What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ωρα για νέο PC

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ενημερωνω πως θα παρακολουθω και εγω το thread διοτι ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση και τρωγομαι για νεα αγορα
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Ενημερωνω πως θα παρακολουθω και εγω το thread διοτι ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση και τρωγομαι για νεα αγορα
Με την «τμηματική αγορά» είμαι γενικά αντίθετος. Απλά δεν βλέπω καμμία λογική σε αυτό.

Αν κάποιος έχει ανάγκη από καινούργιο πισί πρακτικά το μόνο λογικό που βλέπω να μπορεί να κάνει είναι να αγοράσει intel 10th gen και να κάτσει με την ενσωματωμένη μέχρι να φτιάξει η κατάσταση. Έτσι έχει ένα πολύ καλό σύγχρονο πισί για τις περισσότερες δουλειές και για παιχνίδια μέχρι να βρει κάρτα γραφικών έχει μεγάλη γκάμα από το πισί οικοσύστημα που μπορεί να παίξει (ναι οκ θα έχει πρόβλημα με όσα έχουν απαιτήσεις σε γραφικά αλλά και με μια gtx 1650 επίσης κάνει πολλές υποχωρήσεις και έχει πληρώσει τραγικά πολλά λεφτά, θα έπρεπε να είναι κάτω από 100 ευρώ)

Αν κάποιος έχει πολλά λεφτά για σκότωμα τότε ψάχνει πρώτα την κάρτα γραφικών και μόλις καταφέρει να κτυπήσει μία καλή τότε παραγγέλνει και το υπόλοιπο σύστημα που λογικά θα είναι zen3 (ryzen 5xxx)
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
@Chosen Undead
Κρατας την τωρινη καρτα και αλλαζεις ολα τα αλλα. Ryzen 3600 ή 5600X, B550 μητρικη, 32Gb ram και θα σου μεινουν συν/πλην 300-400Ε για κουτι, nvme, τροφοδοτικο, οθονη.

Η λογικη ειναι οτι gpu δεν υπαρχουν. Να πληρωσεις διπλα και τριπλα για gpu 3ετιας ή 1500Ε για συγχρονη καρτα, δεν εχει νοημα. Οποτε, εξασφαλιζεις ενα καλο συνολο στα υπολοιπα και περιμενεις.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Να πληρωσεις διπλα και τριπλα για gpu 3ετιας ή 1500Ε για συγχρονη καρτα,
βλέποντας στο msystems https://www.msystems.gr/section/systems/?&system=18
οι μόνες λογικές επιλογές είναι οι RTX 3060. Στα 600 ευρώ είναι πανάκριβες αλλά τουλάχιστον βγάζει περισσότερο νόημα από μια 1650 στα 270 ευρώ. Τουλάχιστον έχεις μια σύγχρονη κάρτα. Αν σε κάποιον τού περισσεύουν τα λεφτά είναι μια επιλογή, αν δεν τού περισσεύουν τότε να περιορίσει τα θέλω του στις δυνατότητες μιας ενσωματωμένης, τουλάχιστον μέχρι να στρώσει η κατάσταση. Το να δίνεις 270 ευρώ για 1650 είναι κοροϊδία.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Με την «τμηματική αγορά» είμαι γενικά αντίθετος. Απλά δεν βλέπω καμμία λογική σε αυτό.

Αν κάποιος έχει ανάγκη από καινούργιο πισί πρακτικά το μόνο λογικό που βλέπω να μπορεί να κάνει είναι να αγοράσει intel 10th gen και να κάτσει με την ενσωματωμένη μέχρι να φτιάξει η κατάσταση. Έτσι έχει ένα πολύ καλό σύγχρονο πισί για τις περισσότερες δουλειές και για παιχνίδια μέχρι να βρει κάρτα γραφικών έχει μεγάλη γκάμα από το πισί οικοσύστημα που μπορεί να παίξει (ναι οκ θα έχει πρόβλημα με όσα έχουν απαιτήσεις σε γραφικά αλλά και με μια gtx 1650 επίσης κάνει πολλές υποχωρήσεις και έχει πληρώσει τραγικά πολλά λεφτά, θα έπρεπε να είναι κάτω από 100 ευρώ)

Αν κάποιος έχει πολλά λεφτά για σκότωμα τότε ψάχνει πρώτα την κάρτα γραφικών και μόλις καταφέρει να κτυπήσει μία καλή τότε παραγγέλνει και το υπόλοιπο σύστημα που λογικά θα είναι zen3 (ryzen 5xxx)
Σε καμια περιπτωση δεν θα αγορασω τμηματικα υπολογιστη. Μια και καλη για εμενα. Αλλωστε δεν πειραζω ποτε hardware μεσα σε υπολογιστη. Το τρεμω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Να πληρωσεις διπλα και τριπλα για gpu 3ετιας ή 1500Ε για συγχρονη καρτα, δεν εχει νοημα.
Ετσι ακριβως το βλεπω κι εγω. Και κατα την γνωμη μου δεν ειναι αμοιρες ευθυνων AMD, nvidia κτλ εταιρειες που κατασκευαζουν τσιπς και καρτες.
Οσο για την τμηματικη αλλαγη, δεν ειναι κακη ιδεα. Μην ξεχναμε οτι πολυς κοσμος δεν εχει αμεσα τα π.χ. 1000Ε και του περισευουν 200-300 το μηνα, οποτε αγοραζει τμηματικα
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο κάτι; Το 1000άρικο είναι άμεσα διαθέσιμο και είπες να πάρεις τμηματικά βλέποντας και κάνοντας ανάλογα την διαθεσιμότητα; Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα.

Αν το τμηματικά είναι κάθε μήνα μόλις πάρω μισθό τσιμπάω και κάτι, σαφώς δεν είμαι ενάντια στο τμηματικό.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Αν το τμηματικά είναι κάθε μήνα μόλις πάρω μισθό τσιμπάω και κάτι, σαφώς δεν είμαι ενάντια στο τμηματικό.
Το να πάρει κάποιος μια μητρική και να την βλέπει στο ράφι δεν βλέπω λογικό. Απλά βάλε τα λεφτά στην άκρη και περίμενε να έχεις και για τον επεξεργαστή.

Όπως είναι τώρα αν περιοριστώ για απλότητα στην msystems βλέπω δύο λόγικές επιλογές
α) ανάγκη για καινούργιο πισί αλλά μετράμε τα λεφτά: 16 γίγα ραμ, επεξεργαστής i3-10100 ή i5-10500 και περιμένουμε για κάρτα γραφικών
β) θέλουμε gaming πισί δεν μάς ενδιαφέρουν τα λεφτά: 16 ή 32 γίγα ραμ, επεξεργαστής ryzen 5 5600X ή ryzen 7 5800x και κάρτα γραφικών rtx 3060.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Οι τμηματικές αγορές σε κυρίως εξαρτήματα, έχουν νόημα όταν υπάρχει συγκεκριμένος
στόχος και χρονικός ορίζοντας. Δηλαδή, μέσα σε πχ 2 μήνες να έχω μαζέψει όλα τα κομ-
μάτια και να στήσω την κεντρική μονάδα του υπολογιστή. Σε κάθε άλλη περίπτωση, όπως
έγραψε και ο @lucinos , δεν έχει νόημα καθώς οι τιμές αλλάζουν, οι ανάγκες αλλάζουν
και τα λεφτά μένουν δεσμευμένα στο ράφι.

Από εκεί και μετά, τίποτα δεν μας εμποδίζει να "επενδύσουμε" σε εκείνα τα περιφερειακά
εξαρτήματα τα οποία μπορούν να μπουν σε άμεση χρήση. Δηλαδή ένα καλό πληκτρολό-
γιο (όχι απαραίτητα μηχανικό), ένα νέο ποντίκι, ένας SSD τώρα που οι τιμές είναι χώμα,
καινούργια ηχεία, νέα οθόνη (αρκεί να έχει τις απαραίτητες εξόδους η κάρτα), ένα νέο
καλό τροφοδοτικό, ένα νέο κουτί, καλούς ανεμιστήρες κουτιού. Γενικότερα, πράγματα
τα οποία τα αλλάζεις μια φορά στα 10 χρόνια.

Πάντως, ακόμα και στις παλαιότερες γενιές πχ Ryzen, οι τιμές δεν είναι καλές. Για ένα σύ-
στημα με Ryzen 1600AF, ψύκτρα, μητρική B450 και 32Gb ram πάει ~370Ε το οποίο είναι
τραγικά υψηλό. Οι 1600AF/2600 ξεκινάνε με +20Ε σε σχέση με τη μέση τιμή του 2019 και
αντί να πωλούνται κάτω από 100, παίζουν στα 130-150. Ομοίως και οι μητρικές όπου οι τι-
μές είναι σχεδόν ίδιες με του 2019 αλλά λογικά αυτές κρατάνε αξία λόγω συμβατότητας
με τις νέες σειρές...
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Ενημερωτικά, για όποιον ψάχνει, ας μην περιμένει κάτι καινούργιο σύντομα
από την AMD. Οπότε αν βρείτε κάτι συμφέρον σε 520/550/570 και 3000
ή 5000 σειρά, το χτυπάτε.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
δεν θα βγάλει 6ΧΧΧ CPU? Πάντως να σου πω την αλήθεια και να μην βγάλει και κρατήσει την 5ΧΧΧ στην αγορά μέχρι την 7ΧΧΧ, έχουμε περιθώριο να δούμε επιτέλους low end 5XXX που θα εξακολουθούν να κουρεύουν.
Λογικά θα δούμε και low end 6XXX GPU τέλη 21, αρχές 22
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Επειδή έχω χαθεί λίγο μέσα στις πληροφορίες, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζουμε πότε θα γίνει μετάβαση σε άλλο socket
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Επειδή έχω χαθεί λίγο μέσα στις πληροφορίες, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζουμε πότε θα γίνει μετάβαση σε άλλο socket
intel? Κάθε επεξεργαστής και νέο :p
AMD το επόμενο που θα βγάλει θα είναι σε ΑΜ5
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ναι, βρε. Αν έχουμε χρονοδιάγραμμα για το πότε θα βγει το ΑΜ5 ρωτώ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Ναι, βρε. Αν έχουμε χρονοδιάγραμμα για το πότε θα βγει το ΑΜ5 ρωτώ.
Να σου πω έχω μπλεχτεί και εγώ, δεν έχω καταλάβει αν θα υπάρξει 6ΧΧΧ πρώτα σε ΑΜ5 ή το επόμενο που θα μπει σε ΑΜ5 θα είναι το 7ΧΧΧ για Q4 2022 που λέει παραπάνω.

Βέβαια ίσως να μην βιάζονται κιόλας, γιατί η αλήθεια είναι ότι λόγο των προβλημάτων στην αγορά αλλά και του πόσο δυνατό είναι το 5ΧΧΧ, την παίρνει την AMD να καθυστερήσει λίγο ακόμα στο ΑΜ4 και να βγάλει μερικά ακόμα τσιπ με ελαφριές βελτιώσεις και κάποια προς τα κάτω πρώτα, να παραλείψει την 6ΧΧΧ ως refresh και να πάει σε 1,5 χρόνο στα επόμενα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Η σειρα 6000 για desktop λεγεται οτι θα ειναι ΑΜ4/ddr4 και η 7000 ΑΜ5/ddr5/pciex5.

Η αληθεια ειναι οτι η σχεδον καθολικη παγκοσμια εξαρτηση απο την TSMC, εχει δημιουρηγησει προβλημα.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Παιδιά πάμε ένα Update;
Ποια είναι τα δεδομένα αυτή τη στιγμή. Τι προτείνετε; γιατί είμαι σε καλύτερη φάση οικονομικά πλέον
 

Attachments

  • received_352435733045582.jpeg
    received_352435733045582.jpeg
    16.4 KB · Views: 12

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Παιδιά πάμε ένα Update;
Ποια είναι τα δεδομένα αυτή τη στιγμή. Τι προτείνετε; γιατί είμαι σε καλύτερη φάση οικονομικά πλέον
sandy bridge βλέπω, άρα πας για εντελώς καινούργιο σύστημα, δεν μπορείς να κρατήσεις σχεδόν τίποτα εκτός πχ από σκληρούς.

φαν φακτ, το steam deck είναι ισχυρότερο...

Οτιδήποτε καινούργιο και να πάρεις θα είναι ισχυρότερο με εξαίρεση το γνωστό πρόβλημα με τις κάρτες γραφικών.

εδιτ: ξανακοίταξα το msystems έτσι για να δω τι παίζει και βλέπω RX 6600 στα 600 ευρώ, μαζί με τα υπόλοιπα βγαίνει 1500 ευρώ πολύ καλό μηχάνημα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Παιδιά πάμε ένα Update;
Ποια είναι τα δεδομένα αυτή τη στιγμή. Τι προτείνετε; γιατί είμαι σε καλύτερη φάση οικονομικά πλέον
δώσε μας ένα budget
 
Top Bottom