What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Nvidia αγοράζει την ARM

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Είναι πλέον επίσημο, η συμφωνία έκλεισε. ο θείος Jensen έβγαλε 40 δις δολάρια από το πορτοφόλι του οπότε αγοράστε καμιά καρτούλα να τον στηρίξουμε!


NVIDIA-Acquires-Arm-FINAL_05.png

Δεν ξέρω τι επίδραση θα έχει στην αγορά αλλά η Nvidia συνεχίζει να μεγαλώνει και με την ARM θα έχει πλέον συμμετοχή σε όλες τις smart devices του πλανήτη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Εγώ γιατί προβλέπω να έχει αντίστοιχα αποτελέσματα με την εξαγορά τής ΝΟΚΙΑ από την microsoft;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εμάς ρωτάς γιατί προβλέπεις ότι θα έχει αντίστοιχα αποτελέσματα με την εξαγορά της NOKIA από τη Microsoft?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ γιατί προβλέπω να έχει αντίστοιχα αποτελέσματα με την εξαγορά τής ΝΟΚΙΑ από την microsoft;

Δεν αποκλείεται αλλά δεν μοιάζει ιδιαίτερα πιθανό με τα σημερινά δεδομένα. Η Nokia αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει μια τεχνολογία που είχε ήδη χάσει το παιχνίδι (Windows Phone). Οι επεξεργαστές ARM βρίσκονται παντού και δεν φαίνεται αυτή τη στιγμή να υπάρχει ανταγωνιστής.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Κακή είδηση για εμένα. Αν και κινούταν σε διαφορετικούς τομείς, η μείωση των διαθέσιμων επιλογών κάνει κακό στον ανταγωνισμό.
Θεωρώ και την τιμολογικη πολιτική της nvidia κακή για τους καταναλωτές και φοβάμαι ότι θα εφαρμοσθεί και στην ARM
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Κακή είδηση για εμένα. Αν και κινούταν σε διαφορετικούς τομείς, η μείωση των διαθέσιμων επιλογών κάνει κακό στον ανταγωνισμό.
Θεωρώ και την τιμολογικη πολιτική της nvidia κακή για τους καταναλωτές και φοβάμαι ότι θα εφαρμοσθεί και στην ARM

Τα ακόμα χειρότερα είναι ότι η Nvidia είναι ήδη το πρώτο όνομα της πιάτσας στο ΑΙ. Οπότε:

SKYNET-Powered-by-Nvidia.jpg


 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
α έχουμε thread?

Τεσπα, το ενδιαφέρον θα είναι τι θα κάνει η apple που ως γνωστόν είναι στα μαχαίρια με nvidia καιρό τώρα.
Μου πέρασε μια τρελή ιδέα μην πάει η apple και αρχίσει να αναπτύσσει τίποτα risc-v να τρελαθούμε.

Από εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το arm licensing, έχω μπερδευτεί.

Υπάρχει μια αρχιτεκτονική που την λένε ARΜ, που πρακτικά είναι low power RISC. Ναι; Ναι.
Την έχει αναπτύξει η αντίστοιχη εταιρία την οποία τώρα εξαγοράζει η nvidia για να μπει στο παιχνίδι των επεξεργαστών σε datacenters και να μην έχει ανάγκη ούτε την intel (που δεν τα πάνε καλά, όπως θα θυμάστε και από τον εξοστρακισμό του SLI από τις intel μητρικές...) ούτε την AMD, με την οποία είναι by default ανταγωνιστές.

Το ερώτημα είναι, αυτή η arm αρχιτεκτονική τι ρόλο βαράει και κατά πόσο μπορεί κάποιος να φτιάξει έναν επεξεργαστή σαν τους arm χωρίς να μπλεχτεί στις πατέντες τους όπως με τα Χ86 όπου για να φτιάξεις ένα CPU τέτοιο πρέπει να πληρώσεις licenses και σε intel kai AMD για διαφορετικές πατέντες (που κάνουν licensing και μεταξύ τους);

Δηλαδή υπάρχει ανταγωνιστική τεχνολογία απέναντι στους ARM? Γιατί από όσο ξέρω είτε έχεις επεξεργαστή qualcom είτε, mediatek πάλι ARM είναι.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Η ARM διαθέτει κατόπιν αδείας σε τρίτους, το δικαίωμα να φτιάξουν επεξεργαστές συμβατούς με την αρχιτεκτονική της. IP licensing, έτσι βγάζει λεφτά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
So it begins. Διαβάζω για αρκετή κινητικότητα στο θέμα risc v μετά την ανακοίνωση της εξαγοράς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
έχω κουραστεί από τις Ελληνικές σελίδες να επιμένουν να αναφέρουν ότι η nvidia αγόρασε την κατασκευάστρια επεξεργαστών ARM... Το φελέκι μου διαβάστε λίγο τι γράφετε, σχεδιάζει επεξεργαστές, δεν κατασκευάζει τίποτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
έχω κουραστεί από τις Ελληνικές σελίδες να επιμένουν να αναφέρουν ότι η nvidia αγόρασε την κατασκευάστρια επεξεργαστών ARM... Το φελέκι μου διαβάστε λίγο τι γράφετε, σχεδιάζει επεξεργαστές, δεν κατασκευάζει τίποτα.

Άστα να πάνε, ούτε το ελάχιστο της έρευνας δεν κάνουν.
 
Top Bottom