What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αναβαθμιση τώρα η αφου βγουν οι 40χχ

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,942
και εμενα μου ειχε καει μια geforce fx 5600 (fx ηταν σιγουρα οι αλλες πληροφοριες εχουν χαθει με το περασμα των χρονων) και απο τοτε ειπα οχι ξανα nvidia.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,630
Επειδη σας εκατσε μια σαπια καρτα/hardware, δεν ειναι λογος να ριξετε ολοκληρο το ονομα στην θαλασσα.
Φαινεται και απο τις απαντησεις. Ενας καηκε με AMD και πολλοι καηκαν απο Nvidia.
Παιζει η αστοχια υλικου, σαπια παρτιδα, σαπιο μοντελο. Αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες εταιριες.
Ειναι σαν να σας βγηκε μια ξανθια γκομενα ηλιθια και να λετε οτι δεν ξαναπατε με ξανθιες.
Οταν βαλατε Vista και 8αρια ειπατε ποτε ξανα windows; περιμενατε την σωστη εκδοση.
που ειναι η λογικη σας;
Ουτε με AMD ειχα θεμα και ουτε με Nvidia. Ενταξει, μητρικες μονο Asus αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οι οι ναυαρχιδες των αλλων εταιριων ειναι σαπιοκαραβα. Δεν λεω απλα μοντελα γιατι εκει φαινονται οι εταιριες.

 

samitas

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jul 14, 2014
Messages
28
Α τώρα είδα τι έγραψες για τις AMD. Γιατί δεν ξαναγοράζεις AMD; Τι εμπειρίες είχες; Ποια κάρτα αγόρασες;

(και γω για τους ίδιους λόγους + μερικούς ακόμα δεν ξαναγοράζω NVIDIA. Μετά το τρελό φιάσκο της 750Ti πήγα σε RX 570 και βρήκα την υγεία μου).

Ειχα παρει μια 480, ελλατωματικη η πρωτη, ελλατωματικη η δευτερη οταν το στειλα για αλλαγη, και βαλαν μια τριτη η οποια υποφερει απο hang up,Οταν παιζω κανα παιχνιδι πχ σνιπερ ελιτε σιγουρα θα κρεμαασει το συστημα. Δειχνει πρασινο η γκρι και παπαλα

Κι εγώ είχα κάκιστη εμπειρία με μία MX440 128 MB κάποτε και από τότε είπα ποτέ Nvidia. Αλλά υπό συνθήκες θα ξαναπήγαινα.

Τώρα για το σαπακι του eShop που λες, να φανταστώ πως αγόρασες έτοιμο σύστημα;

Εγώ κάποτε αγόρασα την 6870HD από Πλαίσιο (!) και δούλεψε 7 χρόνια συνεχόμενα απροβληματιστα. Όταν την άφησα για να μεταναστεύσω, δούλευε ακόμη.

Ακόμη θυμάμαι το τελευταίο Shut Down. Δάκρυα 😢😢

Οχι custom ηταν, αλλα οταν στελνεις πισω το συστημα να δουν αν φταιει αυτο η η καρτα(η καρτα εφταιγε, κάτι βασικά ξερω να τα κοιτάω και γω) στελνουν το πισι πισω "φτιαγμενο" με παλι χαλασμενη καρτα, το ξαναστελνω πισω, και ξανα παλι τριτη και φαρμακερη, παει το πισι στο μενιδι, ερχεται, και ειχε πεσει μαλλον η εκει, η στη μεταφορα οταν το επέστρεψαν. Το πισι απο πισω εχει ενα τεραστιο dent, το ενα ποδι λειπει και εβαλα ενα πακετο τσιγαρα να ειναι στα ισα του, το δε dent, επειδη είναι πάνω στη βίδα, εβγαλα με τα χιλια ζορια ολο το πλαινο κομματι μιας και "πεταγε". Το κερασακι, η καρτα ναι μεν παιζει, αλλα αν θες να παιξεις σνιπερ ελιτε, η κανα βαρυ σχετικά παιχνιδι δεν. Γκρι οθονη και γεια σας.

Πρεπει να είχαν βγαλει ελλατωματικη φουρνιά γιατί είχαν και άλλοι θεμα


Φταιω εγω που δεν ζητησα αλλη καρτα, αλλά τέτοια μυαλά κουβαλαγα τοτε. Το μονο σιγουρο ειναι ποτε εσοπ. Σας ευχαριστώ όλους, επανέρχομαι σε ένα μήνα με νέο νήμα τι πισί να φτιάξω , Καλημερες σε ολους
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Ειχα παρει μια 480, ελλατωματικη η πρωτη, ελλατωματικη η δευτερη οταν το στειλα για αλλαγη, και βαλαν μια τριτη η οποια υποφερει απο hang up,Οταν παιζω κανα παιχνιδι πχ σνιπερ ελιτε σιγουρα θα κρεμαασει το συστημα. Δειχνει πρασινο η γκρι και παπαλα



Οχι custom ηταν, αλλα οταν στελνεις πισω το συστημα να δουν αν φταιει αυτο η η καρτα(η καρτα εφταιγε, κάτι βασικά ξερω να τα κοιτάω και γω) στελνουν το πισι πισω "φτιαγμενο" με παλι χαλασμενη καρτα, το ξαναστελνω πισω, και ξανα παλι τριτη και φαρμακερη, παει το πισι στο μενιδι, ερχεται, και ειχε πεσει μαλλον η εκει, η στη μεταφορα οταν το επέστρεψαν. Το πισι απο πισω εχει ενα τεραστιο dent, το ενα ποδι λειπει και εβαλα ενα πακετο τσιγαρα να ειναι στα ισα του, το δε dent, επειδη είναι πάνω στη βίδα, εβγαλα με τα χιλια ζορια ολο το πλαινο κομματι μιας και "πεταγε". Το κερασακι, η καρτα ναι μεν παιζει, αλλα αν θες να παιξεις σνιπερ ελιτε, η κανα βαρυ σχετικά παιχνιδι δεν. Γκρι οθονη και γεια σας.

Πρεπει να είχαν βγαλει ελλατωματικη φουρνιά γιατί είχαν και άλλοι θεμα


Φταιω εγω που δεν ζητησα αλλη καρτα, αλλά τέτοια μυαλά κουβαλαγα τοτε. Το μονο σιγουρο ειναι ποτε εσοπ. Σας ευχαριστώ όλους, επανέρχομαι σε ένα μήνα με νέο νήμα τι πισί να φτιάξω , Καλημερες σε ολους

Και γω είχα παρόμοιο θέμα με την 750Ti. Με το που την πήρα, άρχισε να σβήνει το πισί εν ώρα gaming. Πρώτη σκέψη : τροφοδοτικό. Αλλάζω, πάλι τα ίδια. Να μην στα πολυλογώ έκανα format, έβαλα άλλους σκληρούς δίσκους/SSD, άλλαξα RAM και κουτί (για καλύτερο airflow). Τα ίδια. Με το που βάζω RX 570 το πρόβλημα λύθηκε.

Αυτό που με νευρίασε δεν είναι τόσο ότι είχα εγώ θέμα, αλλά ότι ψάχνοντας στο ίντερνετ και στο site της NVIDIA για λύσεις, βρήκα καμιά 50αριά νήματα , που είχαν το ίδιο πρόβλημα και ΚΑΝΕΙΣ από NVIDIA δεν έλεγε κάτι να το λύσει. Απλά την άφησαν να πεθάνει «ε, low-mid tier είναι, χεστήκαμε με τους πληβείους».

Γι'αυτό ορκίστηκα να μην ξαναβάλω NVIDIA. Και αφού έμαθα και για όλες τις πουστιές που κάνουν όλα τα χρόνια και δεν βάζουν μυαλό, δεν γουστάρω να ενισχύω εταιρείες που στην κορυφή τους έχουν καθίκια.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,939
Οχι custom ηταν, αλλα οταν στελνεις πισω το συστημα να δουν αν φταιει αυτο η η καρτα(η καρτα εφταιγε, κάτι βασικά ξερω να τα κοιτάω και γω) στελνουν το πισι πισω "φτιαγμενο" με παλι χαλασμενη καρτα, το ξαναστελνω πισω, και ξανα παλι τριτη και φαρμακερη, παει το πισι στο μενιδι, ερχεται, και ειχε πεσει μαλλον η εκει, η στη μεταφορα οταν το επέστρεψαν. Το πισι απο πισω εχει ενα τεραστιο dent, το ενα ποδι λειπει και εβαλα ενα πακετο τσιγαρα να ειναι στα ισα του, το δε dent, επειδη είναι πάνω στη βίδα, εβγαλα με τα χιλια ζορια ολο το πλαινο κομματι μιας και "πεταγε". Το κερασακι, η καρτα ναι μεν παιζει, αλλα αν θες να παιξεις σνιπερ ελιτε, η κανα βαρυ σχετικά παιχνιδι δεν. Γκρι οθονη και γεια σας.

Πρεπει να είχαν βγαλει ελλατωματικη φουρνιά γιατί είχαν και άλλοι θεμα


Φταιω εγω που δεν ζητησα αλλη καρτα, αλλά τέτοια μυαλά κουβαλαγα τοτε. Το μονο σιγουρο ειναι ποτε εσοπ. Σας ευχαριστώ όλους, επανέρχομαι σε ένα μήνα με νέο νήμα τι πισί να φτιάξω , Καλημερες σε ολους
Oi PowerColour μεχρι και την σειρά 5700Χτ (ακόμη και γνωστές μάρκες όπως Asus, MSI, Gigabyte) ήταν γενικώς χάλια, τουλάχιστον από σχόλια που διάβαζα. Σίγουρα έπεσες σε ελατωματικό κομμάτι και μάλλον οι του eshop δεν έβαζαν νέα κάρτα αλλά την ίδια...

Δεν εχει νόημα να σε πείσω να ξαναβάλεις amd. Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλεύσω είναι να κάνεις έρευνα αγοράς για την ποιότητα του εκάστοτε partner της Nvidia για την αξιοπιστία της. Μην πας π.χ. σε XFX.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,647
γιατί τι έχει η XFX? Σε AMD είναι πολύ καλές κάρτες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,618
πολυ λογικο ειν αυτο. και ανθρωπινο.
δεν πα να ειναι μια χαλασμενη παρτιδα μονο? ή η δικια σου ΜΟΝΟ ??? απ την στιγμη που θα σκασει η πρωτη καρτα στα χερια σου, τουλαχιστον οι επομενες 2 αγορες καρτας θα ειναι απ την αντιπαλη εταιρια.

κι εγω ειχα διαλεξει μετα απο τρομερο ψαξιμο (απ οτι φανηκε, οχι και τοσο τρομερο, γιατι μαλλον δεν γκουγκλαρα πιθανα προβληματα) την r9 390, oc κιολας. και μου μαμησε την ζωη, οπως ισως και να θυμαται κανεις. ενα εφιαλτικο τριμηνο με παρε δωσε, πηγαιν ελα, μεχρι να μου δωσουν νεα. κι η καινουρια, μετα απο 5-6 χρονια, εσκασε χωρις προφανη λογο. ε, πηρα nvidia.

ειναι πολυ λογικη η σκεψη: "δηλαδη τωρα να παρω παλι amd? κι αν ξανασκασει? δεν θα μαι μαλαχτης με περικεφαλαία που πηγα κι αγορασα παλι απ την εταιρια που με χαντακωσε?". και προφανως καταληγεις στο αντιπαλο δεος.

κι αν σκασει και η επομενη, τοτε τι κανουμε κυρ χειρομαλαχτη??
ε, τοτε μπορει κανεις να περασει χαρουμενος στις κονσολιτσες η στο στημντεκ, να χαρει κι ο ναυαρχος λιγακι που ολο τον λεμε μαρβελομαμακυθο και τον στεναχωρουμε (ΝΟΤ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,647
εγώ να πω την αλήθεια θα είχα μια υποψία περισσότερο ότι μου βάζουν σαβούρα από το eshop (εκείνη την εποχή μάλιστα θυμάμαι όλοι τους έβριζαν για τέτοια) παρά ότι φταίει η κάρτα περ σε.

Τεσπά δεν είναι ότι και εγώ δεν έχω τις προκαταλήψεις μου, seagate ας πούμε μετά το φιάσκο .11 δεν ξανά ακουμπάω. Βέβαια και για ΗΡ έλεγα μετά το φιάσκο με τις nvidia 7600go ότι δεν ξανά ακουμπάω, αλλά γλυκοκοιτάζω κάτι λαπτοπάκια τους τώρα τελευταία.

Βέβαια το να χάσεις προσωπικά αρχεία σου και η εταιρία να σφυράει αδιάφορα για 1 χρόνο ίσως μου έκατσε πιο στραβά από το laptop που πέθανε 2 εβδομάδες με το πέρας της εγγύησης λόγω σκατένιου cooling.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,747
Η amd παραδοσιακά έχει μικρότερη διείσδηση στην αγορά και για αυτό είναι λίγο πιο δύσκολο να κρατήσει τον έλεγχο στην ποιότητα σε όλη την αλυσίδα ειδικά όταν ανταγωνίζεται στο κόστος, αλλά αυτά είναι και λίγο «τυχερά» έτσι και αλλιώς και επίσης αλλάζουν και πραγματικά να στέκεται κάποιος σε μια παρελθοντική εμπειρία και να είναι τόσο απόλυτος όταν πλέον η amd είναι τόσο μπροστά σε σχέση ποιότητας/κόστους στο gaming καταντάει χαζομάρα.

Για μια εικόνα στα μερίδια στην αγορά δείτε Steam Hardware & Software Survey το Video Card Desctription και μετά επιλέξτε Linux only και δείτε πόσο διαφορετική είναι η εικόνα (και χωρίς το 25% steam deck), αυτή είναι σχετικά πρόσφατη εξέλιξη, παλιά linux gaming σήμαινε nvidia. Αυτός ο κόσμος που έκανε τόσο μαζικά την αλλαγή δεν αγοράζει υλικό αν είναι προβληματικό.

Τώρα αυτός που αγοράζει με κριτήριο amd=κακό, nvidia=καλό τον βλέπω ναι παίρνει RTX 4090 και να καίγεται.

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,365
πολυ λογικο ειν αυτο. και ανθρωπινο.
δεν πα να ειναι μια χαλασμενη παρτιδα μονο? ή η δικια σου ΜΟΝΟ ??? απ την στιγμη που θα σκασει η πρωτη καρτα στα χερια σου, τουλαχιστον οι επομενες 2 αγορες καρτας θα ειναι απ την αντιπαλη εταιρια.

κι εγω ειχα διαλεξει μετα απο τρομερο ψαξιμο (απ οτι φανηκε, οχι και τοσο τρομερο, γιατι μαλλον δεν γκουγκλαρα πιθανα προβληματα) την r9 390, oc κιολας. και μου μαμησε την ζωη, οπως ισως και να θυμαται κανεις. ενα εφιαλτικο τριμηνο με παρε δωσε, πηγαιν ελα, μεχρι να μου δωσουν νεα. κι η καινουρια, μετα απο 5-6 χρονια, εσκασε χωρις προφανη λογο. ε, πηρα nvidia.

ειναι πολυ λογικη η σκεψη: "δηλαδη τωρα να παρω παλι amd? κι αν ξανασκασει? δεν θα μαι μαλαχτης με περικεφαλαία που πηγα κι αγορασα παλι απ την εταιρια που με χαντακωσε?". και προφανως καταληγεις στο αντιπαλο δεος.

κι αν σκασει και η επομενη, τοτε τι κανουμε κυρ χειρομαλαχτη??
ε, τοτε μπορει κανεις να περασει χαρουμενος στις κονσολιτσες η στο στημντεκ, να χαρει κι ο ναυαρχος λιγακι που ολο τον λεμε μαρβελομαμακυθο και τον στεναχωρουμε (ΝΟΤ).

Στο μεταξύ, μια MSI R9-290 που είχα πάρει από το Πλαίσιο και από βιτρίνα μάλιστα, μια χαρά μου δουλεύει ακόμα!!!!! Drivers δεν βγάζουν πλέον για Win10, αλλά ακόμα παίζει!!

Θα την δοκιμάσω στο Manjaro με amd-experimental, να δω πως θα πάει!!

Αν παρατηρήσετε κανά μανιτάρι καπνού στα Δυτικά προάστια, μην ανησυχήσετε!! Εγώ κάνω πειράματα!!

200w.gif
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,618
αυτά είναι και λίγο «τυχερά» έτσι και αλλιώς και επίσης αλλάζουν και πραγματικά να στέκεται κάποιος σε μια παρελθοντική εμπειρία και να είναι τόσο απόλυτος όταν πλέον η amd είναι τόσο μπροστά σε σχέση ποιότητας/κόστους στο gaming καταντάει χαζομάρα.

ενταξει, δεν φημιζομαι και για την εξυπναδα μου. ουτε ειμαι φωτεινος παντογνωστης οσον αφορα τις καρτες, τα γουιντοζ, το λινουξ ή ΤΑ ΠΑΝΤΑ οπως πολλοι συμφορουμίται.
οποιος του καει η καρτουλα, εχει το ελευθερο απο μενα να παρει και το ιδιο μοντελο αμα θελει, κανενα προβλημα. αν φτασει αυτη η στιγμη (που δεν το ευχομαι σε κανεναν) τοτε θα φανουν τα χασματα απο τις θεωριες στις πραξεις. ή και οχι. ιτς ωλ γκουντ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,630
Φταιω εγω που δεν ζητησα αλλη καρτα, αλλά τέτοια μυαλά κουβαλαγα τοτε.

Εγω ειχα παρει, αν θυμαμαι καλα, ενα wifi repeater. Ειχε θεμα το μηχανημα και στο ιντερνετ βρηκα πολλους που γκρινιαζαν.
Το παω πισω και αφου το τσεκαρουν, μου δινουν ενα αλλο. Ιδιο προβλημα, ιδια διαδικασια. Αυτο εγινε 4 φορες και αφου περασε ενας μηνας με την επιστροφη, περιμενε, παρε αλλο. Καταλαβα οτι εχω πεσει σε σαπια παρτιδα.
Μου προτειναν ενα αλλο προιον, στην ιδια τιμη. Στην τιμη που ειχε εκεινη την μερα το eshop. Μεσα στον μηνα, η τιμη του repeater ειχε πεσει 50%.
Ειναι ο φονικος συνδιασμος προιοντος και πωλητη.

Ας πουμε οτι παιρνεις καρτα απο σαπια παρτιδα που εβγαλε η Nvidia και λες, ποτε ξανα, μονο AMD. Τσιμπας AMD που τρωει αστοχια υλικου. Τι θα κανεις; Αυτα συμβαινουν και θα συμβαινουν. Οι καρτες δεν ειναι καν πανομοιοτυπες οταν βγαινουν απο την φαμπρικα.
Συνηθως, ο γκοσμος παει και τσεκαρει συγκριτικα επιδοσεων και τιμες. δεν πληκτρολογει


nvidia 7600go problem

Για να δει ποσοι καηκαν ζωντανοι. Αυτο ειναι κατι που το κανουν μετα... Συνηθως.
 
Top Bottom