What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ωστοσο γιατι δεν φτιανωμε/ετε ενα θρεντ ντεντικέιντι στο HoD οπως εχει και το ρινγκζοφπαουερ ??
ειναι κει χαμω κατι μυστηριοι δεινοσαυροι που περιμενουν να δουν ολα τα επεισοδια μαζι.

View attachment 4124
ρε βλαμμένε μην πατάς το κουμπάκι spoiler τότες :p
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
ΟΚ οπότε ίσως μπορείς να μου πεις τι έγινε στο γλέντι;

ξαφνικά μπουκάρουν κάτι στρατιώτες που για Ταργκάριεν τους έκοψα και γίνεται τζερτζελές, τι έγινε γιατί το έκαναν, τίποτα, απλά πετάχτηκε ο άλλος ο περίεργος του πουτανάκι της πριγκιπέσας, βουτάει τον γκέι και του κάνει την μάπα κρέας, στο εν το μεταξύ δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται κανείς ας πούμε να προσπαθήσει να σώσει την πριγκίπησα ή τον πρίγκιπα, εκτός ίσως από τον άλλον που ορμάει σε δεύτερη φάση κιόλας να την βγάλει από εκεί κατόπιν εντολής του χεριού.
Στην συνέχεια ο άλλος ανενόχλητος, συνεχίζει να κάνει την μάπα κρέας του γκέι, κανένας δεν κάνει κάποια κίνηση να τον σταματήσει, ούτε που τον κοιτάνε ας πούμε, κανένας δεν μας λέει τι έγινε, κανένας δεν φαίνεται να έχει επαφή με το σύμπαν γύρω του.
Μετά βλέπουμε το έληξαν το πάρτι, ο ασπροχίτονος περίεργος ακόμα δεν τον έχει ακουμπήσει κανένας ας πούμε, ούτε έχει αναρωτηθεί κανένας τι έγινε, έκλαψε λίγο το γκέι πριγκιπόπουλο και στην επόμενη σκηνή τον παντρεύουν εσπευσμένα, ενώ δεν έχουν καν σκουπίσει τα αίματα. Εν το μεταξύ το ασπροχίτονος τυπάς ακόμα εντελώς χαλαρός σαν να μην έγινε τίποτα είναι στο δέντρο εκεί να πάει να κάνει χαρακίρι, αλλά τον σταματάει η άλλη και τέλος...

ok wtf δηλαδή, ακόμα προσπαθώ να τα βάλω σε μια σειρά αλλά απαντήσεις δεν έχω σε τίποτα.
Άδικο δεν έχεις. Δεν ξέρω πως φαντάστηκαν την σκηνή οι δημιουργοί αλλά δεν τους βγήκε καθόλου καλά. Γι'αυτό και το σχόλιο μου προηγουμένως πως θα ήθελα λίγο πιο προσεγμένο το τρίτο μέρος του επεισοδίου. Η σειρά βασίζεται στο βιβλίο Fire and Blood (δεν το έχω διαβάσει) και περιγράφει (όχι λεπτομερώς) έξι ιστορίες από διαφορετικές χρονικές περιόδους με τους Τargaryens και τις έριδες τους. Προσπάθησαν στη σκηνή με το γλέντι να συμπυκνωσουν διαφορά πράγματα βάσει οικονομίας τηλεοπτικού χρόνου για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλαδή την Rhaenyra απέναντι στον Criston και την Alicent. Τώρα, με το φτωχό μου το μυαλό, ο Criston φόρτωνε, ξέσπασε στον Ροδελίνο, έγινε μια ανακατωσουρα, δεν τον άγγιξε κάνεις γιατί Kingsguard, ο χαμός έγινε γιατί όλοι είναι χλεχλέδες ευγενείς που δεν έχουν πιάσει σπαθί στην ζωή τους και τρομοκρατήθηκαν, η φρουρά μπήκε λόγω του χαμού, μετά ξεχασανε το "10 μέρες πάρτι" και τους παντρεψαν εσπευσμένως γιατί politics. Η Alicent σταμάτησε τον Criston από την αυτοκτονία και τώρα αυτός θα πολεμήσει για λογαριασμό του γιου της απέναντι στην Rhaenyra για να βρει την χαμένη του τιμή. Στα εξηγώ ωραία? Φυσικά γιατί γ@μ@ω! Αυτοί μας τα εξήγησαν ωραία? Δεν θα το έλεγα. Πολλή δυνατή πάντως η σκηνή με την Alicent να μπουκάρει με το πράσινο φόρεμα. Ο συμβολισμός χαστούκι στα μούτρα μας. Η μεταστροφή του Criston από φακμπόι σε φονιά ήταν πολύ ξαφνική. Μου θύμισε μια άλλη μεταστροφή στο τελευταίο επεισόδιο GoT που ακόμα το συζητάμε. Ξυσανε πληγές. Η άποψη μου είναι να το προσπεράσουμε. Απόψε ξεκινάει η επόμενη φάση 10 χρόνια μετά, είναι κρίμα η άκομψη διαχείριση που έκαναν στο τέλος του 5ου επεισοδίου να μας χαλάσει μια μέχρι στιγμής δυνατή εμπειρία.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εν τώ μεταξύ από θέμα γραφής το βιβλίο στο οποίο βασίζεται η σειρά των Δράκων είναι τόσο κακογραμμένο που αν δεν είχα φαντασία που να οργιάζει για τα σημεία ενδιαφέροντος δεν θα άξιζε ούτε καν για κωλοχαρτο. Διαβάζω και τα σποιλερς και τελικά η παροιμία για τα μήλα και τις μηλιές μου φαίνεται ολοσωστη.

Καλά, pun intended, το 1899 λογικά θα είναι γραμμένο σε κάνα χαρτομάντιλο από τα McDonald's. Σεναριακά, όπως θόλωσε η μελάνη από την λίγδα, θα θολώσουν και τα timelines για να κάνουν τις μάζες να παραληρούν, αφού δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα και θα κοιτάνε σαν χάνοι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
btw witcher δεν θα δούμε πριν το καλοκαίρι, αλλά το Blood Origins έρχεται τα xmas
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
με κοβεις να πατησα το σποιλερ? απλα βλεπω κατι για χάλια επεισοδια, για γλεντια κλπ.
οκ, δεν εχω καποιο θεμα. στη χειροτερη δεν θα μπαινω καθολου σ αυτο εδω το θρεντ.
απλα ρωτησα γιατι να μην υπαρχει αναλογο θρεντ, αφου το βλεπετε πολλοι.

ισως βεβαια να εμφανιστει ενα ξαφνικα. και καμετε οτι καταλαβαινετε.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Καλά, pun intended, το 1899 λογικά θα είναι γραμμένο σε κάνα χαρτομάντιλο από τα McDonald's. Σεναριακά, όπως θόλωσε η μελάνη από την λίγδα, θα θολώσουν και τα timelines για να κάνουν τις μάζες να παραληρούν, αφού δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα και θα κοιτάνε σαν χάνοι.
Υποθέτω, μη οπαδός του Dark😜

Ελπίζω οι φίλοι Γερμανοί να μάθανε τα μαθήματα τους. Και του Lindelof του πήρε λίγο αλλά έβγαλε μετά leftovers και watchmen που ήταν άψογα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
αφού δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα
Οι μόνοι που δεν καταλάβατε τίποτα παίζει να είστε εσύ και ο Μαλαδρουά εδώ (άντε και κάνας ακόμα που ντρέπεται να βγει μπροστά), οπότε τσόουκ'ς ον γιου :trollface:
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Οι μόνοι που δεν καταλάβατε τίποτα παίζει να είστε εσύ και ο Μαλαδρουά εδώ (άντε και κάνας ακόμα που ντρέπεται να βγει μπροστά), οπότε τσόουκ'ς ον γιου :trollface:
Ούτε οι ίδιοι δεν καταλάβαιναν τι έγραφαν. Ακόμη και το backstory του Χόντορ καλύτερο ήταν
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
καλά...

in other news πάει και το Strange New Worlds, μάλλον για πείραμα το είχαν, ας κάνουμε κάτι που να είναι σαν τα παλιά και όχι πίου πίου για χαζούς, να μην γκρινιάζουν οι γριές trekkers. Ελπίζω να πήγε καλά, εγώ το λάτρεψα.

Το τέλειο ήταν ότι με έβαλε σε τριπάκι το τελευταίο επεισόδιο και πήγα και έβαλα να δω το παλιό TOS επεισόδιο που αναφέρεται σε αυτό. Πω πω... πως έχουν αλλάξει οι καιροί, δεν βλέπετε με τίποτα το παλιό :p
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Αισίως έφτασα στα μισά της τρίτης σεζόν στο The Boys και ξεκίνησα το Andor. Τα 2 πρώτα επεισόδια που είδα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον μιας και βγάζουν ατμόσφαιρα SW με την Αυτοκρατορία να έχει εδραιωθεί, χωρίς να χρειάζονται επιτηδευμένες χορογραφίες με lightsaber προς άγραν θεατών.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Οι μόνοι που δεν καταλάβατε τίποτα παίζει να είστε εσύ και ο Μαλαδρουά εδώ (άντε και κάνας ακόμα που ντρέπεται να βγει μπροστά), οπότε τσόουκ'ς ον γιου :trollface:
Το μόνο που κάπως σώζει τα προσχήματα (αλλά και ταυτόχρονα αποδεικνύει πόσο τερατωδώς ανούσια ήταν όσα προηγήθηκαν) είναι το τελευταίο επεισόδιο, όπου σκάει μια αποκάλυψη της τελευταίας στιγμής και όλα επιτέλους βγάζουν νόημα. Όχι ιδιαίτερα ευφάνταστο νόημα, αλλά βγάζουν.

Do your (re)search, bro.

Σε άλλα νέα βλέπω αυτές τις μέρες το The Bear, μια ας την πούμε κοινωνική σειρά για έναν υπερταλαντούχο σεφ, ο οποίος αφήνει τη θέση του στο πιο high class εστιατόριο της Ν. Υόρκης, προκειμένου ν' αναλάβει το σαντουιτσάδικο του αδερφού του, που αυτοκτόνησε πριν λίγους μήνες.

Παρά το αρκετά βαρύ θέμα της, η σειρά αποφεύγει το μελόδραμα και ισορροπεί ωραία την ένταση και την απόγνωση των καταστάσεων με κωμικές πινελιές και ανθρωπιά. Εκπληκτικές ερμηνείες, γρήγορος ρυθμός (υπερβολικά γρήγορος στο πρώτο επεισόδιο), ψευδονατουραλιστικό camerawork και "τραχιά" χρώματα. Όσοι απολαμβάνουν τηλεοπτικές εκπομπές μαγειρικής και γενικά το καλό φαγητό (ξέρω ποιοι είστε) έχουν έναν επιπλέον λόγο να το δούνε, αν και η διαχείριση του εστιατορίου τρώει περισσότερο τηλεοπτικό χρόνο από το μαγειρικό κομμάτι. Επεισόδια της μισής ώρας, χθες το ξεκινήσαμε και είδαμε ήδη 5, φεύγουν νεράκι.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Do your (re)search, bro.
Μπορεί κάποιος να γκρίνιαζε είχε μπερδευτεί περισσότερο από σένα, dunno, πάντως θυμάμαι καλά ότι το καλά-είδες τι έκανα εκεί - οφείλει την ύπαρξη του σε σας τα δυό. 😘

Επίσης, όχι. Σίγουρα βοηθούσε το τελευταίο επεισόδιο, αλλά δεν περιμέναμε αυτό ως πανάκεια ξυσίματος κρανίου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Do your (re)search, bro.

Σε άλλα νέα βλέπω αυτές τις μέρες το The Bear, μια ας την πούμε κοινωνική σειρά για έναν υπερταλαντούχο σεφ που αφήνει τη θέση του στο πιο high class εστιατόριο της Ν. Υόρκης, προκειμένου ν' αναλάβει το σαντουιτσάδικο του αδερφού του, που αυτοκτόνησε πριν λίγους μήνες.

Παρά το αρκετά βαρύ θέμα της, η σειρά αποφεύγει το μελόδραμα και ισορροπεί ωραία την ένταση και την απόγνωση των καταστάσεων με κωμικές πινελιές και ανθρωπιά. Εκπληκτικές ερμηνείες, γρήγορος ρυθμός (υπερβολικά γρήγορος στο πρώτο επεισόδιο), ψευδονατουραλιστικό camerawork και "τραχιά" χρώματα. Όσοι απολαμβάνουν τηλεοπτικές εκπομπές μαγειρικής και γενικά το καλό φαγητό (ξέρω ποιοι είστε) έχουν έναν επιπλέον λόγο να το δούνε, αν και η διαχείριση του εστιατορίου τρώει περισσότερο τηλεοπτικό χρόνο από το μαγειρικό κομμάτι. Επεισόδια της μισής ώρας, χθες το ξεκινήσαμε και είδαμε ήδη 5, φεύγουν νεράκι.
Που το βλέπουμε αυτό στην Ελλάδα; Σε κανάν θείο; :p
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Που το βλέπουμε αυτό στην Ελλάδα; Σε κανάν θείο; :p
Εγώ έτσι το βλέπω, ναι.

Μπορεί κάποιος να γκρίνιαζε είχε μπερδευτεί περισσότερο από σένα, dunno, πάντως θυμάμαι καλά ότι το καλά-είδες τι έκανα εκεί - οφείλει την ύπαρξη του σε σας τα δυό.
Πολύ καλά θυμάσαι ότι γκρίνιαζα και οι απολογητές του DΑRK σπαμάρατε "Καλά". Ωστόσο ο λόγος δεν ήταν ότι δεν έπιασα τα νοήματα της σειράς (εντάξει, με τα ονόματα των χαρακτήρων όλοι νομίζω μπερδεύτηκαν περισσότερο ή λιγότερο, ακόμα και όσοι τη λάτρεψαν).

Υπήρχαν ένα σωρό άλλοι λόγοι να αντιπαθήσεις τη σειρά, χωρίς να μπερδευτείς από το σενάριο 🥱
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
α είδα disney+ το έχει, δεν βλέπω κανένα trial οπότε...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Δείτε κάνα Inside No9 και αφήστε τα "ΚΑΛΑ"
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Έχω λίγο αλτσχάϊμερ, θυμάμαι ότι μου άρεσε το dark, αλλά νομιζω ο @maladroid εχει δίκιο για το τελευταίο επεισόδιο, ουσιαστικά με την λύση που έδωσαν κατεστησαν ανούσια όλα αυτά που είχαμε δει. Ήταν ένα conclusion, αλλά ήταν ταυτόχρονα και κοροϊδία προς τους θεατές.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Έχω λίγο αλτσχάϊμερ, θυμάμαι ότι μου άρεσε το dark, αλλά νομιζω ο @maladroid εχει δίκιο για το τελευταίο επεισόδιο, ουσιαστικά με την λύση που έδωσαν κατεστησαν ανούσια όλα αυτά που είχαμε δει. Ήταν ένα conclusion, αλλά ήταν ταυτόχρονα και κοροϊδία προς τους θεατές.
καλά...
πέρα από την πλάκα τόσο που είχε πλατειάσει νομίζω ότι έκλεισε με αξιοπρέπεια. Ναι θα ήθελα κάτι να χάσω το μυαλό μου σαν ending, αλλά με ικανοποίησε, ίσως μπορεί να είχα χαμηλά στάνταρ γιατί φοβόμουν μην μας βγει Lost.
 
Top Bottom