What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το FALLOUT του Amazon είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κωλοδάχτυλο στους φανς του New Vegas

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Αρπάξτε δίκρανα και τρίαινες από το Πεντιμέντο. Προδοσία!

Τώρα... βρήκες παιχνίδι κι εσύ... 🙃
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685
Όλοι οι παλαιοί developers του game λίγο-πολύ λένε "εχ, είναι ένα πρότζεκτ στο οποίο δούλεψα κάποτε, δεν έχω και κανένα δέσιμο με αυτό, ας κάνουν ό,τι θέλουν". Το οποίο είναι και αναμενόμενο, για αυτούς μια δουλειά είναι πάνω απ'όλα. Και ειδικά στο αβέβαιο τοπίο της βιομηχανίας όπως είναι σήμερα, δεν υπάρχει περίπτωση να κόψουν γέφυρες με κανέναν, είτε ως προς το tv show είτε με τη bethesda, εν όψει μιας πιθανής μελλοντικής νέας δουλειάς στο σύμπαν του Fallout.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Όλοι οι παλαιοί developers του game λίγο-πολύ λένε "εχ, είναι ένα πρότζεκτ στο οποίο δούλεψα κάποτε, δεν έχω και κανένα δέσιμο με αυτό, ας κάνουν ό,τι θέλουν". Το οποίο είναι και αναμενόμενο, για αυτούς μια δουλειά είναι πάνω απ'όλα. Και ειδικά στο αβέβαιο τοπίο της βιομηχανίας όπως είναι σήμερα, δεν υπάρχει περίπτωση να κόψουν γέφυρες με κανέναν, είτε ως προς το tv show είτε με τη bethesda, εν όψει μιας πιθανής μελλοντικής νέας δουλειάς στο σύμπαν του Fallout.
και εσείς ρε μπορατσόπουλοι γιατί δένεστε με το fallout λες και θα το παντρευτείτε; :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685
Αυτή η ερώτηση είναι λίγο σα να ρωτάς οποιονδήποτε 30-40+ χρονώ "ρε συ γιατί παίζετε γκεημς ακόμα/γιατί βλέπετε Star Wars και ταινίες με υπερήρωες/γιατί ασχολείστε με μπάλα και ομάδες, μεγαλώστε πια".

Θεμιτό το να θέλουν κάποιοι να είναι απλοί cons000mers με νοοτροπία "λολ εγώ απλά καταναλώνω την νέα ταινία/σειρά/γκεημ και προχωρώ στη ζωή μου". Παράλληλα όμως όταν υπάρχει συναισθηματική επένδυση σε κάτι (καλώς? κακώς? υπάρχει, τι να κάνουμε) λόγω ανιδιοτελούς ενασχόλησης σε βάθος χρόνου, δε μπορούν παρά να επισημανθούν υποκειμενικά τα όποια κακώς κείμενα πάνω σε αυτό το "κάτι".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
ναι οκ δεν τα πιστεύω ακριβώς αυτά που γράφω, τρολάρω και λίγο, απλά θεωρώ ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να γκρινιάζω πλέον.

Γενικά σέβομαι τους μύστες του κάθε lore αλλά από ένα σημείο και μετά η φάση πάει λίγο "get a life" ξέρω εγώ, όπως με αυτό που γίνεται τώρα με το warhammer και τις γυναίκες custodians, έχω εγκαταλείψει ήδη ένα group από την σιχαμάρα με τα crybabies που έχουν σκυλιάσει σε βαθμό εμετού με την αλλαγή.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που ασχολείται με κάτι, το θεωρεί δικό του βασικά. Αν δεν σου αρέσουν οι αλλαγές σάλτα, ναι οκ γκρίνιαζε πρώτα, αλλά σάλτα.

Θεωρώ ότι αυτό είναι το υγιές για τον καθένα μας, και το έχω εφαρμόσει και ο ίδιος και όσο περνάει ο καιρός τόσο το θεωρώ canon.

Να σου δώσω κάποια παραδείγματα;
Robocop? Check, διέγραψα από το μυαλό μου τον εμετό το remake και εξακολουθώ να λατρεύω τα παλιά.
Warcraft? Check, παίζω πλέον σε private old school server
StarWars? Check περίπου, πλέον διαλέγω τα λίγα και καλά ανάμεσα στην σαβούρα.
StarTrek? Το ίδιο.
Rings of Power? Delete και αυτό από το μυαλό μου.

Γενικά ο κόσμος αλλάζει, μπορούμε να γκρινιάζουμε από το πρωί ή να κρατήσουμε τα πραγματάκια που μας δίνουν χαρά και όλα τα άλλα να τα κλάσουμε.

Τουλάχιστον σε ότι δεν είναι στο χέρι μας, δεν σου λέω να μην μας νοιάζει τι συμβαίνει, αλλά η γκρίνια μας υπάρχει μόνο για να "το βγάλουμε από μέσα μας" πλέον. Κανείς δεν χέστηκε για μια χούφτα βετεράνους κάποιου universe.

Σε τελική ανάλυση το μόνο που δουλεύει είναι το χρήμα, δεν σου αρέσει κάτι; Μην το πληρώνεις, αν πάει άπατο κάτι αυτόματα στέλνει μνμ. Αν όλοι ήμασταν με την λογική αυτή και απλά αγνοούσαμε ότι σαχλαμάρα προσπαθούν να μας πουλήσουν, θα είχε περισσότερη δύναμη. Ε αν πουλάει χωρίς εμάς, προχωράμε για άλλα ξανά.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Παράλληλα όμως όταν υπάρχει συναισθηματική επένδυση σε κάτι (καλώς? κακώς? υπάρχει, τι να κάνουμε) λόγω ανιδιοτελούς ενασχόλησης σε βάθος χρόνου, δε μπορούν παρά να επισημανθούν υποκειμενικά τα όποια κακώς κείμενα πάνω σε αυτό το "κάτι".

Δυστυχώς, όμως, αυτό δεν είναι ποτέ αρκετό για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και αυτό φαίνεται σε όλους τους τομείς της βιομηχανίας, από την gaming βιομηχανία μέχρι την αυτοκινητοβιομηχανία. Είναι λυπηρό, σχεδόν ειρωνικό, που οι οπαδοί και λάτρεις της εκάστοτε "βιομηχανίας" τους ανέδειξαν, αλλά όταν το χρήμα ρέει και... it just works, θεωρούνται πια μειονότητα και χου κέαρς...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,922
Θα πω πως φταίει ο καπιταλισμός και ας φανώ πιο κλισέ και από κνιτη σε γενική φοιτητική συνέλευση.

Το fallout είναι IP brand, οπως λέει και ο σόγιας, και ανήκει σε αυτούς που έχουν δώσει τα φράγκα να το έχουν.

Όπως πολλα ip's, οσο και να το έχουμε λιώσει και βιώσει γαμάτα συναισθήματα, πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πως είμαστε απλά δέκτες.

Ότι και να λένε οι μαρκετιστες πως ακούν το κοινό και τους φαν κλπ κλπ, στο τέλος αυτό που θα κάνουν σχετίζεται με το αν θα βγάλουν περισσότερο κέρδος για την αξία του ip μακροπρόθεσμα η όχι.

Οπότε η πρόταση μου είναι η αντίστοιχη του νιτρου. Κρατάμε τις καλές στιγμές και βλέπουμε αν κάτι νέο μας ταιριάζει η όχι. Και γω ήμουν ξενερωμενος και αντέδρασα με την αλλαγή που πρωτοδα στο bg3, όμως συνειδητοποίησα το παραπάνω και είπα να τσιλαρω και να δω τι φάση. Όπως αντίστοιχα θα δω τι φάση με το 4ο μέρος, που πιθανότατα να είναι το αντίστοιχο του fallout 4, μια άψυχη υλοποίηση.

Επίσης
Don't be angry that is over, be happy that it happened 😂
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,922
Το αφηνω αυτο εδω, βλεπεται καλυτερα με μουσικη υποκρουση των 50's
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,311

Με αφορμή τη σειρά Φολαουτ
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,922
Ο τιμ κειν μου θυμιζει τον αγιο-βασιλη το καλοκαιρι αν εκανε διακοπες στις μπαχαμες.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Don't be angry that is over, be happy that it happened 😂
Goodbye and thanks for all the fish, δηλαδή.

οπως λέει και ο σόγιας
Για μια στιγμή διάβασα σόδας, και νόμιζα ότι βρήκε το σόου τόσο γκότι που επέστρεψε να καταθέσει οβολό.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Για μια στιγμή διάβασα σόδας, και νόμιζα ότι βρήκε το σόου τόσο γκότι που επέστρεψε να καταθέσει οβολό.

Αλήθεια, τι κάνει αυτή η ψυχή; Έριξε μαύρη πέτρα στο φόρουμ; Αν θυμάμαι καλά, υπήρξε κάποια παρεξήγηση με την Κάρα; Και η Κάρα πού είναι, αλήθεια;;;;

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ;;;;;;;;; :giankos:
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Αλήθεια, τι κάνει αυτή η ψυχή; Έριξε μαύρη πέτρα στο φόρουμ; Αν θυμάμαι καλά, υπήρξε κάποια παρεξήγηση με την Κάρα; Και η Κάρα πού είναι, αλήθεια;;;;

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ;;;;;;;;; :giankos:

δεν ήταν το φόρουμ όσο antiwoke χρειαζόταν για να τους κρατήσει εδώ μέσα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
^O φουτουπουνουπού (sic) θα ήτο αντίθετος με αυτό...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,397
Αλήθεια, τι κάνει αυτή η ψυχή; Έριξε μαύρη πέτρα στο φόρουμ; Αν θυμάμαι καλά, υπήρξε κάποια παρεξήγηση με την Κάρα; Και η Κάρα πού είναι, αλήθεια;;;;

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ;;;;;;;;; :giankos:

Ναι ουσιαστικά αυτό έγινε, είχαν μια φιλονικία μεταξύ τους.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,311

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685
Η συνεισφορά του Brian μεταξύ άλλων στη σειρά:
He was also the level designer for Fallout: Brotherhood of Steel. He aimed to create its sequel, Fallout: Brotherhood of Steel 2, and wrote the game's design document, but the game was canceled.

Επίσης δεν αναφέρει η wikipedia πως σχεδίασε και τα περιβόητα ΟΜΙΛΟΥΝΤΑ ΡΑΚΟΥΝΣ στο fallout 1 τα οποία τελικά κόπηκαν από το γκεημ. Πολύ σημαντικό.

ΥΓ. Είναι σχεδόν κωμικό το ότι πέσανε στον Avellone να τον φάνε επειδή ασκεί έστω και την στοιχειωδέστατη κριτική. Ένας φωστήρας του γράφει κυριολεκτικά "μην κάνεις κριτική γιατί θα αποτελέσει βέλος στη φαρέτρα των ΤΟΞΙΚΩΝ ΦΑΝΣ". Μλκ δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο cons00mers όλοι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Οι τοξικοί μλκς που θα του την πέσουν (edit), να πάνε να ψοφήσουν, ας λέει ότι θέλει ο Αβελόνε, έχει κερδίσει την θέση του και την βαρύτητα της άποψής του.
Ωραίο φαίνεται το παίγνιο, γιατί δεν έχει έρθει στο pc?
1714122825348.jpeg
 
Last edited:
Top Bottom