What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συνταγες Της Προκοπης

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,852
Κανα σμουδη, μια χουφτα ξηροκαρπια, ενα ποτηρι γαλα, κανα φρουτο καμια αυγοσαλατα κλπ. αυτα ειναι τα ενδιαμεσα ανα 3-4 ωρες.
Αν υπαρχει ενα κυριο γευμα, πχ το μεσημεριανιο, δεν γινεσαι βοδι
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Κανα σμουδη, μια χουφτα ξηροκαρπια, ενα ποτηρι γαλα, κανα φρουτο καμια αυγοσαλατα κλπ. αυτα ειναι τα ενδιαμεσα ανα 3-4 ωρες.
Αν υπαρχει ενα κυριο γευμα, πχ το μεσημεριανιο, δεν γινεσαι βοδι

Γίνεσαι και παραγίνεσαι αν καις 0 θερμίδες την ημέρα λόγω 8αρης-10ωρης καθιστικής εργασίας (δεν έχω καν υπολογίσει τις gaming ώρες) και η γυμναστική απουσιάζει... Αναφέρομαι σε ηλικίες κυρίως άνω των 40.

Εννοείται πως τα υγιεινά παραδείγματα που αναφέρεις είναι τα καλύτερα και τα προτιμότερα αλλά, κατά τη γνώμη μου, η ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται και έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής, δηλαδή φυσιολογικό ωράριο εργασίας, γυμναστική κ.λπ.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,852
Σιγουρα 20 λεπτα τρεξιμο ενα σουκου και κανα εικοσαλεπτο χαλαρη γυμναστικη 1-2 φορες τη βδομαδα ειναι βιωσιμο με τετοιου ειδους διατροφη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Σιγουρα 20 λεπτα τρεξιμο ενα σουκου και κανα εικοσαλεπτο χαλαρη γυμναστικη 1-2 φορες τη βδομαδα ειναι βιωσιμο με τετοιου ειδους διατροφη.

Για να διατηρηθείς στα κιλά σου, ναι. Αν θες να χάσεις βάρος όμως; Το ράβεις... Δεν γίνεται αλλιώς, δυστυχώς... Εκτός κι αν κάποιος είναι σούπερ πειθαρχημένος και καταφέρει να βρει μια ισορροπία. Εγώ ακόμα την ψάχνω... :(
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,852
Nope, χανεις βαρος ρε, αρκει να διατηρεις το σωμα ενεργο με αυτα τα μινιμουμ και επειτα δουλευεις τη ποσοστητα της διατροφης. Ο αριθμος των γευματων παραμενει ανετα ιδιο με το τροπο που εγραψα, απλα tweakαρεις τις ποσοτητες
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
ρε μπότι, φαίνεται δεν έχεις περάσει από διαιτολόγο ποτέ, κάτσε εκεί στα, εεεεε.... ότι τρώτε τα bot τελοσπαντων
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,258
The analysis — which has not yet been peer-reviewed or published in an academic journal — is based on data from the Centers for Disease Control and Prevention’s National Health and Nutrition Examination Survey collected between 2003 and 2018. The researchers analyzed responses from around 20,000 adults who recorded what they ate for at least two days, then looked at who had died from cardiovascular disease after a median follow-up period of eight years.

Πρώτο και κύριο που βρωμάει.
Δεύτερον, δεν ξέρουμε τι έτρωγαν όταν έτρωγαν. Αν είναι να τρως σε δυο γεύματα, με λίγες ώρες διαφορα μεταξύ των μη ισορροπημένα πράγματα και να φορτώνεις την καρδιά αχρείαστα, ναι βγάζει νόημα. Αν τρως σωστά, δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

Παρακάτω λέει,
Zhong said it’s not clear why his research found an association between time-restricted eating and a risk of death from cardiovascular disease. He offered an observation, though: People who limited their eating to fewer than eight hours per day had less lean muscle mass than those who ate for 12 to 16 hours. Low lean muscle mass has been linked to a higher risk of cardiovascular death.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά από όσα έχω διαβάσει και ακολουθώ, ο καλύτερος τρόπος για γράμμωση, lean muscle ντε, είναι μέσο της διαλειμματικής νηστείας.

Γενικά τώρα, ο συγκεκριμένος τρόπος διατροφής είναι και ο πλέον φυσιολογικός. Τα συχνά γεύματα δεν ήταν ποτέ μέσα στο παιχνίδι για εμάς και αρκετά ακόμη ζώα.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η σύνδεση της διαλειμματικής νηστείας με τα τελομερή.

Η σκληροπυρηνική νηστεία του ορθόδοξου εορτολογίου αποτελεί μια εξαιρετική δίαιτα. Τόσο επειδή προάγει την μείωση του κόκκινου κρέατος αλλά κι επειδή εμπεριέχει μέσα την αφαγία και την γενικότερη μείωση των θερμίδων.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,852
Η σκληροπυρηνική νηστεία του ορθόδοξου εορτολογίου αποτελεί μια εξαιρετική δίαιτα. Τόσο επειδή προάγει την μείωση του κόκκινου κρέατος αλλά κι επειδή εμπεριέχει μέσα την αφαγία και την γενικότερη μείωση των θερμίδων.
Ημουν αναμεσα σε❌ για τα υπολοιπα και ✔️ για το συγκεκριμενο quote.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
ρε μπότι, φαίνεται δεν έχεις περάσει από διαιτολόγο ποτέ, κάτσε εκεί στα, εεεεε.... ότι τρώτε τα bot τελοσπαντων

Από έφηβος είχα παραπάνω κιλά από το κανονικό οπότε έχω περάσει από πολλές δίαιτες (με και χωρίς διαιτολόγο). Έχανα τα πρώτα 3-5 κιλά και μετά... τρελλό κόλλημα ώσπου αναγκαζόμουν να τα παρατήσω. Μόνο μετά την περσινή επέμβασή μου κατάφερα να χάσω 10 κιλά λόγω μειωμένων ποσοτήτων. Για μένα που κάνω 99,9% καθιστική ζωή, η ποσότητα έχει τεράστια σημασία. Τώρα, αν φάω π.χ. ένα πορτοκάλι στις 10:00-12:00, περισσότερο κακό θα μου κάνει γιατί θα μου ανοίξει την όρεξη και θα αρχίσω να τρώω φαφαριές μετά. Οπότε προτιμώ να φάω το μεσημεριανό νωρίτερα. Επίσης, πρωινό δεν μπορώ να φάω με τίποτα. Μόνο κάνα καφέ (άντε με κάνα βούτημα πού και πού). Δεν μου πάει καθόλου. Προτιμώ να ακούω τον οργανισμό μου παρά να ζορίζομαι επειδή το λέει η Χ έρευνα ή ο τάδε διαιτολόγος. Άλλωστε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Από έφηβος είχα παραπάνω κιλά από το κανονικό οπότε έχω περάσει από πολλές δίαιτες (με και χωρίς διαιτολόγο). Έχανα τα πρώτα 3-5 κιλά και μετά... τρελλό κόλλημα ώσπου αναγκαζόμουν να τα παρατήσω. Μόνο μετά την περσινή επέμβασή μου κατάφερα να χάσω 10 κιλά λόγω μειωμένων ποσοτήτων. Για μένα που κάνω 99,9% καθιστική ζωή, η ποσότητα έχει τεράστια σημασία. Τώρα, αν φάω π.χ. ένα πορτοκάλι στις 10:00-12:00, περισσότερο κακό θα μου κάνει γιατί θα μου ανοίξει την όρεξη και θα αρχίσω να τρώω φαφαριές μετά. Οπότε προτιμώ να φάω το μεσημεριανό νωρίτερα. Επίσης, πρωινό δεν μπορώ να φάω με τίποτα. Μόνο κάνα καφέ (άντε με κάνα βούτημα πού και πού). Δεν μου πάει καθόλου. Προτιμώ να ακούω τον οργανισμό μου παρά να ζορίζομαι επειδή το λέει η Χ έρευνα ή ο τάδε διαιτολόγος. Άλλωστε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι.
η δίαιτα είναι 90% ψυχολογική όμως, δηλαδή αφού φας το πορτοκάλι πρέπει να πείσεις και τον εαυτό σου ότι οκ τέλος. Ο σωστός διαιτολόγος βέβαια αν του πεις με ένα πορτοκάλι δεν κάνουμε δουλίτσα θα σου βάλει να φας κάτι που θα σου δώσει μεγαλύτερη αίσθηση πλήρωσης από ένα φρούτο.

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, για αυτό πας σε διαιτολόγο και σου βγάζει μια δίαιτα αποκλειστικά για εσένα ώστε να χάσεις ή να διατηρήσεις κιλά, χωρίς να πεινάς. Βέβαια όπως είπα θέλει και ψυχολογικό support η φάση, από τα 100 κιλά μου, τα 30 είναι ψυχολογική λιγουρίτσα. Παλεύω με τον εαυτό μου "δεν πεινάς ρε μλκ μην το φας".

Γενικές δίαιτες διαδικτύου μόνο κακό κάνουν πάντως, ακριβώς γιατί δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,852
Άλλωστε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι.
Φυσικα δεν ειμαστε ιδιοι ολοι οι οργανισμοι στις αναγκες. Ομως αυτο δε παυει το οτι οι οργανισμοι εχουν καποιες συγκεκριμενες βιολογικες αναγκες που καθοριζονται απο τη φυσικη.

αν φάω π.χ. ένα πορτοκάλι στις 10:00-12:00, περισσότερο κακό θα μου κάνει γιατί θα μου ανοίξει την όρεξη
πρωινό δεν μπορώ να φάω με τίποτα
αυτα τα δυο συνδεονται. Ο οργανισμος θελει ενεργεια το πρωι, δεν του τη δινεις στο πρωινο και τη ζητα με τη πρωτη ευκαιρια (στο φρουτο) σε μεγαλυτερο βαθμο, γιαυτο και νιωθεις πως σου ανοιγει η ορεξη. Επισης σκετο φρουτο δε τρως, δεν εισαι 50 κιλα κοπελα, βαζεις πρωτα κανα ξηροκαρπιο για να παρεις τη πρωτεινη σου ξερω γω και μετα τρως το φρουτο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Αυτη η συζητηση μου θυμιζει μια γειτονισσα. Τρωω μια φορα την ημερα και δεν μπορω να χασω κιλα.
Οταν τρως μια φορα την ημερα, ο οργανισμος σου το ξερει, δεν θα ξαναδει μπουκια στην διαρκεια της μερας και οτι τρως, το κανει κατευθειαν λιπος. Με κοιταγε σαν βοδι και περιμενει να ξαπλωσουμε μαζι. Ουτε για ολα τα σουτζουκακια του κοσμου.
meanwhile. αυτο που δεν ειπε ειναι οτι τρωει 40 σοκολατακια την ημερα και το καλοκαιρι κατεβαζει 1-2 λιτρα παγωτο, αυθημερον.

Το κακο με το στομαχι ειναι οτι οταν ανοιξει, δεν κλεινει. Τα υπολοιπα ειναι ψυχολογια, αυτοπειθαρχια και κινηση.
Εγω που ειμαι σαν τον @Dim Gian Bot που η αθληση μου ειναι να παω μεχρι την κουζινα/τουαλετα, που τρωω δυο γευματα και καποιες φορες, ενα σαντουιτσακι. Το βαρος μου μενει σταθερο και κανονικο.

Οταν ειχα κοψει το καπνισμα, τα πραγματα αλλαξαν προς το ασχημο. Επρεπε να το ξαναρχισω γιατι επρεπε να αγορασω μεχρι και καλτσες. Ουτε τα παπουτσια δεν μου εκαναν.

Η ισορροπια της ανθρωποτητας χαθηκε οταν ο Αδαμ πηγε να φαει το μηλο και οχι το γκομενακι. Διαλεξε την μασα απο την κινηση και πυρ. τα ειπα με την σωστη σειρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452

Turkey​

Turkish kokoreççi (kokoretsi maker) in Fatih, İstanbul
Kokoretsi is one of the most consumed fast foods in Turkey,[10] being described as "the signature delight" of the country.[11] Although it is also served in some restaurants, most of the kokoretsi is prepared, cooked and sold in small kiosks year-round, and is usually consumed as a sandwich. Kokoretsi makers are called kokoreççi in Turkish.

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ! Εμείς να μην έχουμε streetfood κοκορέτσι!
 
Top Bottom