What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Google Chromecast εναλλακτική?

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγορασα το Google Chromecast και δε μπορω να συνδεθω. Το δοκιμασα σε οθονη ενος φιλου σε public wi-fi, το οποίο απ'οτι διάβασα ενδέχεται να ειναι o υπαίτιος. Όπως και να χει, αναρρωτιόμουν αν υπαρχει συσκευη που απλά να κάνει cast στη μεγάλη οθόνη ό,τι δείχνει το κινητό σε πραγματικό χρόνο. Συνδεση με bluetooth κατα το δυνατόν, ώστε να με ειμαι σίγουρος οτι θα δουλευει 100% σε οποιαδηποτε οθονη διαθετει ενα απλο HDMI. Υπάρχει τετοια εναλλακτική?

Ευχαριστώ!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Πιτσίνιο, κάποιο γιωτιλίκι κάνεις. Έχεις κατεβάσει το Google Home στο κινητό σου; Στο δικό σου wi-fi δίκτυο λειτουργεί κανονικά αν ακολουθήσεις βήμα προς βήμα τις οδηγίες; Με Chromecast δεν είχα ποτέ θέματα, ήταν κρετινικά απλά plug and play, γι'αυτό και τ'αγαπώ.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Πιτσίνιο, κάποιο γιωτιλίκι κάνεις. Έχεις κατεβάσει το Google Home στο κινητό σου; Στο δικό σου wi-fi δίκτυο λειτουργεί κανονικά αν ακολουθήσεις βήμα προς βήμα τις οδηγίες; Με Chromecast δεν είχα ποτέ θέματα, ήταν κρετινικά απλά plug and play, γι'αυτό και τ'αγαπώ.
Επισυνάπτω το error που μου βγαζε, και το αντιστοιχο support της Google :)

Εδω εχουμε public wifi για το κτηριο. Ο φιλος μου στου οποιου την οθονη εκανα τη δοκιμη, δεν εχει δικο του router, οποτε αναγκαστικά προσπαθησα να συνδεθω μεσω του public wifi. Το screenshot λεει πως ενδεχομενως σε τετοια δικτυα να μην ειναι εφικτη η σύνδεση. Θα μπορουσα να παρω σπιτι του το δικο μου router, αλλα δε το σκεφτηκα, και εκτοτε δεν ειχα χρονο να ξαναπαω.

Να σημειωσω οτι οταν λεω public εννοω οτι οι ενοικοι του κτηριου εχουν ολοι εναν κωδικο εισοδου. Δεν ειναι δηλαδη ανοιχτο να μπαίνει οποιος να'ναι.
 

Attachments

  • Chromecast error.jpg
    Chromecast error.jpg
    120.9 KB · Views: 5
  • Chromecast Support.jpg
    Chromecast Support.jpg
    280.8 KB · Views: 5

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Αν δεν μπορείς να μπεις στο router configuration προκειμένου να απενεργοποιήσεις το AP Isolation ναι, γιόκ ντίρμπ, δεν γκένεται δουλειά. Πάρε και 'συ ρε παιδί μου ένα ρούτερ καβουρντιστηράκι για το σπίτι να κάμεις δουλειά!
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το chromecast (απ' όσο θυμάμαι) θέλει σύνδεση στο internet και μάλλον γι' αυτό βγάζει τα παραπάνω. Απ' την άλλη, το miracast θέλει απλώς wifi σύνδεση μεταξύ των συσκευών (χωρίς ανάγκη πρόσβασης στο internet). Μπορεί να τα θυμάμαι και λάθος.

Επίσης, δε νομίζω ότι θες να streamάρεις μέσω bluetooth, εκτός κι αν προβάλλετε παρουσιάσεις στην TV.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Το chromecast (απ' όσο θυμάμαι) θέλει σύνδεση στο internet και μάλλον γι' αυτό βγάζει τα παραπάνω. Απ' την άλλη, το miracast θέλει απλώς wifi σύνδεση μεταξύ των συσκευών (χωρίς ανάγκη πρόσβασης στο internet). Μπορεί να τα θυμάμαι και λάθος.

Επίσης, δε νομίζω ότι θες να streamάρεις μέσω bluetooth, εκτός κι αν προβάλλετε παρουσιάσεις στην TV.
Γιατι να μη θελω? Μου ακουγεται πολυ πιο ευκολο και ευχρηστο. Μπορεις να δεις ετσι το οτιδηποτε δειχνει η οθονη του κινητου.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Εννοεί ότι αν πας να στρημάρεις βίντεο μέσω bt, κλαίνε μανούλες, μόνο για σλάιντς είναι :)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
αυτο που λεει ο κυρ στεφανος. με bluetooth δεν.
 
Top Bottom