What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,687
Ολοι οσοι ενδιαφερονται στη παρεα για προβολη αυτου στο σινεμα εχουν πεσει αρρωστοι με H1N1, covid, φαρυγγιτιδα. Δεν ξερω αν ειναι καλο σημαδι αυτο για τη ταινια.
Α τους καημένους (Poor Things).
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,596
Είδα το Saltburn (2023) ⭐ 7.2 | Comedy, Drama, Thriller, δεν το βρήκα άψογο αλλά ήταν σίγουρα ενδιαφέρον. Σίγουρα βγάζει vibes Tom Ripley.

Αφου το είδα, συνειδητοποίησα ότι ήταν της τύπισσας που έκανε το Promising Young Woman, αυτο ήταν γροθιά στο στομάχι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,590
Αυτο φιλαρακι μινκινμαους ειχε μπει στο περισκοπιο αλλα μπηκα σε προτεραιοτητες.
Θα το τσεκαρω.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κριτική για το Poor Things.


Ένα μικρό quote από το κείμενο: "Τέλος πάντων, πάλι δεν πήγα στον Λάνθιμο και στο Poor Things και πολύ καλά έκανα απ΄ό,τι μαθαίνω από τους εξερχόμενους."
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Κριτική για το Poor Things.


Ένα μικρό quote από το κείμενο: "Τέλος πάντων, πάλι δεν πήγα στον Λάνθιμο και στο Poor Things και πολύ καλά έκανα απ΄ό,τι μαθαίνω από τους εξερχόμενους."
καλλιστα θα μπορουσε να το εχει γραψει ενας χειρομαλακτης (ιδιοτητα, οχι ο αγαπητος δικος μας)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,591
το βαζω κι εδω, γιατι ηταν τεραστια η επιτυχια του λανθιμου και μπραβο του.
και για τον αλλο γνωστο λογο βεβαια. που τον κρατουσε κρυφο μεχρι χτες...
γαματη η αντιδραση του παντως. ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ.

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,687
γυναίκες με μόνο το σώμα τους και δίχως μυαλό
Literally, το αντίθετο όλης της ταινίας. Ενδεικτικό όμως των καταβολών του νεοελληνικού κοινού και το πώς ερμηνεύει τα πράγματα.

ΟΚ, δεν θα πω τη γραφική μαλακιούλα "να δείτε το Poor Things". Θα γράψω ότι στο Poor Things, η Emma Stone (που έδειξε πόσο ταλέντο έχει όχι στο La La Land - που αγαπώ, αλλά στο Birdman) ισοπεδώνει κάθε κλισέ και στερεότυπο. Ναι, δείχνει τα πάντα όλα στο πρώτο μισάωρο (που για κάποιους μπορεί να είναι τέρμα άβολο), αλλά ο υποβόσκων και in-your-face φεμινισμός ξεχιλίζει. Αστεία-ατακάρες με τα οποία μόνο δύο κομμούνια μέσα σε μία κατάμεστη αίθουσα θα μπορούσαν να γελάσουν (πχ. είμαστε ιδιοκτήτριες των μέσων παραγωγής μας σε ανύποπτο χρόνο). Κριτικός κινηματογράφου δεν είμαι, αλλά αυτό που είδα ήταν γυναικεία απελευθέρωση (ναι, έχει σεξ και το κάνουν περισσότερο οι γυναίκες από τους άντρες ΣΟΚ ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΥ) και την πορεία ωρίμανσης/ενηλικίωσης ενός ανθρώπου. Προσωπικά, πάντα θεωρούσα τον Λάνθιμο λίγο δήθεν, αλλά πλέον με έχει κερδίσει με τις δύο τελευταίες ταινίες του και έχω αναθεωρήσει σε σημείο που θα ξαναδώ τη φιλμογραφία του.

Τέσπα, δείτε την ταινία, με ενδιαφέρει η άποψή σας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,590
Η κακη κριτικη δεν ειναι χολη αλλα αυτο το αρθρο ειναι.
Την ταινια δεν την εχω δει αλλα οταν διαβαζω, δειτε την ταινια αλλα να καθισετε πισω για να φυγετε...
Αυτο δεν ειναι κριτικη, αυτο ειναι ο Λανθιμος εχει καραφλα και κανει καριερα με την Εμμα. Εγω εχω μαλλια αλλα ειμαι 50 χρονω και μενω στην κυψελη με την μανα μου.
Ο ανθρωπος εγραψε την αποψη του για μια ταινια που δεν εχει δει. Ποιος τον πληρωνει αυτον τον ανθρωπο;
Να γραψω κι εγω ενα review για το Payday 3. Εχω δει μονο ενα screenshot αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Καποιοι κανουν κακη κριτικη για να δειξουν οτι δεν τρωνε τα πιτουρα που τρωνε οι μαζες των φουκαραδων.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,607
και η χρυσή μούτζα πάει στον...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,590
Δεν ειναι και κατι απιστευτο. Υπαρχουν οι δυνατοτητες να συμβει.
Δεν φαινεται ασχημο ταινιακι.

Οι εντυπωσεις μου απο το trailer.

Ποσες φορες εχουμε δει αυτη την εικονα; ποσες χιλιαδες φορες;
cw.png


Ενοιωσα ηλικιωμενος...

om.png
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,591
το ειδα το χολντοβερς. καποιες φορες μου ρχεται φλασια απο τρειλερς η ποστς δω μεσα και ακολουθω τις προτασεις των συφουρομιτων.
μπραβο ασπαραγκε. οπως τα ειπες. γλυκο, πικρο και με δυνατο, αστειο, ευφυες σεναριο. για τους ηθοποιους θα τα πω παρακατω.

βεβαια το ειδα πριν καμια δεκαρια μερες.
- τοτε γιατι μας το πεταξες σημερα, μαλαχτη??

γιατι στις χρυσες σφαιρες, σαρωσε. ε, ναι, οταν μια ανεξαρτητη ταινια αναμεσα σε μπαρμπις και σε οπενχαιμερ και μπρουσολανθιμους παιρνει σφαιρα πρωτου αντρικου και δευτερου γυναικειου ρολου, νομιζω θριαμβος ειναι.

τιποτα δε γραφετε δω μεσα πια. πρεπει ολη μερα να βλεπω ιντερνέ για να ενημερωνομαι. βρε, κανσελ που θετε!!!!



 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992

Σχετικα με αυτο που εγραψε ο βορειος πιο πριν:

"Δεν θα αναφερθώ καθόλου στις αντιδράσεις του ελληνικού κοινού στο Poor Things, στην αναταραχή στα socialmedia και γενικότερα στον δημόσιο χώρο, πέρα από το να σημειώσω ότι όλη η βεντάλια αντιδράσεων στις ταινίες του Λάνθιμου αντανακλά ακριβώς όλη την ποικιλία συνδρόμων κατωτερότητας από τα οποία υποφέρουν οι Έλληνες και το ελληνικό κοινό."
 
Top Bottom