What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Abyss παλιό side scrolling?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Μια βοήθεια ρε παίδες, θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια, λάθος πολλά χρόνια, είχα παίξει ένα demo στο απίστευτο τότε macintosh που είχε φέρει ένας θείος μου (απίστευτο λόγο πολυκάναλου ήχου και χρωματικής παλέτας σε σχέση με τα DOS και Win95 της εποχής).

Το παιχνίδι λεγόταν Abyss ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι αν ήταν The Abyss ή το έγραφαν λάθος για κάποιο λόγο.

Side scrolling action που σημάδευες με το ποντίκι (τόσο μπροστά) και σου την έπεφταν κάτι σαν άλιεν με φρικιαστικά ουρλιαχτά και πολύ σκοτάδι (άλλαζα βρακάκι τότε).

Το εξώφυλλο είχε τον πρωταγωνιστή με μια στολή σαν combat space suit.

Καμιά ιδέα; Κάτι πρέπει να γράφω λάθος στον τίτλο γιατί δεν βγάζει τίποτα ο γούγλης.

(είδα το μπούτσερ από gog και το θυμήθηκα, τέτοια φάση ήταν αλλά πιο dark και καλύτερη ανάλυση).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ακόμα καλύτερα το 1997 έδωσαν τα sources και έγινε port
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Πω παιχνιδάρα ήταν αυτό, το είχα πρωτοπαίξει κλασικά shareware από cd του pcmaster, και ένας φίλος το είχε αγοράσει αυθεντικό μετά και το λιώναμε για καιρό.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Έλα ρε, πού το θυμήθηκες. Νομίζω το είχα δανειστεί από κολλητό κι έπαιξα ένα απόγευμα αλλά δεν την πάλεψα για παραπάνω, μου είχε φανεί πολύ δύσκολο για τα μαλακά χεράκια μου που ήξεραν μόνο από point & click :(
 
Top Bottom