What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Microsoft (πιθανώς) ρίχνει λευκή πετσέτα στο console gaming

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
ναι αλλά τώρα δεν υπάρχει έλλειψη παραγωγής chip για να επηρεάζει πόσες καρτούλες φτάνουν στην αγορά, και τα τελευταία σήματα της αγοράς δείχνουν ότι και δεν πουλάνε και στοκ έχουν, οπότε κάποια στιγμή θα δούμε πιο λογικές τιμές.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
οπότε κάποια στιγμή θα δούμε πιο λογικές τιμές.
8gtjf.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Δύο ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις πάνω - κάτω για το ίδιο θέμα, το μέλλον του gaming. Peter Moore, πρώην σημαίνον στέλεχος των Sega, Xbox και EA και Shawn Layden, πρώην επικεφαλής του Playstation:


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Νομίζω πως με βάση τα λεγόμενα του Phil Spencer είναι ξεκάθαρο ότι η αλλαγή στρατηγικής είναι πολύ σημαντική:


Κατά την γνώμη μου το μακροπρόθεσμο σχέδιο μάλλον είναι να αναγκαστεί η Sony (πιθανώς από regulators) να ανοίξει το οικοσύστημα της.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Νομίζω πως με βάση τα λεγόμενα του Phil Spencer είναι ξεκάθαρο ότι η αλλαγή στρατηγικής είναι πολύ σημαντική:


Κατά την γνώμη μου το μακροπρόθεσμο σχέδιο μάλλον είναι να αναγκαστεί η Sony (πιθανώς από regulators) να ανοίξει το οικοσύστημα της.
Εγώ το έχω πει ότι αν ήμουν Sony θα αναγνώριζα ότι μεγάλη απειλή είναι η microsoft και στρεφόμενος καθαρά ενάντια στην απειλή που έχει το κλειστό της σύστημα (με gamepass κλπ) θα έκανα την κίνηση να δώσω δυνατότητα dual boot με SteamOS (που τεχνικά είναι εύκολο λόγω τού παρόμοιου υλικού, πολύ παλιά είχε δώσει δυνατότητα dual boot για φορολογικούς λόγους στην Ευρώπη). Βέβαια δεν πιστεύω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. Προφανώς δεν σκέφτεται καθόλου έτσι η Sony.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Εγώ το έχω πει ότι αν ήμουν Sony θα αναγνώριζα ότι μεγάλη απειλή είναι η microsoft και στρεφόμενος καθαρά ενάντια στην απειλή που έχει το κλειστό της σύστημα (με gamepass κλπ) θα έκανα την κίνηση να δώσω δυνατότητα dual boot με SteamOS (που τεχνικά είναι εύκολο λόγω τού παρόμοιου υλικού, πολύ παλιά είχε δώσει δυνατότητα dual boot για φορολογικούς λόγους στην Ευρώπη). Βέβαια δεν πιστεύω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. Προφανώς δεν σκέφτεται καθόλου έτσι η Sony.

Πιθανώς να αναγκαστεί να το σκεφτεί γιατί θεωρώ 100% σίγουρο ότι η Microsoft θα πιέσει με όλους τους τρόπους τις αντιμονοπωλιακές αρχές παγκοσμίως για να πέσει ο walled garden του Playstation (πιθανώς και του Switch μετά). Εξάλλου ένα "ανοικτό" Xbox θα αφήσει την Sony ως την μοναδική κλειστή πλατφόρμα στο high-end gaming και ένα de facto μονοπώλιο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379

Έχει πλάκα ότι η Microsoft ξόδεψε είκοσι και πλέον χρόνια κυνηγώντας το αδιέξοδο της κονσόλας, ενώ θα μπορούσε να είχε επενδύσει στην πλατφόρμα που ήδη είχε και τώρα να ήταν καβάλα στο άλογο, και τώρα ψάχνει τρόπο να κάνει την κονσόλα PC. Μιλάμε για διορατικότητα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
καλά ήταν και οι εποχές που η κονσόλα ήταν η κυρίαρχη πλατφόρμα του gaming. Δηλαδή ήθελε τότε κάποιος οραματιστή να δει το που πάει το πράμα.
Γενικά από όλες τις τεχνολογικές εταιρείες μαθουσάλες του χώρου μόνο η IBM προβλέπει πάντα σωστά πως πάει η αγορά και κάνει τις ανάλογες κινήσεις προτού οι υπόλοιποι τo πάρουν χαμπάρι, βλέπε pc, laptop, server, AI
Η micrososft έχει και προϊστορία τελείως λανθασμένων επιλογών με πιο πρόσφατη την καταστροφική της επιλογή ότι θα επιβάλει το δικό της λειτουργικό σύστημα στα κινητά.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Να συμπληρώσω ότι και η Google έχει κάνει epic fail επιλογές όπως η πρόσφατη ενασχόληση της με το gaming αλλά η διαφορά της με την MIcrosoft είναι ότι βλέπει αμέσως ότι έχει κάνει επική μλκ και την κάνει με ελαφρά αμέσως. Βλέπε glass και τόσα άλλα project
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
καλά ήταν και οι εποχές που η κονσόλα ήταν η κυρίαρχη πλατφόρμα του gaming. Δηλαδή ήθελε τότε κάποιος οραματιστή να δει το που πάει το πράμα.
Γενικά από όλες τις τεχνολογικές εταιρείες μαθουσάλες του χώρου μόνο η IBM προβλέπει πάντα σωστά πως πάει η αγορά και κάνει τις ανάλογες κινήσεις προτού οι υπόλοιποι τo πάρουν χαμπάρι, βλέπε pc, laptop, server, AI
Η micrososft έχει και προϊστορία τελείως λανθασμένων επιλογών με πιο πρόσφατη την καταστροφική της επιλογή ότι θα επιβάλει το δικό της λειτουργικό σύστημα στα κινητά.
Το γαμάτο με το OS για κινητά είναι ότι δεν το έκοψε όταν δεν τράβαγε, αλλά το έκοψε μόλις είχε αρχίσει επιτέλους να τραβάει με τα W10 mobile και οι developers είχαν αρχίσει να ασχολούνται με το store τους... για αυτό κανείς δεν εμπιστεύεται την microsoft σε τίποτα πλέον, όποτε κάνει κάτι, πετύχει δεν πετύχει, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να το κόψει στεγνό.

Γιατί να επενδύσεις σε ένα οικοσύστημα συσκευών πχ και μετά από 2-3 χρόνια να σου πει "ξέρεις τελικά δεν βγάζουμε άλλα bands, τράβα πάρε κανά garmin".
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
H microsoft ειναι η μεγαλυτερη εταιρια τεχνολογιας του κοσμου. Τι εγινε και αν καποια παιχνιδια της πατωσουν σε πωλησεις οπως το red fall? Εχει αγορασει πολυ περισσοτερες εταιριες παιχνιδιων απο την sony ετσι ωστε να αναγκασει τους κονσοαλδες να γινουν pcαδες και τωρα μετα το χαμο που εγινε με την αγορα της activision αναγκαστηκε απο τις κυβερνησεις να αρχισει να βγαζει τα παιχνιδια της και σε playstation γιατι αλλιως δεν θα την αφηναν να αγορασει την activision. Εδωσε τοσα λεφτα για να καταστρεψει το playstation και τωρα αρχισε να το στηριζει!!!! Αυτο ειναι οντως μια λανθασμενη επιλογη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Το "λανθασμένη επιλογή" είναι λίγο υποκειμενικό θα έλεγα. Σίγουρα συμφωνούν μαζί σου οι φανατικοί του Xbox που βάζουν την κονσόλα πάνω από όλα, αλλά σε τελική ανάλυση η Microsoft θέλει να βγάλει λεφτά και είναι από την φύση της εταιρία που διαθέτει το software της σε διάφορα συστήματα.
 
Top Bottom