Unity

Viewing 10 posts - 31 through 40 (of 40 total)
  • Author
    Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Να τα βάλω σε μάι σειρά, μήπως με βοηθήσετε.
    Στο σχέδιο τα νήπια με πατάνε στην καρωτύδα.
    Δεν μπήκα ποτέ πολύ βαθιά μέσα στις μηχανές γραφικών, αλλά έξυσα διάφορες επιφάνειες και κυρίως με την GL Basic.
    Αρχικώς θέλω να φτιάξω ορισμένα animations για την πτυχιακή μου και στη συνέχεια, με βάση αυτά να φτιάξω έναν χώρο εργοστασίου και να κόβω βόλτες μέσα σαν τον Geralt στους οίκους ανοχής ένα πράμα και να τους δείχνω πράγματα και λειτουργίες. Αξίζει τον κόπο ή θα παιδευτώ τσάμπα; Μπορεί να γίνει με unity αυτό ή και με άλλη γλώσσα για να το πάιξουμε  με περισσότερα πολύγωνα ή να αρκεστώ σε φωτογραφίες;
    Παλιοτερα έφτιαχνα κάτι animations τύπου ενός λεπτού με το φλας, αλλά με κακάσχημα μοντέλα ή έφτιαχνα μόνο κύβους και σφαίρες. Μπορεί να συνδυαστεί με το από πάνω; Αν όχι, υπάρχει κάποιο αnοιχτό λογισμικό για να μην μπλέκω με την adobe? (θα πρέπει να είναι αγορασμένο για να χρησιμοποιηθεί)

Dim Gian BotDim Gian Bot
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 910
    Been thanked: 166 times

Αν όχι, υπάρχει κάποιο αnοιχτό λογισμικό για να μην μπλέκω με την adobe? (θα πρέπει να είναι αγορασμένο για να χρησιμοποιηθεί)

Δηλαδή δεν “παίζει” θείος στην υπόθεση; (Θα σου πρότεινα σχεδιασμό του χώρου του εργοστασίου στο AutoCAD και ενσωμάτωσή του στο 3D Studio Max για βίρτσουαλ περίπατο με τοποθέτηση καμερών – ίσως λίγο απαρχαιωμένο πλέον, αλλά εγώ αυτό θα έκανα τω καιρώ εκείνω  :P)

Off topic φιλική συμβουλή: Αν γουστάρεις πραγματικά το αντικείμενο της πτυχιακής σου και πιστεύεις πως μπορεί να σου βρει ακόμα και δουλειά, πάω πάσο και μπράβο που το ψάχνεις τόσο. Αλλιώς, προχώρα την με συνοπτικές διαδικασίες και τελείωνε για να βγεις στην αγορά μια ώρα αρχύτερα… Κανείς δεν τα λαμβάνει αυτά υπόψη εκεί έξω…

RQ Forum Live Bot

blender5dblender5d
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 882
    Been thanked: 8 times

Εγώ θα χρησιμοποιούσα Blender (το οποίο είναι δωρεάν, σε αντίθεση με το 3d Studio Max και το AutoCAD). Μετά θα έκανα export και θα δημιουργούσα το περιβάλλον σε Unreal Engine για να έχω έλεγχο στην περιήγηση που θες να κάνεις (Η οποία επίσης είναι δωρεάν).
    Και η Unity είναι πολύ καλή γι' αυτό. Ότι σε βολεύει καλύτερα.
    Θα συμφωνήσω με την συμβουλή του Dim Gian σχετικά με την πτυχιακή σου.

Εγώ θα κάνω όνειρα κι αληθινά ας μην γίνουν,
    μου φτάνει που προσπάθησα, όνειρα να μην μείνουν.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

To AutoCad υπάρχει διαθέσιμο και θα προσπαθήσω να πάρω και το Inventor για εξ ολοκλήρου 3D μοντέλα, αν είναι να βοηθήσει.
    Γίνεται ξεκάθαρα για λόγους κ@υλ@ς, εξάλλου χρόνος υπάρχει. Τώρα το αντίκρισμα που θα έχει στο μέλλον, δεν το ξέρω, αλλά υποθέτω πως μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Αν βγει σένιο το εργοστάσιο, το επεκτείνουμε/αλλάζουμε για λόγους δικαιωμάτων και φτιάνουμε survival RPG με τον Ποράτσο και τα Πλοκάμια :P

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6800
    Been thanked: 313 times

Πηγαινε σε ενα εργοστασιο και τραβα βιντεο. Παρε ροδες να τσουλας εκει μεσα. Μετα πηγαινε και παιξτο 3D και 4Κ μαγκας.
    Δωσε και 20 ευρω σε καποιον εργαζομενο για να στηθει σαν σκιτσο του νταβιντσι. Το 3D “model” Θα αναπαριστα αυτο που ειναι και θα ειναι καλο για την κλιμακα του χωρου.
    Βαλε και τον σρεντερ να κανει την φωνη του ξεναγου. Ετσι και τον πιασουν και τα γελια, θα περασεις με πτυχιο golden edition.

Σρεντερ σε ψηνει;  θα σου δωσει και 20 ευρω. Εκτος κι αν του δωσεις εσυ 200 για να σου φτιαξει την πανοπλια του σρεντερ. Υλικα δικα σου. αφου το ξερεις οτι ματσακωνει πανοπλιες.
    προς το παρων θα μου δωσετε απο ενα πενηνταρικο (50 €) επειδη σας εκανα τα επαγγελματικα κονε.

Μετα θα παρω και ενα δεκαρικο απο τον εργαζομενο επειδη εγινε διασημος στην 3D κοινοτητα. Στα @@ μου αν δεν τον ενδιαφερει. Ας μην υπογραφε συμβολαιο.
    μουχαχαχαχα

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Και σκίτσα σε χαρτοπετσέτες να κάμω, άμα αφηγείται ο Σρεντερ πάλι την ίδια επιτυχία θα έχει.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13464
    Been thanked: 565 times

Η μηχανούλα έχει προχωρήσει πάρα πολύ.

Μακάρι να δούμε τέτοια πραγματάκια στο Cyberpunk 2077.

2 users thanked author for this post.
    Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 897
    Been thanked: 159 times

Μακάρι να δούμε τέτοια πραγματάκια στο Cyberpunk 2077.

Θυμάμαι κανά δύο games με τέτοιο περιβάλλον: B-Hunter, και Crime Cities!! Μια χαρά εργαλείο για μεσαίου μεγέθους software houses είναι και δουλεύει και σε δύο τρεις platforms!!!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5269
    Been thanked: 448 times

Εντυπωσιακότατο Demo

Κι ένα γρήγορο recap από τη GDC

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Σκληρό μπάσιμο. Και εντάξει, πες ότι θα καθυστερήσουν να υλοποιηθούν αυτά στο ‘μέσο παιχνίδι εκεί έξω’, αλλά το μόνο βέβαιο είναι πως η Unity είναι καβάλα στο άλογο και τρέχει.

Viewing 10 posts - 31 through 40 (of 40 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close