What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Data meter program

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Σε λίγες ημέρες η αδερφή μου πρόκειται να μεταβεί στο mobile brodband της Cosmote. Η Cosmote όμως, σε αντίθεση με τη Vodafone, δεν έχει αυτόματο κλείδωμα σε περίπτωση που καταναλωθούν τα διαθέσιμα GB (κοινώς θέλουν να τα αρπάξουν αν ξεπεραστεί το όριο). Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε εφαρμογές με τις οποίες θα μπορούσε να ελέγχει ανά πάσα στιγμή πόσα MB/GB έχει καταναλώσει.

Εγώ το μόνο που έχω δει είναι το http://addgadgets.com/network_meter/" class="bbcode_url">Network Meter στο οποίο μπορείς να του βάλεις ένα συγκεκριμένο αριθμό GB και να βλέπεις μόνιμα πόσα σου απομένουν μέχρι τον επόμενο λογαριασμό.
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
εχει τετοια εφαρμογη το στικακι που σου δινει η ιδια η cosmote. dont worry!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,683
Γιατί να πάει cosmote, υπάρχουν και άλλοι πιο φθηνοί. Πριν απο ένα μήνα πήρα το mobile internet της wind με κάρτα και έμεινα ευχαριστημένος. Στην περιοχή μου (επαρχία) όσοι έχουν cosmote ιδρώνουν να συνδεθούν και εγώ πάω σφαίρα. Είδα ταχύτητες μέχρι 800kb/s.
Ας κοιτάξει πρώτα όλες τις διαθέσιμες επιλογές και μετά αποφασίζει.
Για μετρητή έχει πρόγραμμα το στικάκι. Στην wind αν το έχεις με κάρτα μπορείς να ενημερωθείς με sms για το υπόλοιπο σε MB και σε χρονική διάρκεια.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
To στικάκι έχει ήδη προγραμματάκι που σου μετράει τα ΜΒ και κρατάει και ιστορικό μάλιστα. Μπορεί να στέλνει μύνημα (από το προγραμματάκι του στικ) γράφοντας 1 στο 1256 και θα της λένε πόσο της έχει μέινει υπόλοιπο. Να μην βασίζεται στο μύνημα που και καλά στέλνουν όταν φας το 80% γιατί όποτε θυμάται έρχεται...

Όσο για την κάληψη εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη Κοσμοτέ.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118


Dark Archon wrote:
Γιατί να πάει cosmote, υπάρχουν και άλλοι πιο φθηνοί. Ας κοιτάξει πρώτα όλες τις διαθέσιμες επιλογές και μετά αποφασίζει.</blockquote>
Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για φοιτητικό πρόγραμμα. Πέρα από αυτό, όντως η Wind έχει την καλύτερη σχέση τιμή/GB γενικά. Στην Cosmote δεν καταλήξαμε τυχαία (πρώτα ήταν στην Vodafone). Πρώτον, έχει πολύ καλή κάλυψη στην περιοχή που βρίσκεται και επιπλέον έχει το λιγότερο 3 Mbps ταχύτατα.

Επίσης το γνωρίζω ότι τα stickάκια έχουν και την αντίστοιχη εφαρμογή της εταιρίας, αλλά επειδή την εφαρμογή της Vodafone δεν την βρήκα προσωπικά τόσο εύχρηστη γι' αυτό έψαχνα για εναλλακτικές.

Το Facebook τι σχέση έχει;

Τέλος, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :cheer:

 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,683
Ξέχασα πριν να σου πω οτι το προγραμμα που έχουν τα usb modem δεν είναι απόλυτα ακριβες. Οπότε ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να μάθεις τι απομένει σε όγκο δεδομένων και χρόνο είναι το sms, αν το υποστηρίζει βέβαια το δίκτυο.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191


jimmy213 wrote:
Το Facebook τι σχέση έχει;</blockquote>

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ....

 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933


Vlasis_Borachos wrote:
Πώς δεν έχει; αμα είναι ωραίο γκομενάκι</blockquote>

:worship: :worship:

 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118


Vlasis_Borachos wrote:
Πώς δεν έχει; αμα είναι ωραίο γκομενάκι</blockquote>
Λίγη διακριτικότητα παρακαλώ. Δεν πρόκειται απλά για κάποια φίλη!!

Πάντως θα δούμε και την εφαρμογή της Cosmote και θα πράξουμε αναλόγως.

 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191


Vlasis_Borachos wrote:
Πώς δεν έχει; αμα είναι ωραίο γκομενάκι</blockquote>

Κοίτα, η πλάκα και το καλαμπούρι έχουν και τα όριά τους.
Μπαίνει ο άλλος να ρωτήσει κάτι για τη σύνδεση της αδερφής του, κι εσύ αρχίζεις να ρωτάς αν έχει FB, αν είναι ωραίο γκομενάκι κτλ
Δε νομίζεις ότι είναι κακόγουστο χιούμορ αυτό που κάνεις, ή ότι η ερώτησή σου μπορεί να ενοχλήσει τον συμφορουμίτη σου;

 

irenicus777

Gelatinous Cube
Joined
Jan 9, 2013
Messages
133


manos426f wrote:


Vlasis_Borachos wrote:
Πώς δεν έχει; αμα είναι ωραίο γκομενάκι</blockquote>

Κοίτα, η πλάκα και το καλαμπούρι έχουν και τα όριά τους.
Μπαίνει ο άλλος να ρωτήσει κάτι για τη σύνδεση της αδερφής του, κι εσύ αρχίζεις να ρωτάς αν έχει FB, αν είναι ωραίο γκομενάκι κτλ
Δε νομίζεις ότι είναι κακόγουστο χιούμορ αυτό που κάνεις, ή ότι η ερώτησή σου μπορεί να ενοχλήσει τον συμφορουμίτη σου;</blockquote>

DON'T. FEED. THE. TROLL.

Έλεος πια ρε παιδιά, λες και είστε τίποτα πρωτάρηδες.

<span class="bbcode_spoiler">Βλάσση, ξέρεις να φτιάχνεις το κέφι πάντως! :worship: </span>



 
Top Bottom