What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Multitool

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,934
Δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικά συστήματα. Διάβασα τυχαία άρθρο στο Insomnia κ από περιέργεια, μπήκα στη σελίδα να δω το μαραφέτι. Δείχνει fun. Πόσο true είναι όμως? Το κομμάτι της νομιμότητας πάει περίπατο....
Ειναι γαματο παιχνιδακι!

Απο τα πιο απλα

Στα πιο προχωρημενα

Ηλιθιοι καναδοι
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,934
Btw ισως ενδιαφερει και αυτο το νεο module

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
όλο μπροστά μου το βλέπω αλλά δεν έχω τσεκάρει και εγώ τίποτα, φαίνεται φάση σαν του raspberry p, ενδιαφέρον, έχει τις χρήσεις του, κάποιοι μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα, δεν είναι για τον θείο Νώντα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556
Νομιζω οτι η κινηση να το μπαναρουν ειναι σωστη. Μιλαμε και για τον Καναδα, οχι για την Αμερικη... kinder εκπληξη.
Για επαγγελματικους λογους που με αφορουν, το θεωρω ΠΟΛΥ ανησυχητικο επειδη RFID.
Για το RFID ειχα μερικες email συνομιλιες με hackers, τους καλους και με την σωστη εννοια της λεξης.
Η ειδηση δεν ειναι οτι μπορει να διαβασει μια πληροφορια. Η ειδηση ειναι οτι αυτη η πληροφορια μπορει να αποθηκευτει/γινει αντιγραφα, να διαβαστει για λογους αναλυσης και οταν κατεχεις ενα αρχειο μπορεις και να το τροποποιησες.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,934
Μαζευουν υπογραφες πολλοι devs του Καναδα και λενε με λιγα λογια πως ειναι ηλιθιοι οι νομοθετες του "ποναει κεφαλι, κοψει κεφαλι", εξηγωντας τους λογους.




We believe this policy will not work because it rests on a misunderstanding of the underlying technology

This policy is based on outdated and misinformed technological assumptions, making it unfeasible to implement and enforce. Security tools like Flipper Zero are essentially programmable radios, known as Software Defined Radios (SDRs), a technology which has existed for years, and in some cases can be built using open-source or simple over-the-shelf-components. These radios are also fundamentally the same as those used in numerous devices across various sectors, including smart household appliances, drones and aerospace technologies, mobile phones and networks, as well as industrial control systems. Consequently, prohibiting such functionality is virtually impossible and could stifle the Canadian economy significantly.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556
Οι Devs του Καναδα, επειδη ταιζουν maple syrup τις αρκουδες, νομιζουν οτι οι αρκουδες γινονται εξαιρετικα κατοικιδια.
Το διαβασα και ειδα αοριστες παπαριες. Πρωτα, θα πρεπει να αναβαθμιστουν οι ιδιοι και στην συνεχεια να κανουν μια λιστα, οχι αοριστη, με την χρηση του RFID και μετα να το συζητησουμε.
Το χρησιμοποιουν τοσες συσκευες... δεν ειναι επιχειρημα.

Προσωπικα, εαν τυχει να βγαζω το μεροκαματο και τυχει να πεσω σε τετοια συσκευη

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
όντως; γιατί; δεν έχω δει τίποτα στην διεθνή ειδησιογραφία γενικά. Βασικά σαν να μην υπάρχει ο Καναδάς :p
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,934
όντως; γιατί; δεν έχω δει τίποτα στην διεθνή ειδησιογραφία γενικά. Βασικά σαν να μην υπάρχει ο Καναδάς :p
Εδω και καιρο. Ο τριντω τα εχει κανει πουτανα απο το κοβιντ και μετα. Πληθωρισμος μπιφορ ιτ γουωζ κουλ, ανεργια, αντιδημοκρατικες πολιτικες, εξωτερικη πολιτικη-πουτανακι του μπιντε κλπ

2021-22
1708538111721.png

2022-23

2023-24
 
Top Bottom