What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

RPG Maker

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Έχει ασχοληθεί κανείς με το εν λόγω πρόγραμμα; Γενικά πιστεύετε αξίζε η ενασχόληση;
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Αν σου αρέσουν τα ασιατικά rpg (j-rpg) εποχής (S)NES είσαι μια χαρά με το RPG-Maker. Έχω ασχοληθεί με τις εκδόσεις XP και VX ACE, αν και δεν μου αρέσουν τα τζαπανίστικα rpg προσπάθησα να αλλάξω το στυλ του αρκετές φορές και εκεί είναι το μεγάλο αρνητικό του : πολύ κλειστό σαν "μηχανή" και για συγκεκριμένα πράματα. Από την άλλη θα βρείς τόνους scripts (παραμετροποιήσεις σε διάφορα θέματα όπως combat system, text n dialogues, party system κτλ.) σε διάφορα sites και forums αλλά το 99,9% πάντα σε jrpg φόρμουλες. Αν κατέχεις το σπορ του προγραμματισμού μπορείς να αλλάξεις μέρη με γλώσσα Ruby, αλλά είναι το χάος το ίδιο (έτσι μου φάνηκε εμένα σαν χομπίστας). Έχει πάρει το μάτι μου ότι οι νέες εκδόσεις αναιβάζουν κάπως τον τεχνικό τομέα (καλύτερες αναλύσεις) και υποστηρίζουν και επιπλέον πλατφόρμες (π.χ. Android).  Προσωπική άποψη καθαρά είναι καλύτερα να επενδύσει κάποιος χρόνο σε ποιο ελεύθερες μηχανές, όπως Unity ή GameMaker:Studio
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Aν βρείς κάποια έκδοση σε τιμή ΧΩΜΑ (το VX Ace το πήρα 6 ευρώ), μπορείς αρχικά να φιάξεις ένα δεκάλεπτο "adventurάκι" με πρωταγωνιστές φίλους/οικογένεια, και να σπάσετε λίγη πλάκα. Παίρνει όμως κάμποση ώρα ακόμα και αυτό. Ακολούθησα τις οδηγίες του καπτ'άνιου Τσοκ <span style="font-size: 8pt">(για κάποιο λόγο δε βρίσκω τα βιντεάκια του πλέον)</span> και μου πήρε 8+ ώρες για να φιάξω ένα τέτοιο "adventurάκι", άντε πες 5-6 ώρες αν δε σταματάς κάθε τρεις και λίγο για να δεις το tutorial. Αν δεν είσαι άσχετος σαν εμένα, ίσως το κάνεις και σε 3 ώρες.

Αλλά και πάλι, βασική προϋπόθεση είναι πράγματι να είσαι fan του είδους. Kαι αν θέλεις να βγάλεις και λεφτά, να επενδύσεις ΠΟΛΛΕΣ ώρες και ίσως φράγκα για tilesets, διότι φαντάζομαι πως τα "μανίσια" και τα δωρεάν θα τα έχουν βαρεθεί όσοι αγοράζουν τέτοια games.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Αρκετά περιοριστική μηχανή, τις πήρα σβάρνα το ΣΚ και κοίταζα και εγώ και κατέληξα στην godot

https://godotengine.org/">https://godotengine.org/

που είναι και Open source με ΜΙΤ license, αλλιώς πας προς unity πλευρά.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
RPG Maker Unite—currently slated for a 2022 release on Windows and Mac—will leverage on the highly-popular Unity and aim to make RPG game development more intuitive and fun for anyone than ever!

Like past Maker series titles, RPG Maker Unite will retain its unique code-=less nature that opens up the dream for more people wishing to become a developer. Not only that, with Unity’s native support of mobile platforms, RPG Maker Unite would become more fit to provide users with the options to easily widen their player-base broader than ever!

 
Top Bottom