What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα, οι κονσόλες θα έχουν καλύτερες ιστορίες από τα Windows PC στα ίδια παιχνίδια;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,271
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα, οι κονσόλες θα έχουν καλύτερες ιστορίες από τα Windows PC στα ίδια παιχνίδια;
Ναι, το κοινό που απευθύνεται κατεβάζει κουτόχορτο και του αρέσουν τα χαζά σενάρια χωρίς βάθος, οπότε δεν γκρινιάζει αν το παιχνίδι είναι απλά ένα όμορφο τίποτα. Αντίθετα οι πισιμαστερέις που ξέρουν και 2 πράγματα παραπάνω θα κράξουν ότι το παιχνίδι είναι χάλια.

έτσι πάνε αυτά :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα, οι κονσόλες θα έχουν καλύτερες ιστορίες από τα Windows PC στα ίδια παιχνίδια;

Άμα πληρώσεις τις online συνδρομές, μπορεί!!

:p :p :p :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μήπως η νέα καθυστέρηση του Cyberpunk 2077 σημαίνει ότι έχουμε ημερομηνία κυκλοφορίας των κονσολών 19/11;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μήπως η νέα καθυστέρηση του Cyberpunk 2077 σημαίνει ότι έχουμε ημερομηνία κυκλοφορίας των κονσολών 19/11;
σίγουρα η τουλάχιστον κοντά στην ημερομηνία ώστε το cyberpunk να πιάσει το λανσάρισμα τους
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
διαβάζω τώρα οτι η micrososft έχει αποφασίσει να πάει σε πολύ επιθετική πολτική στην τιμή της κονσόλας και να την πουλάει κοντά τα 200-300 ευρώ με ζημιά δλδ ώστε να χτυπήσει την sony.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
διαβάζω τώρα οτι η micrososft έχει αποφασίσει να πάει σε πολύ επιθετική πολτική στην τιμή της κονσόλας και να την πουλάει κοντά τα 200-300 ευρώ με ζημιά δλδ ώστε να χτυπήσει την sony.

Βγήκε ως φήμη από κάποιον leaker με σχετικά αξιοπρεπές background. Αυτό που συγκεκριμένα ειπώθηκε είναι ότι η Microsoft είναι προετοιμασμένη για να ρίξει την τιμή του Series X στα 400 ευρώ αν χρειαστεί, καθώς και ότι η τιμή του φθηνού και λιγιτερου ισχυρού Series S (όπως λέγεται ότι θα είναι το όνομα) θα είναι η μισή του premium μοντέλου. Η φράση-κλειδί είναι "αν χρειαστεί", δηλαδή η τιμή θα διαμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό από την τιμολόγηση που θα κάνει η Sony.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν το series S δεν είναι παντελώς πετσοκομμένο, στα 200 ευρώ είναι κλοπή. Και 400 για το Χ δηλαδή τρομερό ντιλ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Αν το series S δεν είναι παντελώς πετσοκομμένο, στα 200 ευρώ είναι κλοπή. Και 400 για το Χ δηλαδή τρομερό ντιλ.

Συμφωνώ, ειδικά όπως είπες για το S. Με τέτοια τιμολόγηση η Sony θα ιδρώσει άσχημα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ο Phil Spencer είχε δηλώσει ότι έχει την στήριξη των CEO και CFO της Microsoft για επιθετική τιμολογιακή πολιτική, αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα πουλήσουν στην τιμή που θα πουλήσει η SONY ή πολύ κοντά σε αυτή.

To project Lockhart (Series S), υπάρχει μία φήμη-άποψη ότι θα κυκλοφορήσει του χρόνου και θα αντικαταστήσει το XBOX One S. Όπως και να έχει θα έχει παρόμοια specs (Ray Tracing, SSD), αλλά θα στοχεύει στα 1080p και θα είναι η φτηνότερη κονσόλα από όλες.

Τα PS5 μεταξύ τους νομίζω ότι θα έχουν 50€ διαφορά. 100€ για ένα blu-ray μου ακούγονται πολλά.

Επομένως θα έχουμε δύο κονσόλες με παρόμοια τιμη (PS5 & XBOX Series X), μία λίγο φτηνότερη (PS5 Digital Edition) και μία λιγότερο δυνατή αλλά και σημαντικά φθηνότερη.

Συμφωνώ με τον @mits@kos. Το XBOX δεν έχει δείξει ακόμα τα first party παιχνίδια του. Αν παρουσιάσει μια καλή σειρά παιχνιδιών και με τέτοιες τιμές θα είναι τρομερό ντιλ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Τα PS5 μεταξύ τους νομίζω ότι θα έχουν 50€ διαφορά. 100€ για ένα blu-ray μου ακούγονται πολλά.

Νομίζω ότι δεν θα μετρήσει μόνο το καθαρό κόστος του drive. Πείθοντας έναν πελάτη να αγοράσει την digital edition ουσιαστικά τον αποκόπτεις από την retail αγορά, από τα μεταχειρισμένα και το reselling. Πρακτικά δηλαδή τον υποχρεώνεις για ολόκληρη τη γενιά να αγοράζει μόνο από το ψηφιακό σου κατάστημα. Φαντάζομαι ότι οι συζητήσεις που γίνονται στη Sony για την τιμολόγηση του PS5 digital έχουν ως επίκεντρο το πιθανό μακροπρόθεσμο όφελος σε σχέση με το πόσο μέσα θα μπαίνουν στα 400 €. Αν είναι κανένα 20άρικο τότε δεν υπάρχει θέμα, αν μπαίνουν μέσα κατοστάρικο τότε δύσκολα να πάρουν τέτοια απόφαση.

Πάντως πρέπει να πω ότι η Microsoft φάνηκε αυτή τη φορά πιο προετοιμασμένη. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τις πωλήσεις, το Playstation είναι ισχυρό σε αγορές που η Microsoft δεν έχει διείσδυση, όμως υπάρχει ισχυρή πιθανότητα να βγει η Microsoft πάλι από πάνω σε αγορές-κλειδιά όπως η Βόρεια Αμερική και η Αγγλία.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Να πω την αλήθεια, κοιτώντας πίσω την παρουσίαση της SONY, νομίζω ότι οι Ιάπωνες υπερεκτίμησαν την θέση τους. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα χάσουν όλο το μερίδιο της αγοράς που έχουν, αλλά και πάλι...

Από τα exclusives που παρουσίασαν, αν δεν κάνω λάθος, μόνο το Spider-Man (άντε και το Gran Turismo) θα είναι διαθέσιμο από την πρώτη μέρα και αυτό δεν είναι ακριβώς καινούργιο παιχνίδι αλλά standalone expansion (expandalone άκουσα κάπου) με άλλο πρωταγωνιστή.

Από την άλλη ποντάρουν σε μία τακτική προς τους PC Users που είναι η εξής. Τώρα που βγαίνει η καινούργια κονσόλα δώς τους το Horizon Zero Dawn, να δουν πόσο ωραίο είναι και τι χάνουν που δεν έχουν PS και όταν βγει το Horizon Forbidden West θα τρέξουν να πάρουν PS5 για να το παίξουν. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει. Αν μη τι άλλο οι PC gamers έχουμε αποδείξει ότι έχουμε υπομονή στο ποτε θα παίξουμε κάποιο παιχνίδι.

Και πάλι όλα θα κριθούν στην παρουσίαση του Ιουλίου της Microsoft.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Να πω την αλήθεια, κοιτώντας πίσω την παρουσίαση της SONY, νομίζω ότι οι Ιάπωνες υπερεκτίμησαν την θέση τους. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα χάσουν όλο το μερίδιο της αγοράς που έχουν, αλλά και πάλι...

Από τα exclusives που παρουσίασαν, αν δεν κάνω λάθος, μόνο το Spider-Man (άντε και το Gran Turismo) θα είναι διαθέσιμο από την πρώτη μέρα και αυτό δεν είναι ακριβώς καινούργιο παιχνίδι αλλά standalone expansion (expandalone άκουσα κάπου) με άλλο πρωταγωνιστή.

Από την άλλη ποντάρουν σε μία τακτική προς τους PC Users που είναι η εξής. Τώρα που βγαίνει η καινούργια κονσόλα δώς τους το Horizon Zero Dawn, να δουν πόσο ωραίο είναι και τι χάνουν που δεν έχουν PS και όταν βγει το Horizon Forbidden West θα τρέξουν να πάρουν PS5 για να το παίξουν. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει. Αν μη τι άλλο οι PC gamers έχουμε αποδείξει ότι έχουμε υπομονή στο ποτε θα παίξουμε κάποιο παιχνίδι.

Και πάλι όλα θα κριθούν στην παρουσίαση του Ιουλίου της Microsoft.

Συμφωνώ σε όλα. Η Sony είναι ασφαλής ότι και να κάνει σε περιοχές όπως η Ιαπωνία και η Ευρώπη, έχει μεγάλο προβάδισμα σε πωλήσεις και αναγνωρισιμότητα. Το θέμα είναι ότι το αφήγημα της κάθε γενιάς καθορίζεται εν πολλοίς από τα αγγλόφωνα μέσα, οπότε αν χάσει Αμερική και Αγγλία θα έχει μεγάλο πρόβλημα.

Για τα exclusives σε PC νομίζω ότι το να δελεάσουν PC users να πάρουν κονσόλα δεν είναι ο πρώτος στόχος. Αν δηλαδή κάποιος δεν πήρε μέχρι σήμερα που θεωρητικά δεν υπήρχε πιθανότητα να δει Sony games σε PC, γιατί να πάρει τώρα που θα ξέρει ότι θα βγουν; Υποθέτω ότι η κύρια ανησυχία τους είναι μήπως τα δικά τους games δεν έχουν την απήχηση που θα έπρεπε ενόψει της platform agnostic εποχής. Ας πούμε ότι πουλάς και 5 εκατομμύρια παραπάνω κονσόλες στους PC gamers, αξίζει αυτό αν τα δικά σου παιχνίδια τα παίζουν X χρήστες ενώ του ανταγωνιστή σου 2X ή 3X; Όταν δεν θα μπορείς να "κλειδώσεις" πια τους χρήστες μέσω hardware, και αυτή η εποχή είναι ξεκάθαρο ότι έρχεται, θα πρέπει να βασιστείς στη δύναμη του software και στην ποιότητα υπηρεσιών, άρα θες όσο το δυνατόν περισσότεροι να έχουν εμπειρία από πρώτο χέρι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Νομίζω ότι η κατάσταση που λέγαμε σε προηγούμενα ποστ (του cloud gaming δηλαδή) φέρνει την SONY σε πολύ δύσκολη φάση καθώς δεν έχει καθόλου υποδομές για να το υλοποιήσει. Το να ξεκινήσει από την άλλη να δημιουργήσει αυτές τις υποδομές αν και εφικτό νομίζω ότι είναι εκτός των δυνατοτήτων της (και σε τεχνογνωσία αλλά κυρίως οικονομικά). Για αυτό ανακοίνωσε και την συνεργασία με την Microsoft στον συγκεκριμένο τομέα.

Επομένως νομίζω, χωρίς να έχω την παραμικρή σχέση με business analysis και επομένως το πιο πιθανό είναι να πέφτω εντελώς έξω, ότι η Sony έχει τις εξής εναλλακτικές για να προχωρήσει από εδώ και πέρα:

Α) Να δημιουργήσει μία συνεργασία με κάποια υπηρεσία cloud gaming και να παραμείνει ως Virtual ecosystem, παρέχοντας κατά κύριο λόγο software και περνώντας πλέον σε δεύτερο ρόλο. Εδώ μιλάμε όμως για εντελώς αχαρτογράφητα νερά και θα κρέμεται από κάποιον άλλο.

B) Να κινηθεί ώστε να θεμελιώσει την θέση της στο κοινό που θα θέλει μία κονσόλα σπίτι του και δεν θα μετακινηθεί στο cloud gaming (τουλάχιστον όχι πλήρως) και να φτιάξει το προφίλ του Last Hardware Console Manufacturer (επίτηδες αφήνω την Nintendo εκτός καθώς την θεωρώ ιδιάζουσα περίπτωση). Σε αυτή την περίπτωση αυτή είναι η γενιά που θα πρέπει να προσελκύσει τους περισσότερους, καινούργιους χρήστες. Επίσης σε αυτό το σενάριο κύριος ανταγωνιστής της είναι τα PC. Από εδώ πρέπει να τραβήξει κόσμο. Για να το καταφέρει όμως θα πρέπει να δείξει στους PC users τι σημαίνει το PS gaming. Αυτό φυσικά δεν θα το κάνει με τις τελευταίες κυκλοφορίες, αλλά απελευθερώνοντας exclusives που πλέον δεν τις προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο (δεν είναι system sellers πλέον), αλλά παράλληλα ετοιμάζει να βγάλει sequels, τα οποία φυσικά για να τα παίξεις θα πρέπει να πάρεις PS5.

Έχω την εντύπωση ότι προς την δεύτερη περίπτωση κινείται. Ξαναλέω όμως ότι μπορεί να μην έχω καν επαφή με την πραγματικότητα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
@Hank Chinnaski υποδομή για cloud gaming έχει γιατί είχε αγοράσει το Onlive το οποίο έπειτα εξελίχθηκε στο PS Now. Η συνεργασία με την Microsoft φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την κλίμακα του εγχειρήματος καθώς η Microsoft είναι δεδομένα μπροστά στον συγκεκριμένο τομέα λόγω των υπόλοιπων επιχειρηματικών της δραστηριοτήτων.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το PS Now επιτρέπει να στρημάρεις παιχνίδια από το 2014. Απλώς η Sony δεν το έχει διαθέσιμο παγκοσμίως αλλά μόνο σε συγκεκριμένες αγορές. Πριν το Stadia ήταν και η μοναδική τέτοιου είδους υπηρεσία. Το Game Pass της MS σε υποχρεώνει να κατεβάσεις τα παιχνίδια, δεν παρέχει cloud gaming, έχει ανακοινωθεί πως στο μέλλον θα το ενσωματώσει.

Δεν ξέρω πόσο μπροστά είναι η MS από τη στιγμή που δεν έχει τίποτα εφαρμόσιμο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Το PS Now επιτρέπει να στρημάρεις παιχνίδια από το 2014. Απλώς η Sony δεν το έχει διαθέσιμο παγκοσμίως αλλά μόνο σε συγκεκριμένες αγορές. Πριν το Stadia ήταν και η μοναδική τέτοιου είδους υπηρεσία. Το Game Pass της MS σε υποχρεώνει να κατεβάσεις τα παιχνίδια, δεν παρέχει cloud gaming, έχει ανακοινωθεί πως στο μέλλον θα το ενσωματώσει.

Δεν ξέρω πόσο μπροστά είναι η MS από τη στιγμή που δεν έχει τίποτα εφαρμόσιμο.

Έχει το Microsoft Azure για παροχή υπηρεσιών cloud σε επίπεδο enterprise.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το PS Now επιτρέπει να στρημάρεις παιχνίδια από το 2014. Απλώς η Sony δεν το έχει διαθέσιμο παγκοσμίως αλλά μόνο σε συγκεκριμένες αγορές. Πριν το Stadia ήταν και η μοναδική τέτοιου είδους υπηρεσία. Το Game Pass της MS σε υποχρεώνει να κατεβάσεις τα παιχνίδια, δεν παρέχει cloud gaming, έχει ανακοινωθεί πως στο μέλλον θα το ενσωματώσει.

Δεν ξέρω πόσο μπροστά είναι η MS από τη στιγμή που δεν έχει τίποτα εφαρμόσιμο.

Έχει το XCloud το οποίο νομίζω είναι ήδη σε preview και πιστεύω ότι με την νέα γενιά θα αρχίσει δειλά δειλά να τρέχει περισσότερο, αλλά σε υποδομές ως Microsoft και όχι ως XBOX είναι πολύ μπροστά με το Azure.

Edit: η πρόοδος του καθυστέρησε εξαιτίας του Covid-19 αλλά έρχονται και νέες χώρες που θα υποστηρίζεται (ως preview πάντα).
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αν δεν κάνω λάθος το Azure χτυπάει τις AWS (Amazon Web Services) και όχι το gaming. Προς το παρόν.

Το Xbox έχει σίγουρα πλάτες και φάνηκε από την εξαγορά των gaming studio. To θέμα είναι πόσο πολύ η MS θα στηρίξει το xbox αυτή τη φορά. Σε αυτή τη γενιά λάνσαρε με το Kinect υποχρεωτικό και 100$ πάνω από τον ανταγωνισμό, λογικό να περιμένει τη Sony τώρα.

Το PS4 πούλησε 110 εκ τμχ επισήμως ενώ για το Xbox One εκτιμήσεις το φέρνουν στα 47 εκ τμχ. Πολύ μεγάλη διαφορά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To Azure είναι cloud provider τύπου AWS, Google Cloud, Digital Ocean, Heroku κλπ.

Η platform-agnostic εποχή, όταν έρθει, δεν θα είναι όσο συγκεντρωτική νομίζουμε τώρα, γιατί οι εν δυνάμει παίκτες είναι πολλοί, ακόμα κι αν αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία σχέση με το gaming industry.
 
Top Bottom