What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Tomb Raider I-III Remastered : Starring Lara Croft [2024]

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Το εγκατέστησα σήμερα που βγήκε 5,5Gb.
3 σε 1 είναι όπως λέει, επιλέγεις ποιο παιχνίδι θες από την κλασική οθόνη/μενού. Το ωραία είναι ότι σου χει και τα εξπάνσιονς στην πρώτη σελίδα του διαβατηρίου/επιλογής παιχνιδιού. Παραθέτω μερικές εικόνες :


20240214092937_1.jpg

20240214092940_1.jpg

20240214092948_1.jpg

20240214093001_1.jpg


20240214093010_1.jpg


20240214080203_1.jpg

Αυτή είναι από το ίντρο.

20240214080010_1.jpg
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ποτε βγηκε μωρε; Το απογευμα/βραδυ δεν ανοιγει;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
nostalgia vibes, αλλά δε ξέρω, χωρίς τρίγωνα βυζιά και κώλο ντιβανοκασέλα, δεν είναι το ίδιο :p

Μόνο εκεί έγκειται η διαφορά.
Πίστεψε με, μόλις έβαλα το πρώτο λέβελ στο TR1 κατάλαβα πόσο μου χουν λείψει τέτοια παιχνίδια και πόσο μεγάλη διαφορά έχει αυτό με το remake του 2013! Ανυπομονώ να τα ΨΕΨΑΧΝΙΣΩ

Ποτε βγηκε μωρε; Το απογευμα/βραδυ δεν ανοιγει;

Και γω νόμιζα θα βγει σήμερα στις 20:00 ώρα Ελλάδος, αλλά μπήκα το πρωί έκανα το install (χθες βράδυ δεν υπήρχε) και έπαιζε μια χαρά.

Ψάχνω να βρω μια αρχική οθόνη ξανά γιατί δεν την πρόλαβα να τη διαβάσω και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Ελπίζω να την ξαναπετύχω.

Θα πάω να φαρμάρω λίγα XP στο CS2 και θα ξαναμπώ για περαιτέρω εντυπώσεις. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι σχετικά με το παιχνίδι μπορώ να σας πω.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Το πρωί πριν φυγω το τσεκαρα και ελεγε 12 ωρες ξερω γω, γτφ.
Τεσπα δεν εχει και πολύ σημασια

Θα το ξεκινησω κι εγω εννοειται, κυριως σε νεκρες ωρες απτο Infinite Wealth.
Ειχα τσεκαρει την ach list προσφατα, οι τυποι εχουν αφησει τα παντα μεσα, bugs, glitches, και εχουν achievements ακομα και για αυτα
Ρισπεκτ, τα remastered οπως θα επρεπε να ειναι.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Το εγκατέστησα σήμερα που βγήκε 5,5Gb.
3 σε 1 είναι όπως λέει, επιλέγεις ποιο παιχνίδι θες από την κλασική οθόνη/μενού. Το ωραία είναι ότι σου χει και τα εξπάνσιονς στην πρώτη σελίδα του διαβατηρίου/επιλογής παιχνιδιού. Παραθέτω μερικές εικόνες :




View attachment 7397

Αυτή είναι από το ίντρο.

View attachment 7398
Πιο φυσικά βυζιά!
1707905367542.jpeg
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Χθες το βράδυ, συνειδητοποίησα πως απλά πατώντας ένα πλήκτρο (F1) αλλάζει το mode από Modern Graphics σε παλιά γραφικά.
Πραγματικά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ τα γραφικά ε;
Και το γαμάτο είναι πόσο στιγμιαία γίνεται αυτό.

Σε άλλα νέα προχωράω δυνατά στο TR1 που είχα παίξει μόνο σε demo.

Παιχνιδάρα φόουξ...

20240217203941_1.jpg








20240217203934_1.jpg

20240217203915_1.jpg

οι 2 παρακάτω είναι ακριβώς από την ίδια κάμερα σε new mode και old mode αντίστοιχα (ναι , αλλάζει μόνη της η θέση της κάμερας, ανάλογα με τη μηχανή ):

20240217203954_1.jpg

20240217203958_1.jpg

20240217095445_1.jpg
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Αναμενόμενο να έχει γίνει τόσο καλή δουλειά!

ήταν αυτή η ομάδα που ήταν να βγάλει τα Tomb Raider games (τριλογία) πριν 3-4 χρόνια και φάγαν Cease & Desist από την κρύσταλ;;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Εχουν χαλια γραφικα με ελαχιστες βελτιωσεις γιατι δεν ειναι κανονικα remake. Γι αυτο δεν θα τα παιξω γιατι δεν θελω να ξεφτυλισω το pc μου βαζοντας του να τρεξει γραφικα 20+ χρονων!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Έχοντας δει ένα decent chunk του πρώτου παιχνιδιού, ολοκληρώνοντας τα Περού λέβελς, έχω σχηματίσει μια εικόνα, η οποία είναι νομίζω αρκετή.
disclaimer: Όσον αφορά τα Tomb Raider, είμαι απ' τους "χειρότερους" πρωτοδισκάκηδες εκεί έξω. Προτιμώ χίλιες φορές τα ορίτζιναλ, και κατ' επέκταση τα εκατοντάδες trle της κοινότητας που υπάρχουν εκεί έξω, παρά τα εκτρώματα της Crystal Dynamics με τα LAU και την τελευταία τριλογία. Που οκ, καλά παιχνίδια είναι, δεν λέω, αλλά είναι άλλη IP στα μάτια μου. Guardian of Light και Temple of Osiris δεν έχω παίξει, άρα δεν έχω άποψη.

That being said, ξαναλέω, τα remastered όπως θα έπρεπε να είναι. Σεβασμός στην κοινότητα και στο franchise, επιτέλους.
Το core παιχνίδι έχει μείνει ίδιο και απαράλλαχτο. Και ίσα ίσα, στο TR1 έχει και ωραίες προσθήκες, με 2-3 κινήσεις που βάλαν στο TR2 και έπειτα, με εξαίρεση τις flares. Καλοδεχούμενες προσθήκες.

Τα γραφικά είναι βελτιωμένα, πολύ όμορφα, με κορυφή το καλύτερο μοντέλο της Λάρα Κροφτ που έχουμε δει. Πολύ καλή ιδέα επίσης να βάλουν την αλλαγή ανάμεσα στο παλιό και στο καινούριο on the fly με το πάτημα ενός κουμπιού. Είναι πολύ fun να βλέπεις την απόδοση μιας πχ 2d νεκροκεφαλής να αλλάζει πλέον σε 3d. Προσθήκες σε φωτισμό, εφέ, και άλλα. Πολύ όμορφη δουλειά.

Και το photo mode επίσης αρκετά καλό, έπαιξα μέχρι να χορτάσω. Μπορείς και να το παρακάνεις επίσης, καθώς με αυτό μπορείς να δεις όλο το λέβελ ξέρω 'γω, αν δεν υπάρχουν κλειστές πόρτες κλπ. Τρως σπόιλερς βέβαια, βλέπεις τι σε περιμένει από εχθρούς :ROFLMAO:
Το μόνο hiccup εδώ θα έλεγα ότι στα νέα γραφικά δεν διακρίνεις εύκολα πλέον τα αντικείμενα στο έδαφος, έπιασα τον εαυτό μου καμπόσες φορές να πατάω F1 και να γυρνάω στα ορίτζιναλ γραφικά για να δω μήπως άφησα κανά item στο έδαφος.

Απ' τις μεγαλύτερες προσθήκες επίσης είναι η ενσωμάτωση των modern controls, αν δεν απατώμαι στο ύφος των LAU.
Τα δοκίμασα, για να δω διαφορά και για να μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά ενώ καταλαβαίνω τα σαφή προτερήματά τους, πχ πιο smooth κίνηση στο χώρο, κάνοντας μη stiff την Λάρα μεταξύ άλλων, έχουν και σαφή μειονεκτήματα, καθώς δεν έχεις την απόλυτη ελευθερία και πρόσβαση σε όλες τις κινήσεις που είχες με τα tank controls. Κάνει πιο δύσκολο επίσης να κάνεις line up την Λάρα για δύσκολα jumps κλπ.
Έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια στα tank, θα μείνω σε αυτά. Αλλά σίγουρα ευπρόσδεκτη προσθήκη και τα modern. Και μπορείς να τα αλλάξεις όποτε θες μέσω του μενού. (y)

Αυτά σαν πρώτη ανάγνωση, ελπίζω να δω και άλλες εκπλήξεις στη συνέχεια.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Λοιπόν, τερμάτισα το TR I 2 φορές.

Η πρώτη ήταν με cheats. Ξεκίνησα να ολοκληρώσω το achievements που σου λέει να χρησιμοποιήσεις cheats, αλλά γλυκάθηκα και το τερμάτισα έτσι όλο. Νόμιζα πως θα δώσει και το achievement «ολοκλήρωσε το παιχνίδι το πολύ σε 5 ώρες», αλλά δεν το δωσε. Όπως δεν έδωσε και το achievement με τα "86 saves or less".

Οπότε ως προς έκπληξη μου, ξεκλείδωσε το NG+ και το άρχισα.

Στο NG+ λοιπόν, δεν μπορείς να κάνεις save όποτε θες και δεν έχει και καθόλου medkits. Αντ' αυτού σε διάφορα, επιλεγμένα σημεία του παιχνιδιού, έχει κάτι μπλε κρυστάλλους που αν τους χρησιμοποιήσεις σου σώζει παιχνίδι και σου γεμίζει τη μπάρα με τα Health Points.
Να μην τα πολυλογώ το τερμάτισα και στο NG+ μετά από ΠΟΛΥ κόπο, αλλά συνειδητοποίησα πως ενώ ξεκλείδωσε το achievement του NG+ playthrough, πάλι δεν έδωσε εκείνο που σου λέει «σώσε το παιχνίδι μέχρι 86 φορές».


20240227143047_1.jpg


63 Saves ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΜΗΣΕ

Επίσης κάποιοι κλαίγονται πως η έκδοση που υπάρχει στο EPIC GAMES STORE είναι πατσαρισμένη ενώ του SΤΕΑΜ δεν έχει γίνει ακόμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
δάκτυλος του σουίνι του μικροτσούτστουνου δίχως άλλο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Λοιπόν, τερμάτισα το TR I 2 φορές.

Η πρώτη ήταν με cheats. Ξεκίνησα να ολοκληρώσω το achievements που σου λέει να χρησιμοποιήσεις cheats, αλλά γλυκάθηκα και το τερμάτισα έτσι όλο. Νόμιζα πως θα δώσει και το achievement «ολοκλήρωσε το παιχνίδι το πολύ σε 5 ώρες», αλλά δεν το δωσε. Όπως δεν έδωσε και το achievement με τα "86 saves or less".

Οπότε ως προς έκπληξη μου, ξεκλείδωσε το NG+ και το άρχισα.

Στο NG+ λοιπόν, δεν μπορείς να κάνεις save όποτε θες και δεν έχει και καθόλου medkits. Αντ' αυτού σε διάφορα, επιλεγμένα σημεία του παιχνιδιού, έχει κάτι μπλε κρυστάλλους που αν τους χρησιμοποιήσεις σου σώζει παιχνίδι και σου γεμίζει τη μπάρα με τα Health Points.
Να μην τα πολυλογώ το τερμάτισα και στο NG+ μετά από ΠΟΛΥ κόπο, αλλά συνειδητοποίησα πως ενώ ξεκλείδωσε το achievement του NG+ playthrough, πάλι δεν έδωσε εκείνο που σου λέει «σώσε το παιχνίδι μέχρι 86 φορές».


View attachment 7497


63 Saves ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΜΗΣΕ

Επίσης κάποιοι κλαίγονται πως η έκδοση που υπάρχει στο EPIC GAMES STORE είναι πατσαρισμένη ενώ του SΤΕΑΜ δεν έχει γίνει ακόμα.

Όλο λάθος.
 
Top Bottom