What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Microsoft αγοράζει την Activision-Blizzard (η εξαγορά ολοκληρώθηκε)

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
Κάτι μου λέει πως η Sony θα πάει για την Square Enix
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Κάτι μου λέει πως η Sony θα πάει για την Square Enix

Πολύ πιθανό, ούτως ή άλλως η Square ήδη πέφτει στα γόνατα να μαζέψει ότι χαρτονόμισμα της πετάξει η Sony και εσχάτως και ο Σουίνι.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Κάτι μου λέει πως η Sony θα πάει για την Square Enix
Μακάρι μπας και δούμε κάνα σίκουελ της προκοπής (Deus ex plz) σε λογική τιμή, με τους άσχετους που ζουν ακόμη στη Φεουδαρχική Ιαπωνία.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Το συζητουσα με εναν φιλο μου που βγηκαμε σημερα και ο οποιος δεν ειχε ιδεα οτι γινεται χαμος με ολο αυτο εδω και 2 εβδομαδες . Μου λεει δηλαδη αυτο σημαινει πως τα επομενα παιχνδιια της activision οταν θα ξεκινανε θα εχουν και το συμβολο της microsoft μαζι με της activision αντι να λενε μονο activision? Ετσι νομιζει αυτος. Μετα ειπε οτι αφου και παλι τα παιχνιδια η activision τα φτιαχνει τι θα αλλαξει? Και μετα του ειπα οτι οι εταιριες που εχει αγορασιε η microsoft φτιαχνουν καλυτερα και μεγαλυτερα παιχνιδια απο οτι πριν τις αγορασει. Το οτι η Bungie ανεξαρτοποιηθηκε απο την microsoft και μετα πηγε στην sony σημαινει πως οποιαδηποτε απο τις εταιριες που εχει αγορασει η microsoft μπορει αν θελει να ανεξαρτοποιηθει ανα πασα στιγμη. Προβλεπω η arkane να φευγει αν συνεχισει να βγαζει παιχνδια με τοσα προβληματα τα οποια πατωνουν σε πωλησεις οπως τα deathloop και dishonored 2. Αν το επομενο παιχνιδι της το Red Fall βγει σε τετοια κατασταση σαν αυτα τα 2 ε τοτε δεν αποκλειεται να θυμωσει η Microsoft και να την πουλησει.

Παντως πολλοι λενε πως μπορει να μην επιτραπει η αγορα Η FTC εξετάζει την εξαγορά της Activision Blizzard από την Microsoft
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eτσι ειναι, οι μεγαλες εταιρειες παντα τα καλυτερα για τους πελατες τους. Θυμαμαι που η Electronic Art, εξαγορασε την Bioware και εφτιαξαν αυτο το θαυμα, Dragon Age 2
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
Eτσι ειναι, οι μεγαλες εταιρειες παντα τα καλυτερα για τους πελατες τους. Θυμαμαι που η Electronic Art, εξαγορασε την Bioware και εφτιαξαν αυτο το θαυμα, Dragon Age 2
νταξ ας μην συγκρίνουμε την σαβούρα της ΕΑ με την MS όμως, έχει αποδείξει διαχρονικά η MS ότι είναι σε φάση "ωραία ιδέα, να τα λεφτά, φτιάξτε το" σίγουρα έχει και δικλείδες ασφαλείας κάπου μέσα στο κάθε στούντιο, αλλά σε γενικές γραμμές και το στούντιο κρατάει την ταυτότητά του και το παιχνίδι βγαίνει καλό.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eνταξει και η ΕΑ κορυφαια σε ποδοσφαιρακια, μπασκετακια κτλ, δεν επαιζα ποτε αλλα εβλεπα αλλους να παιζουν. Με τα Ερ Πι Τζια, παντως τακανε συσκατα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
Eνταξει και η ΕΑ κορυφαια σε ποδοσφαιρακια, μπασκετακια κτλ, δεν επαιζα ποτε αλλα εβλεπα αλλους να παιζουν. Με τα Ερ Πι Τζια, παντως τακανε συσκατα
δεν εννοώ ότι δεν βγάζει καλά παιχνίδια ανά διαστήματα, εννοώ αυτό:

papea-kills-off-developers.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Θα τους σκουπίσει όλους μόλις ολοκληρωθεί η εξαγορα, είμαι σίγουρος.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Θα τους σκουπίσει όλους μόλις ολοκληρωθεί η εξαγορα, είμαι σίγουρος.

loki-oh-yes.gif
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Στα πλαίσια της προσπάθειας της Microsoft να κλείσει το deal χωρίς προβλήματα από τις διάφορες ελεγκτικές υπηρεσίες, η Microsoft υπέγραψε 10ετή συμφωνία/δέσμευση με την Nintendo για να φέρει το Call of Duty στις πλατφόρμες της. Πρότεινε επίσης την ίδια 10ετή εγγύηση στην Valve (ότι δηλαδή θα συνεχίσει να κυκλοφορεί τα COD στο Steam τουλάχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια) αλλά ο Gabe απάντησε με τη γνωστή του ανωτερότητα και μεγαλοπρέπεια:


We’re happy that Microsoft wants to continue using Steam to reach customers with Call of Duty when their Activision acquisition closes. Microsoft has been on Steam for a long time and we take it as a signal that they are happy with gamers reception to that and the work we are doing. Our job is to keep building valuable features for not only Microsoft but all Steam customers and partners.

Microsoft offered and even sent us a draft agreement for a long-term Call of Duty commitment but it wasn’t necessary for us because a) we’re not believers in requiring any partner to have an agreement that locks them to shipping games on Steam into the distant future b) Phil and the games team at Microsoft have always followed through on what they told us they would do so we trust their intentions and c) we think Microsoft has all the motivation they need to be on the platforms and devices where Call of Duty customers want to be.

Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί η Sony έχει ουσιαστικά θέσει το Call of Duty ως "κόκκινη γραμμή" και έχει ρίξει πολύ lobbying, ειδικά στο Ηνωμένο Βασίλειο, για να τορπιλίσει το deal. Δύσκολα θα τα καταφέρει από τη στιγμή που η Microsoft είναι διατεθειμένη να δεσμευτεί μακροχρόνια ότι θα συνεχίσει να κυκλοφορεί το COD σε όλες τις πλατφόρμες.

Εξάλλου δε νομίζω ότι η Microsoft θέλει να κάνει ένα κυρίως multiplayer game exclusive, αυτά τα παιχνίδια πρέπει να κυκλοφορούν παντού για να έχουν το μεγαλύτερο δυνατό κοινό. Ο στόχος λογικά είναι το COD στο Game Pass που θα ισχυροποιήσει πολύ την υπηρεσία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
Πριν από αυτό εν το μεταξύ κάθε φορά που κάποιος publisher αγόραζε άλλον publisher ή studio η φάση ήταν από τους άλλους "γμτ μας πρόλαβαν", τώρα τι σκυλιάζει έτσι η Sony την στιγμή που η ίδια τσιμπάει στούντιο και και exclusives δεξιά και αριστερά...

Ωραίοι στην valve πάντως.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ο στόχος λογικά είναι το COD στο Game Pass που θα ισχυροποιήσει πολύ την υπηρεσία.

Έχω την εντύπωση πως η Sony αξιώνει να ΜΗ μπει το COD στο pass. Είναι μια από τις δεσμεύσεις της MS όπως και το να συνεχίσουν να βγαίνουν όλα τα COD, σε αυτή τη γενιά ps5.
 
Top Bottom