What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αξιοσημείωτα Games της Δεκαετίας: 2D Action/Platform

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Hollow Knight είναι πάνω από όλα, αλλά δεν είναι για όλους. Έχει ιδιαίτερο... χαρακτήρα και σχετικά αργό ρυθμό.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@Admiral Έπεσες και συ με τη μία στα βαθιά 😄
@soad667 το SK παίξτο κάποια στιγμή, θα δεις ότι είναι ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι δείχνει.

Πού είναι το Trine 2, ρε αμπλαούμπλιδες;
Πιθανόν να μπει σε ένα από τα τελευταία αφιερώματα στη σειρά αυτών των ανασκοπήσεων...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Κι εγώ δεν πετάω την σκούφια μου για platform παιχνίδια
καθώς δεν έχουν wall of texts, isometric κάμερα, turn based μάχες και d20 rules :trollface:

Λοιπόν @Bathory ,μου έδωσες μία καταπληκτική ιδέα για τη δημιουργία ενός παιχνιδιού.

Ένα νέο είδος platform το οποίο σε κάθε αλλαγή scenery, αντί για ένα απλό ζωγραφισμένο, ψυχρό background θα έχουμε ένα κείμενο 1000+ λέξεων το οποίο θα το περιγράφει. Κείμενα του στυλ «ελάχιστες αμυδρές ηλιαχτίδες διαπερνάνε την πυκνή φυλλωσιά του δάσους» ή “ένας παγωμένος άνεμος σφυρίζει απόκοσμα στους διαδρόμους του αρχαίου καταραμένου κάστρου!”

Φυσικά η κίνηση του χαρακτήρα μας καθώς και των NPC όπως και του περιβάλλοντος θα γίνεται με γύρους. Θα προχωράει ο χαρακτήρας σου, θα σταματάει, θα κινείται ο skeleton guardian.
Θα κάνεις ένα άλμα, θα παγώνεις στον αέρα γιατί τελείωσε το movement σου, θα αλλάζει θέση η πλατφόρμα από κάτω σου!

Instant GOTY! Μιλάμε για την γέννηση ενός νέου είδους: “turn based (story driven) platform”!

Θα δώσουμε την (προσωρινή) αποκλειστικότητα στον Sweeny για να εξασφαλίσουμε τα εκατομμύρια της ανάπτυξης και είμαστε έτοιμοι!

Ps ο @Northlander θα προτείνει να το κάνουμε RTwP. Θα μας καταστρέψει το επαναστατικό gameplay! Αγνόησε τον επιδεκτικά!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σε αυτά τα πράγματα δεν χωράνε εκπτώσεις: full real-time action. Read quick or be dead.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,044
Θα δώσουμε την (προσωρινή) αποκλειστικότητα στον Sweeny για να εξασφαλίσουμε τα εκατομμύρια της ανάπτυξης και είμαστε έτοιμοι!

Αρνούμαι την οποιαδήποτε ανάμιξη με το παιχνίδι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ψιλοσχετικό

Συμφωνώ με όσα είπε.
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Τι καλά που η indie σκηνή παρέδωσε τέτοια 2D διαμάντια.

Hollow Knight ίσως το καλύτερο 2D action platformer/metroidvania όλων των εποχών. Πάντα στο βαθμό που μπορώ εγώ να ξέρω και κατά το ταπεινό μου γούστο. Αριστούργημα, ατμόσφαιρα, μουσική, χάρτης, χορογραφία σε κάποια boss fights, όλα, όλα.

Στο Dead Cells 30 ώρες έφυγαν πραγματικά τελείως νερό, αριστουργηματάκι κι αυτό, αγάπη μεγάλη για το The Messenger τον εμπνευσμένο Shopkeeper, τις μουσικές του και το κολπάκι που έκανε, αγάπη μεγάλη ξανά και για το Inside.

Παιχνιδάρες και τα δύο Rayman.

Κανένα παράπονο τα τελευταία χρόνια!
 
Top Bottom