What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Hardware Θέμα: Τυχαία Παγώματα παντού και πάντα!!!

melkor

Gelatinous Cube
Joined
Dec 19, 2012
Messages
111
Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω ένα PC το οποίο σε εντελώς τυχαίες στιγμές παγώνουν όλα, ο ήχος μένει σε loop και το μοναδικό που μπορείς να κάνεις είναι hard reset.

Έχω:
1)Κάνει format
2)Πλήρης καθαρισμός του PC και επανεγκατάσταση θερμο-αγώγιμης πάστας στον επεξεργαστή. Οι θερμοκρασίες του κυμαίνονται στους 40-50 βαθμούς (50 όταν ζορίζεται σε παιχνίδι κτλ.)
3)Αλλάξει δίσκο. Πρώτα εγκατεστημένα τα windows σε έναν 32GB SSD, αφού έκανε τα ίδια, μεταφορά των windows στον Sata (1TB) και αφαίρεση εντελώς του SSD. Ξανά τα ίδια.
4)Αλλαγή κάρτας γραφικών, τα ίδια.
5)Αλλαγή τροφοδοτικού, τα ίδια.
EDIT:
6)Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ελέγξει και την μνήμη καθώς εγκατέστησα επάνω μία καινούργια και την δοκίμασα και στα 2 slot της ΜΒ, κάθε φορά το ίδιο αποτέλεσμα (παγώματα).

Που σημαίνει ότι μιλάμε ή για επεξεργαστή ή για motherboard. Το θέμα είναι πιο απ'τα 2.

Η ΜΒ είναι η http://www.asus.com/Motherboard/M4N68TM_LE_V2/" class="bbcode_url">ASUSTeK Computer INC. M4N68T-M-LE-V2 (AM3)
και ο επεξεργαστής είναι http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/pc-components/processors/amd-phenom-ii-x6-1075t-908550/review" class="bbcode_url">AMD Phenom II X6 1075T

Το μοναδικό που με κάνει να κλείνω προς την MB είναι ότι σύμφωνα με ένα πρόγραμμα που του έχω βάλει να ελέγχω θερμοκρασία (SPECCY) η MB βρίσκεται σταθερά στους 50-55 βαθμούς όταν είναι στο ρελαντί το PC και όταν τρέχω κάποιο παιχνίδι μπορεί να φτάσει και 60-65 (65 πιο σπάνια). Δε ξέρω αν οι θερμοκρασίες είναι υψηλές για το τσιπάκι της MB καθώς δεν ξανά είχα πρόβλημα με θερμοκρασία MB. Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή είναι σταθερά στους 45-50 βαθμούς κελσίου (50 φτάνει στα παιχνίδια).

Θέλω την γνώμη σας στο θέμα αυτό αν γίνεται. Θένκ γιού!
 

melkor

Gelatinous Cube
Joined
Dec 19, 2012
Messages
111
Να αναφέρω ότι πρόσεξα ότι ενώ τα PINακια της ΜΒ +3.3V και +5V λειτουργούν στα νούμερα που αντιπροσωπεύουν (3,327V και 5,082V αντίστοιχα), το PIN +12V λειτουργεί μεταξύ 11,681V και 11,731V. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο και στο ίντερνετ δε μπορώ να βρω ποιες είναι οι σωστές λειτουργικές τάσεις του +12V PIN.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Να αλλάξεις θύρα SATA δοκίμασες; Πχ αν είναι ο δίσκος στην SATA 1, να τον βάλεις στην SATA 2.
 

melkor

Gelatinous Cube
Joined
Dec 19, 2012
Messages
111
ναι το δοκίμασα και αυτό και στους 2 δίσκους που χρησιμοποίησα...
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Δες αν υπάρχει νεότερη έκδοση BIOS για τη μητρική σου και εγκατέστησέ την.
 

melkor

Gelatinous Cube
Joined
Dec 19, 2012
Messages
111
Οκ το έψαξα και αυτό με το BIOS αλλά είδα ότι η τελευταία έκδοση που έχει βγάλει η ASUS είναι η 0902 και αυτή έχει και η MB επάνω.

Έκανα μερικά ψαξίματα πάνω στο θέμα της τροφοδοσίας απ'το +12V PIN που μου φαίνεται ότι υπολειτουργεί και κατέληξα ότι κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι εκεί, φαινόταν ότι στα κολλήματα η τάση έμοιαζε να κατεβαίνει απ'τα 10V στιγμιαία και μετά Freeze όλο το σύστημα.

Εν τέλη το πρόβλημα λύθηκε με αγορά νέας Motherboard την οποία εγκατέστησα απ'την αρχή σήμερα.
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
λοιπον... μαλλον ειναι ασυμβατοτητα drivers..... το πιο πιθανον ειναι να μην εχεις βαλει καποιον απαραιτητο driver... οποτε κανε μια δοκιμη, βαλε πχ ubuntu και αν δουλεψει.... τοτε ψαξου με καποια service pack εκδοση windows.... ή ΒΡΕΣ τους drivers απο τα επι μερους τμήματα σου και κανε τα παντα εγκατάσταση....
ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΒΑΛΕ UBUNTU ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!
 
Top Bottom