What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Αυτά είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά νέα, το ζήτημα είναι πότε. Διότι αυτήν τη στιγμή ένας PC user όπως το βλέπω εγώ έχει τρεις λύσεις:
  1. Είτε φτιάχνει δικό του mini-ATX custom box και περνάει Linux για να έχει το Big Picture, χωρίς τη σαβούρα των Windows, με αποκλειστική πλοήγηση μέσω χειριστηρίου. Κάτι αντίστοιχο με τα Steam boxes, χωρίς να είναι απαραίτητως proprietary.
  2. Είτε περνάει καλωδίωση μέσα από τοίχο-πατώματα για να συνδέσει με Ethernet switch το PC και την TV, με όποιο input lag μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα αυτό.
  3. Είτε φέρνει το PC στο σαλόνι.
Όλα αυτά για να μην σπάσει το οικοσύστημά του, καθώς με την αγορά κονσόλας δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στα Steam/Origin/UPlay/EGS/Battle.net.
Υπάρχει και άλλη λύση αυτή που εφαρμόζω εγώ. Το steam link. Η smart tv που έχω έχει μάλιστα προεγκατεστημένη την εφαρμογή, οπότε συνδέοντας δύο controller στην τηλεόραση και έχοντας συνδέσει υπολoγιστή και τηλεόραση στο ίδιο δίκτυο έχω ασύρματη πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του steam. Έχοντας δοκιμάσει κάποια παιχνίδια έχω παρατηρήσει lag αλλά όχι κάτι που να καθιστά κάτι τελείως unplayable.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Υπάρχει και άλλη λύση αυτή που εφαρμόζω εγώ. Το steam link. Η smart tv που έχω έχει μάλιστα προεγκατεστημένη την εφαρμογή, οπότε συνδέοντας δύο controller στην τηλεόραση και έχοντας συνδέσει υπολoγιστή και τηλεόραση στο ίδιο δίκτυο έχω ασύρματη πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του steam. Έχοντας δοκιμάσει κάποια παιχνίδια έχω παρατηρήσει lag αλλά όχι κάτι που να καθιστά κάτι τελείως unplayable.
για να δουλέψει αποδεκτά αυτό θες ή πανάκριβο ασύρματο δίκτυο ή καλώδια στο ρουτερ. Το προσπάθησα να στριμάρω από το gaming rig στο σαλόνι αλλά το lag είναι απαράδεκτο.
Τώρα βέβαια δεν αντιλέγω ότι για κάποιον μπορεί να είναι playable, αλλά για εμένα είναι όχι.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
για να δουλέψει αποδεκτά αυτό θες ή πανάκριβο ασύρματο δίκτυο ή καλώδια στο ρουτερ. Το προσπάθησα να στριμάρω από το gaming rig στο σαλόνι αλλά το lag είναι απαράδεκτο.
Τώρα βέβαια δεν αντιλέγω ότι για κάποιον μπορεί να είναι playable, αλλά για εμένα είναι όχι.
Εγώ το χρησιμοποίησα για να παίξω κανά δυο ελαφριά παιχνιδάκια co-op κι όχι για βασική gaming ενασχόληση. Εννοείται ότι μόνο και μόνο ότι η ανώτερη ανάλυση είναι 1080p το κάνει απαγορευτικό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Όπως έγραψα στα παραπάνω post, το Steam Link τρώει αυτομάτως άκυρο. Είναι καλό το streaming καμίας ταινιούλας κτλ., αλλά είναι προτιμότερο να βάλεις καρφί καλώδιο στο router και έπειτα στην ΤV παρά αυτό το πράγμα. Ακόμη και το 1080p ήταν πολύ απαγορευτικό για παιχνίδια που θέλουν ακρίβεια χειρισμού.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
για game που είναι ποιο χαλαρά είναι ότι πρέπει το steam link. Εγώ πάντως μπασκετάκι έπαιζα κανονικά εκεί.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Αν δοκιμάζατε το Steam Link με WiFi, τέτοια προβλήματα βγαίνουν. Με CAT-6 καλώδιο (στο χρώμα του πατώματος, για να μη φαίνεται) και 1 Gbit ρουτεράκι (μιλάμε για 30 - 40 ευρώ εξοπλισμό), μια χαρά παίζει.

Αν και η πλέον πρόσφορη λύση, ήταν πισάκι με ότι είχα βγάλει από την αναβάθμιση (τώρα έχει i5 2500k, 16GB DD3, και R9 290), σε desktop κουτί (κάτω από το τραπεζάκι του σαλονιού)!!
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
α. ναι αλλα για κανα χρόνο το πολύ
β. είναι καλύτερο απο ενα Pc που είναι για να μπαίνεις στο facebook και στο you tube
εγω θα τα λέω για εσένα Ναύαρχε; έχεις χαλάσει μου φαίνεται...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
119721012_10164548382465436_531818944012262603_o.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
α. ναι αλλα για κανα χρόνο το πολύ
β. είναι καλύτερο απο ενα Pc που είναι για να μπαίνεις στο facebook και στο you tube
εγω θα τα λέω για εσένα Ναύαρχε; έχεις χαλάσει μου φαίνεται...

Όχι, απλά δεν ασχολούμαι πλέον. Αφού έπεσαν και οι δύο εταιρίες στα γόνατα και παρέδωσαν γη και ύδωρ (τα exclusives τους σε PC), ο πόλεμος τελείωσε. Κερδίσαμε. Άστους να πλακωθούν μεταξύ τους, ποιος νοιάζεται.


Η αναμενόμενη τιμή. Για να δούμε τώρα τι θα προτιμήσει το κοινό.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Είπανε κάτι για νέο ps+, λογικά κάτι αντίστοιχο του game pass, αλλά για BC τίποτα. (n)
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Όχι, απλά δεν ασχολούμαι πλέον. Αφού έπεσαν και οι δύο εταιρίες στα γόνατα και παρέδωσαν γη και ύδωρ (τα exclusives τους σε PC), ο πόλεμος τελείωσε. Κερδίσαμε. Άστους να πλακωθούν μεταξύ τους, ποιος νοιάζεται.
Καλα η MS, η sony δεν λες οτι παρέδωσε γη και υδωρ εχει ακόμα
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Έτσι εξηγείται και η ημερομηνία κυκλοφορίας του Cyberpunk 2077. 😁
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Καλα η MS, η sony δεν λες οτι παρέδωσε γη και υδωρ εχει ακόμα

Έχει όντως; [μυστηριώδης μουσική]
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

και το demon έρχεται στα πιτσι
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πύρρειος νίκη κόσμε. Και μόνο το γεγονός ότι σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε ΧΒΟΧ σαν κύριο gaming σύστημα σε αυτή τη γενιά, με προβληματίζει πολύ. Οικονομικά μιλώντας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Έτσι εξηγείται και η ημερομηνία κυκλοφορίας του Cyberpunk 2077. 😁

Η CD Projekt θα καταφέρει το αδύνατο, να ξεπουλήσει από ψηφιακά αντίτυπα. Θα το αγοράσουν ΟΛΟΙ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Πύρρειος νίκη κόσμε. Και μόνο το γεγονός ότι σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε ΧΒΟΧ σαν κύριο gaming σύστημα σε αυτή τη γενιά, με προβληματίζει πολύ. Οικονομικά μιλώντας.

Είναι θέμα η τιμή για τα πλήρη μοντέλα. 500€ είναι πολλά λεφτά, ειδικά αυτή την εποχή.
 
Top Bottom