Witcher 2: Assassins of Kings

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 134 total)
  • Author
    HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 7495
    Been thanked: 212 times

Και όμως απ’ότι φαίνεται το World State που θα δούμε στο Witcher 3 (στις αρχές τουλάχιστον) θα επηρεάζεται κατά τεράστιο ποσοστό από τις αποφάσεις μας στο 2. Ακόμα και οι φαινομενικά μέτριας σημασίας επιλογές (όπως πχ το αν θα σκοτώσεις ή όχι τον Aryan La Valette στην αρχή, ή αν θα επιλέξεις να σκοτώσεις ή όχι τον Loredo στο τέλος του Chapter 1) θα καθορίσουν το πόσο ισχυρά και ενοποιημένα θα είναι τα βασίλεια του βορρά εν όψει της επικείμενης Νιλφγκααρντιανής εισβολής που θα δούμε στο 3. Το πώς θα επηρεάσει βέβαια αυτή η κατάσταση την όλη εμπειρία πέραν του καθαρά επιφανειακού, μένει να το δούμε.

Δηλαδή, μόλις βγει με το καλό το 3 ώστε να δω τι ακριβώς συμβαίνει, και αν δεν μας παρασχεθεί μια επιλογή του στυλ Dragon Age Keep ώστε να αλλάξουμε το World State με 2-3 κλικ, είναι επιβεβλημένα για εμένα τουλάχιστον ακόμα 2 playthrough του 2 απλά για το Ρωκ και για να φτιάξω ξεχωριστά και ακέραια World States. Ένα που θα βοηθήσει εξίσου όλα τα βασίλεια, ένα καθαρά Τεμεριανό, ίσως και ένα τέρμα σκατόψυχο στο οποίο ο βορράς είναι ένα άναρχο χάος.

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6965
    Been thanked: 8 times

Δηλαδή εγώ που δεν έχω saves θα μείνω στις default επιλογές? Δε νομίζω Πολωνάκι. Θα το ξανά ξεκινήσω με βαριά καρδιά και χωρίς να θέλω :P

Raz
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1369
    Been thanked: 4 times

Α,βρήκα τη μόνη διαφορά.Άφησα τον Aryan να ζήσει,αν και η επιλογή διαλόγου για να γίνει αυτό δε σε προδιαθέτει για αυτό που συμβαίνει.Από εκεί και πέρα,Μποράτσε επειδή είχα πολλά χρόνια που το έπαιξα σκεφτόμουνα ότι τώρα ίσως να έβλεπα αλλιώς τα πράγματα και να έκανα άλλες επιλογές.

Και κάτι λίγο άσχετο.Σε ένα παιχνίδι με fixed χαρακτήρα,τι roleplaying θεωρείτε σωστό;Αυτό που ανταποκρίνεται σε εσάς ή στο χαρακτήρα (αν κι εδώ ο Geralt έχει βολική αμνησία,οπότε μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θες,i guess);Γιατί προσωπικά στο playthrough του Witcher 1 που προηγήθηκε δεν μπόρεσα ουσιαστικά ποτέ να επιλέξω με αποτέλεσμα να επικρατεί ένας αχταρμάς.Ευτυχώς,στις επιλογές που περνάνε στο 2 ήμουν πιο consistent.

EDIT:Chronomancy,θα υπάρχει στην αρχή ένα sequence που θα σε αφήνει να ορίσεις τις επιλογές που είχες κάνει χωρίς να χρειάζεται save.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13315
    Been thanked: 338 times

Θα υπάρχει η επιλογή για το world state αλλά μέσω διαλόγων, στον πρόλογο, και όχι με απλές.επιλογές σε interface.

J.LynxJ.Lynx
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2446
    Been thanked: 74 times

Εγώ προσπαθώ να φιλοσοφήσω τον χαρακτήρα και να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά του. Στη φάση του Geralt με την αμνησία είναι λίγο θέμα, αλλά το κατά δύναμιν.

τώρα να δούμε στο rp τι γίνετα. Στο Witcher 2 ήταν full με την Triss. όταν εμφανιστεί η παλιά αγάπη τι γίνεται;;;; Στην αμνησία τι υποτίθεται ότι θα επικρατήσει;

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3812
    Been thanked: 53 times

Τον Λέθο πάντως θα τον αφήσω να ζήσει, θέλω να δω αν θα εμφανιστεί στο 3.

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αυτά είναι για τους peasants που σφάζει ο Döbringer. Κοντεύει να κατέβει από GOG και μόλις δύσει ο Ήλιος θα χωθώ.

Το ερώτημα του ραζ είναι πολύ καλό και θα μπορούσε να μεταφερθεί και σε άλλα παιχνίδια( Gothic, Beyond Divinity, Baldur’s Gate, Icewind κτλπ)

Προσωπικά, ταυτίζομαι αρκετά με τον ασπρομάλλη οπότε θέλω να πιστεύω ότι ο τρόπος που τον χειρίζομαι δεν απέχει πολύ από τη φιλοσοφία του χαρακτήρα. Αλλά ακόμη και να μην συνέβαινε αυτό πιστεύω πως πάλι θα έκανα τις επιλογές που θεωρώ εγώ σωστές μιας και οτιδήποτε άλλο θα ήταν ψυχαναγκαστικό.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4332
    Been thanked: 97 times
    Raz wrote:
    Και κάτι λίγο άσχετο.Σε ένα παιχνίδι με fixed χαρακτήρα,τι roleplaying θεωρείτε σωστό;Αυτό που ανταποκρίνεται σε εσάς ή στο χαρακτήρα (αν κι εδώ ο Geralt έχει βολική αμνησία,οπότε μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θες,i guess);Γιατί προσωπικά στο playthrough του Witcher 1 που προηγήθηκε δεν μπόρεσα ουσιαστικά ποτέ να επιλέξω με αποτέλεσμα να επικρατεί ένας αχταρμάς.Ευτυχώς,στις επιλογές που περνάνε στο 2 ήμουν πιο consistent.

Αυτό που ανταποκρίνεται σε ‘μένα. Τα neutrality και τα “δεν μπλέκομαι στα πολιτικά” τα ακούω βερεσέ, Γκεραλτάκο, θα χορέψεις. :P

HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Δεν θεωρώ πως υπάρχει “ορθό” RP στην περίπτωση των Witcher. Τα games σου παρέχουν προφανώς την δυνατότητα να ακολουθήσεις ένα όσο γίνεται ουδέτερο μονοπάτι που θα το έλεγες πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία του Geralt των βιβλίων (το “Witcher Path” ας το πούμε) αλλά πέραν τούτου όλες οι πράξεις και οι επιλογές του Geralt θα μπορούσαν να δικαιολογηθούν πειστικά στα πλαίσια του χαρακτήρα και των γεγονότων που συμβαίνουν στο γκόσμο. Ότι και να κάνεις δηλαδή, δεν είναι να πεις πως ξαφνικά ο χαρακτήρας του κάνει στροφή 180 μοιρών και φέρεται πλήρως παράξενα και lore-breaking.

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Θα τον χορέψεις επειδή ο Charles Dance θα κάνει voice acting? :P

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 10105
    Been thanked: 359 times

Τίιι δηλαδή δεν θα ιμπορτάρουμε τη σεηβάρα μας; Τέτοιο χουνέρι θα μας κάμουν; Σιγά μη θυμάμαι πλέον τί διάλεξα στα μισά!

EDIT: Εντάξει, μόλις καρατσέκαρα το WIki. Ο πρόλογος με το Βάρδο και τις επιλογές α λα Dragon Age Keep θα είναι για τους πέζαντς. Εμείς ιμπορτάρα ολέ.

HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Borracho wrote:
    Τίιι δηλαδή δεν θα ιμπορτάρουμε τη σεηβάρα μας; Τέτοιο χουνέρι θα μας κάμουν; Σιγά μη θυμάμαι πλέον τί διάλεξα στα μισά!

Προφανώς και θα γίνεται να την ιμπορτάρουμε, στο PC. Οι επιλογές με τον διάλογο στην αρχή είναι gimmick για να μπορούν να αλλάξουν το World State τους οι κονσολάδες, μη μασάς :P

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4332
    Been thanked: 97 times

Θα έχει ιμπόρτ ρε.

νίντζα χέλιον.

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 10105
    Been thanked: 359 times

Πήγε για λίγο η ψυχή μου στην κούλουρη. Εδώ στο DAKeep ανάθεμα κι αν θυμόμουν τί διάλεξα στα 1 & 2, εκτός από κάποια πολύ χοντρά, ειδικά τα side quests του δεύτερου, δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτε!

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 32 times

σιγα μη θυμαμαι τι εκανα.
    ποσα να χωρεσει αυτος ο ερμος ο σκληρος πια? σαραντατοσα χρονια τον κουβαλαω μερα νυχτα, εχει φθαρει.

προλογος με βαρδο φουτουγου.

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 134 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close