What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Είναι αλήθεια πως οι ωκεανοί ψευδοχαρντκοροποιημένου χάιπ εδώ μέσα, γαργαλάνε εξαίσια τα αρθριτικά ακροδάχτυλά μου. Άσε που ψοφάω να χωθώ και να μ'αρέσει για να εκνευριστεί ο Πάθορι.

Αλλά αν τελοσπάντων είναι να το πάρω και να παίζω σέρνοντας από μάζεμα μαγικού μανιταριού σε σώσε τη φέρι πασχαλίτσα για να κοιτάτε το ηλιοβασίλεμα στην Ατκάτλα, να λείπει το βύσινο. Πχ PoE, PoE2 και Tyrαnny, από τα μισά είχα σταματήσει να διαβάζω σχεδόν οτιδήποτε, έπαιζα ψυχαναγκαστικά και δεν πολυφχαριστήθηκα. Άντε το PoE το πρώτο με κράτησε λίγο περισσότερο αλλά τα άλλα δύο πραγματικά τα τελείωσα για να κολλήσω Obsidian-ο-ένσημα. Με θεράπευσαν και οριστικά από την αρρώστια του 'Πρέπει να τελείωνω ΟΛΑ τα παιχνίδια του Χ στούντιο ΚΑΙ ΝΑ Μ'ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.'
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,339
Άσε που ψοφάω να χωθώ και να μ'αρέσει για να εκνευριστεί ο Πάθορι.
Μόνο και μόνο για αυτό. Αξίζει:trollface:

Εγώ πάντως γυρνάω στο αρχικό σχόλιο που είχα κάνει. Τσιμπάς το κεημ, βλέπεις 2-3 ώρες και αν όχι; Refund για τις καλόγριες του ελέους 3
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
3 ώρες μίνιμουν είναι ν'αποφασίσω το κόκ μόντελ στο κάρακτερ κρηέσιον ρε, τί να μας κάνουν;!

Από διάβασμα πώς πάει; Κατεβατά τύπου PoE ή έμαθε τίποτε από τη σχολή του Disco Elysium ως προς την οικονομία του κειμένου;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Καθαρά βάση ιστορικού μέχρι τώρα, θα έλεγα πως πιθανότερο είναι να πέσει (έτοιμο το out of context, για σας δουλεύω), αλλά ναι ας περιμένουμε. Tbh το μόνο game τα τελευταία χρόνια που θυμάμαι ανέβηκε όσο έβγαιναν κι άλλα reviews ήταν το remake του System Shock...

Αναφέρθηκα στην ποσότητα των reviews με το αριθμός, όχι στη βαθμολογία.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595
ρε @Tony Corvus , αληθεια τωρα? ετσι παει το στορυ? ηδη απ οσα εχω δει απ το ιντρο εχω ξερασει την ζωη μου. σκουληκια σε ματια και τετοιες παπαριες. δεν τ αντεχω αυτα. δεν γουσταρω, πως θα γινει?
και τωρα μου λες χελρειζερ και μαντολες. δεν γουσταρουμε ολοι τα σπλατερ και τα θριλερ.. εδω υπαρχουν αθρωποι που δεν αντεχουν να δουν ουτε μια αραχνη σε κειμ και φτιαχνουν μοντς και τις αντικαθιστουν ξερω γω με πασχαλιτσες. κι εδω απ οτι βλεπω, κοβει φετες ο σενιορ μάλους τον εγκεφαλο και διδασκει Ανατομια 1 στο φοιτηταριό με τα σεμεδάκια στο κεφαλι...

αληθεια τωρα, εχει πολλα τετοια?? να, αυτα δεν μπορω καθολου.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Ξεκινάς με αίσθηση ότι θα δεις χαζό χαρούμενοκαφροξυλο στυλ happy tree friends με φερη ρομανς και κάπου στο δρόμο βλέπεις να κατεβαίνεις μια κατηφόρα που δε περίμενες.

Από διάβασμα πώς πάει; Κατεβατά τύπου PoE ή έμαθε τίποτε από τη σχολή του Disco Elysium ως προς την οικονομία του κειμένου;
Αν εξαιρέσουμε τα βιβλία και τα στοιχεία που σου δίνονται από έγγραφα επιστολές και journals ΟΛΑ τα άλλα είναι άψογα γυρισμένα full voiced cinematics.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Αν εξαιρέσουμε τα βιβλία και τα στοιχεία που σου δίνονται από έγγραφα επιστολές και journals ΟΛΑ τα άλλα είναι άψογα γυρισμένα full voiced cinematics.

Τί είπες τώρα, ζημιά μας έκανες. Σοβαρά; Σαν κανονικό παιχνίδι ας πούμε;

Γιατί στα DOS απ' όσο θυμάμαι, κατεβατά ψιλοδιάβαζες, δεν είχε σινεμάτικς με καμερούλες και σέα και μέα.

Ωχ Παναγία μου, παίζει να προβώ στο απονενοημένο διάβημα.

Προβλέπω σκληρό ρέητζ ανινστόλ του Πάθορι.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Οπως ειπε ο τονης, 2-3 ωριτσες θα σε πεισουν.
Αν δεν, σεβαστοτατο νο ριγκρετς νο ριμορς ριφουντ
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,595
βρε @Borracho, βρε γλυκε παιδικε μου φιλε, αστο. μην το κουραζεις.

δε θελω να κανω κακακια στο παρτυ, δεν θελω να βρεξω στην παρελαση σου. AΛΛΆ:

να σου πω τι θα γινει. θα χαζογελας στο καρακτε κρηέιτο, θα σ αρεζει (τετοιος που σαι) το ιντρο, θα μπεις με χαρα στο λουνα παρκ της μαχης, θα διασκεδασεις πεντεδεκα ωρες. και μετα σιγα σιγα το βαρος των κουεστς, της ψυχαναλυσης του καθε γκνοουμ μερτσαντ που θα συναντας και που θα χει τα ψυχολογικα του που θα ΠΡΕΠΕΙ να λυσεις, και το αχανες του πραγματος θ αρχισει να σε λυγιζει. το σιχαινομαι να ειμαι εγω που θα στο πω ευθεως, αλλά δυστυχως δεν κανεις πια για πανω απο 80ωρες κειμς. δεν σ αφηνει η ρημαδα η ζωη και κυριως, χωρις να το καταλαβεις καλα καλα, εχεις φυγει απ αυτη τη φαση. δυστυχως. και η μεγαλη Αποκαλυψη που σου προσφερανε τα Ανθρωπακια δεν ειναι οι πατροτητες κι αυτα, δεν ξεγελας τον ΑδρεφοΜπρού.
ειναι η Επιγνωση/Συνειδητοποιηση οτι Μπορεις να περασεις αφθονες ωρες μακρια απ το πιτσί. και να μην το σκεφτεσαι καν.

ο ψυχολογος του παρτυ Ωμίλησε. ουγκ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,687
Ο Τόνυ ανέφερε Witcher 3 σε Forgotten Realms. Δεν είναι υπερβολή. Υπάρχει μέρος βασικού quest ή τουλάχιστον ένας από τους φαινομενικά δέκα τρόπους να το επιλύσεις ως lead και αυτό σου δίνει 4-5 διαφορετικές δυνατότητες για το πώς να το προχωρήσεις, αναλόγως το στρατόπεδο που θα ακολουθήσεις. Μέσα εμπλέκονται παιδάκια, power factions, γκρίζες προσεγγίσεις για το λόγο που πράττει κάθε faction όπως πράττει, τρία διαφορετικά moral compass (υπό μορφή companions πέραν της δικής σου ως παίκτη), δέκα πιθανές επιπτώσεις κτλ. Αλλά όχι, ας κρίνουμε το παιχνίδι από το ότι μπορούμε να μιλήσουμε στον κάπρο που την αράζει στο παραδίπλα μενίρ because Larian.

Προσωπικά περνάω πανέμορφα, το παιχνίδι με εκπλήσσει ευχάριστα σε κάθε γωνιά του και ας ήμουν από αυτούς που είπαν (πόσο μάλλον σε podcast) ότι καλό είναι να μην το λες Baldur's Gate διότι δεν είναι ισομετρικο κτλ.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,112
Ωχ Παναγία μου, παίζει να προβώ στο απονενοημένο διάβημα.

Προβλέπω σκληρό ρέητζ ανινστόλ του Πάθορι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα εκνευριστώ αν σου αρέσει. Ίσα ίσα, θα διασκεδάσω με την κωλοτούμπα σου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
@Northlander : Έλα ντε, εδώ μιλάμε σε τόσους "κάπρους" κάθε μέρα, το "γουρουνάκι" στο Μπιτζιτρία θα μας πειράξει μωρέ;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Έτερη ερωτησάρα ρε μύστες (εγκληματίες, είμαι 82% ψημένος να το πάρω, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ). Πάρτι με νορμάλ χούμανς παίζει να κάνεις; Έχει τέτοιους NPC's; Ή είναι όλοι μώβ φέριζ που κλάνουν ουράνια τόξα για να ικανοποιηθεί κάθε ευαίσθητη ψυχούλα εκεί έξω;

Και Μπραμπρού, θα διαφωνήσω σθεναρά με αυτό που λες ότι 'πια δεν αντέχω παιχνίδι πάνω από 80 ώρες'. Ακόμα και μετά τον Τυφώνα Παιδοκομία ή μάλλον εν τω μέσω του, έριξα 180 ώρες στο Βαλχάλα και 90πόσες στο RDR2. Αργά και μεθοδικά, πήραν μήνες, αλλά αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Αν με 'πιάσει' το παιχνίδι, το πάω μέχρι τέλους, δεν πα να κρατά και 380 ώρες. Με τη μετριότητα έχω πρόβλημα, το 'εεεε μωρέ εντάαααξει, ας παίξω άααααλλες 12 ώρες μήηηηπως αρχίσει να μου αρέεεεσει' λες και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω.

Ορθόν το ότι το PC δεν ήταν ποτέ το βασικό χόμπι φυσικά, αλλά δεν νομίζω πως θα πάψουν ποτέ να με συγκινούν τα πραγματικά καλοφτιαγμένα παιχνίδια. Αν δηλαδή έχει αρκετό ενήλικο ζόρι το BG3, νομίζω θα πέσω επάνω του ωσάν ναύτης σε εξαίσια διαπραγματεύσιμη κορασίδα :D
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,687
Μιας και πιάσαμε την έννοια πάρτυ. Δεν ξέρω πόσο άμπαλος έχω γίνει (ή ανέκαθεν ήμουν και δεν το είχα αντιληφθεί), αλλά για το ζήτημα διαπροσωπικών σχέσεων, είχα να δω σύγκρουση χαρακτήρων (Lae'zel - Shadowheart) και πώς να τους μπαλατζάρω μαζί από το BG2 όταν ο Keldorn και η Viconia τις έπαιζαν μαζί για το παραμικρό εκτός αν ήσουν μερακλής Sorcerer με Charisma 18, όπως το κτήνος που είχα φτιάξει για να φινγκερώνει οφ ντεθ ό,τι κινείται.

Υπάρχει μόνο μία "φέρι" και αυτή είναι Tiefling Chaotic Good barbarian κατά όπως φαίνεται, πολύ wholesome χαρακτήρας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
έριξα 180 ώρες στο Βαλχάλα

Με τη μετριότητα έχω πρόβλημα

635520020160086182-country.jpg
 
Top Bottom