What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

RETURN TO MONKEY ISLAND

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Δεν είναι τυχαίο ότι στο τιμόνι βρισκόταν οι δημιουργοί του Sam & Max Hit the Road
Μάλιστα! Καθόλου τυχαίο τότε! Ποτέ δεν μ' άρεσε το Sam & Max.
Δεν μου έβγαλε αγάπη και νοσταλγία, μου έβγαλε μια πικρία κι εκδικητικότητα από μεριάς Gilbert προς τους fans και το ίδιο το franchise.
Όσο για το RtMI δεν συμφωνώ. Δεν μου έβγαλε αυτό το συναίσθημα. Μπορώ να πω ότι μ' άρεσε. Σίγουρα πάντως είναι πιο ψηλά από το 4ο. Καλά όχι ότι ήταν και κάτι δύσκολο να γίνει.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Φουσκώνει η καρδιά μου από χαρά όταν βλέπω τέτοιες niche γεροντοκουβέντες να φουντώνουν στο ημιθανές μας καφενείο.

Προφανώς 'σωστή' και 'Ορθόδοξη' απάντηση δεν υπάρχει. Παιχνίδια είναι και το γούστο του καθενός το ορίζει μονάχα ο ίδιος.

Προσωπικά, θα έχω πάντα το πρώτο χαραγμένο στο DNA μου. Ήταν τόσο διαφορετικό και αναρχικό σε σχέση με τους τίτλους της Sierra που με μύησαν στο είδος, που ήταν αδύνατο ν'αντισταθώ. Αν χρειαζόταν να τα κατατάξω, θα τα έβαζα ως εξής :

-Secret of Monkey Island

-Return To Monkey Island (καραμπινάτο αριστούργημα και φυσική συνέχεια του πρώτου παιχνιδιού)

-Curse of Monkey Island -ανεξίτηλα συνυφασμένο με τις ευτυχισμένες μέρες των ηρωϊκών καταλήψεων της Πρώτης Λυκείου. Χάρτης εφηβικής αθωότητας.

-Monkey Island 2 - Για κάποιο μυστήριο λόγο, το έζησα περισσότερο μέσα από τα πανταχού παρόντα screenshots του Tσουρινάκη σε PC Master/Pixel, παρά στην οθόνη μου. Επανόρθωσα χρόνια αργότερα, αλλά δεν μου δημιούργησε ποτέ ιδιαίτερη συναισθηματική σύνδεση.

-Tales of Monkey Island : H σειρά της Telltale ήταν φοβερά γραμμένη και περιλαμβάνει μερικούς από τους καλύτερους γρίφους που έχουν εμφανιστεί ποτέ σε Monkey Island παιχνίδι. Ναι, ήταν μοντέρνο και 'διαφορετικό' και συγκρινόταν άδικα με ιερά τέρατα. Αλλά πραγματικά στέκεται επάξια ως ένα από τα αρτιότερα σύγχρονα παιχνίδια περιπέτειας.

-Escape From Monkey Island : To παραπαίδι της σειράς. Δεν ήταν κακό. Ήρθε όμως σε μια εποχή όπου η άχαρη μετάβαση σε 3D αδικούσε κατάφωρα οποιοδήποτε τίτλο έκανε το άλμα από πανέμορφα 2D και είχαμε ελάχιστες σημαντικές κυκλοφορίες adventure games. Οι σκληροπυρηνικοί παρθένοι το είδαν ως 'προδοσία' καθώς περίμεναν πως θα κρατούσε ολόκληρο το είδος στον αφρό.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
-Tales of Monkey Island : H σειρά της Telltale ήταν φοβερά γραμμένη και περιλαμβάνει μερικούς από τους καλύτερους γρίφους που έχουν εμφανιστεί ποτέ σε Monkey Island παιχνίδι. Ναι, ήταν μοντέρνο και 'διαφορετικό' και συγκρινόταν άδικα με ιερά τέρατα. Αλλά πραγματικά στέκεται επάξια ως ένα από τα αρτιότερα σύγχρονα παιχνίδια περιπέτειας.
Κοίτα τι μου κάνετε τώρα... Με έχετε μπριζώσει να τα κάνω install ξανά και να ξανά-κάνω μαραθώνιο. Όχι, το Tales of Monkey Island πάλι δεν θα το ακουμπήσω.

Είναι σαν να μην υπάρχει. Κάτι σαν τις ταινίες του Indiana Jones που σταμάτησαν στο 3ο. Σόρρυ Borracho. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά η ανάμνηση που άφησε είναι πολύ κακή. Και το χειρότερο είναι ότι το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το βαρέθηκα. Κι αυτό για εμένα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Παιχνίδι που έχω βαρεθεί και το τελείωσα από αγγαρεία διαγράφεται από την μνήμη μου και δεν το ακουμπάω ποτέ ξανά. Ίσως να έφταιγε το ότι ήταν σε επεισόδια, ο,τι χειρότερο έχει εμφανιστεί στη gaming σκηνή το episodic gaming, ίσως να έφταιγε η εποχή που το είχα παίξει. Ίσως να έφταιγε η υπόθεση ή οι γρίφοι του. Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει.

Όπως είπα το RtMI ακόμα δεν έχω κατασταλάξει ποιά θέση καταλαμβάνει στη προσωπική μου λίστα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Μαν μου προψές ξαναμαναπαστέλωσα Καρλαχάκι, κάναμε σκληρό γούτσου γούτσου μετά, κάτι εμετικά 'Σε λατρεύω' 'Όχι εγώ σε λατρεύω περισσότερο διαβολοτζουτζουκάκι μου', 10/10, η εφηβεία ξεκινά στα 40.

Ρόλαρα και στο Γκώντλετ οφ Σαρ, είμαι στη σεκάνς με τη μανίτσα τη Nightsong.

Σχεδόν καλύτερο dating sim από την Έρλι Άξες του Genesis Order.
 
Top Bottom