What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Μεχρι τωρα η κατασταση στην περιοχη ηταν κομπλε. Μασκουλα στο σουπερ μαρκετ και σε κλειστους χωρους οπου πληρωνα λογαριασμους.
Για να μη με κραξουν. χωρις αγχος. Σε καποια μερη πχ ψιλικατζιδικο για τσιγαρα, δεν φοραγα. Αυτο βεβαια επειδη δεν ειχα ακουσει για κρουσματα στην περιοχη. Το εβλεπα οτι πλησιαζε και προχθες, εμαθα για γνωστο ο οποιος την αρπαξε. Δεν το διασταυρωσα, δεν υπαρχει λογος. Απο την στιγμη που ακουστηκε στην περιοχη, για μενα ειναι λογος να κοψω την χαλαροτητα. Δεν γλυτωσα χολερα, φυματιωση και μαθαινουμε την αλφαβητα με την ηπατιτιδα για να αρρωστησω στην Ελλαδα.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Πάντως λέτε όλοι για τους πολίτες που δεν φοράνε μάσκα, αλλά εγώ τους πιο σιχαμένους και ενοχλητικούς ανθρώπους βλέπω να είναι αυτοί με τις μάσκες. Τι εννοώ:

1) Ήμουνα σε λεωφορείο, ήταν ένας γέρος γύρω στα 70 που μπήκε σε μια στάση με μάσκα και μετά από 2 στάσεις μπαίνουν 4 παιδιά χωρίς μάσκα. Το λεωφορείο δεν είχε χώρο και ούτε θέσεις να κάτσουν. Πετάγεται ο γέρος λίγο πριν γίνει σούπερ σάγιαν και τους λέει :
Γέρος :ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ Ε! (χωρίς να πουν τίποτα τα παιδιά).
Παιδιά : ... Ναι ντάξει τις κρατάμε...
Γ : ΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!!! ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ.
Π: Καλά ντάξει , ότι πείτε (και γελούσανε).
...
Γ: ΚΑΛΑ ΜΗ ΣΤΗΡΙΖΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑ ΣΑΣ.
Π: Τι πράγμα;
Γ: ΛΕΩ, ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΣΤΕ ΣΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑ ΣΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΑΝ ΤΡΕΛΟ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΛΕΠΙΔΙΑ.

Ο Γέρος κατέβηκε από το λεωφορείο ρίχνοντας παναγίες...

Είναι άλλες 2 ιστορίες που βαριέμαι να τις πω, όμως όσους έχω δει να κάνουν σαν θιγμένες κάρενς (3 περιπτώσεις), είναι ΜΟΝΟ υπέρμαχοι τις μάσκας. Και χρησιμοποιώ συνέχεια λεωφορεία και μετρό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Το πραγματικο προβλημα ειναι η κουραση των ανθρωπων. Δεν εχει σχεση με τον καρενσιμο.
Απο την μερα #1 ακολουθεις εκτος απο της οδηγιες, την λογικη και βλεπεις οτι πεταγεται η αλλη στα social καταντηρια και φωναζει για την αντισυνταγματικοτητα της καραντινας. Αυτη επρεπε να την στειλουν Αφρικη για σεμιναρια ελευθεριας, τον καιρο της επιδημιας.
Συνεχιζεις
Βλεπεις ανθρωπους να αγκαλιαζονται και να φτυνει ο ενας την μαπα του αλλου γιατι περναμε ωραια.
Συνεχιζεις
Πεταγονται διαφοροι που δεν εχουν δει εξανθημα στην ζωη τους και φωναζουν οχι στις μασκες γιατι σκοτωνουν.
Συνεχιζεις αλλα καποια στιγμη σκας ρε ανθρωπε.
Δεν βαζω πλατες στην κυβερνηση, σκατα τα εκανε. οχι οτι περιμενα να κανει κατι σωστο. Αν ολοι εκαναν αυτο που εννοειται, δεν θα ειχαμε καραντινες και ουτε θα περιμεναμε απο την κυβερνηση να μας κουναει το δαχτυλο. Οι Νο 1 υπευθηνοι για αυτο το πραγμα που μας εχει σπασει τα @@ ειναι οι κυβερνησεις και οι αμεσως επομενοι ειναι οι ξερολες, που δεν ενω δεν ειχαν καμια εμπειρια απο επιδημιες, αφου οι γενιες τους δεν ειχαν επαφη με τετοια πραγματα, βγαινουν με την παπαρα στο μυαλο τους.
Ε ναι, αυτος που προσεχει και βλεπει μπαμπουινους να συντηρουν αυτη την κατασταση θα σκασει ρε φιλε. Ουτε μασκα θελει να φοραει και εχει κουραστει να φοβαται.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Το πραγματικο προβλημα ειναι η κουραση των ανθρωπων. Δεν εχει σχεση με τον καρενσιμο.
Απο την μερα #1 ακολουθεις εκτος απο της οδηγιες, την λογικη και βλεπεις οτι πεταγεται η αλλη στα social καταντηρια και φωναζει για την αντισυνταγματικοτητα της καραντινας. Αυτη επρεπε να την στειλουν Αφρικη για σεμιναρια ελευθεριας, τον καιρο της επιδημιας.
Συνεχιζεις
Βλεπεις ανθρωπους να αγκαλιαζονται και να φτυνει ο ενας την μαπα του αλλου γιατι περναμε ωραια.
Συνεχιζεις
Πεταγονται διαφοροι που δεν εχουν δει εξανθημα στην ζωη τους και φωναζουν οχι στις μασκες γιατι σκοτωνουν.
Συνεχιζεις αλλα καποια στιγμη σκας ρε ανθρωπε.
Δεν βαζω πλατες στην κυβερνηση, σκατα τα εκανε. οχι οτι περιμενα να κανει κατι σωστο. Αν ολοι εκαναν αυτο που εννοειται, δεν θα ειχαμε καραντινες και ουτε θα περιμεναμε απο την κυβερνηση να μας κουναει το δαχτυλο. Οι Νο 1 υπευθηνοι για αυτο το πραγμα που μας εχει σπασει τα @@ ειναι οι κυβερνησεις και οι αμεσως επομενοι ειναι οι ξερολες, που δεν ενω δεν ειχαν καμια εμπειρια απο επιδημιες, αφου οι γενιες τους δεν ειχαν επαφη με τετοια πραγματα, βγαινουν με την παπαρα στο μυαλο τους.
Ε ναι, αυτος που προσεχει και βλεπει μπαμπουινους να συντηρουν αυτη την κατασταση θα σκασει ρε φιλε. Ουτε μασκα θελει να φοραει και εχει κουραστει να φοβαται.
Δύο βδομάδες να φορούσαμε όλοι μάσκες, μόνο δύο βδομάδες, θα είχε εξαφανιστεί ο ιός. Αλλά επειδή κάποιοι δε θέλουν να συμορφωθούν παιδευόμαστε για μήνες. Η αγανάκτηση του κόσμου είναι απόλυτα κατανοητή.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Δύο βδομάδες να φορούσαμε όλοι μάσκες, μόνο δύο βδομάδες, θα είχε εξαφανιστεί ο ιός. Αλλά επειδή κάποιοι δε θέλουν να συμορφωθούν παιδευόμαστε για μήνες. Η αγανάκτηση του κόσμου είναι απόλυτα κατανοητή.
Δεν είναι μόνον να βάλουμε μάσκες αλλά και να μην πάμε στα κλαμπ/καφετέριες και όπου ο συνωστισμός και η κοντινές επαφές δεν μπορούν να αποτραπούν.
Βέβαια και στα ΜΜΜ γίνεται συνωστισμός. Δεν μπορείς να πεις τον άλλον μην πας στη δουλειά.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
2 βδομάδες να φορούσαμε μάσκες; Σοβαρά τώρα;
1,5 μήνα lockdown πανελλαδικά ΚΑΙ με φουλ μάσκες όταν έβγαινες, και πάλι είχαμε κρούσματα. Και τώρα χωρίς lockdown, και μόνο με μάσκες θα χε εξαφανιστεί ο ιός...οκ...

Κούνελε ο τύπος που βλέπει τους μπαμπουίνους να συντηρούν την κατάσταση φορούσε μάσκα και γυαλιά.
Επομένως αφού όσοι ΨΥΧΑΚΗΔΕΣ ΚΑΡΕΝΣ φοράνε μάσκα, δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσουν (σύμφωνα με όλους τους ειδήμονες) και αφού η πλειοψηφία των νέων δεν έχει κίνδυνο από τον κορωνοιό και οι περισσότεροι νέοι είναι ασυμπτωματικοί (σύμφωνα με τον ΣΥΨΑ), ποιο το πρόβλημα;

Με πολύ απλά λόγια : Ο νέος δεν βήχει, αλλά και να βήξει ο γέρος φοράει μάσκα και είναι ψυχάκιας και θα απολυμάνει αμέσως τα χέρια του μόλις ακουμπήσει κάτι. Άρα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ακου Εpi, οταν το εγραφα αυτο ακουγα Slayer-epidemic, οποτε τα επιχειρηματα σου ειναι λιγο αργα. Το 1,5 μηνας με φουλ μασκες ειναι σαν το χωριο των στρουμφ, δεν υπηρξε ποτε.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Μπορείς να πεις ότι εξυπνάδα θες, αλλά :

1) Από 28 Μαρτίου μέχρι αρχές Μαϊού αν θυμάμαι καλά έπρεπε να στείλεις μήνυμα για να βγεις έξω. Η κίνηση έξω ήταν ΕΜΦΑΝΩΣ κομμένη απ ότι είναι τώρα. Έβλεπες το 1/4 να κυκλοφορεί έξω.
Και όντως τώρα που το θυμάμαι καλύτερα η μάσκα δεν ήταν υποχρεωτική, αλλά το 80% που έβλεπα να κυκλοφορεί έξω (σε σούπερ μάρκετ), φορούσε μάσκα. με το 1/4 της κίνησης έξω, και ανοικτά μόνο σούπερ μάρκετ και φαρμακεία + μεγάλη χρήση μάσκας, είχαμε πάλι κρούσματα.
Αυτό για μένα είναι πολύ πιο ισχυρό από το τωρινό μέτρο. Δεν συμφωνείς;

2) Το επιχείρημα είναι αργό (χαχαχα μπράβο έκτακτός...), αλλά δεν μου πες πως θα κολλήσει ακόμα κάποιος με μάσκα και συνεχείς απολυμάνσεις με αντισηπτικά. Αν θεωρείς ότι θα κολλήσει, σημαίνει ότι οι μάσκες και τα αντισηπτικά είναι άχρηστα. Είναι όντως άχρηστα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αυτο που εγινε ηταν ενας πανεθνικος τζερτζελες. Αλλη ειναι η σωστη λεξη αλλα νταξ.
Πριν το κλειδωμα, ειχε γεμισει βρωμισει ο τοπος απο ατομα τα οποια, υπο καποια δηθεν ταυτοτητα "ειδικου", ελεγαν οτι η καραντινα ειναι παρανομη. Εψαξα για μια συγκεκριμενη πατσαβουρα η οποια ειχε γινει viral. Μου την εστειλαν πολλοι, σε μορφη video για να ανοιξουν τα ματια μου. Να ξυπνησω. Δεν την βρηκα αλλα παιζει αυτο


Αμεσως αμεσως εχεις ενα ποσοστο, εστω και μικρο, το οποιο δεν ειχε διαθεση να ακολουθησει καμια οδηγια. Επιασαν αρκετους που κυκλοφορουσαν χωρις σκυλο και μεχρι τωρα βλεπουμε ατομα τα οποια μπαινουν σε λεωφορεια χωρις μασκα.
Τα λεωφορεια υπαρχουν για να μας υπενθυμιζουν οτι εχουμε μπλεξει ασχημα.

Αμεσως μετα γεμισε ο τοπος σκυλια, σκυλακια, σκιουρους, ρακουν και ποντικοαρουραιους, για να βγαινει βολτα ο ιδιοκτητης τους.
Το λεγαμε για χαβαλε αλλα το εβλεπα και εγω. Ατομα τα οποια τα γνωριζω και βαριοντουσαν να πανε να αγορασουν τσιγαρα, αποκτησαν την αναγκη να βγουν εξω για βολτες. Προχθες, οταν ξαπλωναν απεφευγαν το κλασιμο, για να μην χρειαστει να ανασηκωθουν στο ελαχιστο και σημερα περπατησαν 25 χιλιομετρα.
Εκεινη την περιοδο, εστελνες μηνυμα στον εαυτο σου οτι βγαινεις εξω και πηγαινες στο super market, χωρις να χρειαζεται να φορας μασκα.
Θυμαμαι που πηγαινα να ψωνισω και μασκα φοραγαν μονο στο ταμειο.
Ειχε παιξει και το θεμα εαν η μασκα βοηθαει, εαν οχι, εαν πρεπει να φοραμε γιατι θα τις χρειαστουν στα νοσοκομεια.
Ηρθα απο την Αφρικη, για να ανακαλυψω οτι ο κοσμος εδω δεν εχει ιδεα απο αρρωστιες. λογικο για τον κοσμο και υποκινουμενο απο τους "επιστημονες".

Εαν θελεις, να σου κανω ενα video για να δεις ποσοι μπαινουβγαινουν σε μαγαζια, χωρις μασκα και αραζουν αγκαλιτσα. Πολλοι.
Μετα ηρθαν οι τουριστες, Αυτο απο μονο του ειναι λογος για να παραιτηθει η κυβερνηση, μη βλεπεις τις στατιστικες που δειχνει οτι ο κοσμος χαρηκε απο τους κυβερνητικους χειρισμους. ΕΙναι ακομα ενας λογος για να φωναξεις το παντα επικαιρο, σταματηστε τον πλανητη να κατεβω.
Οχι επειδη ανοιξαν τα συνορα, αλλα επειδη τετοιο ανοιγμα ειχα δει με μια μητρια που σφηνωσε το κεφαλι της μεσα στο πλυντηριο.
Ακυρωσαν την καραντινα.
Κοιτα εδω τι εκαιγε τον κοσμο τον Μαρτιο

Οχι η επιδημια, οχι οι μασκες αλλα αν ειναι νομιμο να μας κλεισουν στα σπιτια μας.

Απο την στιγμη που παιζει συνωστισμος, και να προσεχεις, αν και δεν μπορω να θεωρησω προσοχη οταν πας να σε μερη με πολυ κοσμο, θα γινει η απροσεξια και υπαρχει η πιθανοτητα να τον πιεις, δεν λεω σιγουρα αλλα οτι υπαρχει πιθανοτητα.
Και για να ρηξω λαδι στην φωτια, το κλεινουμε τα περιπτερα 12 το βραδυ ειναι ενδειξη ασχετοσυνης.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Μπορείς να πεις ότι εξυπνάδα θες, αλλά :

1) Από 28 Μαρτίου μέχρι αρχές Μαϊού αν θυμάμαι καλά έπρεπε να στείλεις μήνυμα για να βγεις έξω. Η κίνηση έξω ήταν ΕΜΦΑΝΩΣ κομμένη απ ότι είναι τώρα. Έβλεπες το 1/4 να κυκλοφορεί έξω.
Και όντως τώρα που το θυμάμαι καλύτερα η μάσκα δεν ήταν υποχρεωτική, αλλά το 80% που έβλεπα να κυκλοφορεί έξω (σε σούπερ μάρκετ), φορούσε μάσκα. με το 1/4 της κίνησης έξω, και ανοικτά μόνο σούπερ μάρκετ και φαρμακεία + μεγάλη χρήση μάσκας, είχαμε πάλι κρούσματα.
Αυτό για μένα είναι πολύ πιο ισχυρό από το τωρινό μέτρο. Δεν συμφωνείς;

2) Το επιχείρημα είναι αργό (χαχαχα μπράβο έκτακτός...), αλλά δεν μου πες πως θα κολλήσει ακόμα κάποιος με μάσκα και συνεχείς απολυμάνσεις με αντισηπτικά. Αν θεωρείς ότι θα κολλήσει, σημαίνει ότι οι μάσκες και τα αντισηπτικά είναι άχρηστα. Είναι όντως άχρηστα;
Τώρα είμαι σίγουρος πως ζεις σε άλλη διάσταση. Γιατί αυτά που περιγράφεις δεν τα είδα ποτέ. Όλοι με χαρτί βγαίναν, κανένας δεν έστελνε μήνυμα. Παντού συνωστισμός, μάσκες ελάχιστοι (άντε 1 στους 100) και τα μέτρα δε τηρήθηκαν ποτέ (τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη). Τα πάρκα γεμάτα (εν μέσω καραντίνας είδα παρέα 30χρονων να παίζει μήλα! ΜΗΛΑ, που μήλα δεν έπαιζα ούτε στο δημοτικό). Ας μην κοροιδευόμαστε λοιπόν και μεταξύ μας, ξέρουμε τι είδαμε. Ο μόνος λόγος που μειώθηκε η κίνηση ήταν επειδή κλείσαν τα μαγαζιά και όλοι μαζεύονταν σε σπίτια (ο από πάνω έκανε πάρτυ μέσα στην καραντίνα, μάζεψε 30 άτομα).
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Η Μπάτζιου καταρχάς φαίνεται λίγο κομματόσκυλο (σε μια φάση γύρω στο 06:00 λέει «δεν είναι τώρα η ώρα να πούμε για τις ελλείψεις στο σύστημα υγείας...»).

Δεν διαφωνώ με κάτι εκτός από μερικούς χαρακτηρισμούς (ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΑ ΤΗΝ ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΟΥΝΕΛΕ;;;).

Θεωρώ όμως ότι κάποιος που πετάει απειλές για λεπίδια και ορύεται στο επίπεδο που είναι ένα βήμα πριν πιαστεί στα χέρια έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο.
Αν πιστεύεις ότι ακόμα και με 100% προστασία από μέρους σου θα κολλήσεις, τότε δεν είναι τόσο επειδή κάποιο άνιμαλ θα βήξει δίπλα σου ή θα φτερνιστεί χωρίς μάσκα μιας και εσύ καλύπτεσαι. Και αυτό ειναι το βασικό μου πρόβλημα. Αν είσαι τόσο νευριασμένος ώστε να τα βάλεις με κάποιον τυχαίο στο δρόμο που δεν σου μίλησε καν, τότε σημαίνει ότι εσύ παίρνεις όλα τα μέτρα που πρέπει (αλλιώς δεν πρέπει να το παίζεις κήρυκας). Άρα αφού εσύ δεν θα κολλήσεις, άσε αυτούς που δεν προσέχουν να κολλήσουν. Δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο. Και είναι περίεργο να παίζουμε με πιθανότητες (τι τσανς υπάρχει να κολλήσει αν κάνει αυτό ή το άλλο).

Σε ότι άλλο λες συμφωνώ.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Τώρα είμαι σίγουρος πως ζεις σε άλλη διάσταση. Γιατί αυτά που περιγράφεις δεν τα είδα ποτέ. Όλοι με χαρτί βγαίναν, κανένας δεν έστελνε μήνυμα. Παντού συνωστισμός, μάσκες ελάχιστοι (άντε 1 στους 100) και τα μέτρα δε τηρήθηκαν ποτέ (τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη). Τα πάρκα γεμάτα (εν μέσω καραντίνας είδα παρέα 30χρονων να παίζει μήλα! ΜΗΛΑ, που μήλα δεν έπαιζα ούτε στο δημοτικό). Ας μην κοροιδευόμαστε λοιπόν και μεταξύ μας, ξέρουμε τι είδαμε. Ο μόνος λόγος που μειώθηκε η κίνηση ήταν επειδή κλείσαν τα μαγαζιά και όλοι μαζεύονταν σε σπίτια (ο από πάνω έκανε πάρτυ μέσα στην καραντίνα, μάζεψε 30 άτομα).
Μάλλον ζούμε σε άλλη διάσταση. Εγώ κάθε φορά που πήγαινα Λεωφόρο Βουλιαγμένης έβλεπα 5-6 αμάξια στα φανάρια (από 30-40 που χε κανονικά). Στους δρόμους πλήρης νέκρα, μόνο τα Σούπερ Μάρκετ είχανε κόσμο και το μεγαλύτερο ποσοστό εδώ ήταν με μάσκες. Και γω που δεν είμαι τόσο υπέρμαχος της μάσκας, φορούσα πάντα στο Σούπερ.
Θεσσαλονίκη δεν ξέρω τι κάνατε ή τι σκέφτεστε.
Οι γέροι προφανώς δεν θα στέλνανε SMS και θα χανε χαρτί. Εγώ κάθε φορά με SMS έβγαινα. Και ο πατέρας μου αρκετές φορές με SMS.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
τα κρούσματα που έσκασαν εν μέσο καραντίνας ήταν αυτά που κόλλησαν πριν από αυτή. μετά την καραντίνα όλα πόπα ήμασταν, προφανώς δούλεψε.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490

Αν δεχτούμε ότι τελικά το πανελλαδικό lockdown άρχισε στις 23 Μαρτίου, και ότι χρειάζονται 2 βδομάδες για να πιάσει το μέτρο (λόγια του Χαρδαλιά και του Τσιόδρα), τότε πάμε στις 6 Απριλίου. Από το διάγραμμα βλέπεις ότι τότε και για μερικές μέρες μετά είχαμε 60 κρούσματα+.

Θα σου δώσω όμως ένα ελαφρυντικό και θα δεχτώ πως ίσως ήθελε μερικές μέρες παραπάνω να πιάσει. Οπότε ναι, από τις 13 Απριλίου και μετά είχαμε 17 κρούσματα κατά μέσο όρο. Μειώθηκαν κατά 60%, αλλά λύσε μου μια απορία. Από τις 20 Μαίου που τελείωσε το lockdown και δεν χρειαζόταν να φοράμε πια μάσκες (μόνο στα ΜΜΜ ήταν υποχρεωτική) μέχρι τις 26 Ιουλίου, γιατί είχαμε ακόμα 20 κρούσματα τη μέρα ξανά και δεν έγινε αυτό το ΜΠΟΥΜ που όλοι περίμεναν; Που ήταν τότε η εκθετική αύξηση; ΟΕΟ;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
θα με βάλεις να ψάξω την ειδησιογραφία της περιόδου τώρα.

Θυμάμαι ότι με το που βγήκαμε υπήρχαν μερικά κρούσματα, ήταν όλα περιορισμένα όμως. Μετά εκεί βόρεια έσκασε μια μπόμπα γιατί πήγαιναν σε κάτι πουτάνες στα σύνορα με Βουλγαρία κάτι μπάρμπες από ένα χωριό αν θυμάμαι καλά, μετά άνοιξε ο τουρισμός και μετά ξέφυγε σιγά σιγά αλλά με πολύ συγκεκριμένους γεωγραφικούς περιορισμούς. Εδώ κάτω από το αυλάκι πχ μέχρι πριν 2 εβδομάδες ήμασταν πόπα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ο φουρνος που ειναι στην προτιμηση μου, ειναι σε αποσταση οπου δεν θα συναντησω γειτονα. Οι ευχαριστες κοπελιτσες που εργαζονται εκει με κερνανε διαφορα οπως σταφιδοψωμα, ζαχαρωτα μπινελικια κτλ ξερουν να κερδιζουν τον πελατη. Ο συγκεκριμενος φουρνος, Για να την παλεψουν οικονομικα, εχει μηχανη του καφε και ο χωρος μπροστα απο τον φουρνο λειτουργει ως καφετερια.
Αν και εχουν 5-6 τραπεζακια, καποιες φορες εχουν περισσοτερο κοσμο απο τις κοντινες καφετεριες.
Γεροι, πιτσιρικαδες, μωρα μασκα δεν ξερουν τι θα πει. Ο χωρος ειναι εξωτερικος αλλα υπαρχει και το στριμωγμα. Αυτο το προσπερναω, δεν ειναι αυτο το θεμα.

Σημερα που πηγα για τον επιουσιο αρτο, με η γλυκυτατη κοπελα μου ειπε οτι εσκασε με την μασκα και με ρωτησε εαν εμαθα για τα δυο παιδάκια που πεθαναν στην Λαρισα, επειδη φορουσαν μασκα.....
Δεν το σχολιασα αλλα την ενημερωσα οτι ενας γνωστος μου αρρωστησε στην περιοχη.
Απο τι με ρωτησε... My my hey hey it's better to burnout than fade away.... Απο Covid της λεω. μετα λενε για τις χρυσομαλλουσες.
Ναι, αλλα μηπως ηταν αρρωστος απο πριν; 🤦‍♂️
Οχι, ο ανθρωπος ηταν υγιεστατος και αθλητικος τυπος.
Και πως το ξερεις οτι αρρωστησε;
Τωρα ξεκινησε η διαδικασια που εθετε σε κινδυνο την δωρεαν ΖΑΜΠΟΝΟΤΥΡΟΠΙΤΑ απο τα γλυκυτατα χερακια με τα απειρα τατου.
Ως 100% αρσενικο ωφειλα να παρω τα ρισκα μου.

Ενας τυπος εχασε την αισθηση της γευσης και η γυναικα του τον εστειλε με κουριερ να κανει το τεστ και του ειπαν φορα σακουλες στο κεφαλι και κατσε σπιτι σου. Εκει που δουλευει πηγαν ολοι για τεστ. Ο γνωστος πηγε για σακουλες οι αλλοι οχι.
Γιατι οι αλλοι δεν κολησαν;
επειδη οι αλλοι δεν ειχαν καμια επαφη με τον τυπο που εκανε λειηζερ στην γλωσσα του.
και πως το ξερεις;
Επειδη ο αδερφος μου εκανε τεστ και ειναι ΟΚ.
Αυτη ειναι η στιγμη που εβλεπα γραναζακια να γυριζουν μεσα στα ματια της. Δεν της ειπα οτι μου το ειπε ο Θεος.
Ειναι η στιγμη που ειμαι ετοιμος να πω, ελα μαζι μου να παμε καπου που δεν θα χρειαζεται να φορας μασκα, ουτε ρουχα εαν το θελησεις και η στιγμη που μπηκε μια ηλικιωμενη, χωρις μασκα, για να παρει ψωμακι.
Ζαμπονοτυροπιτα δεν μου εδωσε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Τα δωρεαν κερασματα εξαφανιστηκαν, μονο δωρεαν καλησπερες.
Πριν επιστρεψω στην Ελλαδα, Πολλοι φιλτατοι Αφρικανοι ελεγαν οτι ο ιος δεν θα εμφανιστει στα μερη τους. Ειμαστε χριστιανικο κρατος και το αιμα μας ειναι διαφορετικο επειδη ειμαστε μαυροι. Οταν κανεις facepalm αλλα ανοιγει διαπλατα το ενα ματι.

 
Top Bottom