What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,850
Ή όντως τα μέτρα στην Ελλάδα πιάσαν τόπο ή ο Κούλης είναι ο νέος Σημίτης.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Το πιο πιθανό να έπιασαν, γιατί έγιναν πολύ νωρίτερα. Αν κρίνω με τα χρονοδιαγράμματα θα μετράγαμε 500+ την μέρα αλλιώς.
Τώρα με τα στοιχεία της Κίνας είναι λίγο θέμα, σε μια χώρα που σε εξαφανίζει το καθεστώς αν δεν τους βολεύεις ποιος ξέρει αν μειώνονται τα κρούσματα ή τους "μειώνουν" σε κρεματόριο με την μια.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

είναι σχολιασμός απο μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα που είχε γίνει μερικές μέρες πριν (προφανώς και δε θα το δούμε πουθενά στα ελληνικά ΜΜΕ)....


κρατάω αυτό για το τέλος σαν αισιοδοξία η απαισιοδοξία (εξαρτάται απο το καθένα)

"Post-pandemic options, he warned, "range from the installation of highly authoritarian brutal states all the way over to radical reconstruction of society and more humane terms concerned with human need and no private profit.
"We should bear in mind that highly authoritarian vicious states are quite compatible with neoliberalism."
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Κάποιοι εκφράζουν τον φόβο ότι η ροπή προς την απολυταρχία σε πολλές χώρες του κόσμου μαζί με την εγκατάσταση και εφαρμογή συστημάτων παρακολούθησης για τον έλεγχο της πανδημίας δημιουργεί ένα εφιαλτικό σκηνικό.

Συνεχίζοντας το αποπάνω, η απαισιοδοξία φαίνεται να κερδίζει έδαφος...

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Το παιχνίδι της παρακολούθησης έχει ήδη χαθεί προ πολλού. Δεν χρειάζεται καν κυβερνητική πρωτοβουλία, η σύγχρονη κουλτούρα των social media επιβάλλει την δημοσιοποίηση ούτως ή άλλως όλων των πτυχών της ζωής μας.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,501
και για να γελασει λιγο το χειλακι μας (οχι, δε θα ποσταρω για τους "πιστους" που εχουν αρχισει και ξεσαλωνουν μαζεμενοι στα προαυλια των εκκλησιων καλεσμενοι απ τον "ιερέα - ποιμενα" τους, αυτο δεν ειναι κωμικο, τραγικο ειναι...), μια απ τις πολυ αστειες συνεπειες του κορόνα ειναι οτι ο ελληνάρας που ετσι κι αλλιως επαιζε το στοιχημα στα δαχτυλα του, εχει γινει εξπερ σε μια σειρα εξωτικων πρωταθληματων...
διαβαζω τιτλους, και γελαω ακατασχετα, του στυλ:

"Μπορεί τη μίνι έκπληξη η Ενερτζέτικ" ... στη ματσάρα ενερτζέτικ - μινσκ...
και
"Χωλαίνουν επιθετικά" ... οι ποδοσφαιρομάνες Βίτεμπσκ – Σμολέβιτσι
:ROFLMAO::ROFLMAO:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το παιχνίδι της παρακολούθησης έχει ήδη χαθεί προ πολλού. Δεν χρειάζεται καν κυβερνητική πρωτοβουλία, η σύγχρονη κουλτούρα των social media επιβάλλει την δημοσιοποίηση ούτως ή άλλως όλων των πτυχών της ζωής μας.

Δεν συμφωνώ.
Το κρίσιμο θέμα στο οποιο διαφωνούμε είναι α) η επιλογή (opt-out) και β) οτι δεν είναι θέμα "πρωτοβουλίας" όπως αναφέρεις αλλά "επιβολής".

Ισχύει οτι υπάρχει η μόδα της δημοσιοποίησης όλων των πτυχών της ζωής των πολιτών, ισχύει όμως οτι αρκετοί πολίτες ανησυχούν για την ιδιωτικότητα τους και επιλέγουν να μη συμμετάσχουν σε αυτό, ενώ όλο και περισσότεροι αποφασίζουν να απέχουν από αυτή τη μόδα δημιουργώντας ένα ρεύμα ανησυχίας και πίεσης για αυστηρότερων κριτηρίων στο νομοθετικό πλαίσιο, κυρίως οι κάτω των 40.

Ενα γρήγορο googlaρισμα θα στο επιβεβαιώσει...πχ σύμφωνα με Παναμερικανική έρευνα της εταιρείας IDexperts το 2019, ολοι ανησυχούν για το privacy τους και τον τρόπο ανεβάσματος προσωπικών τους στιγμών στο fb και οι νεότερες γενιές αρχίζουν και το ψιρίζουν περισσότερο.
("Interestingly, younger adults – millennials and Generation Z – are more likely than older Americans to stop using a social media platform due to concerns about security and privacy, even though their level of concern is on par with, or less than,that of older Americans.")

Οσο για τον κινδυνο της επιβολής τέτοιων πρακτικών σου αντιγράφω απο το αρθρο που ανεβασα:

"Πολλοί και στην Αγγλία φοβούνται ότι διαμορφώνονται συνθήκες ώστε να περνάμε από τη μία κρίση στην άλλη, από τον ένα πανικό υγείας στον άλλο έτσι ώστε να βρισκόμαστε διαρκώς σε ένα καθεστώς έκτακτης ανάγκης.
Κάποιοι εκφράζουν τον φόβο ότι η ροπή προς την απολυταρχία σε πολλές χώρες του κόσμου μαζί με την εγκατάσταση και εφαρμογή συστημάτων παρακολούθησης για τον έλεγχο της πανδημίας δημιουργεί ένα εφιαλτικό σκηνικό.

Ο Patrick Breyer, ευρωβουλευτής από το Γερμανικό Κόμμα των Πειρατών είπε:
“Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα μπορούσες να επιθυμείς να συναντηθείς ιδιωτικά με κάποιον δίχως να σε παρακολουθεί η κυβέρνηση και χωρίς να τους ειδοποιείς. Είναι σημαντικό σε μία δημοκρατία, και ακόμα πιο σημαντικό σε απολυταρχικά καθεστώτα, όπου οι άνθρωποι συναντούνται στα κρυφά, ώστε να διασφαλίσουν ότι δε θα δεχθούν την καταστολή του καθεστώτος”
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
@tinapeis Δεκτό αλλά αμφιβάλλω κατά πόσον είναι ρεαλιστικό. Κατά πόσον δηλαδή έχουμε πλέον δυνατότητα επιλογής στην πράξη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Το ηξερα απο χθες το βραδυ και το εζησα σημερα. Ξυπνησα και ειχα μονο ενα τσιγαρο. Στους λογους για να βγεις εξω δεν υπαρχει το περιπτερο.
Σκασε, το περιπτερο δεν ειναι mini market.
Το ξερω οτι αυτο δεν εγινε τυχαια, το τριπτυχο του Ελληνα ειναι θρησκεια, διπλοπαρκαρισμα και περιπτερο. Ο Κυριακος δεν παει στο περιπτερο, δεν ειναι της κοινωνικης του ταξης. Μου θυμιζει την ταινια ο κυρ Γιωργης εκπαιδευεται και ο κυρ Γιωργης ειμαστε εμεις.
Ηπια ενα εσπρεσακι και καπνισα μονορουφι το τελευταιο τσιγαρο. Αφου θα βγω για το φαρμακο μου, θα πω οτι παω στο φαρμακειο.

Αδειοι οι δρομοι και το πρωτο περιπτερο κλειστο. το δευτερο περιπτερο κλειστο και εβαλα ροτα για το σιγουρακι. Μιλαμε για περιτπερο με αυταπαρνηση, Μολων λαβε. Ετυχε να βγω για τσιγαρα 01:00 και σε κατασταση συναγερμου για ακραια καιρικα φαινομενα. Σε πολλα σημεια ειχε κοπει και το ρευμα και οι δρομοι ηταν σαν ποταμια. Ο τυπος ηταν ανοιχτος και στεκοταν εξω απο το περιπτερο με φανο θυελλης. Εδενε με σκοινι το περιπτερο για να μην σκορπισει την πραματεια του στον Ολυμπο.

παρκαρω και ανακαλυπτω οτι δεν εστειλα μηνυμα και ουτε καν το κινητο δεν ειχα μαζι μου. Ξαφνικα πεταγονται πισω απο την τεντα 3 ατομα κοιταζοντας πισω τους συνωμοτικα. βγαινω απο το αυτοκινητο, περναω πισω απο την τεντα και βλεπω 4 ατομα, με κοιταξαν με καχυποψια και φοβο. ειπα να κοιταξω εξω απο την τεντα και να πω, καλησπερα κυρ αστυνομε.
solidarity
πηραμε τα τσιγαρα μας και σκορπισαμε σαν κατσαριδες. Η ζωη στο περιθωριο.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@tinapeis Δεκτό αλλά αμφιβάλλω κατά πόσον είναι ρεαλιστικό. Κατά πόσον δηλαδή έχουμε πλέον δυνατότητα επιλογής στην πράξη.

Προς το παρών έχουμε επιλογή και είναι στην πράξη.

Στην Ευρώπη σύμφωνα με το Ευρωπαικό Συμβούλιο των Ανθρωπίνων δικαιωμάτων για να μπορει το κράτος να συλλέξει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα νόμιμα θα πρέπει να πληρούνται και οι 3 προυποθέσεις:
  1. Η συλλογή να είναι νόμιμη
  2. Η συλλογή να γίνεται για έναν δικαιολογημένο λόγο
  3. Η συλλογή να είναι στο πλαίσιο λειτουργίας μιας Δημοκρατικής κοινωνίας
Επίσης το GDPR, όσο και να κουτσουρεύτηκε απο τους λομπίστες, έθεσε συγκεκριμένα όρια και για τις ιδιωτικές εταιρείες (και το σημαντικότερο απο αυτά είναι το Right to be Forgotten).


Για περισσότερες ινφο σε Tl;dr φαση, τσέκαρε και δω


Το αν τα κράτη και οι επιχειρήσεις παρανομούν στη συλλογή των δεδομένων μας, είναι δεδομένο.
Το ότι αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν άμεσα και επίσημα ως μέσο καταστολής/καταπίεσης/ελέγχου είναι και αυτό δεδομένο, διότι αυτά τα δεδομένα είναι ανθρώπινο δικαίωμά μας.

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι το ότι γίνονται προσπάθειες απο διάφορα κράτη ώστε να καταστρατηγηθεί αυτό το δικαίωμα.
Σε αυτό χρειάζεται, σε πρώτο βαθμό, η ενημέρωση και επαγρύπνισή μας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Προς το παρών έχουμε επιλογή και είναι στην πράξη.

Στην Ευρώπη σύμφωνα με το Ευρωπαικό Συμβούλιο των Ανθρωπίνων δικαιωμάτων για να μπορει το κράτος να συλλέξει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα νόμιμα θα πρέπει να πληρούνται και οι 3 προυποθέσεις:
  1. Η συλλογή να είναι νόμιμη
  2. Η συλλογή να γίνεται για έναν δικαιολογημένο λόγο
  3. Η συλλογή να είναι στο πλαίσιο λειτουργίας μιας Δημοκρατικής κοινωνίας
Επίσης το GDPR, όσο και να κουτσουρεύτηκε απο τους λομπίστες, έθεσε συγκεκριμένα όρια και για τις ιδιωτικές εταιρείες (και το σημαντικότερο απο αυτά είναι το Right to be Forgotten).


Για περισσότερες ινφο σε Tl;dr φαση, τσέκαρε και δω


Το αν τα κράτη και οι επιχειρήσεις παρανομούν στη συλλογή των δεδομένων μας, είναι δεδομένο.
Το ότι αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν άμεσα και επίσημα ως μέσο καταστολής/καταπίεσης/ελέγχου είναι και αυτό δεδομένο, διότι αυτά τα δεδομένα είναι ανθρώπινο δικαίωμά μας.

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι το ότι γίνονται προσπάθειες απο διάφορα κράτη ώστε να καταστρατηγηθεί αυτό το δικαίωμα.
Σε αυτό χρειάζεται, σε πρώτο βαθμό, η ενημέρωση και επαγρύπνισή μας.

Επειδή είμαι δικηγόρος στο επάγγελμα και η συζήτηση έχει για μένα και επιστημονικό/επαγγελματικό ενδιαφέρον θα απαντήσω στο κατάλληλο thread για να μην κάνουμε derail το τρέχον. Θα γράψω την απάντησή μου στο thread του Μεγάλου Αδελφού.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τωρα αυτό να το βάλω εδώ ή στα Γεωπολιτικά; Το βάζω εδώ γιατι πέφτει λόγω γρίπης

"Έπεσε ο Μπολσονάρου" (?) λόγω ανικανότητας; Πραξικόπημα απο το στρατό
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,501
κουνέλο, μιλησες στην καρδια μου, ας γιουζούαλι.

εχω καταληξει, σκεπτομενος εντονα και υπερωριμα οπως το συνηθιζω, οτι οι λιγοστες επιλογες στο αδειοχαρτο εχουν σκοπό:
α) να μας γεμισουν τυψεις, αν το καταπατησουμε
β) να μας κανουν δημιουργικους, ωστε να το καταπατησουμε και
γ) να μπορεσουνε σε μελλοντικο χρονο, να εφαρμοσουν τις επιλογες που γραφει ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ και πρακτικα να τσιμπανε 150 ευρω απ ολους οσους κινουνται

(προχειρο παραδειγμα: τογνωστο νο2 λεει κατα γραμμα:
Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η αποστολή τους.
μεχρι σημερα το εφαρμοζουν ελαστικα, αυριο μεθαυριο θα σου λενε:
"- γιατι βγηκες? το mymarket που μου λες οτι πας, επιτρεπει αποστολη προιοντων...
- μαααα, θα λες εσυ, το ξερω, τηλεφωνησα και εχει αναμονη 11 μερες. θα πεθανει ο παππους, κι εγω θα ρεψω. θα μου στειλετε τον μπατσο με το μουσι των 6 μ.μ. να μου φερει τροφες? πως θα ζησω?
- στα γκογκόβια μας. να ειχες καμει προνοητικη κρατηση πριν 11 μερες. φερε τα 150...")

επιστροφη οντοπικ. ναι, λελο, κι εγω για τροφιμα εγραψα. λεω τι διαλο, γουί γουί σιτσουέισο, θα παρω εφημεριδα ΚΑΙ κρουασαν... τι θα μου πει ο αστυνομικος όργανος?? και κιναω για το περιπτερο. περιπτερο νο 1 κλειστο. περιπτερο νο 2 κλειστο (σημειωτεον και τα 2 ηταν ανοιχτα μεχρι την περασμενη κυριακη...). ενταξει, γυρισα σπιτι κρυωμενος, απογοητευμενος και το κυριοτερο χωρις εφημεριδα και κρουασαν.


επιμυθιο: αγοραστε κωλοχαρτα. ουτε εφημεριδες δεν παιζουν πια, που ηταν η εναλλακτικη λυσις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Ο στρατός έκανε άκρη τον δικό τους ακροδεξιό στραόκαβλο; ε οκ ήρθε το τέλος πράγματι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είναι δικό μου.



Έξω από ένα επαρχιακό φροντιστήριο, Ελλάδα 2200 μ.χ. Ο Τάκης και ο Σταύρος περιμένουν να περάσει το κενό τους. Ο Τάκης βγάζει και ανάβει έναν μπάφο .
- Το ξέρει η μάνα σου ότι καπνίζεις;
- Ναι.
- Και τι λέει;
- Ε καλά δεν καπνίζω και ταμπάκο, δεν είμαι κανα πρεζάκι.
- Διάβασες;
- Διάβασα αλλά μαλάκα τα μπερδεύω. Η οικονομική κρίση ήταν μετά τον κορονοϊό η πριν.
- Και πριν και μετά. Είναι δύο κρίσεις κολλητά.
- Ποια ήταν με τα πολλά γιούρογκρουπ;
- Η πρώτη.
- Αυτή με τον Μητσοτάκη τον Δεύτερο;
- Όχι, με τον Παπανδρέου τον Τρίτο.
- Όχι τον πρώτο;
- Τον τρίτο.
- Όχι ρε το θυμάμαι, με τον Γεώργιο Παπανδρέου ήταν.
- Ναι, τον τρίτο όμως. Τον μπερδεύεις γιατί έχει ίδιο όνομα με τον πρώτο.
- Μαλάκα τα γιουρογκρουπ δεν μπορώ να τα μάθω. Πόσα ήταν;
- Δε θυμάμαι.
- Α καλα για να μη θυμάσαι εσυ…
- Τα διαγγέλματα να διαβάσεις, είναι σος φέτος έχουν να πέσουν χρόνια.
- Με τον ιό;
- Ναι.
- Αυτός ήταν με τον Μητσοτάκη τον Πρώτο;
- Τον Δεύτερο.
- Μαλάκα τι κάνανε τότε; Δυο ονόματα είχανε όλα και όλα; Ο Τσίπρας ο Πρώτος πότε ήταν;
- Ενδιάμεσα σε Παπανδρέου τρίτο και Μητσοτάκη Δεύτερο.
- Αυτός ήταν με την αλλαγή.
- Με την αλλαγή ήταν ο Παπανδρέου ο Δεύτερος.
- Ο Τσίπρας ήταν που ήταν αριστερός;
- Οι πηγές διαφωνούν, η απάντηση με βάση το λυσσάρι είναι ότι «βγήκε με αριστερή πλατφόρμα αλλά εφήρμοσε πιο ρεαλιστική πολιτική», άμα το γράψεις αλλιώς κόβεται όλο το θέμα.
- Με το δημοψήφισμα.
- Ναι.
- Που είπαν ναι.
- Που είπαν όχι.
- Με τους Γερμανούς;
- Α μπράβο.
- Με το Χίτλερ.
- Όχι ρε μαλάκα άλλη περίοδο, με τους άλλους Γερμανούς, τους καλούς.
- Ααααααα ναι, που το «όχι» το κάνανε μετά «ναι».
- Ναι εκεί είναι τα δεύτερα Γιουρογκρουπ μην μπερδευτείς.
- Ωχχχχ μαλάακα αυτά με τον Βαρουφάκη, καλά ανάθεμα αν έχω καταλάβει τίποτα.
- Τέλος πάντων εκεί με τον ιό είναι που απαγορεύανε την κυκλοφορία.
- Α, ναι;
- Ναι.
- Που λέγανε ότι για όλα φταίνε οι κομμουνιστές και οι αριστεροί.
- Ναι.
- Ότι χρειάζονται μέτρα περιορισμού για να προστατευτεί η χώρα.
- Α γεια σου.
- Που έγινε το Πολυτεχνείο.
- ΟΧΙ, άλλη περίοδος.
- ΠΩΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.
- ΑΛΛΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ, ΑΛΛΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
- ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ;;;;;;;

Σιωπή
- Στο τέλος γιατροί θα καταλήξουμε.
- Έλα ρε μη γρουσουζεύεις.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Δεν είναι δικό μου.



Έξω από ένα επαρχιακό φροντιστήριο, Ελλάδα 2200 μ.χ. Ο Τάκης και ο Σταύρος περιμένουν να περάσει το κενό τους. Ο Τάκης βγάζει και ανάβει έναν μπάφο .
- Το ξέρει η μάνα σου ότι καπνίζεις;
- Ναι.
- Και τι λέει;
- Ε καλά δεν καπνίζω και ταμπάκο, δεν είμαι κανα πρεζάκι.
- Διάβασες;
- Διάβασα αλλά μαλάκα τα μπερδεύω. Η οικονομική κρίση ήταν μετά τον κορονοϊό η πριν.
- Και πριν και μετά. Είναι δύο κρίσεις κολλητά.
- Ποια ήταν με τα πολλά γιούρογκρουπ;
- Η πρώτη.
- Αυτή με τον Μητσοτάκη τον Δεύτερο;
- Όχι, με τον Παπανδρέου τον Τρίτο.
- Όχι τον πρώτο;
- Τον τρίτο.
- Όχι ρε το θυμάμαι, με τον Γεώργιο Παπανδρέου ήταν.
- Ναι, τον τρίτο όμως. Τον μπερδεύεις γιατί έχει ίδιο όνομα με τον πρώτο.
- Μαλάκα τα γιουρογκρουπ δεν μπορώ να τα μάθω. Πόσα ήταν;
- Δε θυμάμαι.
- Α καλα για να μη θυμάσαι εσυ…
- Τα διαγγέλματα να διαβάσεις, είναι σος φέτος έχουν να πέσουν χρόνια.
- Με τον ιό;
- Ναι.
- Αυτός ήταν με τον Μητσοτάκη τον Πρώτο;
- Τον Δεύτερο.
- Μαλάκα τι κάνανε τότε; Δυο ονόματα είχανε όλα και όλα; Ο Τσίπρας ο Πρώτος πότε ήταν;
- Ενδιάμεσα σε Παπανδρέου τρίτο και Μητσοτάκη Δεύτερο.
- Αυτός ήταν με την αλλαγή.
- Με την αλλαγή ήταν ο Παπανδρέου ο Δεύτερος.
- Ο Τσίπρας ήταν που ήταν αριστερός;
- Οι πηγές διαφωνούν, η απάντηση με βάση το λυσσάρι είναι ότι «βγήκε με αριστερή πλατφόρμα αλλά εφήρμοσε πιο ρεαλιστική πολιτική», άμα το γράψεις αλλιώς κόβεται όλο το θέμα.
- Με το δημοψήφισμα.
- Ναι.
- Που είπαν ναι.
- Που είπαν όχι.
- Με τους Γερμανούς;
- Α μπράβο.
- Με το Χίτλερ.
- Όχι ρε μαλάκα άλλη περίοδο, με τους άλλους Γερμανούς, τους καλούς.
- Ααααααα ναι, που το «όχι» το κάνανε μετά «ναι».
- Ναι εκεί είναι τα δεύτερα Γιουρογκρουπ μην μπερδευτείς.
- Ωχχχχ μαλάακα αυτά με τον Βαρουφάκη, καλά ανάθεμα αν έχω καταλάβει τίποτα.
- Τέλος πάντων εκεί με τον ιό είναι που απαγορεύανε την κυκλοφορία.
- Α, ναι;
- Ναι.
- Που λέγανε ότι για όλα φταίνε οι κομμουνιστές και οι αριστεροί.
- Ναι.
- Ότι χρειάζονται μέτρα περιορισμού για να προστατευτεί η χώρα.
- Α γεια σου.
- Που έγινε το Πολυτεχνείο.
- ΟΧΙ, άλλη περίοδος.
- ΠΩΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.
- ΑΛΛΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ, ΑΛΛΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
- ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ;;;;;;;

Σιωπή
- Στο τέλος γιατροί θα καταλήξουμε.
- Έλα ρε μη γρουσουζεύεις.
Το δα και εγώ στο fb .... Έχει περίεργη αίσθηση
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
επιστροφη οντοπικ. ναι, λελο, κι εγω για τροφιμα εγραψα. λεω τι διαλο, γουί γουί σιτσουέισο, θα παρω εφημεριδα ΚΑΙ κρουασαν... τι θα μου πει ο αστυνομικος όργανος?? και κιναω για το περιπτερο. περιπτερο νο 1 κλειστο. περιπτερο νο 2 κλειστο (σημειωτεον και τα 2 ηταν ανοιχτα μεχρι την περασμενη κυριακη...). ενταξει, γυρισα σπιτι κρυωμενος, απογοητευμενος και το κυριοτερο χωρις εφημεριδα και κρουασαν.


επιμυθιο: αγοραστε κωλοχαρτα. ουτε εφημεριδες δεν παιζουν πια, που ηταν η εναλλακτικη λυσις.
υποτιθεται οτι πρεπει να ξεκινησουν να πουλανε εφημεριδες στα super market, ετσι διαβασα στον ελεγχομενο τυπο.
Ετσι κανουν στον πολιτισμενο κοσμο. Πας στο super market και εχουν ψιλικαντζιδικο σεκσιον, για να μην χρειαζεται να πας στα μαγαζακια της γειτονιας. Φαρμακα, εργαλεια, κουρτινες και τα παντα ολα λεμε. να εχεικαθε δρομος τον μασουτη του.

Untitled.png

αυτο με το light, με προβληματισε λιγο. εννοει το φως που ακολουθουν οσοι εχουν μεταθανατιες εμπειριες;
 
Top Bottom