What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Την γνωμη σας για ssd

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εχω την Gigabyte B460M DS3H μητρικη
Τον ssd Samsung MZ-76E 250B/EU EVO 860 250gb για λειτουργικο
και 2 hdd 300+500 gb για αποθυκη. Προς το παρον ειμαι καλυμενος
Σκεφτομαι στο κοντινο μελλον να παρω εναν ssd 1TB και να καταργησω τους hdd
η να παρω εναν Μ2 στα 250gb για το λειτουργικο, να ελευθερωθει ο sata Samsung και μαζυ με καποιον 500gb να γινουν αποθηκες
Επιδη, ειμαι λιγο μπερδεμενος με τα Μ2, pci-e, NVMe, και τα ρεστα, θελω την γνωμη σας. Τι ειναι καταλληλοτερο για το συστημα μου και οικονομικα και λειτουργικα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Γνώμη δική μου, κάνε ακριβώς αυτό που έκανα και εγώ. Εγώ είχα απλό ssd 250 γίγα για λειτουργικό και πήρα φέτος έναν 500 γίγα m2 (βρίσκεις κάτω από 100 ευρώ). Άφησα το λειτουργικό στον παλιό και βάζω παιχνίδια και άλλα που έχει σημασία η ταχύτητα στον m2. hdd σήμερα έχει νόημα μόνο 2 τέρα. Οπότε για αποθηκευτικό χώρο πάρε έναν 2 τέρα. να τελειώνεις.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το λειτουργικο, δεν ειναι καλλιτερα να μπει στον Μ2, που υποτιθεται ειναι πιο γρηγορος απο απλο ssd?
Εχω 1 θεση για Μ2, 4 για ssd και 4 για hdd.. Aν εχω 250 για λειτουργικο, 500 για παιχνιδια, τοτε δεν μου χρειαζεται τοσο μεγαλη αποθυκη, αν κι εχω κι αλλους hdd να προσθεσω αν χρειαστει
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εγώ που πήρα έναν 500gb nvme, δεν είδα καμία βελτίωση στον χρόνο του boot έναντι του απλού ssd, οπότε αυτό που λέει ο lucinos βγάζει περισσότερο νόημα. Μάλιστα σκέφτομαι κι εγώ να το κάνω αλλά βαριέμαι να ξανακάνω φορμάτ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τοτε δεν αξιζει η αγορα ενος Μ2. Αφηνω το λειτουργικο οπως εχει και οταν δω προσφορα για απλο ssd 1-2ΤΒ τον τσιμπαω και καθαρισα
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Τοτε δεν αξιζει η αγορα ενος Μ2.
Για το λειτουργικό, όχι δεν θεωρώ ότι αξίζει. Για παιχνίδια όμως και άλλες χρήσεις μπορεί να κάνει διαφορά. Και τελευταία φορά που κοίταγα σε 500 γίγα δεν έχει μεγάλες διαφορές στην τιμή.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,668
Με τον Μ2 έχεις πολύ πιο καθαρό σύστημα χωρίς καλώδια. Εγώ θα έβαζα πρώτα τον Μ2 και στη συνέχεια θα πρόσθετα sata ή hdd. Η μητρική σου έχει NVMe PCIe Gen3 x4 2280 M.2. Απο τιμές πο είδα οι 500άρηδες Μ2 δεν έχουν διαφορές στην τιμή απο τους sata. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:
Έβαλα eshop για να έχεις πιθανότητες να παραλάβεις σύντομα, τα courier τα φτύσανε.

Πάρε και την μητρική σου
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Εγώ θα έβαζα πρώτα τον Μ2 και στη συνέχεια θα πρόσθετα sata ή hdd.
συμφωνώ, αλλά έχει ήδη τον sata ssd. Σε καινούργιο σύστημα πιθανότατα δεν θα έπαιρνα καθόλου sata ssd, αλλά αν τον έχεις να βρίσκεται δεν έχεις λόγο να μην τον χρησιμοποιήσεις. Απλά λέω ότι δεν έχεις πρακτικά κέρδος για το λειτουργικό. Το ώφελος είναι σε άλλας χρήσεις. Σε καινούργιο σύστημα θα έπαιρνα απλά έναν 500 γίγα m2 για λειτουργικό/παιχνίδια και έναν 2 τέρα φτηνό κοινό σκληρό για χώρο. Το θέμα είναι ότι αν έχεις ήδη το λειτουργικό σε ssd δεν έχεις πραγματικά καλό λόγο να το πας σε m2.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,668
Το ίδιο λέμε. Να το ξαναπώ πιο καλά διατυπωμένο.
Στην φάση που είναι τώρα αν θελήσει να προσθέσει δίσκους να κινηθεί ως εξής: να προσθέσει πρώτα τον Μ2, μετά sata ssd και στο τέλος HDD αν έχει μεγάλη συλλογή με τσόντες. :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Ο υπάρχον sata παραμένει ως έχει, γιατί να τον πειράξει; Αν θέλει να βάλει το λειτουργικό στον νέο Μ2 ή οχι είναι δικό του θέμα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πρωτα απο ολα, ευχαριστω για την βοηθεια. Αρχικα ειχα εναν sata ssd 120αρη. Οταν ειδα οπως οι περισσοτεροι οτι δεν ειναι αρκετος, απο κεκτιμενη ταχυτητα και χωρις να το ψαξω, πηρα εναν 250gb. Τωρα που δεν εχω προβλημα και χρονο μπροστα μου το ψαχνω. Σηγουρα θετικο οτι αποφευγω καλωδια με Μ2. Και για τις τιμες, εστω και με 5-10 Ε διαφορα δεν το συζηταμε. Επιδη η μητρικη εχει μονο μια θυρα Μ2 μηπως θαταν καλλιτερα να κοιταζω για Μ2 1ΤΒ? Σχεδον σηγουρο οτι θα πεσουν οι τιμες γενικα μετα τις γιορτες. Για αγορα hdd το αποκλειω γιατι εχω 5-6 απο παλαιοτερα συστηματα και 4 θεσεις γι αυτους στο κουτι μου.
Μεγαλες συλλογες γενικοτερα δεν εχω. Υπαρχει και Β' PC για αποθηκη αν χρειαστω
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
NVMe/PCIe SSD. Πρακτικά το ίδιο πράγμα, SSD που χρησιμοποιεί τον δίαυλο PCIe, αντί για τον δίαυλο SATA.
M.2 SSD : Δίσκος σε μορφή συμβατή με το πρότυπο M.2. Υπάρχουν και δίσκοι μορφής Μ.2 που χρησιμοποιούν SATA, και δίσκοι Μ.2 που είναι NVMe.

Η συντριπτική πλειονότητα των NVMe SSDs είναι σε μορφή Μ.2, όσον αφορά τα μοντέλα που ενδιαφέρουν τον μέσο χρήστη.

Το όφελος μεταξύ ενός Μ.2 και ενός 2.5 SATA είναι σαφώς τα λιγότερα καλώδια. Αλλά σε ένα κανονικού μεγέθους υπολογιστή ( δεν μιλάμε για laptop/SFF/rack με ντουζίνες δίσκων ), προσωπικά θα αξιοποιούσα τις Μ.2 με NVMe δίσκους για λειτουργικό και εφαρμογές και SATA SSDs 2.5" για «αποθήκη».
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Θενκς για τις πληροφοριες παιδια. ΟΚ δεν βιαζομαι, θα δω τι θα παιξει με τις εκπτωσεις του Ιανουαριου.
 
Top Bottom