What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
geforce gtx 1060 3gb
i3 6300
z170-k mobo
ram 8 gb hyper ddr4 2400 cl 15 288

Γενικά τι θα προτείνατε για cpu, ram, mobo?
Μόνο στο battletech είχα κολύμματα και γενικά δεν είμαι πολύ απαιτητικός.
Οθόνη έχω στα 1080
bugdet το αφήνω ελεύθερο αλλά μην προτείνετε τίποτα overkill.

Το σκεφτόμουν για αλλαγή οθόνης αλλά όλο αμφιταλαντεύομαι μεταξύ monitor, tv ή VR .
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πάρε κονσόλα να ηρεμήσει το κεφάλι σου.

:trollface:

Χμ. Άμα είχες προτιμήσει την έκδοση της 1060 με 6GB VRAM, θα σου έλεγα ότι από GPU είσαι καλυμμένος για την ώρα. Τώρα δεν είμαι σίγουρος καθόλου.

Πες κάτι για budget, γιατί overkill δεν σημαίνει τίποτα, ή μάλλον σημαίνει διαφορετικά πράγματα για διαφορετικούς ανθρώπους.

Εγώ πάντως θα κοιτούσα για μεταχειρισμένο i5-6600k, ΑΝ πουλάει κανείς σχετικά καινούργια CPU σε λογική τιμή. Η Intel μας έχει μαμήσει κλείνοντας το upgrade path με τις διαρκής αλλαγές socket, AMD και πάλι AMD και για αυτό το θέμα.

Αλλιώς, MSI B450 Tomahawk MAX, 16GB DDR4 3200Mhz γιατί είναι κρίμα να μείνεις με τα 2400 σε αυτή την πλατφόρμα, και Ryzen 5 2600 όσο τον πουλάνε ακόμα κοψοχρονιά. Σύνολο περίπου 330 ευρώ. Ίσως μπορείς να πουλήσεις τα 8GB RAM κάνα 20άρικο εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές πλέον.

Πες μας και τι τροφοδοτικό έχεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Παλιό αλλά καλό, ok είσαι με αυτό για αυτά που πρότεινα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
όσο για budget γύρω στα 400 αλλά θα μπορούσε να πάει και παραπάνω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ε, αυτό που πρότεινα βγαίνει όπως είπαμε στα 330 ευρώ. Αν δεν έχεις SSD, με άλλα 70-100 πάρε έναν, ανάλογα τη χωρητικότητα που θες, με 100 ευρώ πλέον χτυπάς 1ΤΒ. Ή τα βάζεις στην άκρη για μελλοντική αναβάθμιση κάρτας γραφικών, μια 1660 Super θα ταίριαζε γάντι σε αυτό το σύστημα αλλά κοστίζει περίπου 250€.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Έχω SSD και πραγματικά θα μπορούσα να διαθέσω 600 αν πραγματικά αξίζει. Αλήθεια έχει τόση διαφορά η 1060 με την 1660 super?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τι ορίζοντα θα έχει η αναβάθμιση; Για πόσο καιρό κρατάς γενικά τα συστήματά σου;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Γενικά μέχρι στιγμής τα κρατούσα μέχρι να χαλάσουν/καούν/να μην τραβάν για κανένα λόγο. Τα τελευταία χρόνια έχω σταθεροποιηθεί οικονομικά οπότε μπορώ να κάνω υπερβάσεις και ¨σπατάλες¨. Αλλά γενικά παιχνίδια παίζω αρκετά χρόνια μετά την κυκλοφορία τους. Πχ τα τελευταία 10 χρόνια το μόνο game που πήρα full price και όταν βγήκε ήταν το Shadow tactics
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι ζόρι με την Unity. Θα σε κρατήσει η πρόταση του G0O
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Λοιπόν η πρόταση του GOO βγαίνει στα 550 με την gpu
Και βρίσκω και τον 6600k sta 50 euro
Θα περιμένω καμιά προτάση ακομά και μάλλον τέλη μήνα αρχές φλεβάρη θα γίνει η αγορά
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
i7 Skylake σε τι τιμή βρίσκεις; Έστω και με κλειδωμένο πολλαπλασιαστή.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
6700k γύρω στα 130-150 ευρώ
τον κλειδωμένο πιο ακριβό τον βρίσκω για κάποιο λόγο
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Και γω μαν τρωγομαι για αναβαθμιση, αλλα λογικα θα μου παει προς το τελος του Απριλη (να τσεκαρω αν τρεχω το Cyberpunk θελω) η πιο μετα.

Αυτα που εχω καταληξει παντως ειναι απο σκρουτζ και ειναι τα εξης:
Μητρικη: Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4 (αυτη τη στιγμη 85)
RAM: G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) (αυτη τη στιγμη 73)
CPU: AMD Ryzen 5 2600 Box (αυτη τη στιγμη (116)
Budgetακι: κατω απο 300


Οσον αφορα τη καρτα θα σου προτεινα να παραμεινεις με αυτη αφου δεν εχεις και προβλημα και να δωσεις να παρεις ενα καλο Monitor...εγω πηρα ενα 27αρι AOC και η μεταβαση απο 19αρα LG ηταν απολαυστικοτατη (αν εξαιρεσεις καποιες παπαριτσες λογω curved αλλα ειναι για αλλο thread αυτο).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Να ρωτήσω με την ευκαιρία, υπάρχουν καθόλου ζητήματα σταθερότητας με AMD motherboards με συγκεκριμένα chipsets; Θυμάμαι να άκουσα κάτι σχετικό αλλά δεν συγκράτησα λεπτομέρειες. Ποια chipsets προτείνονται για σταθερότητα και upgrade path;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τώρα έτσι αόριστα δύσκολο να απαντήσει κανείς. Ποια chipset (το AM4 υποστηρίζεται από 3 γενιές chipsets, μέχρι στιγμής), και σταθερότητα υπό ποιες συνθήκες; 'Αλλο στοκ, άλλο overclock.

Δεν θυμάμαι πάντως να άκουσα κάτι που να αφορά ολόκληρη σειρά chipset. Υπάρχουν και πολλοί συνδυασμοί, τώρα άμα έβαλε κανείς youtuber first gen Α320 mobo και R9-3950X for the lulz και πήρε τα @@ του στο Cinebench, δεν το λες και έκπληξη.

Αυτή τη στιγμή δύο επιλογές έχουν λογική, B450 (με καλό vrm) για functionality που θα καλύψει την πλειονότητα των χρηστών και θα δεχτεί και τους επόμενους (και τελευταίους σε AM4) Ryzen, ή X570 για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω. Η βασική διαφορά βέβαια είναι κάποια PCI-e lanes παραπάνω και υποστήριξη PCI-e x4 4.0 nVME SSDs, αλλά σε Χ570 μπορείς να βρεις και άλλα πράγματα αν τα χρειάζεσαι (από ψιλοστάνταρ 2.5G μέχρι και 10G ethernet, thunderbolt support, WiFi 6, 3 M2 slots) με το ανάλογο κόστος βέβαια, μια τουμπανιασμένη Χ570 mobo κοστίζει κοντά στα 400 ευρώ... πάντως αν κάποιος θέλει μόνο το PCI-e 4.0, έχει και καλουτσικές x570 στο διακοσάρι.
 
Top Bottom