What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,626
Εχω χαθει στις μελωδιες του Bards Tale!
Μαγευτικο και ταξιδιαρικο soundtrack.
Να προσθεσω οτι το παιγνιο είναι ωδή στα "oldschool" Rpg.
Απο την αλλη, ανεξηγητα βαρυ για το συστημα...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Εχω χαθει στις μελωδιες του Bards Tale!
Μαγευτικο και ταξιδιαρικο soundtrack.
Να προσθεσω οτι το παιγνιο είναι ωδή στα "oldschool" Rpg.
Απο την αλλη, ανεξηγητα βαρυ για το συστημα...

Είμαι πολύ χαρούμενος που το Bard's Tale άρεσε σε αρκετά μέλη της κοινότητάς μας. Μου είχε αρέσει και εμένα πολύ αλλά μέσα μου ανησυχούσα μήπως έπεσα θύμα νοσταλγίας επειδή τα Bard's Tale ήταν από τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα ποτέ σε PC.
 

firefistmark

Half-Ogre
Joined
Dec 19, 2012
Messages
402
Μιας και υπαρχει αρκετος ελευθερος χρονος προσωπικα αυτη τη περιοδο,εχω ενεργα το witcher 2,serious sam 3,van helsing,torchlight 2, murderdered soul suspect και εχω κολλησει αρκετα με το pokemon online trading card
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
murdered soul suspect

Το τελείωσα πριν από 2-3 μήνες! Μου άρεσε το κομμάτι των investigations, δεν μου άρεσε τόσο το stealth κομμάτι με τα φαντάσματα. Πάντως οι συνολικές εντυπώσεις μου ήταν θετικές, το ευχαριστήθηκα.
 

firefistmark

Half-Ogre
Joined
Dec 19, 2012
Messages
402
Το τελείωσα πριν από 2-3 μήνες! Μου άρεσε το κομμάτι των investigations, δεν μου άρεσε τόσο το stealth κομμάτι με τα φαντάσματα. Πάντως οι συνολικές εντυπώσεις μου ήταν θετικές, το ευχαριστήθηκα.
Συμφωνω τα side investigations κυνηγαω αν δεν υπηρχαν οι demons θα εκανα πιο ευκολα τη δουλεια μου ,παντως το story του με τραβηξε απο την αρχη.Εξυπνο το σεναριο αν και δεν το εχω τελειωσει ακομα για να εχω ολοκληρωμενη εικονα. :)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Συμφωνω τα side investigations κυνηγαω αν δεν υπηρχαν οι demons θα εκανα πιο ευκολα τη δουλεια μου ,παντως το story του με τραβηξε απο την αρχη.Εξυπνο το σεναριο αν και δεν το εχω τελειωσει ακομα για να εχω ολοκληρωμενη εικονα. :)

Γράψε εντυπώσεις όταν το τελειώσεις, ψήνομαι να το συζητήσω το παιχνίδι.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Καλημερα σας, Παιζω divinity 2 αυτες τις μερες της καραντινας. Το εχω προχωρησει αρκετα και εχω εντυπωσιαστει αρκετα, αν και καποια πραγματακια(λογικη armour, λογικη καποιων encounter δυσαναλογα δυσκολων με αποτελεσμα να χρειαζεσαι 2η προσπαθεια για να εχεις ελπιδες) αποτρεπουν να το βαλουν στα προσωπικα μου top(bg2 , fallout 2). Ισως κατι καταφερουν στο divinity gate(joking)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Σε ποιο σημείο έχεις φτάσει (χωρίς πολλά spoilers)?

Είμαι αισίως level 15+, αν και το έχω αφήσει την τελευταία εβδομάδα, και μπορώ να πω ότι για τις ώρες που έχω αφιερώσει φαίνεται ότι έχει μακρυγορήσει πολύ παραπάνω. Για να είμαι σαφέστερος, για το ίδιο χρονικό διάστημα που αφιέρωσα σε αντίστοιχο playthrough στο Pillars of Eternity, η αντίληψή μου ήταν ότι ο χρόνος έφυγε πολύ πιο γρήγορα.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι συνέπεια του συστήματος μάχης ή γενικότερα της μηχανής γραφικών που δείχνει τους χαρακτήρες να έχουν σχετικά αργό animation.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@akarthis Γιεπ και μενα θυμαμαι να με ειχε ξενισει η φαση των armor και το hp τους αναλογα αν εχεις int η str για magic και psysical, αλλα σιγα σιγα το συνηθιζεις και μετα καταλαβαινεις τι λογικη τους. Οσο για τη μαχη εε ειναι λιγο trial and error στην αρχη, προκατ μαχες αλλα και κει αν μπεις στο mindset του turn-based (blewh) θα το διασκεδασεις...Παντως ελπιζω στο BG3 να εχουμε και πουθενα καμια random μαχη και να μην ειναι ολες προκατ (αν και δυσκολο σε turn-based games :( ).
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Σε ποιο σημείο έχεις φτάσει (χωρίς πολλά spoilers)?

Είμαι αισίως level 15+, αν και το έχω αφήσει την τελευταία εβδομάδα, και μπορώ να πω ότι για τις ώρες που έχω αφιερώσει φαίνεται ότι έχει μακρυγορήσει πολύ παραπάνω. Για να είμαι σαφέστερος, για το ίδιο χρονικό διάστημα που αφιέρωσα σε αντίστοιχο playthrough στο Pillars of Eternity, η αντίληψή μου ήταν ότι ο χρόνος έφυγε πολύ πιο γρήγορα.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι συνέπεια του συστήματος μάχης ή γενικότερα της μηχανής γραφικών που δείχνει τους χαρακτήρες να έχουν σχετικά αργό animation.
Ειμαι στο nameless island. και εγω lvl 15. Με κερδισε ιδιαιτερα ενα quest στο bloodmoon island που μπορουσε να προχωρησει μονο αν διαβαζε ενα βιβλιο χαρακτηρας με tab scholar. Ο βασικος μου ειναι ο Ifan που τον εχω κανει rogue. Ελπιζω στο BG3 να αφησουν τους προκατ χαρακτηρες.
@akarthis Γιεπ και μενα θυμαμαι να με ειχε ξενισει η φαση των armor και το hp τους αναλογα αν εχεις int η str για magic και psysical, αλλα σιγα σιγα το συνηθιζεις και μετα καταλαβαινεις τι λογικη τους. Οσο για τη μαχη εε ειναι λιγο trial and error στην αρχη, προκατ μαχες αλλα και κει αν μπεις στο mindset του turn-based (blewh) θα το διασκεδασεις...Παντως ελπιζω στο BG3 να εχουμε και πουθενα καμια random μαχη και να μην ειναι ολες προκατ (αν και δυσκολο σε turn-based games :( ).
Οντως μπαινεις στη λογικη αλλα συνεχιζουν να μη μου αρεσουν τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Επισης δε μου αρεσει, οπως λεω παραπανω , ο ετοιμος βασικος χαρακτηρας. Μπορεις να φτιαξεις το δικο σου αλλα σου δινεται η εντυπωση οτι χανεις περιεχομενο παιχνιδιου. Επισης η λογικη των οπλων και ρουχων με ενοχλει. Level και αναγκαστικη αλλαγη ενδυμασιας για να εχεις ελπιδες.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Οντως μπαινεις στη λογικη αλλα συνεχιζουν να μη μου αρεσουν τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Επισης δε μου αρεσει, οπως λεω παραπανω , ο ετοιμος βασικος χαρακτηρας. Μπορεις να φτιαξεις το δικο σου αλλα σου δινεται η εντυπωση οτι χανεις περιεχομενο παιχνιδιου. Επισης η λογικη των οπλων και ρουχων με ενοχλει. Level και αναγκαστικη αλλαγη ενδυμασιας για να εχεις ελπιδες.

Γιεπ! ακριβώς γιαυτό και φοβάμαι την ανάπτυξη του BG3 απο τη Larian μετά το playthrough που είδα...ας ελπίσουμε η καθυστέρηση λόγω ιου να ήταν και δικαιολογία για να αλλάξουν τα κακώς κείμενα που είδα τοτε. *fingers crossed*
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Όλα αυτά εμπίπτουν στην κατηγορία του ότι δεν είναι καθαρόαιμο crpg, έτσι όπως τα ξέρουμε. Δανείζεται στοιχεία από diabloειδή παιχνίδια όσον αφορά το looting, στοιχεία από παιχνίδια τύπου xcom όσον αφορά τους χαρακτήρες (χωρίς προσωπικότητα και είναι απλά skill bots. αν και στο 2 έχω την εντύπωση -χωρίς να το έχω παίξει ακόμα- πως πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα).
Κατά τ' άλλα, @akarthis αν θες να παίξεις σωστό CRPG δες το Pathfinder: Kingmaker ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ. Σε μερικά χρόνια από τώρα θα το μνημονεύουμε όπως τα Baldur's Gate. Τόσο επικό είναι. Και με σωστό χιούμορ. Και υπάρχει και ένα εξαίσιο mod, που κάνει την μάχη turn-based και αλλάζει on the fly. Ό, τι καλύτερο δηλαδή.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Όλα αυτά εμπίπτουν στην κατηγορία του ότι δεν είναι καθαρόαιμο crpg, έτσι όπως τα ξέρουμε. Δανείζεται στοιχεία από diabloειδή παιχνίδια όσον αφορά το looting, στοιχεία από παιχνίδια τύπου xcom όσον αφορά τους χαρακτήρες (χωρίς προσωπικότητα και είναι απλά skill bots. αν και στο 2 έχω την εντύπωση -χωρίς να το έχω παίξει ακόμα- πως πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα).
Κατά τ' άλλα, @akarthis αν θες να παίξεις σωστό CRPG δες το Pathfinder: Kingmaker ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ. Σε μερικά χρόνια από τώρα θα το μνημονεύουμε όπως τα Baldur's Gate. Τόσο επικό είναι. Και με σωστό χιούμορ. Και υπάρχει και ένα εξαίσιο mod, που κάνει την μάχη turn-based και αλλάζει on the fly. Ό, τι καλύτερο δηλαδή.
Παρακολουθουσα το pathfinder χρονια πριν τη κυκλοφορια του. Το αγορασα πρωτη μερα. Με τεραστια ανοχη στα Bugs. Εως και σημερα ,με απειρα mails στην εταιρεια, απειρα patches, μετα το act 2 εχω τετοιο lag και stutter στο παιχνιδι που δε παιζεται. Εχω παιξει το act 1 πανω απο 10 φορες ελπιζοντας οτι θα παει καλα αλλα μηδεν αποτελεσμα. Πεταμενα χρηματα. Και να μου πουν ειναι ενταξει τωρα δε μπορω να το ξεκινησω,
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@akarthis Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κάτι παρόμοιο είχα πάθει με το Witcher 3 και ένα game breaking bug του που μου απαγόρευε να συνεχίσω παρακάτω. Είχα ξενερώσει απίστευτα πολύ. Τελικά το είχα ξαναπιάσει κάνα δίχρονο μετά.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Αυτό το θέμα πάντως πρέπει να το έχουν πολλοί ακόμα, και δεν νομίζω να έχουν βρει οι της owlcat ακόμα τι φταίει.
@akarthis Την enhanced την δοκίμασες;
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Αυτό το θέμα πάντως πρέπει να το έχουν πολλοί ακόμα, και δεν νομίζω να έχουν βρει οι της owlcat ακόμα τι φταίει.
@akarthis Την enhanced την δοκίμασες;
Εχω φαει ωρες σε forum για να βρω λυση. Υπαρχει αρκετος κοσμος με δυνατα μηχανηματα που εχουν το ιδιο προβλημα. Δεν εχω δοκιμασει την enhanced διοτι,οπως ειπα, δε εχω κουραγιο να ξανακανω το tutorial. Ισως λιγο πριν βγει το καινουργιο να το ξαναπροσπαθησω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Συνεχίζοντας πεισματικά τον άνισο αγώνα μου εναντίον των στοιχειωμένων games του backlog, τελείωσα σήμερα το F.E.A.R. 3. Είχα χαμηλές προσδοκίες αλλά το παιχνίδι πάλι κατάφερε να με απογοητεύσει. Story να' χαμε να λέγαμε, αναχρονιστικός shooting gallery σχεδιασμός επιπέδων, φτηνές απόπειρες τρόμου και το πιο σοκαριστικό: τραγικό optimization. Πραγματικά σε ορισμένα σημεία το σύστημά μου αγκομαχούσε, τη στιγμή που έπαιξα Gears 5, Titanfall II και DMC V χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Απαράδεκτο.
Τελικά, αν εξαιρέσεις 1-2 ενδιαφέροντα setpieces, τα σημεία με το mech και το συμπαθητικό sound design, δεν βρήκα κάτι που να διασώζεται. Ίσως έχει χαβαλέ σε co-op, διότι ο Fettel διαθέτει εντελώς διαφορετικές ικανότητες, αλλά ως single player είναι κάτω του μετρίου πλέον.

4.5/10
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Marvel's Spider-Man (2018)

Καταπληκτικός τίτλος. Η ιστορία μας αφηγείται πως τον τσιμπάει η αράχνη έναν πιο ώριμο Spidey, που έχει παραιτηθεί από τη Bugle, εργάζεται ως επιστήμονας και έχει χωρίσει με την MJ. Ο J. Jonah Jameson έχει δική του ραδιοφωνική εκπομπή και σαν άλλος Τσουκαλάς κλείνει τα τηλέφωνα σε όποιον δε συμφωνεί μαζί του. Ξεφεύγει από το χιλιοειπομένο origin story και δίνει κάτι φρέσκο. Οι εχθροί έχουν προσωπικότητα και κίνητρα. Η Νέα Υόρκη είναι απίστευτη, έχει τη λεπτομέρεια του Division με έξτρα πρόσθετο verticality αφού πλέον ανεβοκατεβαίνουμε ουρανοξύστες σε δευτερόλεπτα. Αναπαριστά την πραγματική πόλη γεμάτη easter eggs από τον κόσμο της Marvel. Είναι πολύ ωραίο να βολτάρεις και να συναντάς την πρεσβεία της Wakanda, το Sanctum Sanctorum του Dr. Strange ή το γραφείο Nelson and Murdock. Γενικά είναι πολύ όμορφο να βολτάρεις. Όταν δεν τριγυρνάμε με τους ιστούς και προσγειωνόμαστε στο έδαφος οι περαστικοί ξαφνιάζονται, χαίρονται, μας βγάζουν φωτογραφίες άλλοι μας βρίζουν δημιουργώντας μια αρκετά ζωντανή πόλη. Όταν δεν ασχολούμαστε με την κεντρική ιστορία μπορούμε να σταματήσουμε διάφορους τύπους εγκλημάτων (κλοπές αυτοκινήτων, ληστείες, drug dealing, ομηρίες) που spawnαρουν συχνά πυκνά ή να ασχοληθούμε με δευτερεύουσες δραστηριότητες. Οι μάχες είναι γρήγορες και διασκεδαστικές. Νιώθεις Spider-man. Ιδιαίτερα fun to play τίτλος.
 
Last edited:
Top Bottom