What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιος την έκανε την βρωμοδουλειά?

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Για το Πισί ενός φίλου ρωτάω...

Core 2 Quad Q9650
Gigabyte EP45C DS2
4x2 Gb Kingston DD2
Παλιά GPU Nvidia GT1030
Τροφοδοτικό Innovator 650W


Λοιπόν την περασμένη βδομάδα αγορασε φίλος μου καινούργια κάρτα, μία Gigabyte Eagle OC 3060 με σκοπό βέβαια πως θα άλλαζε και τα υπόλοιπα μέχρι τον Φλεβάρη περίπου. Χθες παρέλαβε και εναν μετατροπέα για την κάρτα διότι είναι απαιτεί ένα οκταπινο καλώδιο τροφοδοσίας και δεν είχε.

Το πρόβλημα είναι πως πως το Πισι δεν παίρνει μπρος πλέον παρόλο που ρεύμα περνάει. Δεν κάνει καν καθόλου boot. Πορτοκαλί λαμπακι η οθόνη. Μου είπε λέει έβαλε ξανα την παλιά κάρτα αλλά πάλι τα ίδια. Επίσης αλλαξε ψύκτρα στον επεξερκγαστή γιατί κάτι είχε σπάσει λέει, αλλά νμζ πως αυτό δε παίζει κάποιο ρόλο.

Εκείνος υποψιάζεται πως χάλασε μάλλον η μητρική. Ποσιμπωλ.
Εγώ ως υπαίτιο βλέπω το τροφοδοτικό, που το έχει και καμιά 3ετία τώρα...

Κάποια γνώμη? Πάντως το μονο σίγουρο είναι πως ούτως ή άλλως θα αλλάξει όλο το σύστημα, σημασία έχει να μην έπαθε κάτι η κάρτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Η μητρική δεν βγάζει κανένα μήνυμα λάθους, είτε σε καντράν είτε με ήχο/led;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ελεγχος τροφοδοτικου:

Ελεγχος RAM:
Dead RAM -> You will hear a beep pattern but that pattern depends upon your motherboard manufacturer. Usually repeating beep indicates RAM error.

Ελεγχος χαλασμενου CPU λογω κακης επανεφαρμογης μετα απο αλλαγη ψυκτρας:
Remove the heatsink from the top of the processor and reseat it. Unclip the processor from the motherboard. Check for any obvious damage such as burnt material/bent pins, which would mean the processor has failed.

Ελεγχος mobo (και με τροπους δια της ατοπον απαγωγης αλλων εξαρτηματων):
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Κοιτα, αν εχεις πολυμετρο μετρας τις εξοδους του τροφοδοτικου. Αν οχι, το μεταφερεις σε αλλο μηχανημα και ελεγχεις εαν δουλευει.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Αυτό το τροφοδοτικό έπρεπε να το πετάξει πρώτο.....
Περνάει ρεύμα στη μητρική αλλά δεν ξέρεις αν είναι αρκετό. Το καλύτερο είναι να δοκιμάσει τη νέα κάρτα σε άλλο pc.
Τώρα για το υπόλοιπο μηχάνημα αν υποθέσουμε οτι το τροφοδοτικό είναι οκ. Πες του να βγάλει την μπαταρία απο το bios και να την βάλει μετά απο κανένα 20λεπτο. Επίσης να βγάλει και το καλώδιο του pc απο την μπρίζα το ίδιο χρονικό διάστημα. Θέλω να πιστεύω οτι το παλιό του bios τα είδε σκούρα με την νέα κάρτα και κόλλησε.
Όταν το ξεκινήσει μετά να έχει επάνω την παλιά κάρτα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
innovator τροφοδοτικό με 3060... ούτε σε φριτέζα δε θα το έβαζα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Η μητρική δεν βγάζει κανένα μήνυμα λάθους, είτε σε καντράν είτε με ήχο/led;
Μου λέει πως ανάβουν μονον τα λαμπάκια error. Ηχο δε βγάζουν.

@nitro912gr εντάξει, όχι πως η 3060 είναι κάνα τέρας απαιτήσεων σε ρεύμα

Update: Μου λέει ο φίλος πως κατά την εγκατάσταση της νέας ψύκτρας CPU ζορίστηκε να την βάλει, την πίεσε γιατί χώραγε τσίμα τσίμα και μάλλον, λέει, χάλασε κάποιο πυκνωτάκι εκεί γύρω. Δεν ξέρω το κατά πόσο παίζει τώρα αυτό ρόλο,
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Τώρα έψαξα λεπτομέρειες για τη μητρική του.
Απο τα διαγνωστικά λεντάκια η μητρική που έχει δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει;
Ελπίζω να δοκίμασε να βάλει την παλιά κάρτα στη δευτερη pci-e που έχει μπας και γίνει τίποτε.
Παρόμοιο σύστημα με το δικό μου έχει. Αν μουλαρώσουν αυτά τα παλιά pc σου σπάνε τα νεύρα. :ROFLMAO:

EDIT:
Σελίδα 22.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Update: Μου λέει ο φίλος πως κατά την εγκατάσταση της νέας ψύκτρας CPU ζορίστηκε να την βάλει, την πίεσε γιατί χώραγε τσίμα τσίμα και μάλλον, λέει, χάλασε κάποιο πυκνωτάκι εκεί γύρω. Δεν ξέρω το κατά πόσο παίζει τώρα αυτό ρόλο,

Πυκνωτακι; διπλα στην CPU; καποιο επιφανειακης στηριξης θα ξηλωσε ή εγδαρε την κοληση του και προκαλει βραχυκυκλωμα. Αν δεν ξεκολησε, να του πεις να τσεκαρει την κοληση και γενικα τις κολησεις. Αυτες οι γρατζουνιες/τα παιρω ολα σβαρνα, μπορουν να προκαλεσουν βραχυκυκλωμα. Αυτο ειναι κατι που μπορει να εξηγει και τα αναμενα λαμπακια.
Τα smd εχουν ρολο και η απουσια τους γινεται αισθητη απο το συστημα.

Edit
Ουτε αυτη η βια στον επεξεργαστη μου αρεσε. Πολυ ενθουσιασμο ειχε ο φιλος σου.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Δεν το είδα το update, τελικά το κρασάκι απ οτο νησί έκανε το θαύμα του. :ROFLMAO:
Πες του θέλουμε φωτογραφίες, τι πυκνωτάκι είναι και απο που το ξεκόλλησε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Πες του θέλουμε φωτογραφίες, τι πυκνωτάκι είναι και απο που το ξεκόλλησε.
ωραια μπαινει στο νεο ετος, δυναμικα. πυκνωτακια θα τον παει η νεα χρονια.
 
Top Bottom