What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μαμω τις περιορισμενες μου γνωσεις

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Γνωστος, σημερα το πρωι μου ειπε οτι εχει ενα παλαιο laptop, που παρουσιαζει προβλημα, π.χ. εκει που βλεπει μια ταινια, σβυνει ο υπολογιστης. Το πηγαινει σε τεχνικο, ο οποιος του κανει κατι σαν κοληση λεει, στην καρτα γραφικων λεει, που αν πληρωσει 80Ε το laptop λειτουργει για 6 μηνες, αν πληρωσει 160Ε λειτουργει για ενα χρονο. Μετα επανερχεται το προβλημα
Εδω θελω λιγο την βοηθεια σας, παρακαλω. Εγω εχω μια φορητη, ηλεκτροκοληση, αν του πω να το φερει να το κολησω, δεν θα κρατησει 2-3 χρονια? Η να τον αφησω να συνεχισει να πληρωνει?
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Και για να αντέξει 2 χρόνια, πόσα θα του πάρει; Μη μου πεις......... 320 ευρώ. Μάντεψα σωστά;

Μήπως ο γνωστός σου το πάει στον τεχνικό του Σρέντερ; :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Μολις κλεισει ο υπολογιστης, δεν αναβει ποτε; τι ειδους αρμεγμα ειναι αυτο; Μου θυμιζει τους τυπους που εφτιαχναν τηλεορασεις στα 80's οπου εβαζαν αντιστασεις με μικροτερη τιμη για να τους δωσουν την φθορα που τους αρμοζει. Οι πρακτικες τους ηταν μερος της διδασκαλιας, για καλυτερη κατανοηση της υλης.

παιζει φωτο απο τα εντοσθια του laptop; απο φωτο δεν βγαζεις ακρη αλλα ειμαι πολυ περιεργος. κοληση δεν ειναι με την καμια. ψυχρη κοληση με 6μηνη λειτουργια; τι κανει ο φιλος σου; καρφωνει μπετοβεργες με το laptop;

Edit
αν μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες, ισως να βρουμε την ακρη. Εγω παντως διακρινω proper αρμεγμα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Μπας και έχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία και του αλλάζει απλώς πάστα; Για 6μηνη αντοχή να βάζει μια φτηνιάρικη και για ετήσια καμιά πιο επώνυμη;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
@Chris2756 : αν είναι θέμα πάστας όπως υποψιάζεται ο @jimmy213, πες του γνωστού σου ότι του την αλλάζω εγώ δωρεάν (το πολύ να με κεράσει καμιά πάστα σεράνο από το Κοσμικόν).

Σόρρυ για την "τοποθέτηση προϊόντος" :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Παστουλα σκεφτηκα κι εγω αλλα 6 μηνες; με το ρολοι; Μπορει να εχω pc αλλα οταν γυρισα Ελλαδα, το pc ειχε πανω παστα που ειχα βαλει μια φορα πριν πολλα χρονια και προβλημα δεν ειχα. Εαν ειναι παστα, λογικα, αν αφησει το laptop λιγη ωρα σβηστο θα ξεκινησει.
αν ξεραμε το μοντελακι, αν οι ταινιες παιζονται πανω στην κουβερτα, αν ειχαμε μια ιδεα απο θερμοκρασιες, σβηνει μονο η οθονη; κ.α θα βοηθουσε την κατασταση
Για την ωρα μονο σεναρια επιστημονικης φαντασιας μπορουμε να κανουμε.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το λαπτοπ αν μπορείς.
Εγώ σκέφτομαι μήπως κάνει κανένα reflow στο τσιπάκι της gpu, πράγμα συχνό για παλιότερες κάρτες γραφικών. Θα δουλέψει για λίγο και θα τα φτήσει πάλι (άγνωστο για πόσες φορές), μεχρι να τα τινάξει οριστικά.
Αλλο ενδεχόμενο είναι να αλλάζει κανένα πυκνωτή ή ασφάλεια που θα καίγεται λόγω προβλήματος σε κάποιο βασικό τσιπάκι.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν γνωριζω λεπτομερειες, βρε παιδια, σας λεω οτι μου ειπε. Απλα μου στραβοεκατσε το 80 για εξι μηνες, το 160 για ενα χρονο. Γνωστος ειναι, αν ειταν φιλος μου θα τον στολιζα οπως επρεπε
Ενταξει, τωρα παστα? Εχω αφησει παστα για χρονια σε επεξεργαστη, σε σημειο ναχει ξεραθει εντελως
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Το κόστος ανεβαίνει πολύ με το άνοιξε-κλείσε που πρέπει να γίνει γιατί η κάρτα γραφικών συνήθως είναι ζόρικο να βγεί, πρέπει να γίνει βίδες όλο το λάπτοπ.
Η πάστα λίγο δύσκολο να φέρνει τέτοια αποτελέσματα. Αν έχει αποσπώμενη κάρτα γραφικών θα μπορούσε να αλλάξει την ''χαλασμένη'' τελειώνοντας μια και καλή με το πρόβλημα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το ειδα το λαπτοπακι ενα, φουτζιτζου ζιμενς με dual core, ATI, και 2 γιγα μνημη. Win 7 ultimate, 250Ε τα αγορασε, ειδα και την αποδειξη. Το λαπτοπακι του το χαρισε ενας φιλος του που του το ειχε χαρισει ενας αλλος φιλος. Εγω δεν ειδα καποιο μηχανικο η λειτουργικο προβλημα, βεβαια το ακουμπησα πανω σε 2 τουβλα γιατι το κελυφος στο κατω μερος ζεματαει. επεξεργαστης 80 βαθμοι μητρικη 90, λογικο μου φαινεται αν βαλει καποια ταινια η τρεξει κατι αλλο να ανεβει η θερμοκρασια και να σταματησει η λειτουργια. Παντως με αυτες τις θερμοκρασιες κανα τριωρο που ειμουν εκει λειτουργουσε.
Α! εχει καει το ανεμηστηρακι και ο τεχνικος του? του ειπε οτι "που να βρουμε τωρα κατι τετοιο, αλλα ΟΚ μωρε δεν πολυχρειαζεται κι ολας"
Του συνεστησα να βρει εναν τεχνικο που ασχολειται και μπορει να βρει ανεμηστηρακι. Ο τυπος μου λειε αν αναλαβεις, να μου αλλαξεις το ανεμηστηρακι μεχρι και 200 τα δινω. Μεχρι στιγμης 2 80αρια κι 1 160αρι εχει δωσει στον αλλο. Του απαντησα οτι αν ειταν φιλος μου η σφαλιαρα θαχε πεσει συννεφο. Τα νευρα μου τα χαπια μου κι ενα ταξι να φυγω. Δεν βρηκα ταξι κι εφυγα ποδαρατο.
Αν μπορει καποιος να αναλαβει αυτο το ΠΡΑΜΑ, πειτε μου να σας τον προωθησω
Συμληροματικη πληροφορια. Το λειτουργει, μετα απο κανα 20αλεπτο σταματαει (προφανως επιδει ανεβαινει η θερμοκρασια) μετα απο κανα δυο ωρες που δοκιμαζει, ξαναλειτουργει κι αντε παλι.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Καλά στον τεχνικό του σρέντερ πήγατε το μηχάνημα ρε σείς; Είναι σα να πας σε βουλκανιζατέρ και να σου λέει οτι είναι τρύπιο το λάστιχο αλλά δεν πειράζει, δεν τα χρειάζεται και τα 4 λάστιχα το αυτοκίνητο.......
Οι θερμοκρασίες που λες είναι υψηλές.Το ανεμιστηράκι δηλαδη δεν γύριζε καθόλου; H gpu τι θερμοκρασίες είχε;
Δεν κοίταξες για το ακριβές μοντέλο; Αν το ηξερα θα σου διάλεγα καινούριο ανεμιστηράκι απο το ebay. Απο εκεί βρήκα ανεμιστήρι και για το δικό μου λαπτοπ (12ετίας μηχάνημα) με 12 γιούρο άλλα και για το νετμπουκ. Μετά πας σε ένα κανονικό τεχνικό και του λες αλλαξέ το.
Η αλλαγή ανεμιστήρα μπορεί να είναι πανεύκολη όπως στο δικό μου (ούτε 5 λεπτά δουλειά) ή απίστευτα δύσκολή γιατί πρέπει να λυθεί όλο το μηχάνημα και το ανεμιστήρι να είναι το τελευταίο πράγμα που θα βγάλεις απο το κουφάρι του.
Βρες τι μοντέλο ακριβώς είναι και κάτι θα γίνει.
Εγώ θα είχα σταματήσει να το χρησιμοποιώ χωρίς ψύξη, είναι επικίνδυνο να τα τινάξει οποιαδήποτε στιγμή.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το ανεμηστηρακι το εχουν βγαλει καμενο καπου τοχει λεει στο σπιτι.
cpu 78-80 και mobo 87-90 Αυτες ειδα μονο με το speccy.
Nα το παει σε καποιον τεχνικο να του το αλλαξει. Τοσα λεφτα εχει δωσει τσαμπα, ας δωσει και μερικα εκει που θα πιασουν τοπο. Προσωπικα λαπτοπ, ταμπλετ, κινητα ουτε να τα βλεπω δεν θελω
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Αν ξεραμε το μοντελο θα ξεραμε και τι φουρφουρι φοραει/τιμη κτλ. Σε νορμαλ καταστασεις ειναι ευκολο να το αλλαξεις.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το Speccy εδειξε ολα τα εξαρτηματα με τα στοιχεια τους και πηραμε και φωτογραφια με αυτα. Θα του πω να μου στηλει να την ποσταρω εδω να δειτε. Αν θελει καποιος μπορω να σας φερω σε επαφη. Αν ειταν ντεσκτοπ ισως μπορουσα να βοηθησω σε κατι, απο λαπτοπ μονο το λειτουργικο η κανα προγραμματακι/παιχνιδακι μπορω.
Παντως ευχαριστω για τον κοπο και για τον χρονο σας
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλά στον τεχνικό του σρέντερ πήγατε το μηχάνημα ρε σείς; Είναι σα να πας σε βουλκανιζατέρ και να σου λέει οτι είναι τρύπιο το λάστιχο αλλά δεν πειράζει, δεν τα χρειάζεται και τα 4 λάστιχα το αυτοκίνητο.......
Οι θερμοκρασίες που λες είναι υψηλές.Το ανεμιστηράκι δηλαδη δεν γύριζε καθόλου; H gpu τι θερμοκρασίες είχε;
Δεν κοίταξες για το ακριβές μοντέλο; Αν το ηξερα θα σου διάλεγα καινούριο ανεμιστηράκι απο το ebay. Απο εκεί βρήκα ανεμιστήρι και για το δικό μου λαπτοπ (12ετίας μηχάνημα) με 12 γιούρο άλλα και για το νετμπουκ. Μετά πας σε ένα κανονικό τεχνικό και του λες αλλαξέ το.
Η αλλαγή ανεμιστήρα μπορεί να είναι πανεύκολη όπως στο δικό μου (ούτε 5 λεπτά δουλειά) ή απίστευτα δύσκολή γιατί πρέπει να λυθεί όλο το μηχάνημα και το ανεμιστήρι να είναι το τελευταίο πράγμα που θα βγάλεις απο το κουφάρι του.
Βρες τι μοντέλο ακριβώς είναι και κάτι θα γίνει.
Εγώ θα είχα σταματήσει να το χρησιμοποιώ χωρίς ψύξη, είναι επικίνδυνο να τα τινάξει οποιαδήποτε στιγμή.
Ε! ναι ρε συ, δεν χρειαζεσαι και τα 4 λαστοιχα σε αυτοκινητο!
Θυμασαι καποιον παλαια που κατεβηκε ολοκληρη Συγγρου στις 2 ροδες?
 
Top Bottom