What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Από το Pixel είναι αυτά;

Αναρωτιέμαι πώς έβλεπαν την κόντρα οι κάτοχοι micro.

Αν και στην ουσία οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν τα micros για παιχνίδια μόνο.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Από το Pixel είναι αυτά;

Αναρωτιέμαι πώς έβλεπαν την κόντρα οι κάτοχοι micro.

Αν και στην ουσία οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν τα micros για παιχνίδια μόνο.
Νομιζω πως ειναι απο το Αλμανακο, περιοδου 1992-1993 καπου. Πρεπει να το ειχα το τευχος.
Επειδη ειχαμε μια παρομοια συζητηση σε αλλη κοινοτητα, ειχα κοιταξει απο ενδιαφερον τι γινοταν τοτε απο τα αντιστοιχα περιοδικα της εποχης (Pixel, PC Master, User).
Αφου οι αναγνωστες ηταν γαλουχημενοι απο τους συντακτες των περιοδικων, επι το πλειστον υπηρχε απεχθεια γενικοτερα στις κονσολες, οποτε δεν ειχαν παρει ξεκαθαρα καποια θεση. Η Amiga πιστευαν οτι δεσπωζε φως και δοξα πανω απο τα παντα, οποτε "οι απο κατω της" ηταν ισαξια αθλιοι στα ματια τους.
Στα αλλα περιοδικα τωρα, τα Σαινια ειχαν αμεση συνεργασια με την Itochu, τοτε αντιπροσωπεια της Nintendo, και το Αλμανακο ειχε αμεση συνεργασια με την Zegetron, τοτε αντιπροσωπεια της Sega. Οποτε συνηθως και τα περιοδικα καθεαυτου ακολουθουσαν αυτο το μοτιβο.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Το Pixel προσπάθησε να το γυρίσει στις κονσόλες, αλλά δεν τα κατάφερε. Ουσιαστικά έσβησε μαζί με τα micros εκτός PC.
Η Amiga ήταν εκπληκτική το 1985 για τον μέσο οικιακό χρήστη. Από κοντά και ο ST. Άλλο που οι περισσότεροι την είχαν μόνο για παιχνίδια.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,718
Η Amiga ήταν εκπληκτική το 1985 για τον μέσο οικιακό χρήστη. Από κοντά και ο ST.
H Amiga ήταν πολύ καλό μηχάνημα ακόμα και στις αρχές τών 90s. Πρώτη φορά έτυχε να την δω αρκετά αργότερα, ήταν ήδη απαρχαιωμένη, μετά το 95 σίγουρα και θυμάμαι ότι είχα εντυπωσιαστεί από το πόσο ανώτερη ήταν από τα PC για το πολύ κοντινό τότε παρελθόν. Πολύ πιο πριν θυμάμαι όταν ακόμα ήταν σύγχρονη ήθελε να πάρει ένας ξάδερφος Amiga και ο πατέρας μου τού είπε, όχι θα πάρεις PC συμβατό γιατί εκεί είναι το μέλλον και δεν θες να έχεις ένα μηχάνημα χωρίς συνέχεια.

Το ST όσο το έχω κοιτάξει πιστεύω ότι είναι πολύ αδικημένο από την ιστορία ενώ το Mac απίστευτα υπερεκτιμημένο.

Στο υπόβαθρο υπήρχε και αυτό το μυστήριο ανώτερο σύστημα το Unix που επικρατούσε σε μεγάλες επιχειρήσεις και πανεπιστήμια που ενώ κανείς δεν είχε σπίτι του για κάποιο λόγο το κοριτσάκι στο Jurassic Park το ήξερε.

 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Το Pixel προσπάθησε να το γυρίσει στις κονσόλες, αλλά δεν τα κατάφερε. Ουσιαστικά έσβησε μαζί με τα micros εκτός PC.
Η Amiga ήταν εκπληκτική το 1985 για τον μέσο οικιακό χρήστη. Από κοντά και ο ST. Άλλο που οι περισσότεροι την είχαν μόνο για παιχνίδια.
Το υβριδικο μοντελο για υπολογιστες και κονσολες οντως δεν βγηκε στο Pixel, με το περιοδικο να εχει και την χειροτερη περιοδο του. Και αφου ειχαν την δαδα οι υπολογιστες, το μεγαλυτερο μερος του αναγνωστικου κοινου συνεχισε εκει.
Η Amiga 500 ηταν ενας φανταστικος υπολογιστης με καποια παρα πολυ σημαντικα παιχνιδια στην ιστορια, οπου φυσικα και αυτη καθιερωθηκε λογω των παιχνιδιων της.
Σε μια περιοδο ομως οπου τις κονσολες επρεπε να τις (χρυσο)πληρωνεις, αφου τα παιχνιδια κοστιζαν αρκετα παραπανω απο τις 150-300δρχ οπου ειχαν οι δισκετες, οι συντακτες, και κατα επεκταση οι αναγνωστες δεν το πηρανε καλα. Και ενω τα ψεματα και η παραπληροφορηση των περιοδικων ηταν η κανονικοτητα για χρονια, καποια στιγμη η αληθεια αποκαλυφθηκε, και η αγορα πεταξε εξω το Pixel.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,718
Το υβριδικο μοντελο για υπολογιστες και κονσολες οντως δεν βγηκε στο Pixel, με το περιοδικο να εχει και την χειροτερη περιοδο του.
To πίξελ στο μυαλό μου το έχω συνδέσει με τον spectrum και μια εποχή που οι υπολογιστές ήταν ανεξερεύνητη έννοια. Στα 9οs αυτό χάθηκε και δεν έχω καθόλου παρακολουθήσει τα τελευταία του. Δεν γνώριζα καν την στροφή του στις κονσόλες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,416
Κι εγώ το Pixel το θυμάμαι ως περιοδικό των home computers, πρέπει να είχα μεταβεί στο PC Master και δεν πρόλαβα την κονσολοστροφή.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το Pixel και εγώ καθαρά για home computers το θυμάμαι, γενικά και όχι μόνο για Amiga/ST. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι είχε και τεχνικό περιεχόμενο, απεθυνόμενο και σε κοινό που το έβλεπε πιο σοβαρά. Οι δισκέτες που έδινε είχανε κυρίως προγράμματα.

Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον και αυτός νομίζω ήταν ο λόγος που εγώ προτιμούσα το User που ήταν επικεντρωμένο στα παιχνίδια και κυρίως στην Amiga.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,822
Από το Pixel είναι αυτά;
Από αλμανάκο είναι όπως σωστά είπε ο Getta Robo.
Το πίξελ είχε κάποιο επίπεδο, σιγά μη φιλοξενούσε τα γράμματα του Κωστάκη και του Λάκη που σφάζονταν για το ποιος είχε μεγαλύτερο βασίλειο, τα Μανιτάρια ή ο Ροπότνικ.
Αυτός ο σέγκα φαν δίνει πόνο πάντως, λογικό κιόλας, ως ένας από τους 6 (έξι) κατόχους Μέγκα Σι-Ντι στην Ελλάδα. Κακή η μοναξιά αν δεν είσαι στην κορυφή. :trollface:
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Δεν έχεις τύχει τσαντισμένο Commodoreo σε φόρουμ. Τσαντισμένο γιατί πόσταρες το επεισόδιο του AVGN για το CD32. O οποίος commodore fan έπειτα προσπαθούσε να πείσει για το πόσο αδικημένο μηχάνημα ήταν το CD32.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,416
Έδωσαν γενναία μάχη οι home computers της εποχής αλλά τους εμβόλισαν από την μία πλευρά οι κονσόλες και από την άλλη τα PCs. Θυμάμαι και τις προσπάθειες της Amstrad με τον 6128 Plus και την κονσόλα GX4000. Επειδή όμως ο καιρός γαρ εγγύς, οι home computers θα πάρουν την εκδίκησή τους από το υπερπέραν με την σύγχρονη μετενσάρκωσή τους, το Steam Deck!
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
619
Στα αλλα περιοδικα τωρα, τα Σαινια ειχαν αμεση συνεργασια με την Itochu, τοτε αντιπροσωπεια της Nintendo, και το Αλμανακο ειχε αμεση συνεργασια με την Zegetron, τοτε αντιπροσωπεια της Sega. Οποτε συνηθως και τα περιοδικα καθεαυτου ακολουθουσαν αυτο το μοτιβο.

Σαϊνια και Αλμανάκο...Χτυπάς ευαίσθητες χορδές πολύ αγαπημένων περιοδικών που βρίσκονται καταχωνιασμένα σε συγγενική αποθήκη. Ευτυχώς που δε βρίσκονται στη δική μου που πλημμύρισε και μαζί χάθηκαν όλα τα pc περιοδικά που είχα στη συλλογή μου, μαζί με πάμπολλα pc master, αρχής γενομένης από το 1998 με το μεγάλο αφιέρωμα στα παιχνίδια ποδοσφαίρου λόγω μουντιαλ 1998. Κλαψ λυγμ, τα πράγματα που χάνονται τα αγοράζεις ξανά αν μπορείς, τα συναισθήματα νοπ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Το Pixel και εγώ καθαρά για home computers το θυμάμαι, γενικά και όχι μόνο για Amiga/ST. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι είχε και τεχνικό περιεχόμενο, απεθυνόμενο και σε κοινό που το έβλεπε πιο σοβαρά. Οι δισκέτες που έδινε είχανε κυρίως προγράμματα.

Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον και αυτός νομίζω ήταν ο λόγος που εγώ προτιμούσα το User που ήταν επικεντρωμένο στα παιχνίδια και κυρίως στην Amiga.

Στην αρχή το Pixel, αφορούσε τα 8μπιτα της εποχής, (Amstrad, Spectrum, Commodore), και όντως είχε και τεχνικό περιεχόμενο, που συνήθως αφορούσε το gaming (γιατί με τις σοβαρές εφαρμογές, ασχολιόταν το "Computer για Όλους", της ίδιας εταιρίας Compupress) με την μορφή type in listings ή ρουτινών σε assembly για απειρες ζωές - ενέργεια σε γνωστά games!!

Όταν έγινε η μετάβαση στα 16bit (Amiga/Atari), πάλι αφορούσε το gaming, αλλά πλέον δεν είχε πολύ τεχνικό περιεχόμενο, και ασχολιόταν με game reviews!! Κάποια στιγμή έβαλε και PC Games, αλλά μετά βγήκε το "PC Master" και το Pixel παρέμεινε σε (Amiga/Atari).

Αρχές 90, με τις κονσόλες έκανε κάποια reviews για κονσολοπαίχνιδα (δεν είχαν και μεγάλη διαφορά τεχνολογικά από τα home micros της εποχής) και αν θυμάμε καλά, έφτιαξε και το Pixel NG, αποκλειστικά για κονσόλες, στην αρχή σαν επιπλέον φυλλάδιο μέσα στο περιοδικό και μετά το τελευταίο τεύχος του κανονικού "Pixel", σαν διάδοχος του για πολύ λίγο όμως.

Την σκυτάλη μετά το Pixel, την πήρε το PC Master, με καλύτερη περίοδο νομίζω από 1997 - 2004!!
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Τα Σαΐνια τα θυμάμαι σαν παιδικό/προεφηβικό περιοδικό ποικίλης ύλης. Δεν ξέρω κατά πόσο είχαν ιδιαίτερη σχέση με την Ninty, ούτως ή άλλως, από ένα σημείο και μετά το Playstation κυριάρχησε λόγω modchip στην ελληνική αγορά όσον αφορά τις κονσόλες. Νομίζω κιόλας, ότι αν κράταγε κάπως η Amiga, ήταν λόγω του ότι δεν ήταν τόσο εύκολη η πειρατεία στην κασέτα.

To Pixel ή θα πήγαινε στην κονσόλα, ή θα έκλεινε, Μόνο αν είχε ενσωματώσει το PC αντί να βγει το PC master θα επιβίωνε.

Εν τέλει, αφού η Compupress δεν φρόντισε να φτιάξει διαδικτυακή παρουσία, την έφαγε η μαρμάγκα. Πλέον της έχουν μείνει κάποια ( ; ) κλαδικά έντυπα, και αν.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δυστυχώς απορρίπτουμε το κείμενο ακόμα και στο Διαδίκτυο.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,548
Τα Σαΐνια τα θυμάμαι σαν παιδικό/προεφηβικό περιοδικό ποικίλης ύλης. Δεν ξέρω κατά πόσο είχαν ιδιαίτερη σχέση με την Ninty, ούτως ή άλλως, από ένα σημείο και μετά το Playstation κυριάρχησε λόγω modchip στην ελληνική αγορά όσον αφορά τις κονσόλες. Νομίζω κιόλας, ότι αν κράταγε κάπως η Amiga, ήταν λόγω του ότι δεν ήταν τόσο εύκολη η πειρατεία στην κασέτα.

To Pixel ή θα πήγαινε στην κονσόλα, ή θα έκλεινε, Μόνο αν είχε ενσωματώσει το PC αντί να βγει το PC master θα επιβίωνε.

Εν τέλει, αφού η Compupress δεν φρόντισε να φτιάξει διαδικτυακή παρουσία, την έφαγε η μαρμάγκα. Πλέον της έχουν μείνει κάποια (;) κλαδικά έντυπα, και αν.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δυστυχώς απορρίπτουμε το κείμενο ακόμα και στο Διαδίκτυο.

Τους πάτησε το τραίνο, και τώρα αρκετούς θα τους πατήσει το τραίνο ξανά αν δεν καταλάβουν ότι το ticktok video κτλ είναι το επόμενο βήμα.
 
Top Bottom