What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για φθηνά ηχεία αλλά όχι του φαλλού;

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
Για πείτε ρε παίδες, έχω κάπου 10 χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ των ηχείων για PC και βλέπω όχι μόνο οι τιμές είναι διπλές, αλλά και δεν έχω ιδέα από τις μάρκες της αγοράς.

το budget είναι κάπου στο 30άρι βαριά βαριά.

για 2.0 κοίταζα, αλλά φοβάμαι ότι το μπάσο θα είναι ανύπαρκτο και έχω πρόβλημα που επηρεάζει την ακοή μου και δεν ακούω πρίμα, οπότε χρειάζομαι έστω και λίγο μπάσο και "βάθος" στον ήχο, πχ από κάτι κλανιές τουιτεράκια που έχουν οι μικρές tv/laptop πρέπει να τα τερματίσω πολύ άσχημα για να ακούσω, προς μεγάλη ενόχληση των γύρω μου.

Η σύζυγος δεν θέλει τα 2.1 αλλά στην ανάγκη θα τα βολέψω, ελπίζω...
Γενικά δεν έχω audiophile απαιτήσεις, σκεφτείτε ότι μέχρι τώρα την έβγαζα με ένα mini hifi από τα lidl μάρκας Bench. Δεν χάλασε, απλά θα μπει σε πιο κεντρικό μέρος το pc και θα του κάνουμε ένα γενικό συμμάζεμα οπτικά να μην είναι σαν χεσμένο PC φοιτητή.

Έχετε καμιά εμπειρία ή καμιά πρόταση;

edit βασικό, να έχουν καρφάκι υποδοχή για ακουστικά εύκολα προσβάσιμη, μην είναι πχ σε κανά sub από πίσω ή πουθενά περίεργα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,644
Φιλαρακι, επαιζε θεμα με ενισχυτη sub-φορτηγο και ηχεια-φερετρα. Πηγα για 2.1 και τελικα τσακωσα 2, οχι του καραμπελα αλλα τουτα εδω


Αν θελεις να κανεις την δουλεια σου με 9 ευρω. Η ποιοτητα του ηχου ηταν μεγαλη εκπληξη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
Φιλαρακι, επαιζε θεμα με ενισχυτη sub-φορτηγο και ηχεια-φερετρα. Πηγα για 2.1 και τελικα τσακωσα 2, οχι του καραμπελα αλλα τουτα εδω


Αν θελεις να κανεις την δουλεια σου με 9 ευρω. Η ποιοτητα του ηχου ηταν μεγαλη εκπληξη.
Για αυτό ρωτάω, για κρυφά διαμαντάκια. Βλέπω αυτά έχουν ωραίο εύρος απόδοσης, τα χαμηλά με νοιάζουν βέβαια, δεν βλέπω κάτι στην φώτο, είσοδο για ακουστικά έχουν;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,644
εισοδο για ακουστικα δεν εχουν, αλλα το ρυθμιστικο του ηχου πανω στο καλωδιο θα σε βοηθησει να χαμηλωσεις ευκολα τον ηχο για να μην ακουγονται οι φωνες απο την τσοντα σε ολο το σπιτι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
εισοδο για ακουστικα δεν εχουν, αλλα το ρυθμιστικο του ηχου πανω στο καλωδιο θα σε βοηθησει να χαμηλωσεις ευκολα τον ηχο για να μην ακουγονται οι φωνες απο την τσοντα σε ολο το σπιτι.
α σόρι δε μου κάνουν τότε, με την βαρηκοΐα που έχω δεν έχω την επιλογή να ακούω χαμηλά.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,366
α σόρι δε μου κάνουν τότε, με την βαρηκοΐα που έχω δεν έχω την επιλογή να ακούω χαμηλά.

Αν μπορεις να δώσεις πενηντάρικο, δες και αυτά:


αλλιώς δες το sale

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
ψηλά πάμε για 20άρι λέγαμε με την σύζυγο, αλλά μόλις είδα τις τιμές είπα να το πάω στο 30.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586
Εξαιρετικά δύσκολη η κατηγορία τιμής χώμα. Προσωπικά είχα πάρει πριν 10+ χρονια κάτι Genius SP-HFxxxx αλλά παίζουν στα 50+.

Στα 20-30 είναι οι κλασικές entry level επιλογές από Logitech Ζ150 και Edifier R12U/R19U/, όπου μάλλον δεν παίρνεις αυτό που πληρώνεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
Βλέπω και κάτι ΗΡ στο σκρούτζ, καλά φαίνονται αλλά έχουν RGB, δε ξέρω, ίσως έχω γκρίνια
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,695
Εφόσον τα θέλεις να μην είναι ψόφια, θα πρότεινα να βρεις κάποια με τροφοδοσία απο μπρίζα και οχι απο usb. Αυτά δυστυχώς όμως έχουν γίνει σπάνια στα οικονομικά ηχεία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
@nitro912gr

Πρακτικά εδώ είσαι στα 67E από φυσιολογικό κατάστημα. Εγώ χτύπησα μόλι ένα ζευγάρι.


τι στο διάβολο στο skroutz τα έχει στα 99 και στο πλαίσιο και χωρίς έκπτωση φθηνότερα; μα τι ζούμε;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586
Χτυπα τα λεμε, μην το πολυσκεφτεσαι, δεν υπαρχει η τιμη αυτη για entry level monitor.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,669
Χτυπα τα λεμε, μην το πολυσκεφτεσαι, δεν υπαρχει η τιμη αυτη για entry level monitor.
ούτε το budget :p κρίμας.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586
Με τοσα πακετα μακαρονια :) Να το ενταξεις στο prepper set και να κοψεις κονδυλι.
 
Last edited:
Top Bottom