What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Θα ήταν τέλειο, αν δεν είχαμε την κατάσταση που έχουμε στο hardware

naeixamekaikamiagpukala8aitan.jpg
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Βλεπω οτι εχουν αρχισει να εμφανιζονται καποια ps5 αλλα και xbox . Καποιος να βοηθησει στην αγορα? Παντα ps ειχα αλλα βλεπω καλες κουβεντες και για το xbox.
Θα χασω ενα μικρο μερος απο το μπατζετ για το πισι αλλα εχω βαρεθει να περιμενω και βλεπω οτι θα περιμενω πολυ ακομη.

Στο ps 4, συνολικα καμια δεκαρια παιχνιδια πηρα, οποτε δεν ριχνω πολυ χρημα εκει αλλα τα εχει καταφερει το μαρκετινγ της sony και μολις βγει καινουργια κονσολα αντιμετωπιζω τη προηγουμενη με απαξιωση.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το PS4 έχει πάρα πολλά εξαιρετικά παιχνίδια, τα οποία αγοράζεις πλέον φτηνά, digital ή retail. Δες και τα end of year sales στο store, έχει πολύ καλές περιπτώσεις. Έχει πολλά να σου δώσει ακόμα και θα πρότεινα να μην πάρεις τίποτα νέο προς το παρόν, σε επίπεδο hardware,
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
αφού είσαι στο περίμενε για PC δεν τσιμπάς ένα XBOX Series S να σε καλύψει με gamepass για όσο καιρό είναι; Αν παίζεις σε 1080p είναι ταμάμ όπως το καταλαβάινω.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Το PS4 έχει πάρα πολλά εξαιρετικά παιχνίδια, τα οποία αγοράζεις πλέον φτηνά, digital ή retail. Δες και τα end of year sales στο store, έχει πολύ καλές περιπτώσεις. Έχει πολλά να σου δώσει ακόμα και θα πρότεινα να μην πάρεις τίποτα νέο προς το παρόν, σε επίπεδο hardware,
Η λογικη κινηση ειναι αυτη. Αποφευγω να μπαινω στο store με εκπτωσεις διοτι αγοραζω παντα κατι και καταληγω να μη παιζω. Πηρα το injustice 2 τωρα και ακομη δεν το εχω κανει install.
Ελα ομως που με τρωει να το παρω το καινουργιο.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
αφού είσαι στο περίμενε για PC δεν τσιμπάς ένα XBOX Series S να σε καλύψει με gamepass για όσο καιρό είναι; Αν παίζεις σε 1080p είναι ταμάμ όπως το καταλαβάινω.
Το χ σκεπτομαι η το πσ5 .
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν σε τρώει, τσίμπα το. Δεν εκλογικεύονται αυτά. Αν το αντίτιμο δεν είναι πρόβλημα, κάνε το δώρο στον εαυτό σου και βγάλε γούστα. Το Series S δεν έχει κάποια λογική για εμένα εν προκειμένω, με τα χρήματα που κοστίζει, αγοράζεις άπαντα τα κορυφαία του PS4 και παίζεις για μερικά χρόνια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αν σε τρώει, τσίμπα το. Δεν εκλογικεύονται αυτά. Αν το αντίτιμο δεν είναι πρόβλημα, κάνε το δώρο στον εαυτό σου και βγάλε γούστα. Το Series S δεν έχει κάποια λογική για εμένα εν προκειμένω, με τα χρήματα που κοστίζει, αγοράζεις άπαντα τα κορυφαία του PS4 και παίζεις για μερικά χρόνια.

Τι εννοείς τα άπαντα του PS4? Τα ίδια λεφτά κάνει το PS4 και δεν έχει και gamepass.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Τι εννοείς τα άπαντα του PS4? Τα ίδια λεφτά κάνει το PS4 και δεν έχει και gamepass.
Εννοει οτι εχω ps4 οποτε με 300 ευρω αγοραζω τους καλυτερους τιτλους εκει
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
α δεν το είδα. Να σου πω την αλήθεια υπό αυτό το πρίσμα δεν ξέρω, αλλά και πάλι το series S είναι next gen όπως και να το κάνουμε, απλά 1080p next gen και το gamepass σου δίνει μεγαλύτερη άνεση να είναι όλη η κατάσταση "ελεύθερη σχέση" πριν στρώσει η αγορά για το PC. Και να στρώσει το gamepass πάλι θα το έχεις και για τα 2, είναι και λίγο PC companion η φάση δηλαδή
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
βαστάει 60άρια στο 1440? Νόμιζα ότι ήταν λίγο σε φάση μια ή άλλη, μπορεί να πάει 120fps αλλά ρίχνεις ανάλυση, ή μπορεί να πάει 1440/4Κ αλλά χάνεις fps.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εννοει οτι εχω ps4 οποτε με 300 ευρω αγοραζω τους καλυτερους τιτλους εκει

Ναι αλλά οι τίτλοι αυτοί θα έρθουν όλοι σε PC σε καλύτερες εκδόσεις. Εγώ θα προτιμούσα καινούριες συσκευές που τουλάχιστον δίνουν και μια διέξοδο σε περίπτωση που περάσουν χρόνια μέχρι να βρούμε GPU. Series S και Gamepass είναι καλός συνδυασμός αν θέλεις να ελαχιστοποιήσεις τα χρήματα που θα ξοδέψεις σε κονσολοecosystem.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ναι αλλά οι τίτλοι αυτοί θα έρθουν όλοι σε PC σε καλύτερες εκδόσεις. Εγώ θα προτιμούσα καινούριες συσκευές που τουλάχιστον δίνουν και μια διέξοδο σε περίπτωση που περάσουν χρόνια μέχρι να βρούμε GPU. Series S και Gamepass είναι καλός συνδυασμός αν θέλεις να ελαχιστοποιήσεις τα χρήματα που θα ξοδέψεις σε κονσολοecosystem.
Μα για αυτο σκεπτομαι πλεον xbox. Ολα τα παιχνιδια ειναι digital(το αναφερω διοτι τα περισσοτερα περιμενουν να ασχοληθω μαζι τους) στο Ps4 οποτε θεωρητικα θα τα εχω και στο 5. Με xbox αρχιζω απο την αρχη αλλα η υπαρξη του pass με κανει και το βαζω στην εξισωση.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Το παρακάτω έλεγα, να το προτείνω για άρθρο στην κεντρική σελίδα, αλλά επειδή δεν έχω καιρό να βγάλω τις απαραίτητες φωτογραφίες, το αφήνω εδώ:



Θα σας πω λίγο την γνώμη μου, για το X-Box Series S, το οποίο έχω στην κατοχή μου, για ένα περίπου μήνα. Επειδή έχω ένα οικογενειακό πρόγραμμα κινητής πολύ ακριβό, κάθε δύο χρόνια έχω ένα σεβαστό ποσό αναβάθμισης, στην διάθεσή μου.

Αρχικά σκόπευα να το χρησιμοποιήσω για αγορά PS5, περισσότερο για την πολύ καλή υποστήριξη που έχει στο PSVR. Αλλά με την διαθεσιμότητά χάλια, αλλά και την πολιτική της Sony (μάλλον), να μη δίνει σκέτη κονσόλα, αλλά να σπρώχνει και παιχνίδια και περιφερειακά, μαζί με την αγορά, το γύρισα στο Xbox Series S, το οποίο ήταν το μόνο διαθέσιμο άμεσα για αγορά. Και κακά τα ψέματα με τα χρήματα που θα έδινα για το PS5, αγόρασα και δεύτερο joypad και headset!!

Στις εντυπώσεις από το μηχάνημα τώρα:

-- Το σύνδεσα σε μια 48" 1080p Sony τηλεόραση και κατ' επέκταση στο Dolby Surround, με έξοδο Dolby Digital.

-- Επίσης συνδέθηκε στο router με CAT6 καλώδιο και μου βρήκε αμέσως τους υπολογιστές στο δίκτυο του σπιτιού. Με την εφαρμογή του Xbox στο κύριο PC, συνδέθηκα πολύ γρήγορα και μπορώ να παίζω και από εκεί τα παιχνίδια του Xbox.

-- Είναι πολύ καλό media player. Έχει έκδοση του VLC Player, οπότε παίζει μέχρι 4K Remux .MKV, μέσω δικτύου, οπότε δεν κάθομαι να ασχολούμαι με εξωτερικά USB κλπ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν ακούω σχεδόν καθόλου τα πίσω ηχεία στις ταινίες. Σε αυτό βέβαια υποψιάζομαι ότι φταίει ο VLC Player (ή δεν το έχω ρυθμίσει εγώ σωστά). Αλλά το media player είναι bonus , γιατί έχω ήδη PC στην τηλεόραση με αγορασμένο το JRiver. Όμως για κάνα επεισοδιάκι που δεν χρειάζονται και ιδιαίτερα το 5.1 ήχο, είναι μια χαρά.

-- Οι εφαρμογές του Netflix και του Amazon Prime είναι μια χαρά. Ίσως και να έχουν ελαφρά καλύτερη εικόνα, από τις αντίστοιχες εφαρμογές του PC.

Στα παιχνίδια τώρα, που είναι και η κύρια λειτουργία του:

-- Εάν αγοράσει κάποιος Xbox, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δοκιμάσει το Gamepass. Τί να λέμε τώρα!! Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Κατευθείαν καμιά εκατοστή παιχνίδια άμεσα.

-- Το back compatibity ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Ειδικά τα games του original XBOX, έχουν πατσαριστεί και τρέχουν σε 16:9 και 1080p/60Hz. (Πάρα πολύ καλό το "Mercenaries" της Pandemic). Το μόνο θέμα που είχα, είναι ότι δεν μπορώ να δοκιμάσω τα games που ξέρω ότι είναι συμβατά, αλλά δεν υπάρχουν στο store ενώ τα έχω ήδη σε δισκάκι, λόγω της φιλοσοφίας της σειράς S (Αλλά αυτό το γνώριζα, πριν το αγοράσω).

-- Ορισμένα games από Live Arcade του 360, μεταφέρθηκαν αυτόματα στο καινούργιο!! Εννοείται η συμβατότητα και η παρουσίαση εξαιρετική. (Το Beyond Good & Evil HD, που βγήκε μόνο σε 360, είναι σαν καινούργιο). Για όσα δεν μεταφέρθηκαν, μάλλον φταίει η πολιτική της κάθε εταιρίας. Αλλά και γι'αυτά υπάρχει (ή θα υπάρξει ) η λύση του emulator, μέσω του Dev-Mode.

-- Από καινούργια games, δοκίμασα Forza Horizon 5, αν και δεν παίζω racing!! Έχει δύο επιλογές:

-- Quality στα 30 FPS.

-- Performance στα 60 FPS

Διάλεξα την δεύτερη επιλογή, γιατί προτιμώ πάντα το πιο ομαλό frame rate από τα ψηλά γραφικά. Τώρα τι παραδοχές έγιναν στα γραφικά για να κρατηθεί το frame rate σταθερό στα 60 FPS? Particle effects, διαφάνειες (λίγο) και ελαφρώς λιγότερα περιφερειακά αντικείμενα!! Ουσιαστικά είναι σε επίπεδο Medium/High για PC!! Αν και αυτά, διαφέρουν με τις προτιμήσεις του καθενός, νομίζω ότι αν δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

-- Dev Mode. Με ένα μικρό αντίτιμο (περίπου 20 ευρώ), το μηχάνημα μπορεί να μετατραπεί σε DEV Kit χαμηλού κόστους, και να τρέξει UWP apps. Ήδη υπάρχει έκδοση του RetroArch, οπότε μπορούν κάποιος να τρέξει και τους emulators που υποστηρίζονται από αυτό. Αν και δεν το έχω ενεργοποιήσει, γιατί έχω ήδη emulators στο PC της τηλεόρασης, έχω μπεί στη διαδικασία να κατεβάσω Visual Studio 2019, για να μετατρέψω κώδικα εκεί. (Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή, αλλά είναι κάτι που ξεφεύγει από την στενή έννοια της κονσόλας).

Που μειονεκτεί:

-- Η προφανής έλλειψη DVD, για κάποιον που έχει εκτεταμένη συλλογή από παιχνίδια, παλαιότερων γενιών του XBox. Αν και βρήκα τα περισσότερα, που είχα στη συλλογή μου στο Store (και αγόρασα τα περισσότερα ξανά, σε sale βέβαια), έχω ακόμα ορισμένα, που ενώ είναι συμβατά, λόγω αδειών και copyright, δεν είναι διαθέσιμα!!

-- Ο αποθηκευτικός του χώρος και το κόστος επέκτασης του. Είναι διαθέσιμα περίπου 380 GB στο μηχάνημα ενώ η φτηνότερη επέκταση (512 GB) κοστίζει περίπου 150 ευρώ. Δεν υπάρχει θέμα με τα παλιότερα games, αφού και μικρότερα σε μέγεθος είναι και μπορούν να τρέξουν από εξωτερικό σκληρό, αν δεν έχουν δεχτεί πακέτα βελτιστοποίησης (XBox Enhanced). Μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν εξωτερικοί δίσκοι, για τοπικό back-up, χωρίς να χρειαστεί να ξανακατεβεί το παιχνίδι.



Συμπέρασμα: Πολύ τίμιο μηχάνημα, για τα χρήματα που κοστίζει, ειδικά σε συνδυασμό με το GamePass. Όσο αφορά τις τελευταίες κυκλοφορίες, αντικαθιστά πλήρως ένα entry level (ή ακόμα και σε ορισμένες περιπτώσεις midrange PC).Μόνο αν κάποιος, έχει μεγάλη συλλογή από DVDs ή θέλει native 4K, αξίζει να περιμένει να γίνει διαθέσιμο το μεγαλύτερο (και ακριβότερο) series X.
 
Last edited:
Top Bottom