What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

το γαμώσπιτο τoυ Δράκοντα - House of the Dragon

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
ser_harrold_westerling_house_of_the_dragon.jpg_664173473.jpg


Ο πιο βασισμένος χαρακτήρας όλης της σειράς.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Episode 9: Οι τηλεθεατές, για μια στιγμή, γίναμε Aerys II.

de22d2d4-8d91-4089-8b0d-265f0f194ab6[1].jpg
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Τώρα διάβαζα κάτι σχόλια στα Ιντερνέτια, το 9ο επεισόδιο πρέπει να είναι το αγαπημένο του Ταραντίνο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Πολύ μπλαμπλα ή πολύ πόδια;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Γενικά πάντως δεν είχα μεγάλες προσδοκίες για το σόου μετά τις τελευταίες σεζόν του GoT, και όπως είπε ο @Hellion στην αρχή ήταν η Λάμψη με άλλους δράκους, αλλά σε αντίθεση με το αντίπαλο δέος (lol) του RoP, αυτό ξεκίνησε αρκετά πιο βατά και βλεπόταν πιο άνετα και έφτασε στα τελευταία επεισόδια να με κάνει πραγματικά να ανυπομονώ για το επόμενο, ενώ στο εν το μεταξύ σκαλίζω σελίδες για περισσότερο lore σχετικά με τους Targarien και τα δρακουλίνια τους.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Δεν έχω δει ακόμα το τελευταίο, λογικά απόψε το βράδι, για μένα η μία από τις δύο σειρές που κατευχαριστήθηκα φέτος (η άλλη το From) αλλά έχω νέα, ο George RR Martin έβγαλε το βιβλίο που περιμέναμε, ΟΧΙ ΤΟ WINDS OF WINTER ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΕΤΟΙΟΙ, μιλάω για το , για το οποίο ακούγονται πολύ θετικά σχόλια και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το χτυπήσω
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Τα τελευταία 10 χρόνια περιμένουμε το έκτο (και έβδομο) βιβλίο από το song of ice and fire, το γνωστό τηλεοπτικά game of thrones. O Martin παίζει να μην πω τι τόσα χρόνια, αλλά ταυτόχρονα μαζί με την γκόμενά του και έναν ακόμα τυπά έχουν βγάλει γύρω στα 42 άλλα βιβλία γύρω από τον κόσμο του Westeros συν τα άλλα projects που ασχολείται κατά καιρούς (Elder Ring, σειρές κλπ). Δεν θα έλεγα τίποτα, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο μου έκατσε καλά, έχω ένα θετικό vibe. Από ότι κατάλαβα, δεν έχει πολύ κείμενο, είναι συλλογή εικόνων με επίκεντρο τους Targaryen. Το αγοράζεις, το ξεφυλλίζεις προσεχτικά μία φορά και μετά το μοστράρεις σε περίοπτη θέση για να βλέπουν όλοι τι γαμάτος είσαι και δεν αφήνεις σε καμία περίπτωση τα ανηψάκια σου να το πλησιάσουν. Δεν ξέρω βασικά για τα δικά σου ανήψια, τα δικά μου είναι για casting σε remake του εξορκιστή
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Τα τελευταία 10 χρόνια περιμένουμε το έκτο (και έβδομο) βιβλίο από το song of ice and fire, το γνωστό τηλεοπτικά game of thrones. O Martin παίζει να μην πω τι τόσα χρόνια, αλλά ταυτόχρονα μαζί με την γκόμενά του και έναν ακόμα τυπά έχουν βγάλει γύρω στα 42 άλλα βιβλία γύρω από τον κόσμο του Westeros συν τα άλλα projects που ασχολείται κατά καιρούς (Elder Ring, σειρές κλπ). Δεν θα έλεγα τίποτα, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο μου έκατσε καλά, έχω ένα θετικό vibe. Από ότι κατάλαβα, δεν έχει πολύ κείμενο, είναι συλλογή εικόνων με επίκεντρο τους Targaryen. Το αγοράζεις, το ξεφυλλίζεις προσεχτικά μία φορά και μετά το μοστράρεις σε περίοπτη θέση για να βλέπουν όλοι τι γαμάτος είσαι και δεν αφήνεις σε καμία περίπτωση τα ανηψάκια σου να το πλησιάσουν. Δεν ξέρω βασικά για τα δικά σου ανήψια, τα δικά μου είναι για casting σε remake του εξορκιστή

Ειναι ατελες το φορμαρισμα σου στο προηγουμενο ποστ, η ειναι επιτηδευμενα ετσι ωστε να νομιζει ο αλλος οτι εχει σποιλερ αλλα δεν εχει;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Α, συγγνώμη, νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο, αναφερομαι στο βιβλιο που κυκλοφορεί από αύριο.

Σπόϊλερς από εμένα όχι. Δεν θυμάμαι καν πως είχε καταλήξει το dance of the dragons αν και είχα διαβάσει όλα τα σχετικά πριν πολλά χρόνια.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
"The idea that we control the dragons, is an illusion" λέει ο Viserys στο πρώτο επεισόδιο.
Στο ΙΔΙΟ χρονικό σημείο, στο δέκατο επεισόδιο, ένα δρακούλι γίνεται λίγο ατακτούλι.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Είδα και το φινάλε της πρώτης σαιζόν. Εκπληκτική σειρά,σπουδαία γραφή, εκπληκτικές ερμηνείες, ίντριγκες, δράμα, σασπένς. Και το κυριότερο, είναι fantasy, έχει δράκους αλλά βάζει τα γυαλιά σε πολλές άλλες "σοβαρές" δραματικές σειρές εκεί έξω. Ο τρόπος που χτίστηκε όλη η σαιζόν είναι αριστοτεχνικός. Μου αρέσει πολύ που δεν υπάρχουν ξεκάθαρα καλοί και κακοί. Όλοι πιστεύουν ότι το δίκιο είναι με το μέρος τους και θα πολεμήσουν για να το υπερασπιστούν.

Δεν υπάρχει ηθοποιός που να μην είναι καταπληκτικός στον ρόλο του. Είχα φοβηθεί με την αλλαγή στο 6ο επεισόδιο της Rhaenyra και της Alicent γιατί μου άρεσαν οι μικρές και τελικά D'Arcy και Cooke ήταν ακόμα καλύτερες. Η αδυναμία μου πάντως ηταν ο Matt Smith. Όσοι δεν το έχετε τιμήσει ακόμη, σπεύστε!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Είδα και το φινάλε της πρώτης σαιζόν. Εκπληκτική σειρά,σπουδαία γραφή, εκπληκτικές ερμηνείες, ίντριγκες, δράμα, σασπένς. Και το κυριότερο, είναι fantasy, έχει δράκους αλλά βάζει τα γυαλιά σε πολλές άλλες "σοβαρές" δραματικές σειρές εκεί έξω. Ο τρόπος που χτίστηκε όλη η σαιζόν είναι αριστοτεχνικός. Μου αρέσει πολύ που δεν υπάρχουν ξεκάθαρα καλοί και κακοί. Όλοι πιστεύουν ότι το δίκιο είναι με το μέρος τους και θα πολεμήσουν για να το υπερασπιστούν.

Δεν υπάρχει ηθοποιός που να μην είναι καταπληκτικός στον ρόλο του. Είχα φοβηθεί με την αλλαγή στο 6ο επεισόδιο της Rhaenyra και της Alicent γιατί μου άρεσαν οι μικρές και τελικά D'Arcy και Cooke ήταν ακόμα καλύτερες. Η αδυναμία μου πάντως ηταν ο Matt Smith. Όσοι δεν το έχετε τιμήσει ακόμη, σπεύστε!

Σε ποσες σαιζον τελειωνει εχουν πει;
Γιατι μετα το GoT λεω να περιμενω να τελειωσει και μετα να συνεχισω να το βλεπω (εχω δει 2-3 επεισοδια, καλο μεχρι εκει)
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Για 4 σεζόν μίνιμουμ το βλέπω. Μάξιμουμ... αν συνεχίσει να ρολάρει τόσο ωραία και να αποκτά δυναμική, φαντάζομαι θα επιχειρήσουν να το αρμέξουν όσο πάει. Είναι και πολλοί οι Targaryen παναθεμά τους, θα έχουν υλικό ακόμα κι αν θέλουν να συνδέσουν τη σειρά απευθείας με τα γεγονότα του GoT.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Για 4 σεζόν μίνιμουμ το βλέπω. Μάξιμουμ... αν συνεχίσει να ρολάρει τόσο ωραία και να αποκτά δυναμική, φαντάζομαι θα επιχειρήσουν να το αρμέξουν όσο πάει. Είναι και πολλοί οι Targaryen παναθεμά τους, θα έχουν υλικό ακόμα κι αν θέλουν να συνδέσουν τη σειρά απευθείας με τα γεγονότα του GoT.
Το άρμεγμα το φοβάμαι και εγώ, επίσης αποχώρησε ο Sapochnik λόγω κόπωσης που θα είναι απώλεια και ως παραγωγός και ως σκηνοθέτης. Για απευθείας σύνδεση με GoT πως? Απέχουν χρονικά 170 χρόνια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Θεωρητικά μετά την ιστορία της Rhaenyra θα μπορούσαν να πιάσουν με τη σειρά όλους τους επόμενους Targaryen βασιλείς μέχρι να φτάσουν στον Mad King, για όλους υπάρχει κάτι να πουν.

Αυτό που σώζει την κατάσταση είναι η πιο έντονη ενασχόληση του GRRM. Όσο ισχύει αυτό, θα το λήξουν ακριβώς όταν πρέπει και θα αρχίσουν μετά κάποιο άλλο spin-off.
 
Top Bottom