What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,664

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Πως κανετε ετσι; αφου εκει το "προβλημα" εχει περασει και ο κοσμος βγηκε να το γιορτασει.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Αρνητικά τα τεστ. Δηλαδή μέσα σε καράβια που δεν καθαρίζονται ποτέ, δεν τηρούν τα μέτρα πρόληψης και καθόμασταν κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλον, για να μην πω για τα νησιά, μου φαίνεται υπερβολικά δύσκολο να μην κολλήσαμε τίποτα.
Και με την χαλαρότητα που βλέπω από το προσωπικό των πλοίων και το κράτος κάτι μου βρωμάει.

Κερασάκι στην τούρτα ότι από όσους Ιταλούς γνώρισα κανένας δεν είχε στον κύκλο του γνωστό που να νόσησε, καθώς και μαρτυρίες από διάφορους ότι πέθαιναν γερόντια και τα έγραφαν ως κοροναβαιρους χωρίς να έχει γίνει κάποιος έλεγχος.

Δεν το πάω στα τσιπακια, αλλά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Κερασάκι στην τούρτα ότι από όσους Ιταλούς γνώρισα κανένας δεν είχε στον κύκλο του γνωστό που να νόσησε

Πανω σε αυτο, 2 Ιστοριες θα αναφερω απο τον κυκλο μου για γνωστους που νοσησαν

Συγγενης του πατερα του εργοδοτη που δουλευω την ειχε τη γριπη, ηταν καραντινα, μετα εντατικη, αναρρωσε και ξαναεμφανιστηκε, δευτερη καραντινα, τωρα βγηκε

Η μανα ενος φιλου του αδερφου μου εχει αφοτου ειχε παει επισκεψη στην Ξανθη στον αδερφο της, ο οποιος κολλησε και πεθανε. Η γυναικα στην επιστροφη με ΚΤΕΛ ανεβασε πυρετο. Το εν λογω παλικαρι πηγε να την παρει απο τα ΚΤΕΛ με μασκες και τα παντα αφου τον πιεζε η αδερφη του, στο τελος δεν τον βαζαν στο σπιτι απο φοβο και περασε 2 βδομαδες στη Δυρφη σε σκηνη σαν αγριμι μακρια απο τους παντες με θερμομετρα και αγχος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,469
Την πέρασε πολύ άσχημα φίλος στην Αγγλία που ήρθε για διακοπές και μας τα έλεγε. Υπάρχει και είναι δύσκολη ασθένεια άσχετα την ηλικία.

Όσο για το κάτι βρωμάει, δεν βρωμάει κάτι απλά όπως έλεγε ένα γίδι "θα το πιστέψω όταν κολλήσει κάποιος συγγενής μου"...
Οπότε όλοι στα παπαρια τους.

Δηλαδή το κράτος είπε ας καταστρέψω την οικονομία μου και να ανέβει η ανεργία και να τον πιω για να κερδίσω, εεεε δε ξέρω, κάτι...

Όλοι χάνουν από αυτό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ενας προισταμενος της γυναικας μου πεθανε απο covid. Ηταν αρρωστος, πηγε στο νοσοκομειο, εκανε το τεστ, του εκαναν την κηδεια.
Ενας φιλος ΕΙΧΕ τρεις φιλους. Ιδια διαδικασια.
Δυο πρωην εργοδοτες μου, αρρωστησαν αλλα οι κοπριτες δεν ψοφανε. Δεν ειχαν κανενα λογο να πουν ψεματα. Το σωστο ειναι να το αρνηθουν, για λογους PR.
Οπως το βλεπω εγω, το σημαντικο ειναι (για αυτους) να μην γινει μεγαλο μπαμ και καταρευσουν τα παντα. Οπως ειναι γνωστο, αυτη ειναι η στιγμη που ξεκινανε οι χοντρες οδομαχιες. Ολα για το προθεση ψηφου και τις επομενες εκλογες γινονται.
Πιστευω οτι "ολα ειναι μουφα" δεν προσφερει καποια προστασια. Να προσεχεις και ας ειναι μουφα. δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο.
Ολοι αυτοι, και ειναι πολλοι, που φωναζουν σημερα για μουφα, εαν η κατασταση γινει εκτος ελεγχου θα ειναι οι ιδιοι που θα φωναζουν στο φουμπου οτι το κρατος δεν εκανε τιποτα για να τους προστατευσει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Την πέρασε πολύ άσχημα φίλος στην Αγγλία που ήρθε για διακοπές και μας τα έλεγε. Υπάρχει και είναι δύσκολη ασθένεια άσχετα την ηλικία.

Όσο για το κάτι βρωμάει, δεν βρωμάει κάτι απλά όπως έλεγε ένα γίδι "θα το πιστέψω όταν κολλήσει κάποιος συγγενής μου"...
Οπότε όλοι στα παπαρια τους.

Δηλαδή το κράτος είπε ας καταστρέψω την οικονομία μου και να ανέβει η ανεργία και να τον πιω για να κερδίσω, εεεε δε ξέρω, κάτι...

Όλοι χάνουν από αυτό.

Έτσι ακριβώς. Όσο υπέροχο είναι το ίντερνετ άλλο τόσο κακό έχει κάνει δίνοντας παγκόσμιο βήμα σε κάθε ανόητο. Βεβαίως δεν είναι και τα συμβατικά μέσα άμοιρα ευθυνών για αυτό το χάλι γιατί η δημοσιογραφική δεοντολογία έχει πεθάνει και μας ταΐζουν κομματική και επιχειρηματική προπαγάνδα συνεχώς, με αποτέλεσμα τη μία φορά που ενημερώνουν σωστά να μην τους πιστεύει κανείς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,469
@lelos kounelos hotlink protection, καλά που δεν έχει τίποτα εμετούς... αν θυμάστε...

Εν το μεταξύ, γίδι γνωστός μου έβαλε κάτι μλκς περί ψέμα κόβιντ κτλ "δείτε πριν κατεβάσουν", και άρχισα να γράφω από κάτω για τον φίλο μου, αλλά ξαφνικά σταματάω, λέω δε γμιέται... και τον μπλοκάρω μια και έξω.

Νομίζω ότι είμαι σε ηλικία πλέον που δε μπορώ να ασχολούμαι με το κάθε γίδι εκεί έξω...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Τυπος ο οποιος δεν θα πιστεψει στην επιδημια, ουτε εαν του πας μακαριτη στο σπιτι του.
Εσυ θα κανεις το εμβολιο;
Οχι.....
το προσωπο του αστραφτει και κανει την εμφανιση του το μειδιασμα.
Πως οχι; αφου πιστευεις οτι υπαρχει ιος, πρπει να το κανεις το εμβολιο.
δεν το θα το κανω, ετσι και αλλιως θα ξεκινησουν με οσους ειναι στην λιστα SOS.
Αφου θα ειναι υποχρεωτικο, πρεπει να το κανεις. Εβαλε μπροστα το δουλεμα.
Δεν θα το κανω. Οταν ξεκινησουν οι εμβολιασμοι δεν θα προσεχει κανενας, επειδη ολοι θα νοιωθουν εξτρα ασφαλεια. Τοτε θα ειμαι ολη μερα σε κλειστους χωρους με αλλα ατομα, χωρις μασκα και τα απογευματα θα ερχομαι στο σπιτι σου για καφε.
.....
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Δηλαδή το κράτος είπε ας καταστρέψω την οικονομία μου και να ανέβει η ανεργία και να τον πιω για να κερδίσω, εεεε δε ξέρω, κάτι...

Το συγκεκριμένο είναι πολύ άστοχο. Σε έχω δει να το αναφέρεις κι αλλού και δεν έχω καταλάβει πού το στηρίζεις. Το κράτος και γενικά τα κράτη έχουν καταστρέψει πολλές φορές την οικονομία τους για διάφορους λόγους, όχι πάντα προφανείς. Ένας ιός μπορεί να λειτουργήσει όπως ένας πόλεμος, ένας παγκόσμιος πόλεμος, με σκοπό να επανεκκινήσει ένα καπιταλιστικό σύστημα το οποίο ψυχορραγεί. Ο ιός βέβαια είναι ανώτερος διότι μπορείς να κάνεις τους πάντες ήρωες και να ρίξεις το φταίξιμο στον λαουτζίκο που δεν πρόσεξε ενώ στον πόλεμο υπάρχει ο κακός στρατηγός, πρωθυπουργός παπάς ή ότι άλλο θες.

Για τις υπόλοιπες απαντήσεις σας τώρα, δεν αρνούμαι την ύπαρξη της κορονας, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα πράγματα είναι όπως μας τα περιγράφουν. Όπως εσείς λέτε για τους γνωστούς σας, έχω κι εγώ έναν γνωστό που νόσησε ασυμπτωματικα, υπάρχει και μια άλλη πλευρά η οποία κάνει λόγο για νούμερα φαντάσματα. Δεν είναι παράξενο Ιταλοί από τον βορρά να μην έχουν ακουστα ούτε έναν στον ευρύτερο κύκλο τους που να αρρώστησε;
Σε επαρχιακή πόλη με 9 κρούσματα να ψάχνουν από τον Δήμο να τα βρούν και να μην υπάρχουν. Εν τέλει βρέθηκε ότι ήταν ένα κι αυτό υποθετικό επειδή δούλευε σε νοσοκομείο.
Κοντινοί και μακρινοί γνωστοί να σου λένε ότι πέθανε η γριά από εγκεφαλικό και την βάλανε στους κοβιντ επειδή έτσι ήθελαν ή επειδή έπαιξε αποζημίωση.

Κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα παραπάνω. Μπορεί να είναι και μεμονωμένες περιπτώσεις μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση εμένα με βάζουν σε σκέψεις για το κατά πόσο θα πρέπει να παίρνω τοίς μετρητοίς ότι μας σερβίρουν. Το δούλεμα πάει γόνα, αλλά τι να γίνει που την αγαπάμε την ζωουλα μας;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ανακοινωσεις της κυβερνησης στο εξωτερικο:


vs.

Ανακοινωσεις της κυβερνησης στο εσωτερικο:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ένας ιός μπορεί να λειτουργήσει όπως ένας πόλεμος, ένας παγκόσμιος πόλεμος, με σκοπό να επανεκκινήσει ένα καπιταλιστικό σύστημα το οποίο ψυχορραγεί. Ο ιός βέβαια είναι ανώτερος διότι μπορείς να κάνεις τους πάντες ήρωες και να ρίξεις το φταίξιμο στον λαουτζίκο που δεν πρόσεξε ενώ στον πόλεμο υπάρχει ο κακός στρατηγός, πρωθυπουργός παπάς ή ότι άλλο θες.
Για να βγει συμπερασμα πανω σε αυτο, καποιος, οχι εγω, θα πρεπει να συγκρινει τους οικονομικους δεικτες των χωρων και να ξεκινησει μερικα χρονια πριν το μπαμ.

Απο το προσωπικο αρχειο του Λελου Κουνελου
laos.jpg


Για το Λαος, Η φωτογραφια δεν μπηκε για να υπογραμμισω το σφυροδρεπανο. Επειδη εχω παει αρκετες φορες, θελω να μεταφερω καποιες απο τις εμπειριες μου. Οπως ειχε πει και ο Αγγελακας στο "ο χαμενος τα παιρνει ολα", τα πραγματα ηταν παντα δυσκολα, δεν δυσκολεψαν τωρα τελευταια. Συνεχιζω.
Το Λαος δεν εχει νυχτερινη ζωη, Ο αριθμος των γυναικων που το τσουλανε δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τους αριθμους των γειτονικων κρατων και λογω νομοθεσιας, τους ξενους δεν τους κοιτανε ουτε στα ματια. Δηλαδη οποιος θελει μπουμπουμ ΔΕΝ παει στο Λαος.
Μολις πεσει ο ηλιος δεν κυκλοφορει ανθρωπος. Μιλαω για την πρωτευουσα. Πολλοι απο αυτους που πανε στο Λαος, ειναι για visa run και γενικα στριμωχνονται στα εδαφια συνορα με την Ταιλανδη. To Λαος τα εκλεισε τα συνορα της με την Ταιλανδη.
Απο την φωτογραφια φαινεται οτι το Λαος εχει Βουδιστες. Λογω θρησκειας. αυτοι οι λαοι αποφευγουν την σωματικη επαφη στις κοινωνικες τους επαφες. Σε περιπτωσεις, απαγορευεται να ακουμπισεις φιλικα ατομα τα οποια δεν τα γνωριζεις πχ δεν μπορεις να ακουμπησεις το κεφαλι ενος παιδιου που ηρθε διπλα σου και σου χαμογελασε.

Λογικο ειναι τα κρουσματα να ειναι ελαχιστα. 1 με 3 νεα κρουσματα την μερα και με εξαιρεση 3, ολα στην πρωτευουσα.
Λογικο ειναι να μην κλεισουν τιποτα αλλα το εκαναν και ανοιξαν οσο γρηγοροτερα μπορουσαν.
Πρωτη Απριλιου επαιξε lockdown και το τελευταιο κρουσμα βρεθηκε μετα απο 12 μερες. 18 Μαιου χαλαρωσαν πολυ τα μετρα.
4 Ιουνιου ανοιξαν τα συνορα και φανταζομαι οτι διπλα στον τυπο που κραταει το θερμομετρο στεκονται 2 με καλασνικοφ. Εκει δεν αστειευονται.
27 Ιουλιου ειχαν ενα και μοναδικο νεο κρουσμα το οποιο το τσιμπησαν πριν μπει στην χωρα και συνεχιζουν ως ανοιχτη κοινωνια.

Απο την στιγμη που παιζει πανδημια, δεν μπορεις να ρισκαρεις με την κατασταση. Εκλεισαν τα παντα και μολις βεβαιωθηκαν οτι δεν υπαρχουν νεα κρουσματα, χαλαρωσαν πολυ τα εσωτερικα μετρα και μετα απο μια λογικη χρονικη αναμονη, ανοιξαν τα συνορα.
Δεν βλεπω κατι συνομωτικο στις κινησεις τους. Το Λαος ηταν και ειναι ενα φτωχο κρατος, τι καπιταλιστικο reset να κανουν;

Στην Ελλαδα δεν εγινε το ιδιο επειδη οι Ελληνες τα ξερουν ολα. Τωρα την τρωμε με τους γνωστους τροπους τους σεκς.
Ανοιξαμε τα συνορα πριν τελειωσουν τα εσωτερικα κρουσματα. μιλαμε για πραγματικη ανικανοτητα, κρατικη και κοινωνικη. αισταδιαλα πχια

 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
NIKAME ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!

μετα την αποψινη ανακοινωση της κυβερνησεως ειναι μετρημενες οι ωρες του κορωνιού στην χωρα. μολις:

1. τα υπόλοιπα κόμματα πάρουν ΚΑΘΑΡΗ θέση υπέρ της χρήσης μάσκας και κυριως μολις
2. τα στελέχη και τα μέλη του κόμματος της ν.δ. ανεβάσουν φωτογραφία προφίλ με μάσκα στα κοινωνικά τους δίκτυα

ο ιος θα κανει κακακια απ τον τρομο και θα αυτοκαταστραφεί.

οταν βλεπω κατι τετοια καταλαβαινω στ αληθεια οτι ο ελεγχος εχει χαθει τελειως, οτι κανείς δεν ειναι και πολυ στα καλα του και οτι μαλλον τελικα θα πεθανουμε ολοι (καποια μερα).
η ανακοινωση μνημειο που δινει νοημα στην λεξη ΚΛΑΥΣΙΓΕΛΩΣ:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,469
@Chronomancy θα στο κάνω λιανά αργότερα αν προλάβω. Σε γενικές γραμμές, δεν αμφιβάλω ότι περνάνε μαλακίες επί την ευκαιρία, αλλά ο Μητσοτάκης είχε ένα success story στα χέρια του που θα του εξασφάλιζε τουλάχιστον 2 επανεκλογές ακόμα και το βλέπαμε και εμείς ότι όλοι πηγαίναμε καλύτερα μέχρι να σκάσει ο κορώνας.

Δεν τα πετάς αυτά για να περάσεις αντιλαϊκά μέτρα που περνάς σε τυχαία νομοσχέδια όποτε γουστάρεις.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Να παρουν θεση υπερ της μασκας, με βασικη προυποθεση την αμεση εξαγγελια:

α) δωρεαν προμηθευσης μασκων σε καθε πολιτη και αποστολης δεματων επαρκων ποσοτητων στο σπιτι του

β) διαγωνισμου προμηθειας μασκων απο το ελληνικο κρατος με ευθυνη ελεγχου απο ανεξαρτητους ορκωτους ελεγκτες, που θα εξετασθει και θα πρεπει να παρει πρασινο φως απο ολα τα κομματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,469
Να παρουν θεση υπερ της μασκας, με βασικη προυποθεση την αμεση εξαγγελια:

α) δωρεαν προμηθευσης μασκων σε καθε πολιτη και αποστολης δεματων επαρκων ποσοτητων στο σπιτι του

β) διαγωνισμου προμηθειας μασκων απο το ελληνικο κρατος με ευθυνη ελεγχου απο ανεξαρτητους ορκωτους ελεγκτες, που θα εξετασθει και θα πρεπει να παρει πρασινο φως απο ολα τα κομματα.
Θέλετε να σας κάνω εγώ δώρο υφασμάτινη; Και τι θες να πεις επαρκών ποσοτήτων σε κάθε πολίτη; μπουγάδα δε βάζετε ρε βρομιάρηδες συριζεόι :trollface: 2 μάσκες και να πλένετε εναλάξ :gap:
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,664
Βγήκαν και κάτι γονείς στα δελτία ειδήσεων το μεσημέρι και έλεγαν πως το να φοράνε τα παιδιά τους μάσκα κάθε μέρα στο σχολείο θα τους κοστίσει "τουλάχιστον 10 ευρώ την ημέρα".

Δηλαδή, πώς το έχουν στο μυαλό τους, θα πάρουν μάσκες μιας χρήσης Dior ή Chanel και το παιδί θα φοράει διαφορετική κάθε μέρα και μετά θα την πετάει?
 
Top Bottom