What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ο δισκος γεμισε και τωρα;

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Παντα ημουν πολυ large με τα linux partition ομως με το laptop μου με επιασαν οι τσιγγουνιες. Καποια στιγμη ξεκινησαν τα μηνυματα οτι εχω 900mb ελευθερο χωρο και διαφορα μηνυματα χαρας και ευδαιμονιας. Μετα χειροτερεψε και μετα με πηρε αγκαλια η απελπισια.
ξεκιναμε με το ευκολο βημα.
Το ευκολο βημα δεν ειναι καποια windows-like λυση πχ ο γλυκος μου cleaner. θα σας κανει το συστημα σαν το βρακι της κλασμενης γριας. αφηστε αυτες τις μπουρδες για τα windows. οταν εισαι στη Ρωμη, το κανεις οπως οι ρωμαιοι. Σοβαρα, μη...
σημαντικο! δεν κατεβαζουμε καποιο script απο καποιο random site που κανει την βρωμοδουλεια για μας. Σοβαρα, μη...

1. παμε μια βολτα απο φακελο σε φακελο και σβηνουμε οτι σαβουρα αφησαμε εκει, ενα βραδυ μεθυσμενοι. document, pictures, videos, desktop και γενικα τους κλασσικους φακελους. Δεν παμε στους φακελους του συστηματος, εχει κακους λυκους εκει μεσα.
πιστεψτε με, θα πεταχτουν αρκετα κουναβια απο τις τρυπες.
2. ριχνουμε μια ματια στα προγραμματακια που εχουμε εγκαταστησει. καποιες φορες υπαρχουν πραγματα τα οποια εχουν αραχνιασει.
uninstall αλλα δεν θα σωθουμε. σε αντιθεση με τα windows, τα προγραμματα στο linux εχουν μικρο μεγεθος (συνηθως) επειδη δεν εχουν σκουπιδια που καθονται οπου βρουν. Ειναι σημαντικο να το κανουμε.
3.  terminal, χωρις φοβο και παθος. ηρεμα πραγματα.
sudo apt-get autoremove
επομενο βημα
sudo apt-get autoclean
να εχετε καπου ενα προχειρο WTF!! επειδη εγω ειδα να απελευθερωνονται GB.

ως εδω ευκολα και safe to do πραγματα. το επομενο βημα απαιτει να εχετε πιει καφεδακι και να εχετε παρει τα φαρμακα σας.
οι παλιοι kernels δεν φευγουν απο μονοι τους. ο καθενας εχει ενα λογικο μεγεθος καποιες φορες εχουν μεγεθος αρκετων mb και γιατι οχι GB.
οταν εχουν μαζευτει πολλοι παιζει θεμα.
Η προσβαση στη λυση ειναι ευκολη. Ανοιγουμε τον update manager και view / kernels.
krnls.png


αν αργησει να ανοιξει κατι ειναι φυσιολογικο και ιδου η λιστα με τις αρχαιολογιες.
kernel.png


Αφου υποσχεθειτε στην καρτελα που θα ανοιξει οτι θα ειστε καλο παιδι, ξεκινηστε με τον αρχαιοτερο kernel που θα βρειτε στο συστημα σας και remove. Η διαδικασια ειναι λιγο χρονοβορα και δεν προτεινω αλλα επιβαλω να αφησετε 2 και ισως 3 kernel, εκτος απο αυτον που ειναι σε use.  Για την κακια την ωρα βρε αδερφε.
θελετε να μαθετε ποσο χωρο εχει το ρημαδι σας; αφηστε τις εντολες στο terminal και τα διαφορα προγραμματα που σας δειχνουν ποσο χωρο εχει το βαρελι. ανοιξτε εναν φακελο και στο κατω μερος, ισως, να δειτε ποσο ελευθερο χωρο εχετε. μπακαλιστικη μεθοδος αλλα εμενα μου αρκει.

space.png


900mb και προς τα κατω ειχα.

και μερικα fun στατιστικα για τους kernels.

https://www.linuxcounter.net/statistics/kernel">https://www.linuxcounter.net/statistics/kernel
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
[quote quote=506067]
3. terminal, χωρις φοβο και παθος. ηρεμα πραγματα.

sudo apt-get autoremove

επομενο βημα

sudo apt-get autoclean
[/quote]

εγώ προτιμώ το απλό:

sudo apt clean

(χωρίς το auto, είναι πιο πλήρες και πιο γρήγορο) απλά σβήνει όλα τα πακέτα στην μορφή που έχουν κατέβει (δεν τα χρειάζεσαι πια αφού έχουν ήδη εγκατασταθεί). Είναι μια από τις ελάχιστες εντολές που θα έλεγα κανείς πρέπει να ξέρει σε ένα debian-οειδές.

Αυτό γενικά λύνει το πρόβλημα. Αν έχω όρεξη μπορεί να τρέξω και το autoremove καμμιά φορά.

Στα Arch-οειδή η αντίστοιχη εντολή είναι για clean είναι
<pre>sudo pacman -Sc</pre>
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
σωστος, νομιζα οτι το ειχα γραψει σαν επιλογη.
υπαρχουν και αλλα πραγματακια που μπορουν να σβηστουν, αλλα το κερδος ειναι μπορει να ειναι απελπιστικα μικρο πχ για το thumbnail cache
rm -v -f ~/.cache/thumbnails/*/*.png ~/.thumbnails/*/*.png
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
[quote quote=506070]σωστος, νομιζα οτι το ειχα γραψει σαν επιλογη.

υπαρχουν και αλλα πραγματακια που μπορουν να σβηστουν, αλλα το κερδος ειναι μπορει να ειναι απελπιστικα μικρο πχ για το thumbnail cache

rm -v -f ~/.cache/thumbnails/*/*.png ~/.thumbnails/*/*.png

[/quote]

για τα προσωπικά αρχεία μια πολύ ωραία εντολή είναι η
<pre>ncdu</pre>
(την έχω σημειώσει και στην ανάρτηση για την γραμμή εντολών)

 
Top Bottom