ένα παιχνίδι (που και εμένα με έχει “στείλει” αδιάβαστο ) επειδή το έχετε δει στο youtube? ;έλεος δηλαδή, σχεδόν μοιάζει με trollαρισμα αυτό το πράγμα.Παίξε και μίλα όσο θες μετά, αλλά ΠΑΙΞΕ και μετά κάνε όσο άσχημη κριτική θες αλλά …ΠΑΙΞΕ!!!

• Οργανωμένος Νεολαίος

ρε παιδι μου γινεται να κανεις διπλα ποστ ετσι απλα???Ελεγξε αν εχεις κανει ηδη αλλο ποστ με τα ιδια λεγομενα και μετα ποσταρε…Ποσταρε οσο θες αλλε τσεκαρε πρωτα ΤΣΕΚΑΡΕ! 😆

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 69
    c3rberoz wrote:
    ρε παιδι μου γινεται να κανεις διπλα ποστ ετσι απλα???Ελεγξε αν εχεις κανει ηδη αλλο ποστ με τα ιδια λεγομενα και μετα ποσταρε…Ποσταρε οσο θες αλλε τσεκαρε πρωτα ΤΣΕΚΑΡΕ! 😆
    Ρε άνθρωπα δε μας παρατάς που μπήκες απλά να με πικάρεις?το ξανάγραψα γιατί αφορά σε συγκεκριμένο φορουμιστα, και το προηγούμενο δε σβήνει από ότι έιδα….Καλά χασομέρης είσαι που μπήκες για να γράψεις μια ανοησία?πραγματικά απορώ
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3448
    Been thanked: 219 times

Σβήστηκε το διπλό Post. Μην αγχώνεστε καθόλου, έχει συμβεί σε όλους μας :)

• Οργανωμένος Νεολαίος
    karamela wrote:
    c3rberoz wrote:
    Ρε άνθρωπα δε μας παρατάς που μπήκες απλά να με πικάρεις?το ξανάγραψα γιατί αφορά σε συγκεκριμένο φορουμιστα, και το προηγούμενο δε σβήνει από ότι έιδα….Καλά χασομέρης είσαι που μπήκες για να γράψεις μια ανοησία?πραγματικά απορώ

Για την πλακα της υποθεσης το εκανα φιλε μου και συγγνωμη αν σε προσεβαλλα με καποιο τροπο δε σκεφτηκα οτι θα το επαιρνες αμεσως με κακο ματι.Απλα εχοντας συνηθισει στην “παρειστικη” ατμοσφαιρα που επικρατει εδω μεσα εκανα ενα αστειο.Εαν δε το εκτιμησες σου ζητω συγγνωμη και το παιρνω πισω.Το να με αποκαλεις χασομερη δε νομιζω οτι βοηθα σε κατι.Οπως και ναχει καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλες γιορτες :)

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Admiral wrote:
    Μόνο καλά λόγια ακούω για αυτό το παιχνίδι, πρέπει να είναι κορυφή.

Ε και εμένα θα με κάνουν τελικά να το παίξω.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close