What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming γωνιές.

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε τοίχο σαγρέ κολλάει καλά το αυτοκόλλητο ή θέλει να είναι λείος;

Κορνίζα είναι απαραίτητη ή και σκέτο είναι ωραίο;
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Αν δεν είναι τρομακτικά σαγρέ ο τοίχος, θα κολλήσει λογικά χωρίς πρόβλημα.

Edit: Δε βαριέσαι, ας στείλω αυτή που έχω ήδη. Η σκόνη είναι μέρος της γοητείας.

413262192_6723413844453728_915701113586538293_n_1.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
Με εκανες να κοιταξω τον χωρο μπροστα μου. Αδεια τσιγαροπακετα παντου. Καλωδια παντου, που δεν εχουν καμια χρηση, μπλεκονται και ενοχλουν, Πανω στο γραφειο μου αλλα και στο πατωμα για να μπλεκονται και στα ποδια μου.
Απειρα κυπελακια καφε, που βαριεμαι να τα μαζεψω/σκουπιδια. Οι σταχτες πεφτουν στο πατωμα. ενας σωρος απο σκληρους δισκους που περιμενουν απο καιρο να περασουν απο ελεγχο.
Εχω ενα γραφειο που πρεπει να ειναι 2,5 μετρα και δεν εχω χωρο για να βαλω το ποντικι. Σε καθε κινηση του πρεπει να σπρωχνω πραγματα. Τα ηχειακια μου ειναι μονιμα πλακωμενα απο χαρτια και μπουκαλακια νερου.

Πριν απο λιγο χτυπησε το σταθερο τηλεφωνο. Πεταγα χαρτια στο πατωμα για να το ξεθαψω. Ειχε μπλεχτει και με καλωδια. Απο ενα μικρο ανοιγμα ειδα την οθονη και ειδα νουμερο "πουλαμε πραγματα". ευτηχως γιατι δεν θα το ξεμπλεκα πριν το κλεισουν.

Αυτο, ειναι cave. Στις φωτογραφιες σας βλεπω Ελβετικα σαλε στις Αλπεις. Για να ξερουμε και τι λεμε.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!
ταιτα κουέ πρωτη μουρη!!
ευγε πέιν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,299
Καλά τα τύπου αφίσα, αλλά δεν ενθουσιάστηκα 😛
Πιο πολύ μου άρεσε η βάση για την κιθάρα, αλλά πιάνει πολύ χώρο.

Σοβαρή ερώτηση προ όλους, με το ξεσκόνισμα τι κάνετε; Καλή η μόστρα αλλά θέλει και περισσότερη φροντίδα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Ακραία νεκρανάσταση με PTSD για όλο αυτό το formatting του bbPress (kunena ήσουν ένα).

Εν πάσει περιπτώσει, το project mancave προχωράει με σταθερούς/αργούς ρυθμούς. Καβάτζωσα από τη δουλειά τέσσερις μεγάλους πάγκους εργαστηρίου που είχαν ξεμείνει από τους προηγούμενους ένοικους του χώρου (μονάδα παραγωγής... κάτι, δεν έχω καταλάβει). Ωραίο μασίφ ξύλο, τα δύο πήγαν και έγιναν πάγκοι εργασίας ξυλουργείου. Οι άλλοι δύο επαναπροσδιορίστηκαν και έγιναν μασίφ γραφείο με ξυλοδεσία (κόλλες πολυουρεθάνης, μεταλλικοί οδηγοί από κάτω για να μη λαστιχάρει κτλ).

Επιπρόσθετα αγόρασα κόντρα-πλακέ 2 cm από τα αντίστοιχα Praktiker εδώ, πέρασα μία ταινία μαόνι στο προφίλ για να μην φαίνονται άσχημες όλες οι "φέτες" ξυλείας ώστε να φαίνεται ως σωστό γραφείο με ραφάκια. Τρίψιμο με το παλμικό τριβείο (120 grit), δύο με τρία χέρια Deep Mahogany Varnish (σατινέ φινίρισμα), όλη κατασκευή "κάθεται" στο πάτωμα με κάθετα στοιχεία στον τοίχο (ο μεγάλος τοίχος έχει υδραυλικές χαλκοσωληνώσεις, δεν ανοίγει τρύπα εκεί) οπότε έχουμε καλή στήριξη.

Στα to-do list έχουν να γίνουν μερικά βασικά πραγματάκια:
  • έπιπλο για τον εκτυπωτή κάτω από το γραφείο, ώστε ανοίγει συρταρωτό flap.
  • LED πίσω από τις οθόνες, because why not.
  • μεταφορά τα άπαντα του D&D διότι είναι 50 κιλά και το ράφι θα αρχίσει να γέρνει νωρίς. Το ράφι μόνο display.
  • Κάδρα με command strips που έχουν χάρτες από συλλεκτικές
  • Ένα τσίλικο, ποζέρικο guitar wall grip.
  • Cable management από κάτω (καλώδια ethernet κτλ.), διότι είναι κυριολεκτικά το Homer Simpson meme.
  • Αλλαγή με ένα σωστό ηχοσύστημα/soundbar.

Εύηηηηηη!!!

Δεν το περίμενα αυτό από σένα! :Ρ
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Καλά τα τύπου αφίσα, αλλά δεν ενθουσιάστηκα 😛
Πιο πολύ μου άρεσε η βάση για την κιθάρα, αλλά πιάνει πολύ χώρο.

Σοβαρή ερώτηση προ όλους, με το ξεσκόνισμα τι κάνετε; Καλή η μόστρα αλλά θέλει και περισσότερη φροντίδα.
Το ζόρι είναι πίσω από οθόνες που θέλει κάθε μήνα περίπου. Όσο πιο μινιμαλ ο χώρος τόσο το καλύτερο. Επίσης, το μεγάλο ατού της Αγγλίας είναι ότι λόγω υγρασίας η σκόνη κάθεται πολύ γρήγορα κάτω με αποτέλεσμα να μην συσσωρεύεται τόσο γρήγορα όσο στην Ελλάδα (anecdotal data).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μεγάλο θέμα η σκόνη. Εμείς μένουμε ακριβώς πίσω από πλατεία με παιδική χαρά και δύο σχολεία. Πανικός από σκόνη. Και πού να δεις στα βινύλια και τα βιβλία τι γίνεται.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
με το ξεσκόνισμα τι κάνετε
Μη ρωτάς τι κάνεις ΕΣΥ για το ξεσκονισμα, ρωτα τι κάνει το ξεσκονισμα για σένα!

(Στο μυαλό μου ακουγόταν καλύτερα, είναι η αλήθεια 🥶 )
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Εμείς μένουμε ακριβώς πίσω από πλατεία με παιδική χαρά και δύο σχολεία.

😫
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
Μεγάλο θέμα η σκόνη. Εμείς μένουμε ακριβώς πίσω από πλατεία με παιδική χαρά και δύο σχολεία. Πανικός από σκόνη. Και πού να δεις στα βινύλια και τα βιβλία τι γίνεται.

Τα ζαναξ κανουν καλη δουλεια ε;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Αυτό σκεφτόμουν, πως η σκόνη είναι μάλλον το μικρότερο από τα προβλήματα.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Μη ρωτάς τι κάνεις ΕΣΥ για το ξεσκονισμα, ρωτα τι κάνει το ξεσκονισμα για σένα!

(Στο μυαλό μου ακουγόταν καλύτερα, είναι η αλήθεια 🥶 )
Χαχαχα γαμάτο ήταν, εγω στο μυαλό μου έκανα και εικόνα το θείο Σαμ να σε δείχνει με το δάχτυλο και να σε ζητά να ξεσκονίσεις.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Η σκόνη είναι ο εχθρός. Η σκόνη και η έλλειψη χώρου.

Πρόσφατα αγόρασα ένα air purifier που υποτίθεται φιλτράρει τον αέρα και κρατάει μεταξύ άλλων τη σκόνη. Προς το παρόν μου δίνει την εντύπωση πως όντως έχει μείνει για περισσότερο καιρό "καθαρός" ο χώρος. Ίσως και να είναι ιδέα μου.

Κάποια στιγμή ίσως επενδύσω σε plexi προθήκες για κάποια από τα μεγάλα pieces, αλλά προς το παρόν τσιγκουνεύομαι να τα σκάσω τόσο χοντρά: καλύτερα να ξεσκονίζω κάθε μια-δυο εβδομάδες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Η σκόνη είναι ο εχθρός. Η σκόνη και η έλλειψη χώρου.

Πρόσφατα αγόρασα ένα air purifier που υποτίθεται φιλτράρει τον αέρα και κρατάει μεταξύ άλλων τη σκόνη. Προς το παρόν μου δίνει την εντύπωση πως όντως έχει μείνει για περισσότερο καιρό "καθαρός" ο χώρος. Ίσως και να είναι ιδέα μου.

Κάποια στιγμή ίσως επενδύσω σε plexi προθήκες για κάποια από τα μεγάλα pieces, αλλά προς το παρόν τσιγκουνεύομαι να τα σκάσω τόσο χοντρά: καλύτερα να ξεσκονίζω κάθε μια-δυο εβδομάδες.
το μόνο που κάνει για την σκόνη είναι να την μαζεύει στο φίλτρο του. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για την σκόνη είναι ο συνεχές ξεσκόνισμα και σκούπισμα του δωματίου.
Στο λέω σαν άνθρωπος που μου έχει βγει η ψυχούλα στο γραφείο με την σκόνη που πάει και κάθεται παντού και εγώ πρέπει να έχω καθαρό περιβάλλον για εκτυπώσεις/πλαστικοποιήσεις κτλ :(
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
air purifier που υποτίθεται φιλτράρει τον αέρα και κρατάει μεταξύ άλλων τη σκόνη
Αν ειναι Ιονισμου η UV λαμπας εχε το νου σου πως λογω της μεγαλης ποσοτητας οζοντος που βγαζουν επιβαρυνουν τους πνευμονες, ειδικα σε μικρους χωρους οπως ενα γραφειο/γωνια gaming. Ασε που τη "μαγνητιζουν" και κατακαθιζει απλα στις επιφανειες

Αν ειναι με φιλτρο ενεργου ανθρακα, τοτε ωραιος, αξιζει να σκας παραπανω στη συντηρηση αλλα τουλαχιστον κανει αυτο που υποτιθεται πρεπει να κανει χωρις την επιβαρυνση της υγειας.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Αν ειναι Ιονισμου η UV λαμπας εχε το νου σου πως λογω της μεγαλης ποσοτητας οζοντος που βγαζουν επιβαρυνουν τους πνευμονες, ειδικα σε μικρους χωρους οπως ενα γραφειο/γωνια gaming. Ασε που τη "μαγνητιζουν" και κατακαθιζει απλα στις επιφανειες

Αν ειναι με φιλτρο ενεργου ανθρακα, τοτε ωραιος, αξιζει να σκας παραπανω στη συντηρηση αλλα τουλαχιστον κανει αυτο που υποτιθεται πρεπει να κανει χωρις την επιβαρυνση της υγειας.
Yeap, "H13 HEPA and activated carbon filter and a nylon pre-filter" . Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ψάξει αυτό που αναφέρεις για τους UV :p

@nitro912gr ε ναι, αυτό δεν είναι το θέμα; να είναι στο φίλτρο του και όχι πάνω στα manchild items μου :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Yeap, "H13 HEPA and activated carbon filter and a nylon pre-filter" . Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ψάξει αυτό που αναφέρεις για τους UV :p

@nitro912gr ε ναι, αυτό δεν είναι το θέμα; να είναι στο φίλτρο του και όχι πάνω στα manchild items μου :p
ναι ναι, απλά εκεί κρατάει ας πούμε το 1/5 της σκόνης, δεν είναι λύση δυστυχώς.

ρώταγα πριν καιρό σε ένα reddit με εκτυποτάδες και τέτοιους πως κρατάνε τους χώρους τους dust free, μπας και υπάρχει κάποια λύση της προκοπής και η μόνη που υπάρχει είναι το σφουγκάρισμα.

Δεν γίνεται να γλιτώσουμε απλά, βγάζεις το σακάκι σου; χνούδια. Βγάζεις τις κάλτσες σου; χνούδια και σκόνη δέρματος. τινάζεις το μαλλί σου; πιτυρίδα :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλά είπα τα σχετικά με την σκόνη. Η πλατεία έχει και αυτό που έχει κάθε ελληνική πλατεία.Μια εκκλησία. Και διπλα στο σπίτι έχουμε χώρο που έρχονται και κάνουν παραδοσιακούς χορούς (και ποντιακούς).

Το σπίτι έχει όμως απίστευτη ηχομόνωση. Με κλειστά παράθυρα δεν ακούω τίποτα ούτε Μεγάλο Σάββατο.

Από την σκόνη δεν γλιτώνεις με τίποτα.
 
Last edited:
Top Bottom