What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Στήσιμο νέου pc προτάσεις για cpu

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Οπως λέει και το νήμα μια και σιγά σιγά αρχίζω και στήνω το νέο μου pc θα ήθελα προτάσεις για την αγορά cpu. Δεν με ενδιαφέρει το κόστος και ψάχνω για high end επεξεργαστές αλλά και από την άλλη δεν θέλω να δίνω και σπάταλα λεφτα.
Προσανατολίζομαι σε intel και ivy bridge και σε socket 1155. Αξίζει να περιμένω μήπως εμφανιστεί κάποια άλλη καλύτερη πρόταση μελλοντικά? Περιμένω τις προτάσεις σας.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Όταν λες ότι δεν σε ενδιαφέρει το κόστος, τι ποσό εννοείς; Γιατί έχω μια σύνθεση με 10.000€ αν θες.
Όσον αφορά το futureproof, πήγαινε σε Socket 2011. Η Intel θα αλλάζει πιο συχνά socket στο μεσαίο και χαμηλό κομμάτι της αγοράς, στο οποίο απευθύνεται το 1155.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
400 άντε να πάω και λίγο παραπάνω. Το socket που λές από τι είδα στο wiki έχει μόνο τέσσερεις επεξεργαστές διαθέσιμους. Από αυτούς τι προτείνετε?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,271
http://www.bestprice.gr/item/2152846822/intel-core-i7-ivy-bridge-3770k-35ghz-l3-8-mb σου κανει ?? :lol:
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
τελικά τι socket προτείνετε γιατί με έχει μπερδέψειν αυτή η ιστορία. Οπως είπα και πριν αν είναι κάτι αξιόλογο δίνω και μερικά χρήματα παραπάνω.
Από τι είδα το socket 2011 έχει μερικές φοβερές προτάσεις. Και για να μην παρεξηγηθώ μιλάω μόνο για επεξεργαστή.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Κάτσε, πότε θα αγοράσεις; Οι Haswell (1150 socket) θα είναι στην Ελλάδα για τα καλά γύρω στα μέσα Ιουλίου. Συνολικό μπάτζετ; Τι μηχάνημα έχεις τώρα; Θα κρατήσεις κομμάτια του;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Τον άλλο μήνα λέω να αγοράσω ώστε σταδιακά να πάω και σε μητρική. Από το παλιό θα κρατήσω το gold corsair τροφοδοτικό, την κάρτα ήχου sonar καθώς και την κάρτα γραφικών προσωρινα. Λέω να αλλάξω και κουτί έτσι για την αλλαγή.
Τώρα είχα ένα 8500 dual της intel με μια 285gtx. Μιλάμε το μηχάνημα δεν έχει κολήσιε γενικά πουθενά μέχρι και σήμερα αλλά λέω σιγά σιγά να αναβαθμίζω.
Τώρα για τοιυς Haswell γενικά δεν κυνηγάω την τεχνολογία γιατί αν περιμένω μέχρι τότε σίγουρα κάτι άλλο θα εμφανιστεί στον μακρινό ορίζοντα ασέ που γιαυτούς λένε ότι δεν είναι και τόσο καλοί η τουλάχιστον δεν θα κάνουν και τόσο μεγάλη διαφορά.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ούτε εγώ ειμαι της άποψης του περίμενε γιατί πάντα κάτι νεο υπάρχει στον ορίζοντα απλά ρώταγα γιατί αν ήταν να αγοραζες λιγο λιγο τα κομμάτια για να στήσεις το σύστημα τον Μάιο, θα άξιζε η αναμονή. Σίγουρα είναι προσανατολισμένοι στα λαπτοπ περισσότερο (οικονομία, ισχυρά ενσωματωμένα γραφικα) αλλά υποτίθεται θα έχουν μεγάλη βελτίωση στις FPU. Θα δούμε...

Εγώ γενικά είμαι φαν των i7. Έχεις δύο επιλογές στα λεφτά που κοιτάς. Ή θα πάρεις τον i7-3770k και μια Z77 μητρική ή τον i7-3820 και μια X79. Ο πρώτος έχει το πλεονέκτημα ότι είναι Ivy άρα και ελαφρώς πιο γρήγορος/οικονομικός στους πυρήνες αλλά είναι ο κορυφαίος του socket 1155 το οποίο καταργείται το καλοκαίρι. Βέβαια είναι πολύ δυνατός σε σημείο που να μην πολυαπασχολεί αυτό, το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης δηλαδή. Ο ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής σημαίνει ότι ανεβαίνει πολύ και πανεύκολα σε συχνότητα. Θέλει όμως ξεφρύδιασμα αν θες να δεις 4.8-5.0Ghz, δηλαδή να ρισκάρεις να καταστρέψεις το τσιπ.

Ο i7-3820 είναι sandy-extreme, ανεβαίνει επίσης ψηλά (αλλά θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο,τίποτα φοβερό όμως). Ειναι ο βενιαμιν της οικογενείας, το socket του περιλαμβάνει και τον 3930k καθώς και τον 3960/3970Χ. Φέτος θα κυκλοφορήσει και ο Ivy-E ,στο ίδιο socket και υπάρχουν φήμες για 8core/16thread. Δηλαδή υπάρχει περιθώριο αναβάθμισης για 2 χρόνια άνετα. Έχει περισσότερο memory bandwidth αλλά ακριβότερες mobo. Βασικά ισοχρονισμένοι αυτοί οι δύο δεν έχουν και μεγάλη διαφορά, κουβέντα να γίνεται.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
ο δεύτερος είναι σε socket 2011. Λέτε να πάω προς τα εκεί μια και από τι φαίνετε θα τον υποστηρίζει για αρκετό διάστημα η intel?
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ε αν σκοπεύεις να αλλάξεις cpu σε δύο χρόνια πήγαινε εκεί.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Εγω λέω να πας σε σοκετ 1155 και σε i5 3470 ή 3570 οι οποίοι δεν πρόκειται να κολλήσουν σε πραγματικές συνθήκες με οτιδήποτε και αν κάνεις και να μη πετάξεις επιπλέον λ7.
Καλύτερα να δώσεις τώρα 300€ για cpu+mobo και άλλα τόσα σε 4 χρόνια, παρά να πετάξεις απο τώρα 400€ μόνο για επεξεργαστή και μετά πάλι να ψάχνεσαι γιατί -κακα τα ψέματα- οτι και να πάρεις γρήγορα θα ξεπεραστεί (παλιατζούρα οπως μας φαίνονται τώρα οι κάποτε high end core2) χωρίς να έχεις εκμεταλευτεί ούτε το 1% της επιπλέον ισχύος.
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
φιλε στην κλαση που κινεισαι ενα ειναι το αστερι......

Ιntel Core i7-3770K
και αντε γεια.....
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ωραία θα αρχίσω να το ψάχνω και λίγο μόνο. Τουλάχιστον μου δώσατε μια κατεύθνση. Η θα πάω σε 3770 με την γνώση ότι το καλοκαίρι θα είναι νεκρό socket η θα πάω 2011. Στο δεύτερο socket έχω δει ότι υπάρχουν κάτι απίστευτες όμορφες μητρικές όπως αυτή εδώ της msi

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/MSI-Big-Bang-XPower-II-2011-X79-DDR3-BING-BANG-XPOWER-II.htm
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
επειδή δεν βιάζομαι για να το στήσω δεν με καίει και τόσο η τιμή γιατί όο το νέο pc σκοπεύω να το έχω φτιάξει τους επόμενους τέσσερις μήνες αρά θα κοιτάξω για καινούργια και ποιοτηκά εξαρτήματα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Λοιπόν, αν τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα, και θες κάτι για το οποίο θα υπάρχουν σε 1 χρόνο νέοι επεξεργαστές, πάρε κάτι σε X79, και s2011. Αν δεν υπάρχει άνεση στο χρήμα, AMD FX, socket ΑΜ3+. Αν δεν υπάρχει ούτε άνεση, ούτε καίγεσαι για να αλλάξεις επεξεργαστή, s1155, Ζ77 chipset. Από μητρικές, προτιμώ ASUS και Gigabyte.
 
Top Bottom