What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τα πρώτα δύο παιχνίδια είχαν έναν καθαρά dark fantasy χαρακτήρα, τον οποίο έχτιζαν μαζί μουσική, art style και γραφή.

Πάνω στους τρεις αυτούς τομείς που ανέφερες ήμουν κι εγώ πολύ συγκρατημένος. Δεν ήθελα να φύγει από το ισομετρικό, ενώ ο Minsc παραήταν comic-relief για να θεωρηθεί dark, σε αρκετά σημεία του BG2. Αλλά κρατώντας αυτά και βλέποντας τα iterations που έχει περάσει το παίχνιδι από την πρώτη φορά που βγήκε σε ΕΑ, έχουμε:

Art style: έχουν κάνει παπάδες με ανανεωμένα textures κτλ. Ακόμη και το tadpole έχει λάβει αναβάθμιση (trailer) ενώ όλα έχουν αναθμιστεί σημαντικά. Το μόνο πράγμα είναι το 3D που αντικειμενικά δεν θα αλλάξει.
Γραφή: θα ήταν άδικο να το συγκρίνει κανείς με το DOS2 σε αυτό το σημείο. Δίνει ψήγματα από αρκετά νωρίς ότι θα είναι αρκετά dark, από την άλλη έχει τα comic relief με Volo, όπως είχαν και τα 1+2.
Μουσική:
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Ανοίγει την όρεξη η κωλέκτορς, την κόβει η γυαλιστερή/ψιλοκαρτουνίστικη αισθητική του παιχνιδιού. Τα πρώτα δύο παιχνίδια είχαν έναν καθαρά dark fantasy χαρακτήρα, τον οποίο έχτιζαν μαζί μουσική, art style και γραφή. Μετά και το release trailer, φαίνεται να έχει πάει οριστικά περίπατο εδώ. Είναι από τις περιπτώσεις που πιέζομαι να γουστάρω με το ζόρι, γιατί το θέλω πολύ, αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα γμτ.
Γιατι? Κατσε να βγει, δες walkthroughs, διαβασε RQ review και αποφασίζεις αν θα τα σκάσεις. Πρέπει ντε και καλά πρε ορτερ?
Εσύ όμως το PC πούλησες. Πού θα το παίξεις?
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Συμφωνω απολύτως. Ακόμη και να παίζει άψογα, η αίσθηση των κλασσικών bg που θα βγάζει αν παιχτεί σε αυτή τη κονσόλα θα ειναι κάπου ανάμεσα σε dark alliance και παλι-πιαστηκα-γαμω-τη-μπαταρια
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μόνο εμένα με ενοχλεί που είναι αυτό το game σε early access στα τρία χρόνια και συνεχίζουμε? Δλδ τι φτιάχνουν 3 χρόνια για να καταλάβω .
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Μόνο εμένα με ενοχλεί που είναι αυτό το game σε early access στα τρία χρόνια και συνεχίζουμε? Δλδ τι φτιάχνουν 3 χρόνια για να καταλάβω .

Λογικη απορια, ομως εκατσε να βλεπω καθαροτατα τις διαφορες απο οταν ηταν σε ΕΑ μεχρι τωρα, καθως το δοκιμαζα αραια και που ετσι ειναι εμφανεστατες.


Animations, bugfixes, balance tweaks, εμπλουτισμος ιστοριας και χαρακτηρων (αυτη η shadowheart εχει περασει απο 40 κυμματα αλλα επιτελους φαινεται γαματη!)



Τσεκαρε τα Patches για να δεις λεπτομερειες (προσοχη! ενδεχομενως να περιεχουν μικρα σποιλερ για το πρωτο act):

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τρία χρόνια θα έλεγα ότι είναι και λογικό development cycle για τέτοιο scope. Τώρα αν θα έπρεπε να το βγάλουν σε Early Access από τότε ή όχι είναι άλλο ερώτημα. Συμφωνώ με τον Θάλασσαξίσημα, επωφελήθηκαν κάργα από αυτό και το feedback φαίνεται να έπιασε τόπο.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Προτείνω για τον αγαπητό Θαξισίλια -που ποτέ κανείς δε γραφει σωστά το νικ του- να βγει ενα ριάξιο τύπου "" Ο αποτέτοιος έχει δίκιο"".
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ελα ρε σεις ειναι απλο, δεν το λες με τη μια, ειναι δυο σε ενα....θαξλς-σιλιγια
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
αν δεν σας βγαινει πειτε ενα τιναπιδη εκει και τελειωσατε.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
πάντως όταν το είχαν πρωτοβάλει σε early access είχαν άλλο χρονοδιάγραμμα ότι θα κυκλοφορούσαν σε ένα χρόνο και όχι σε τρία
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
πάντως όταν το είχαν πρωτοβάλει σε early access είχαν άλλο χρονοδιάγραμμα ότι θα κυκλοφορούσαν σε ένα χρόνο και όχι σε τρία
βασικα πουθενα δεν ειπαν το χρονοδιαγραμμα τους. παιζει να ειχαν πει "οσο παρει". αλλα πες οτι θυμαμαι και λαθος. ηταν μια μεταβατικη περιοδο στον χωρο με δουλεια απο το σπιτι ιστοριες.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
πάντως όταν το είχαν πρωτοβάλει σε early access είχαν άλλο χρονοδιάγραμμα ότι θα κυκλοφορούσαν σε ένα χρόνο και όχι σε τρία

Γιεπ, σε ενα χρονο ειχαν πει ομως το αλλαξαν με το πρωτο patch κιολας. Βεβαια καλυτερα ετσι παρα crunch ακομη και στον υπνο των dev και release ενος αψητου παιχνιδιου για να προλαβουν ακυρες ημερομηνιες, δε συμφωνεις;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Γιατι? Κατσε να βγει, δες walkthroughs, διαβασε RQ review και αποφασίζεις αν θα τα σκάσεις. Πρέπει ντε και καλά πρε ορτερ?
Εσύ όμως το PC πούλησες. Πού θα το παίξεις?
Πριόρντερς δεν κάνω φίλτατε. Η εκάστοτε κωλέκτορς δεν είναι μια απλή προπαραγγελία κάποιας βασικής έκδοσης, είναι ένας μικρός βωμός του παιχνιδιού. Κι επειδή δεν μου βγήκε του Ragnarok, δεδομένης της λατρείας μου για το BGII, τρώγομαι για αυτή. Υπάρχουν βάσιμες πιθανότητες να ξενερώσω όμως, συνεπώς θα περιμένω.

Btw το desktop πούλησα. Δεν ήταν ούτε κατά διάνοια το μοναδικό μου μαραφέτι ;)

Σοβαρά πάντως, παιχνίδια 200 ωρών σε φορητά: Big nope.
Αν το αξίζει, type C και παραδοσιακό καμπούριασμα διακοσίων ωρών μπροστά από 34" 1440p Ultrawide. Χαλάλι ο διαλυμένος αυχένας.
 
Last edited:
Top Bottom