What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Star Wars Discussion Thread

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330

really-dude-really.jpg
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Καταπληκτικό το S3E2 Mandalorian.
Oh the feels.

FB_IMG_1678792252767.jpg


FB_IMG_1678792928341.jpg
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Είδα πρώτο επεισόδιο Andor χθες. Φαίνεται όντως πολλά υποσχόμενο, έχει ήδη τον αέρα της scifi απολυταρχικής δυστοπίας που περιγράψατε κατά καιρούς.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Είδα πρώτο επεισόδιο Andor χθες. Φαίνεται όντως πολλά υποσχόμενο, έχει ήδη τον αέρα της scifi απολυταρχικής δυστοπίας που περιγράψατε κατά καιρούς.
Λέω να το ξεκινήσω και γω τώρα που τελείωσε το χαιπ και εξακολουθουν να λένε ότι είναι καλό
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Έχετε μείνει πίσω, προχωρήστε Andor και μπείτε Season 3 Mando.

Επ 3 φοβερό κι αυτό. Ξεσήκωσαν τη συνταγή του Andor, έδωσαν historic low screentime στον Mando + son και άρχισαν να χτίζουν παρασκήνιο. Long live the New Republic. Θυμίζω είμαστε μετά το Ep 6 (ταινίες). Season 2 είχαμε το βασικό quest μας και κάθε εβδομάδα side, τώρα δείχνει να αλλάζει η συνταγή.

Επίσης Sackhoff + cockpit = :love:🔫💪
:cylons:
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Μετά το (εξαιρετικά φτιαγμένο) fan service που ήταν η 2η σεζόν, έχει κατεβάσει ταχύτητες και χτίζει. Αν το payoff είναι αντίστοιχο του Andor, δεν θα μας χαλάσει καθόλου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Βάζω σημαντικό story spoiler μέχρι το S03Ε3, λογικά το έχεις δει.

@erevos

Όπως τα λες, έκοψε ταχύτητα. Στην πρεμιέρα όταν πήγε και αποφάσισε να πάει Mandalor να κάνει redeem σκέφτηκα πως με αυτό θα ασχοληθούμε φέτος. Ξενέρωσα που βρήκε τη Bo απογοητευμένη στον θρόνο γιατί στο φινάλε της 2ης ήμασταν όλοι έτοιμοι για πόλεμο να πάρουμε πίσω τον πλανήτη. Χάρηκα που τώρα στο χθεσινό που έγινε τράμπα και μπήκε η Bo στο Creed. Σκεφτόμουν και τη ζωή ενός υπαλλήλου στον Coruscant με Empire (Andor) και με New Republic, κλειστά γραφεία επαναλαμβανόμενη κλπ. ίδια ουσιαστικά.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Άντε να ρθει η Τέταρτη

Funny spoiler για το τελευταίο επ-ταυτόχρονα μεγάλες αποκαλύψεις για την Dark side
FB_IMG_1679322914371.jpg

Μόλις τελειώσει η σαιζόν θα βγει το Jedi Survivor, μας έχει φτιάξει η Disney.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ισχύουν αυτά που λέει ή click bate?

Είδα κάπου δύο λεπτά απο το βίντεο, δεν άντεξα παραπάνω. Τι να σου πω. Δεν του αρέσει αυτό που βλέπει οκαυ τι να κάνουμε. Το να κάνει έναν αχταρμά ανάλυση και να μπλέκει τις ταινίες μέσα (7,8,9) δε νομίζω πως εξυπηρετεί κάπου. Δεν υπάρχει και κάνεις που έμεινε ευχαριστημένος από αυτές.

Μπορείς να κάνεις λίγο scroll up να δεις τις αντιδράσεις μου. Αν έχεις δει Clone Wars θα δεις τρελό throwback στο Mandalorian και τι ωραία που εκμεταλλεύονται χαρ/ρες και storylines που γνωρίσαμε εκεί (οι ίδιοι τα γραφουν) και φυσικά σημαντικές τοποθεσίες στο πέρασμα των χρόνων και του πολέμου. Το Mandalorian γεφυρώνει το χάσμα ανάμεσα στην 6η και 7η ταινία αυτό βλέπουμε στο τελευταίο επ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Δεν είδα το βίντεο και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την S3 του Mandalorian αλλά για μένα το πιο απογοητευτικό χαρακτηριστικό της σειράς, είναι ακριβώς ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο νομοτελειακά θα οδηγήσει στα γεγονότα της τριλογίας του αίσχους.

Στο καλύτερο σενάριο, θα αφήσει κάποιους χαρακτήρες/plot threads που χρονολογικά θα υπάρχουν ακόμα κατά τη διάρκεια ή και μετά το τέλος εκείνων των γεγονότων, δίνοντας μια ελπίδα για το μετά. Αλλά ακόμα κι έτσι, δεν βλέπω πως μπορεί να σβήσει ή να ανατρέψει τα όσα γελοία είδαμε -κυρίως- στα επεισόδια 8 & 9 :rolleyes:
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
Είδα κάπου δύο λεπτά απο το βίντεο, δεν άντεξα παραπάνω. Τι να σου πω. Δεν του αρέσει αυτό που βλέπει οκαυ τι να κάνουμε. Το να κάνει έναν αχταρμά ανάλυση και να μπλέκει τις ταινίες μέσα (7,8,9) δε νομίζω πως εξυπηρετεί κάπου. Δεν υπάρχει και κάνεις που έμεινε ευχαριστημένος από αυτές.

Μπορείς να κάνεις λίγο scroll up να δεις τις αντιδράσεις μου. Αν έχεις δει Clone Wars θα δεις τρελό throwback στο Mandalorian και τι ωραία που εκμεταλλεύονται χαρ/ρες και storylines που γνωρίσαμε εκεί (οι ίδιοι τα γραφουν) και φυσικά σημαντικές τοποθεσίες στο πέρασμα των χρόνων και του πολέμου. Το Mandalorian γεφυρώνει το χάσμα ανάμεσα στην 6η και 7η ταινία αυτό βλέπουμε στο τελευταίο επ.
Αυτό που βασικά αναφέρει αργότερα στο βίντεο και ήθελα επιβεβαίωση, είναι ότι ακυρώνονται συνεχώς ταινίες (από Ryan Johnson και τους writers του got series), ενώ οι σειρές δεν έχουν κοινό. Αναφέρει πχ ότι η 3η σεζόν του mandor έχει μικρότερο viewership από τις χαμηλότερες προβλέψεις της Disney
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ναι έχει χειρότερο viewership από το Obi Wan και καλύτερο από το Andor (που δεν είδε κανείς την πρεμιέρα).

Για τις ταινίες ακυρώθηκαν κάποιες, προχωρούν άλλες. Είναι πολύ νωρίς ακόμα και δεν έχουμε νέα έτσι κι αλλιώς τι αφορούσαν.


το πιο απογητευτικό χαρακτηριστικό της σειράς, είναι ακριβώς ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο νομοτελειακά θα οδηγήσει στα γεγονότα της τριλογίας του αίσχους.

Αλλά ακόμα κι έτσι, δεν βλέπω πως μπορεί να σβήσει ή να ανατρέψει τα όσα γελοία είδαμε -κυρίως- στα επεισόδια 8 & 9 :rolleyes:
Σωστά δεν προσπαθούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Γεμίζουν το σύμπαν και βλέπουμε πιο πολύ New Republic. Το ίδιο σύμπαν είναι άλλωστε όχι μεμονωμένες filler ιστορίες.

Θα δώσω και το παράδειγμα του Andor όσοι έχουμε δει Rogue One ξέρουμε ακριβώς πώς τελειώνει, καθόμαστε και απολαμβάνουμε το ταξίδι. Και από ότι φαίνεται έχουν να πουν πολλά και με ενδιαφέρον τρόπο. Το κάνουν τόσα χρόνια στο animation πυκνώνοντας το 3 και 4 επ.

Διάβασα μια πολύ ωραία fan theory σήμερα για το Mando
πως ο Mandalorian είναι ο Grogu και θα σηκώσει εκείνος το Darksaber να ενώσει τις clans
. Έχει πολλά να δώσει ο κόσμος άλλοτε με hit άλλοτε με miss (Kenobi, Boba Fett.)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Πάει και το σημερινό. Αν έχω ένα αρνητικό να πω είναι το runtime. Το προηγούμενο κράτησε μια ώρα γεμάτη τώρα μισή ώρα ήταν.

Ήρθε η μητέρα μου κάποια στιγμή που έβλεπα και μου το κατέστρεψε. Στη σκηνή του Grogou με την armorer. Άρχισε "ιιιιιι τι γλυκούλη που είναι, κρυώνει και φοράει ζακέτα; Μπορούμε να το αγοράσουμε; Το θέλω!" Πήγα και της έδειξα ένα άγαλμα του Yoda που έχω στην βιβλιοθήκη όχι μου λέει το μωρό θέλω.

Η μαμά είχε δει το Επ 4 στο σινεμά κι εγώ το Επ 1 :) είμαστε φαν across generations.
 
Top Bottom