What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
θυμήθηκα που είχαμε κάνει ντου για το πισιμαστερ σε μαγαζιά της Στουρνάρη να δούμε τι ξέρουν οι υπάλληλοι, το είχα ξεχάσει βασικά, με @kuivamaa και @Northlander είχαμε πάει νομίζω;
Πλαίσιο πήρε βραβείο ηλιθίων...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,237
Εδώ είχαν το εξαιρετικό προμοσιον (πάει, το κατέβασαν νομίζω) με έναν Έλλην κεημινκ δημοσιογράφο της αιωνιότητας, να λέει σε κάμποσα βίντεο τερμπεξ "Η πχιοτητα ενός καλού τροφοδοτικού πάει με το ζύγι. Αν το τροφοδοτικό είναι βαρύ, τότες θα είναι πολύ καλής πχιότητας".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
τα υπολοιπα?
Δεν καταφέραμε για ολοκληρώσουμε την έρευνα γιατί τα πραγματικά build to order μαγαζιά τότε είχαν αρχίσει να φεύγουν από την Στουρνάρη, είχαμε μπει και Cosmodata κομπλέ ήταν, δεν προσπάθησαν να μας κοροιδέψουν και όταν ρώτησα κάτι που δεν το ήξερε η κοπέλα φώναξε τον ψηλό με τα γυαλιά (πιο κομπιουτεράκιας φάτσα δεν υπάρχει). Στο πλαίσιο προσπαθούσαν να μας πουλήσουν Radeon HD5450 για gaming ξέρω εγώ...

Προσπαθήσαμε να περάσουμε από όλες τις μεγάλες αλυσίδες, αλλά πχ Public δεν μπορούσαμε τότε να στήσουμε build to order σύστημα και μας έλεγαν μόνο έτοιμα έχουμε και τέτοια. Το ίδιο και Κωτσόβολο, και Γερμανό.

Μετά το να πάρουμε τα μικρομαγαζάκια ένα ένα δεν είχε νόημα, προσπαθήσαμε να βάλουμε μια σειρά με τους μεγάλους πρώτα και άντε κανένα μπόνους για μικρότερα.

Πάνε και χρόνια βέβαια και τότε είχε γίνει αισθητή η κρίση το 2009, είχαν κλείσει και αρκετά μικρότερα αλλά κλασσικά της Στουρνάρη ή είχαν μετακομίσει αλλού.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
θυμήθηκα που είχαμε κάνει ντου για το πισιμαστερ σε μαγαζιά της Στουρνάρη να δούμε τι ξέρουν οι υπάλληλοι, το είχα ξεχάσει βασικά, με @kuivamaa και @Northlander είχαμε πάει νομίζω;
Πλαίσιο πήρε βραβείο ηλιθίων...
τι τους ρωτησατε? Πριν ποσα χρονια πηγατε?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Να ήταν 2011; Πότε γράφαμε στο PCMASTER οι ρεϊκούτιδες; Ήμασταν νιοι και γεράσαμε :p

Ο ένας έκανε τον εντελώς άσχετο που ήθελε απλά ένα σύστημα να παίζει παιχνίδια, ο δεύτερος (εγώ) έκανε τον κάτι μου είπαν, κάτι άκουσα και ο τρίτος ήταν ο πιο advance που ήξερε μέσες άκρες τι έψαχνε.

Στον πρώτο του πρότειναν ένα σκουπίδι που μόνο για gaming δεν έκανε, με Radeon HD 5450 τροφοδοτικό για πυρκαγιά τουρμπέξ κτλ, σε εμένα με πήγε κάπως πιο οκ και μου έβαλε σχετικά καλά βασικά κομμάτια, αλλά πάλι μου έχωσε τροφοδοτικό τουρμπέξ που νομίζω τελικά δεν σήκωνε καν αυτά που βάλαμε, ο τρίτος δεν είχε πρόβλημα οκ γιατί ζήτησε συγκεκριμένα πράγματα αλλά και πάλι προσπάθησαν να του αλλάξουν γνώμη για να βάλει τίποτα τουρμπέξ, αλλά δεν θυμάμαι τι, μπορεί να ήταν απλά περιφερειακά τουρμπέξ.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
150
αλλά πάλι μου έχωσε τροφοδοτικό τουρμπέξ
Ναι αλλά ξέρεις πόσο ζύγιζαν, η μονάδα μέτρησης της ποιότητας, θα το έπαιρνες και θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις με πολλούς τρόπους. Να κρατάς την πόρτα ανοιχτή, τα χαρτιά να μην τα παίρνει ο αέρας, να ανεβαίνεις πάνω του για να πιάσεις κάτι από τα ψηλά ράφια κ.τ.λ. Είπαμε. Οι υπάλληλοι στο Πλαίσιο ξέρουν.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
Να ήταν 2011; Πότε γράφαμε στο PCMASTER οι ρεϊκούτιδες; Ήμασταν νιοι και γεράσαμε :p

Ο ένας έκανε τον εντελώς άσχετο που ήθελε απλά ένα σύστημα να παίζει παιχνίδια, ο δεύτερος (εγώ) έκανε τον κάτι μου είπαν, κάτι άκουσα και ο τρίτος ήταν ο πιο advance που ήξερε μέσες άκρες τι έψαχνε.

Στον πρώτο του πρότειναν ένα σκουπίδι που μόνο για gaming δεν έκανε, με Radeon HD 5450 τροφοδοτικό για πυρκαγιά τουρμπέξ κτλ, σε εμένα με πήγε κάπως πιο οκ και μου έβαλε σχετικά καλά βασικά κομμάτια, αλλά πάλι μου έχωσε τροφοδοτικό τουρμπέξ που νομίζω τελικά δεν σήκωνε καν αυτά που βάλαμε, ο τρίτος δεν είχε πρόβλημα οκ γιατί ζήτησε συγκεκριμένα πράγματα αλλά και πάλι προσπάθησαν να του αλλάξουν γνώμη για να βάλει τίποτα τουρμπέξ, αλλά δεν θυμάμαι τι, μπορεί να ήταν απλά περιφερειακά τουρμπέξ.
Γι αυτο και εγω τους ρωτησα επιτηδες για να δω τι θα μου πουν. Και οταν ειπα πως ενας συναδελφος στο γραφειο εβαλε τα 11 σε pc που δεν καλυπτουν τις απαιτησεις με το rufus και τρεχουν κανονικα χωρις κανενα προβλημα αυτοι επεμεναν οτι πρεπει να αλλαξω επεξεργαστη μνημη και μητρικη και να τα κατεβασω κανονικα με το windows update. Ενω αυτος που δεν δουλευει σε μαγαζι για pcκ αρα δεν τον νπιαζει να πουλησει pc μου ειπα να τα βαλω με αυτον τον τροπο χωρις να αλλαξω κατι στο pc.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
ή καπου εχει κολησει το AM5 και το επομενο chipset
λες να μην τους βγαίνουν τα κουκιά για φθηνές AM5 CPU? Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα χαμηλά.

Βέβαια μπορεί απλά να ξεστοκάρουν ΑΜ4, αν κατάλαβα καλά δεν θα είναι και τίποτα "νέο" αυτοί επεξεργαστές.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Το να ξεζουμίζεις παλιά τεχνολογία είναι κερδοφόρο όσο τίποτε άλλο. Από την άλλη, εαν είχαν έτοιμο το next best thing θαρώ πως θα το είχαν βγάλει στην αγορά καθώς η Intel κάπως ίσιωσε με τους Adler και Raptor και μάλλον θα ισιώνει όλο και περισσότερο με καθε επόμενη γενιά.

Πιστεύω ότι το "DDR5 only" του AM5 ήταν επική μαλακία για δεδομένη χρονική στιγμή και κράτησε πολύ κόσμο πίσω ή/και τον έστριψε προς Intel 1700.
 
Top Bottom