What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ανακοινώθηκε το Steam Deck OLED

Status
Not open for further replies.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,387
Οι φήμες για την πρόθεση της Valve να κυκλοφορήσει νέο hardware επιβεβαιώθηκαν με την χθεσινή ανακοίνωση του Steam Deck OLED, ενός σημαντικού refresh της επιτυχημένης συσκευής. Όπως είναι προφανές από την ονομασία η μεγαλύτερη αλλαγή εντοπίζεται στην νέα οθόνη τεχνολογίας OLED όμως υπάρχουν και πολλές άλλες βελτιώσεις που αξίζουν προσοχής. Για παράδειγμα, το νέο Steam …

See full article...
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Πολυ καλα νεα που δειχνουν τη συνεχη στηριξη της Valve, αλλα μεσα μου κλαιω που έλαβα το δικο μου περσι Σεπτεμβρη και μολις ενα χρονο μετα βγαινει εκδοση με πολυ καλυτερη οθονη😭😭😭
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
Πολυ καλα νεα που δειχνουν τη συνεχη στηριξη της Valve, αλλα μεσα μου κλαιω που έλαβα το δικο μου περσι Σεπτεμβρη και μολις ενα χρονο μετα βγαινει εκδοση με πολυ καλυτερη οθονη😭😭😭
Καταλαβαίνω κάπως αυτόν που το πήρε τον τελευταίο μήνα, αλλά έναν ολόκληρο χρόνο και κλαις μέσα σου; Το έχεις και το χαίρεσαι έναν ολόκληρο χρόνο wtf?
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Καταλαβαίνω κάπως αυτόν που το πήρε τον τελευταίο μήνα, αλλά έναν ολόκληρο χρόνο και κλαις μέσα σου; Το έχεις και το χαίρεσαι έναν ολόκληρο χρόνο wtf?
Διαφωνω. Με τοσα λεφτα που εδωσα, προφανως μου χτυπαει ασχημα να βγαινει τοσο αναβαθμισμενη εκδοση εντος ετους, ειδικα οταν εσκασα καμποσα για να το εχω και οταν ειναι ενα μηχανημα αρκετα δυσκολο να το μεταπωλησεις, ωστε να παρεις το καινουριο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,387
Πολυ καλα νεα που δειχνουν τη συνεχη στηριξη της Valve, αλλα μεσα μου κλαιω που έλαβα το δικο μου περσι Σεπτεμβρη και μολις ενα χρονο μετα βγαινει εκδοση με πολυ καλυτερη οθονη😭😭😭

Αν θέλεις την νέα έκδοση τόσο πολύ δες μήπως μπορείς να πουλήσεις την παλιά σε καλή τιμή. Πάντως το διαχρονικό αξίωμα στις αγορές τεχνολογίας είναι "αυτός που περιμένει συνέχεια δεν αγοράζει ποτέ". Ήδη βλέπω σχόλια από προχθές που λένε "αφού σε 2-3 χρόνια θα βγει Steam Deck 2 θα περιμένω εκείνο". Και μόλις βγει το 2 θα περιμένουν το refresh του 2, και μετά το 3 κλπ. Φαντάσου πόσο πιο εντυπωσιακό θα είναι το άλμα στο Steam Deck 2 αν δεν είχες ενδιάμεσα το revision.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
σχετικά με τις ονομασίες όπως τις έχω καταλάβει

κωδική ονομασία Steam Deck LCD: Jupiter
κωδική ονομασία Steam Deck OLED: Galileo
όνομα APU (και για τα δύο): Van Gogh
όνομα APU 7nm (Steam Deck LCD): Aerith
όνομα APU 6nm (Steam Deck OLED): Sephiroth

Και τα δύο είναι εντελώς ίδια εξωτερικά. Όλα τα έξτρα που αγοράζει ο κόσμος είναι συμβατά από το ένα στο άλλο.

Είναι πολύ διαφορετικά εσωτερικά. Αλλαγές στο εσωτερικό για επισκευές κλπ δεν είναι συμβατές μεταξύ τους (εκτός φυσικά από τον δίσκο που προφανώς είναι συμβατός)

Δεν αλλάζει η ανάλυση τής οθόνης (1280χ800)

Οι διαφορές που μέτρησα:

Απίστευτη καλή οθόνη OLED vs μέτρια LCD (πραγματικά η Valve θα πρέπει να βάλει το Steam Deck OLED στα μαγαζιά για να το δει ο κόσμος)

Πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Και επειδή έχει μεγαλύτερη μπαταρία (50Wh vs 40Wh) αλλά και επειδή έχει μικρότερη κατανάλωση.

Αθόρυβο. Χάρις στην μικρότερη κατανάλωση (άρα λιγότερη θερμότητα πρέπει να φύγει) αλλά και στον περισσότερο κενό χώρο εσωτερικά (άρα καλύτερη κίνηση για τον αέρα) αλλά και στον μεγαλύτερο ανεμιστήρα (άρα κινείται πιο αργά και δεν κάνει θόρυβο)

Λίγο καλύτερες επιδόσεις. Δεν αλλάζει κλάση αν κάποιο παιχνίδι είναι unplayable στο LCD δεν θα γίνει playable στο OLED, οι apu είναι και οι δύο Van Gogh. Αλλά το OLED έχει ταχύτερη μνήμη επίσης λογικά θα κόβεται λιγότερο για θερμικούς λόγους και ακόμα οι βελτιομένες αποκρίσεις τής οθόνης κλπ θα κάνουν την διαφορά ώστε να δώσουν καλύτερη αίσθηση.

Λίγο ελαφρύτερο.

Πολύ ταχύτερο Wifi και καλύτερο Bluetooth.

Καλύτερο ηχοσύστημα

Καλύτερα thumbpads

Αποσπώμενη θήκη ώστε να το κουβαλάς σε σακίδια πιο εύκολα.
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
738
Σαν κάτοχος και εγώ, κατανοητή η απογοήτευση βρίσκω, γιατί διορθώνονται παράλληλα και τα κύρια μειονεκτήματά του όπως overheat/thermal throttling, αρκετούτσικος θόρυβος από το cooler αλλά και σχετικά μικρή διάρκεια μπαταρίας.

Δεν είναι απλώς καλύτερη οθόνη αλλά steamdeck 1.5 και ας έχει ίδιες επιδόσεις. Βασικά έχει και λίγο καλύτερες επιδόσεις.

Τεσπά, αυτά έχουν τα κλειστά συστήματα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,890
Τεσπά, αυτά έχουν τα κλειστά συστήματα.

Μεγαλο θετικο της Valve στη νεα εκδοση ειναι το boost που εδωσε στο μοντελο για right to repair. Η αλλαγη στο χειριστηριο πχ και το "ξεμπουκωμα" της πλακετας, κανουν πιο ευκολη αντικατασταση τυχον φθαρμενων/ελλατωματικων εξαρτηματων. Εμπρος στο δρομο που εστρωσαν τα thinkpad :))
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,959
Ως κάτοχος από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας περίπου, σίγουρα αισθάνομαι ένα ελαφρύ buyer's remorse αλλά αφενός αυτό δεν αποφεύγεται, όπως είπε κι ο Admiral, αφετέρου οι βελτιώσεις αν και καλοδεχούμενες δεν είναι τόσο επαναστατικές για την χρήση που του κάνω εγώ προσωπικά. Αν μιλούσαμε για εκτίναξη των επιδόσεων σε επίπεδα αντίστοιχα με ROG Ally, τότε ναι θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ.

Επίσης, το γεγονός ότι η Valve με αυτή την κίνηση διατρανώνει την πρόθεσή της να υποστηρίξει έμπρακτα και μακροπρόθεσμα το μηχάνημα, μόνο θετικό μπορεί να είναι για όλους τους κατόχους.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
Ο τρόπος που το βλέπω εγώ είναι ότι το Steam Deck LCD εξακολουθεί να είναι εξαιρετικό handheld και ασυναγώνιστο για το κόστος του, ενώ το Steam Deck OLED είναι με διαφορά το καλύτερο handheld ανεξαρτήτως κόστους. Τα άλλα είναι όχι μόνο πιο ακριβά αλλά και κατώτερα σαν handheld. Μπορώ να δω κάποιες ειδικές περιπτώσεις που υπερέχουν οπότε δεν θα τα έλεγα εντελώς pointless αλλά ως handhelds είναι κατώτερα. Τα πλεονεκτήματά τους αφορούν περισσότερο αν τα αντιμετωπίζει κανείς περισσότερο σαν PC στην οποία περίπτωση βγάζει πολύ μεγαλύτερο νόημα να αγοράσει ένα κανονικό PC. Δεν θεωρώ ότι συμφέρει να θυσιάσει κανείς όσα προσφέρει το Steam Deck απλά και μόνο για να κάνει κάποιες επιπλέον ειδικές περιπτώσεις handheld.

 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,540
Πολυ καλα νεα που δειχνουν τη συνεχη στηριξη της Valve, αλλα μεσα μου κλαιω που έλαβα το δικο μου περσι Σεπτεμβρη και μολις ενα χρονο μετα βγαινει εκδοση με πολυ καλυτερη οθονη😭😭😭
Υπαρχει μεγαλη αποσταση μεταξυ του "ανακοινωθηκε/βγαινει" και "το εχω στα χερια μου". Φανταζομαι οτι θα εχει πανω κατω τους ιδιους τραγικους χρονους παραδοσης το νεο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,387
Για την αναβάθμιση συσκευών νομίζω το πιο συμφέρον είναι να πηγαίνεις από original σε original ή από revision σε revision αν το ζητούμενο είναι η αντοχή στον χρόνο και το value for money. Προσωπικά δεν αλλάζω/αναβαθμίζω συσκευή αν δεν περάσουν τουλάχιστον 3-4 χρόνια ώστε να βγάλει τα λεφτά της. Δεν έχω αλλάξει ποτέ κàρτα γραφικών, CPU, κινητό ή οτιδήποτε άλλο σε λιγότερο χρόνο.

Υπαρχει μεγαλη αποσταση μεταξυ του "ανακοινωθηκε/βγαινει" και "το εχω στα χερια μου". Φανταζομαι οτι θα εχει πανω κατω τους ιδιους τραγικους χρονους παραδοσης το νεο.

Θα φανεί, η Valve λέει ότι αυτή την φορά έχει άφθονο στοκ αλλά δεν ξέρω αν έχουν υπολογίσει σωστά την ζήτηση. Το σίγουρο για μένα είναι ότι το Steam θα στενάξει πάλι όταν ανοίξουν οι αγορές.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
Προφανώς έχουν βγει κάμποσα βιντεάκια σχετικά με το Steam Deck OLED

ρίχνω ένα από αυτά:
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
Θα φανεί, η Valve λέει ότι αυτή την φορά έχει άφθονο στοκ αλλά δεν ξέρω αν έχουν υπολογίσει σωστά την ζήτηση.
Δεν υπάρχουν τα προβλήματα που είχαμε τότε. Το Steam Deck έπαιζε μπάλα μόνο του με μεγάλο hype έστω και στον μικρόκοσμό του, βρισκόμασταν σε τρομερή έλλειψη τσιπακίων. Η Valve κυριολεκτικά τα μοίραζε όπως έβγαιναν από τον φούρνο.

Τώρα υπάρχουν επιλογές και τρίτων αλλά και για Steam Deck LCD για το οποίο υπάρχει απόθεμα και πωλείται σε καλή τιμή ενώ το OLED ξεκινάει από το $550 (€570). Πιστεύω ότι θα υπάρξει ένας μικρός πανικός και θα υπάρξει ουρά αναμονής αλλά όσοι το θέλουν θα το έχουν εύκολα μέχρι τα χριστούγεννα. Ελπίζω η Valve να έχει σχέδιο για να το βάλει σε καταστήματα να το δει ο κόσμος καθώς έτσι θα κάνει τις πωλήσεις που τού αξίζουν αλλιώς θα δυσκολευτεί ακόμα και να φτάσει το LCD.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,489
ΟΚ ρε μάγκες σιγά τα οα, είμαστε pc gamers, αγοράζουμε σήμερα pc και σε ένα μήνα ανακοινώνουν κάτι νέο που κάνει την διαφορά, νέες GPU νέες CPU νέα ότι να 'ναι.
Είναι δυνατόν κάποιος που έχει το deck 1 να λέει πραγματικά "γιατί δεν περίμενα για το OLED"?

Όπου κοίταξα λίγο όλοι λένε τι ωραίο που είναι με την OLED κτλ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο τρομερό upgrade για να κλαίνε όσοι πήραν το απλό και το να πάρει κάποιος το απλό τώρα λόγω κόστους δεν θα χάσει πολλά πράγματα.
Είναι όλα good to have και όχι ριζικές αλλαγές.
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,836
Είναι και προς το συμφέρον του deck να είναι πρακτικά η ίδια συσκευή. Καθώς ακόμα και σήμερα η αγορά του είναι μικρή (σε σχέση με PC+consoles) κάνει ευκολότερη την διάθεση πόρων για συμβατότητα, ειδικά για τους μικρούς developers.
Δεν νομιζω να πάρω ποτέ handheld (console peasants :p ), αλλά ελπίζω το deck να γίνει ο δούρειος ίππος που θα επιτρέψει το Linux να γίνει το βασικό gaming OS.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,387
Είναι και προς το συμφέρον του deck να είναι πρακτικά η ίδια συσκευή. Καθώς ακόμα και σήμερα η αγορά του είναι μικρή (σε σχέση με PC+consoles) κάνει ευκολότερη την διάθεση πόρων για συμβατότητα, ειδικά για τους μικρούς developers.

Σαφώς, και θα προσέθετα ότι επωφελείται ολόκληρο το οικοσύστημα του PC gaming. Η εμπορική επιτυχία του Steam Deck σε συνδυασμό με την χαμηλή του ισχύ "αναγκάζει" τους developers να κάνουν τα παιχνίδια πιο scalable, άρα και προσβάσιμα σε περισσότερους gamers σε μια εποχή που το gaming hardware είναι ακριβό.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom