What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αγορά Laptop με voucher

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει laptop με το voucher των 200 ευρών από την Ψηφιακή Μέριμνα. Προορίζεται για ελαφριά χρήση, κυρίως διάβασμα και άντε και browsing στο internet. Ρωτάει τι να προτιμήσει μεταξύ Dell, HP και Lenovo. Επίσης, Ryzen 5 ή i5 (υποθέτω δεν υπάρχει πραγματικό δίλημμα εδώ). Για τιμή μιλάμε για γύρω στα 600 ευρώ.
Οι επιλογές απ΄ό,τι κατάλαβα είναι συγκεκριμένες για κάθε πάροχο, από τις οποίες κατέληξε στα εξής μοντέλα:

Dell Inspiron 15 3505 R5-3500U/8GB/256GB Laptop & Bitdefender Total Security (1 Device, 2 Years) Card Software | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

Laptop Lenovo IdeaPad 3 15.6" (Intel Core i5-1035G4/8GB/256/Intel Iris Plus) 15IIL06 + Antivirus ZoneAlarm για 2 έτη

Laptop Dell Inspiron 3505 15.6" (AMD Ryzen 5 - 3500U/8GB/256GB SSD/ Radeon Vega 8 Graphics) + Antivirus ZoneAlarm για 2 έτη

Laptop HP 15.6" (AMD Ryzen 5-3500U/8GB/512GB SSD/AMD Radeon Vega 8)DB1037NV + Antivirus ZoneAlarm για 2 έτη + HP U8231E Επέκταση Εγγύησης από 1 σε 2 έτη

Laptop Lenovo IdeaPad 3 15.6" (Intel Core i5-1035G4/8GB/256/Intel Iris Plus) 15IIL06 + Antivirus ZoneAlarm για 2 έτη
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
λίγη προσοχή με τα lenovo γιατί έχει αρχίσει να κολλάει ram στη μητρική χωρίς slot για επέκταση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Παραθέτω και τις λίστες με όλα τα συμβατά με το voucher

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Στο δικό μου Lenovo, από τα 8 GB τα 4 είναι κολλημένα στην μητρική, τα 4 είναι σε SO-DIMM. Από άποψη ποιότητας είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα. Είναι και ( σχετικά ) εύκολο να το ανοίξεις για αναβάθμιση ή επισκευή.

Αυτό που έχει βάλει ο @jimmy213 είναι παρόμοιο με το δικό μου, άλλα δεν έχει DVD drive, ενώ έχει Card Reader. Με βάση τα ζητούμενα του γνωστού σου @Adhan πρέπει να καλύπτεται άνετα. Σημειωτέων, ότι λογικά μπορεί να πάρει και 2,5" drive, πέρα από το m.2 SATA που φοράει από το εργοστάσιο ( Το οποίο m.2 αλλάζει σε NVMe αν το θέλει ο φίλος σου αργότερα.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Επίσης θα πήγαινα αν μπορούσα σε 16GB, γιατί η onboard GPU θα δεσμεύσει έαν σεβαστό ποσό μνήμης από τα 8GB!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
a
Επίσης θα πήγαινα αν μπορούσα σε 16GB, γιατί η onboard GPU θα δεσμεύσει έαν σεβαστό ποσό μνήμης από τα 8GB!!
καλύτερα να το πάρει 8άρι και να βάλει μόνος του μετά, τυπικά σου πιάνουν τον κώλο αν πας να πάρεις με τόση RAM απευθείας.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Στα 8 GB του δικού μου, τα 6 πάνε σύστημα, τα 2 πάνε για την GPU. Δεν ξέρω που βρίσκεται η Vega των Ryzen 4000, αλλά για σύστημα με χαλαρή χρήση, μια χαρά δεν είναι τα 6 ρε παίδες; Εδώ εγώ καλύπτομαι, που τρέχω και κάνα παιχνίδι και τίποτα βαρύ για την δουλειά...

Και με 4 γίγα RAM για το σύστημα κάνεις δουλειά, ειδικά αν έχεις SSD. Δεν χρειάζεται να έχει ανοικτά 5000 προγράμματα στην εκκίνηση...

@Adhan o φίλος σου έχει πρόβλημα να περάσει λειτουργικό/drivers/προγράμματα μόνος του; Επιπρόσθετα, χρειάζεται οπωσδήποτε Windows; Αν μπορεί να καλυφτεί με Linux, γλυτώνει και από το λειτουργικό κάποια λεφτά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
4-5 θέλει μόνο ο browser, δεν λέω ότι δεν πας πουθενά, αλλά οκ είναι φθηνή τώρα η RAM πάρτε τώρα που μπορείτε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για γειτονόπαιδο μου ζήτησαν να τους βρω κάποιο, αν γίνεται μόνο με το voucher. Το πιο κοντινό σε αυτό το ποσό και χωρίς να είναι τελείως σαπίμι, ήταν αυτό

Καμία άλλη πρόταση;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κι εγώ αυτής της άποψης ειμαι πλεοβ, γιατί βλέπω ότι οι χαμηλές κατηγορίες άρχισαν να κλείνουν. Μήπως σε αυτό το ποσό, θα ήταν καλύτερα να του προτείνω κανα ταμπλετ; Μιλάμε για παιδί δημοτικού όπου θέλει να εχει εξασφαλισμένο το webex, office, youtube και browsing. Συν του ότι σο play store θα βρει και περισσότερα παιχνίδια αν αποφασισει να ασχοληεθι
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Νομίζω ότι παλιότερα ή ελαφρά games θα βρει και για x86, δεν είναι λίγοι μαζεμένοι στο r/pacientgamers...
Από την άλλη, λογικά το tablet θα έχει ( για μη gaming χρήση ) μεγαλύτερη αυτονομία, και browsing, media consumpiton, κτλ, μπορεί να τα κάνει επαρκώς...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Για το ιδιο θεμα, υπαρχει καποια προταση για ταμπλετ; χωρις "βαλε κατι παραπανω και θα εχεις αυτο"
ειδα καποια ροη προτιμησεων αλλα εμαθα οτι αυτες οι συσκευες εχουν θεματα με το wifi κτλ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Για το ιδιο θεμα, υπαρχει καποια προταση για ταμπλετ; χωρις "βαλε κατι παραπανω και θα εχεις αυτο"
ειδα καποια ροη προτιμησεων αλλα εμαθα οτι αυτες οι συσκευες εχουν θεματα με το wifi κτλ.

Ίσως αυτό;


Έχει 4GB RAM και αξιοπρεπή ποιότητα. Σε reviews που είδα το μόνο σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι δεν παίζει HD στο Netflix (κάποιο θέμα με την κωδικοποίηση ή πιστοποίηση).
 
Top Bottom