What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Copy από το ένα σύστημα στο άλλο

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Καλημέρα σας,

αγόρασα νέο φορητό (του προηγούμενου η οθόνη ράγισε) και θέλω να μεταφέρω όσο το δυνατόν καλύτερα τα αρχεία και ρυθμίσεις μου.

Έτσι χρειάζομαι:
-πρόγραμμα αντιγραφής αρχείων, με έλεγχο ορθότητας της αντιγραφής (στο linux αυτό γίνεται μέσω του rsync)
-τρόπο μεταφοράς ιστορικού, ρυμίσεων, favorites του firefox στο νέο εγκατεστημένο firefox.
-ότι άλλο μπορεί να ξεχνάω.

Ευχαριστώ πολύ εκτ των προτέρων

Α,.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Για το δεύτερο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Firefox Sync, είναι ενσωματωμένο στον browser. Για το πρώτο δεν κατάλαβα ακριβώς τι ψάχνεις, αλλά δες μήπως σε εξυπηρετεί το SyncToy της Microsoft.
 

kesnar

Hobgoblin Captain
PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
269
Αν εισαι οκ με το να χρησιμοποιεις rsync θα μπορουσες να χρησιμοποποιησεις το cygwin που ειναι κατι σαν emulator για το terminal του linux με ολα τα προγραμματα/εντολες της bash....απο την αλλη υπαρχει και το http://www.aboutmyip.com/AboutMyXApp/DeltaCopy.jsp" class="bbcode_url">deltacopy που ειναι ενα rsync με ενα front-end αποτι καταλαβα...(δεν το εχω δοκιμασει...)

Για τα bookmarks παντως εγω εχω καταχαρει τον συγχρονισμο των bookmarks στον chrome με το google account σου....οποτε αν τα μεταφερεις σε εναν chrome, ολοι οι chrome σου θα εχουν τα ιδια bookmarks σου και θα μπορεις να τα μεταφερεις σε οποιονδηποτε browser...
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
τον αγόρασα το δίσκο... δεν είναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα και το πρόγραμμα πολύ μάπα σχεδιασμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς δε σκέφτηκε να υλοποιήσει κάτι τόσο απλό....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,517
αν και τα 2 έχουν windows 7 Μπορείς να κάνεις τέλεια μεταφορά με το windows easy transfer.

Το χρησιμοποίησα πρόσφατα, σωτήρας.
 
Top Bottom