What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πρόβλημα στα παράθυρα... άντε βγάλε τώρα άκρη

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Χαίρεται χαίρεται,
όπως λέει και ο τίτλος έχχω πρόβλημα στα παράθυρα και πρέπει να δω πως θα ξεμπλέξω.

Σύμπωμα: Το λαμπάκι του σκληρού δίσκου μένει συνέχεια αναμένο (η σχεδόν 90%) και ο υπολογιστής (μάλλον λόγω του αυξημένου Ι/Ο γίνεται πολύ αργός. Τα παράθυρα ασπρίζουνε και βγαζουν το μήνυμα ότι δεν ανταποκρίνονται εάν θέλω να τα σκοτώσω. Λογικότατο εάν έχεις ένα σκληρό δίσκο να δουλεύει στην τσίτα).

Η χρησιμοποιήση του επεξεργαστή είνα ιαρκετά μικρή , γύρω στο 10% οπότε είναι δύσκολο να εντοπίσω από εκεί πια διεργαστία το προκαλεί....

Έκανα τις αναβαθμίσεις του αντιυικού προσπαθώντας να δω μήπως είναι κάτι ζουζουνοειδές. Τίποτα όμως. ακόμα και το αντιυικό πάει πάρα πάρα πολυ αργά. Σκανάρει 1000 αρχεία μετά "κολλάει" άλλα 1000 αρχεία και ούτω καθεξής.

Στη διαχείριση εργασιών δεν βρήκα κάτι περίεργο, ενώ φρόντισα να σκοτώσω πάρα πολλές διεργασίες αλλά το προβλημα συνεχίστηκε.

Πέρασε επίσης από το μυαλό μου μήπως είναι το νεο εργαλείο της microsoft για αφαίρεση των trojan που εγκαθίστεται αυτόματα, νομίζω από τις τελευταίες ενημερώσεις.

Ιδανικά θα ήθελα να δω (στο λινουξάκι μου αυτό θα έκανα) της i/o διεργασίες που τρέχουνε ώστε να δω ποιο είναι το κακό παιδί που κάνει το δίσκο συνέχεια ενεργό και το σύστημα να σέρνεται...

Προτάσεις/Σχόλια/Ειρωνίες όλες δεκτές

Ευχαριστώ
Α.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Μήπως έχεις προγραμματίσει αυτόματα κάποιο defrag; Για να βλέπεις τις διεργασίες ένα αρκετά καλό πρόγραμμα είναι το http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896653.aspx" class="bbcode_url">Process Explorer.
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
ΘΑ το κοιτάξω, αλλά αμφιβάλλω. ακόμα και έτσι δεν θα διαρκούσε 3 ημέρες... που με παιδεύει αυτό το προβλημα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
για την περιπωση που εχεις να κανεις με ιο.
κατεβασε ενα boot antivirus και ξεκινα τον υπολογιστη με αυτο.
επειδη τρεχει χωρις τα windows, θα κανεις το scan ανενοχλητος. τσαμπα ειναι.

οτι ειπε ο admiral, must

cpu ειναι στο 10%, η μνημη;

να κανω και την κλασσικη μου ερωτηση, τι εκανες πριν ξεκινησει το προβλημα;


τωρα τελευταια, κατι πηρε το αυτι μου για στρατιες απο bot. πηρες κανενα email απο φιλαρακι σου που δεν ειχε κανενα νοημα;
τι λειτουργικο εχεις; που τρεχει;
μηπως εισαι σε φαση file indexing;
εχεις firefox;
να μαγειρευεις ξερεις;
η κοπελια σου εχει ωραια ποδια; γιατι εγω μονο στραβοκανες ξερω.
βαζεις φετα στην σαλατα;
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Μνήμη 40% αλλα δικαιολογείται;
windows 7
ναι έχω firefox αλλα και χωρίς να τον τρέξω έχω πρόβλημα
μπορεί να είναι σε φαση file indexing
μαγειρεύω πολύ καλά. Σπεσιαλιτέ η πάπια
Ναι πολυ ωραία πόδια
Όχι πάντα εξαρτάται από τη σαλάτα.
Πρότεινε antivirus να κατεβάσω που να είναι bootable αλλά να με ρωτήσει πιο σκηλρό θα σκανάρει. Μην πάει και φρικάρει το ext4 partition.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
https://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk" class="bbcode_url">kaspersky rescue disk
δεν θα εχεις προβλημα, γιατι συνηθως τα boot antivirus τρεχουν linux λειτουργικο. στην ουσια ξεκιναει μια linux διανομη και τρεχει αυτοματα την εφαρμογη για τους ιους.

εσυ επιλεγεις τι θα σκαναρει.
και μια λιστα με boot antivirus
http://www.sevenforums.com/system-security/211909-best-boot-cd-antivirus.html" class="bbcode_url">antivirus
1-4 τα εχω δοκιμασει και εχω κανει την δουλεια μου.

τωρα για την μνημη
αυτη την στιγμη τρεχουν σε μενα
adobe premiere (δεν κανω edit)
adobe after effects (δεν κανω edit)
gimp με 4 παραθυρα
firefox
skype
και αλλες 78 διεργασιες και εχω φτασει στο 62% μνημη (8gb)

40% σε σχετικα idle κατασταση, δεν ξερω, δεν μπορω να πω, δεν μπορω να ξερω τι τρεχει στο δικο σου background. ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα με την μνημη.
μονο ο task manager σου μπορει να σου πει τι τρεχει και τι τρωει μνημη.

παντως το indexing μπορει να παρει και μερες.
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Σε ευχαριστω πολύ... Το έτρεξα και βρήκα όντως ένα μικρο trojan ο οποίος αργότερα στο ιντερνετ είδα ότι δεν είναι και τόσο επικύνδυνος. Αφαιρεθηκε κανονικά και έτρεξα στη συνέχεια και το sophos antivirus που έχω εγκατεστημένο από το πανεπιστήμιο.

Το πρόβλημα όμως παραμένει..... κανονικότατα.... Φοβάμαι ότι χαλάει ο σκληρός δίσκος... και για αυτό ήδη τρέχει το μπακυπ.

Προτείνετε μερικά ακόμα αντι ζουζουνοειδή προγράμματα να δοκιμάσω .... και κανα εργαλείο που να ελέγχει την κατάσταση στον υπολογιστή εν γένει.

Ευχαριστώ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
για τα ζουζουνια, αυτα χρησιμοποιω στα windows.
by the way, το antivirus που εχω το αγοραζω :eek:hmy: και ας με κραζουν ολοι.

για να δεις τι παιζει με τον δισκο, εγω χρησιμοποιω το hdd regenarator. εχω φερει απο τους νεκρους πολυ πραμα, its alive!!

αν ο δισκος ειναι δυτικος ψηφιακος, εχουν στο site ενα καλο προγραμματακι. το πιθανοτερο ειναι να μην στον φτιαξει, θα ξερεις ομως οτι εχει προβλημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Avast antivirus είναι δωρεάν και καλό, Malware Bytes Antimalware είναι δυνατό για spyware. Όταν λες εργαλείο που να ελέγχει την κατάσταση του υπολογιστή, τι ακριβώς εννοείς; Αν θες εργαλείο για καθαρισμούς άχρηστων αρχείων κλπ προτείνω το CCleaner.
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Λοιπόν 90% το πρόβλημα είναι στο σκληρό.....τώρα έχει χαλάσει το filesystem ή απλά τα παίζει ο δίσκος ως δίσκος....δεν ξέρω
Προγραμματάκια όπως το http://hdd-regenerator.en.softonic.com/ για να δοκιμάσω. Να ρίξω και ένα check filesystem με το βασικό εργαλείο των παραθύρων;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Ναι, ένα checkdisk είναι απαραίτητο.
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Θα σου πρότεινα και το hard disk sentinel.
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Ευχαριστώ πολύ..... τώρα τρέχω αυτά των παραθύρων.... Δεν ξέρω τι σκ..τα γίνεται.... πριν κόλλησε και στο μπιος...... κατά το μπουτ...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,420
Χμ, άρα το πρόβλημα μοιάζει να είναι βαθύτερο και πιθανότατα υπάρχει θέμα στο hardware. Τροφοδοτικό, μητρική, δίσκος, όλα αυτά είναι πιθανό να δημιουργούν προβλήματα. Έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να έχεις πρόβλημα στο hardware;
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Λοιπόν τα scandisks βρήκαν προβλήματα και τα έφτιαξαν...όταν έβαλα όμως να κάνω sync από το δίσκο τα προβλήματα ξαναφανήκανε.... υποθέτω ότι ο σκληρός έχει "θέματα" και ψάχνω έναο σοβαρό (πολύ σοβαρό) εργαλείο να τον αναλάβει. Π,χ κάποιο bootable medium ή κάτι τέτοιο
 

dervast

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 5, 2012
Messages
218
Θα τρέξω smart σε λίγο και θα ενημερώσω....
ο σκληρός αυτός είναι ένας τυπικός WD 320GB φορητού. Στην περίπτσωη που τα έχει φτύσει τελείως τι εναλλακτικές θα έχω για αγορά νέου; Σκέφτομαι λίγο να ρίξω χρήματα και για ssd μιας που δεν ξοδεύω και τρελό χώρο. Τι εναλλακτικές έχω μέχρι 100/150 ευρώ
 
Top Bottom